Forum Machete,Modelism,Hobby: Continui moda cu P-51 D Mustang - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Continui moda cu P-51 D Mustang Kit Tamiya

#1 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 14 March 2009 - 08:05 PM

Am tot construit avioane germane asa ca am trecut pe americane si am luat un P-51 facut de Tamiya, frumos kit, simplu de construit, exact la imbinari in traditia constructorului japonez. Banalitati.
PROBLEME:
In instructiuni spune ca aripile erau vopsite cu argintiu (de lucrul asta sunt sigur)dar flapsurile si eleroanele erau bare metal, este adevarata ? Si ampenajele cum erau vopsite?
Problema cu vopsitul o rezolv eu dar cu ce lac sa dau vopseaua? Care erau mai gloss aripile sau fuselajul, ca totusi aluminiul de pe fuselaj mai oxideaza in timp (in poza de mai sus, in topicul lui Tibi, tipu ala cred ca poliseaza avionu mai ceva decat masina)
Pentru vopsit o sa folosesc un sprey Crome Silver de dat pe jante la masina sau altceva oricum e luat de la piese auto. Diferentierea de nuante o sa o fac cu lac mat, semimat sau lucios. Am experimentat deja si arata super si nu ataca plasticul.

#2 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 29 March 2009 - 09:25 AM

Tot o intrebare, cele trei chestii stiu ca se vopseau diferit cu alb, albastru si rosu cred, dar nu stiu ordinea si daca e corect pentru ca in instructiuni nu scrie nimic despre asta.
Sa intamplat ceva ca nu pot pune poze, a disparut treaba cu browse

#3 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 March 2009 - 09:52 PM

Vezi postareaDGDaniel, la 29 Mar 2009, 10:25, a spus:

Tot o intrebare, cele trei chestii stiu ca se vopseau diferit cu alb, albastru si rosu cred, dar nu stiu ordinea si daca e corect pentru ca in instructiuni nu scrie nimic despre asta.
Sa intamplat ceva ca nu pot pune poze, a disparut treaba cu browse


Daniel, nu stiu ce chestie vrei sa vopsesti, ar trebuii sa incepi cu alb dupa care culorile rosu si albastru. Dar repet, nu stiu ce vrei sa vopsesti si nu vreau sa-ti dau un sfat gresit, eventual da-mi numarul kit-ului Tamiya sa caut schema de constructie...

#4 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 30 March 2009 - 07:10 AM

Faza era ca am facut poza si se vedea acolo, deasta nu am dat explicatii, dar poza nu am incarcato, are ceva browseru meu, diseara rezolv si pun poza.
Oricum este vorba de trei puncte de pe intradosul aripii drepte

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC05723.jpg
  • Imagine atasata: DSC05725.jpg
  • Imagine atasata: DSC05728.JPG

Aceasta postare a fost editata de DGDaniel: 30 March 2009 - 07:13 AM


#5 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 30 March 2009 - 07:16 AM

Vezi postareaDGDaniel, la 30 Mar 2009, 08:10, a spus:

Faza era ca am facut poza si se vedea acolo, deasta nu am dat explicatii, dar poza nu am incarcato, are ceva browseru meu, diseara rezolv si pun poza.
Oricum este vorba de trei puncte de pe intradosul aripii drepte


Atunci, cred ca este vorba de astea??

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Mustang_VH_JUC_25_med.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi