Forum Machete,Modelism,Hobby: Invitatie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Invitatie

#1 Useril este offline   gruby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Debrecen
  • Interests:Aviatie 1/72

Postat 28 July 2009 - 06:45 PM

Buna ziua!



Ma numesc Roland Grubisics si sunt un membru al clubului de machetisti din Debrecen, Ungaria. In octombrie 2009 organizam un concurs international de machete la Hajduszoboszlo (un mic oras balnear 20 km de la Debrecen si 50 km de la Oradea). In anii trecuti am avut competitori din Slovacia si Germania, dar am dorit de mult sa invitam si machetisti romani. Din pacate pana acum nu am putut gazdui pe nimeni din tara vecina.



Fiind un vizitator frecvent pe cartula.ro (si vazand lucrarile foarte bune ale machetistilor romani – si citind reportajele despre concursurile si expozitiile din Alba Iulia, Cluj, Satu Mare etc.) m-am gandit sa scriu aici pe forum, sperand ca cat mai multi machetisti vor fi interesati.



Multumesc pentru posibilitate (si scuze pentru greseli – nu am avut ocazia sa scriu in limba romana de mai mult de 20 de ani).



Salut:

Roland

#2 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2009 - 07:42 PM

in primul rand, bine ai venit.
nu-ti fa probleme pentru limba romana, deoarece vad ca te descurci foarte bine.
am o intrebare pentru tine: acea expozitie de machete are o tema anume?

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 July 2009 - 07:47 PM

Bine ai venit printre noi prietene, Roland!
Iti multumim pentru invitatie si sper ca macar unul sau doi dintre prietenii nostrii aici de fata sa poata onora invitatia facuta de tine.
Ne-am dori sa participam cu totii, dar din pacate, anul asta (si sper eu ca numai anul asta) resursele ne sunt insuficiente.
Doresc tuturor prosperitate astfel incat visul de a participa la expozitii sa ne dea prilejul sa ne vizitam cu drag unii pe altii.
Chiar daca nu vom putea participa, ti-am ramane indatorati daca ai posta aici poze cu machete din expozitii, cu prietenii tai si cu povestirile celor ce se vor intampla acolo. Poti sa scri fara jena. Scrierea ta in limba Romana n-are nimic in neregula.

Bafta!

#4 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2009 - 08:22 PM

Bine ai venit. Felicitari pentru limba romana si multumim de invitatie.

#5 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 28 July 2009 - 08:33 PM

Bine ai venit.
Felicitari pentru initiativa.
Cu ani in urma priveam cu admiratie ce se intampla dincolo de granita , in lumea machetelor, si as fi vrut sa fiu si eu acolo, iata acum e posibil.
Sper sa pot ajunge.
Limba romana e ok.
Multumim de invitatie.

#6 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 28 July 2009 - 09:25 PM

Salut Gruby si bine-ai venit. Multumim pentru propunerea interesanta. Da-ne niste date mai exacte , pentru ca in perioada respectiva avem si o expozitie la Bucuresti.

#7 Useril este offline   gruby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Debrecen
  • Interests:Aviatie 1/72

Postat 29 July 2009 - 05:26 PM

Multumesc pentru primirea calda!

O sa incerc sa raspund toate intrebarile in rand, dar mai intii permiteti-mi sa copiez programul (care contine si datele mai exacte). Din pacate programul este in limba engleza (nu am avut „curajul" sa-l traduc fiindca nu prea sunt sigur in cuvintele specifice si nu am vrut sa scriu ceva prost).



[center]The 3rd Hajdúsági Plastic Model Competition[/center]
[center] [/center]
[center]International Modeling Competition and Exhibition[/center]
[center]Hajdúszoboszló, Hungary[/center]
[center]October 3rd-4th, 2009[/center]


The Debrecen Plastic Model Club and Kovács Máté Public Community Centre and Library in Hajdúszoboszló organize the 3rd Hajdúsági Plastic Modeling Competition on October 3rd and 4th, 2009.

This is an international competition and exhibition, entry and participation is free. In all categories (adult, junior and children) the three best models will be awarded and there will be a number of special prizes too.

Among the programs accompanying the main event one can see an exhibition of military equipment, scale model building workshops, and there will also be a model kit and accessories sale. Those who seek relaxation can enjoy a visit to the excellent facilities of the nearby thermal bath.



Location:

Kovács Máté Public Community Centre and Library, Hajdúszoboszló

4200 Hajdúszoboszló

Szilfákalja út 2.

Hungary



GPS coordinates of the Cultural Centre:

PPL

47°26'43.97"N

21°23'30.97"E

Hajduszoboszlo

GASF

47°26'43.97"N

21°23'30.97"E

Hajduszoboszlo



Contacts

for General Information

visit our website: http://www.demak.extra.hu

or contact Lajos Csolity (president of the club)

+36 20-3671418 / csolity@freemail.hu

<H2 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt 36pt"> </H2><H2 style="MARGIN: 0cm 0cm 0pt 36pt">for Local Accommodation</H2>contact Gábor Tóth +36 70-3106025 / m2g@fibermail.hu



Planned Program



Registration: October 3rd: 8.00-12.00

Opening: October 3rd: 12.00

Accompanying programs: October 3rd: from 1.00PM

October 4th: 12.00-1.00 PM

Announcement of results: October 4th : 1.00 PM

[center] [/center]
[center]Planned Categories[/center]
[center](Debrecen Plastic Model Club keeps the right to change the categories)[/center]



Adult categories (from age 18)

· Aircraft – 1/72

· Aircraft – 1/48 and bigger

· AFV – smaller than 1/35

· AFV – 1/35 and bigger

· Diorama

· Figure – 1/35 and smaller

· Figure – 1/35 and bigger + bust

· Ships with engine

· Sailing ships

· Cars

· Paper models

· Sci-fi



Junior categories (14-18)

· Aircraft

· AFV

· Diorama

· Figures

· Ships

· Cars

· Paper models

· Sci-fi

· Others



Children categories (under age 14)

· Aircraft

· AFV

· Diorama

· Figure

· Ships

· Cars

· Paper models

· Sci-fi



Special Prizes

· Best of show

· Special prize of the Debrecen Model Club

· Special prizes from other offerings

· Best model – public's choice

· Best model – competitors' choice

· Best model – sponsors' choice

#8 Useril este offline   gruby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Debrecen
  • Interests:Aviatie 1/72

Postat 29 July 2009 - 06:15 PM

Si acum sa vedem raspunsurile.



KIT: anul acesta concursul nu are tema. Anul trecut am ales ca tema machete Mig-21F13 (gandindu-ne la macheta Revell in 1/72 si la aniversarea „nasterii” Migului 21), dar din pacate erau numai doua sau trei machete in categoria asta (probabil ca concurentii au ales sa aduca cele mai bune machete ale lor, sau nu stiu ce s-a intamplat).



Crios: sper si eu sa putem sa primim cu drag participanti din Romania! Am sa postez cateva fotografii despre eveniment, dar pana atunci puteti sav a uitati la galeriile din anii trecuti pe site-ul nostru: www.demak.extra.hu

Din pacate partea in limba engleza e „under construction” (de o lunga vreme - webmasterul nostru pare sa nu aiba timp din cauza examenelor la universitate, sau asa ceva), dar nu e dificil sa va izbutiti si pe partea in limba maghiara. Clicati pe „Galeria”, apoi pe „Versenyek”. Aici puteti vedea concursurile organizate de noi (cele numite „Hajdusagi” – in anii 2007 si 2008, mai inainte organizam numai expozitii), si concursuri unde am participat. In Galeria din 2008 se vad numai 8 fotografii, dar daca clicati pe unul o sa descoperiti ca sunt mai multe.



flo: multumesc si cu placere!



Romi: sper sa ne intilnim in octombrie. Anul asta vii la Hajduszoboszlo, anul viitor mergi la Mosonmagyarovar :whistle: (cea mai mare expozitie si concurs din Ungaria, dar pot sa spun ca si din partea aceasta a Europei – poate ca ai auzit de el).



Marhaba: daca mai sunt intrebari privind date mai exacte, stau la dispozitie. Sin u uitati ca Cluj Napoca nu este asa departe de Debrecen:-)

#9 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2009 - 09:36 PM

pentru cine are nevoie, se poate utiliza translatorul din Google cu rezultate multumitoare.

#10 Useril este offline   gruby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Debrecen
  • Interests:Aviatie 1/72

Postat 08 August 2009 - 02:55 PM

Salut!
Am rugat pe designerul nostru sa pregateasca un poster si in limba romana.
Roland

Imagine atasata: plakat_2009_900_ro_2.jpg

#11 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2009 - 09:07 PM

foarte frumos. anul acesta daca nu m-as fi dus in Delta Dunarii, acolo aveam de gand sa vin. anul trecut am auzit de statiune, si numai lucruri de bine.

#12 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 09 August 2009 - 06:46 AM

Gruby, multumim inca o data pentru invitatie si pentru atentie. Acolo pe poster lipseste un "e" la "mai multe informatii" . Deja suntem vreo 3-4 care vrem sa mergem, de aici din Cluj. Poate nu cu prea multe machete avind in vedere suprapunerea cu Bucurestiul, dar oricum ne vom bucura sa ne cunoastem cu fratii maghiari. Tinem legatura.

#13 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 09 August 2009 - 09:00 AM

Citeaza

Poate nu cu prea multe machete avind in vedere suprapunerea cu Bucurestiul

Ovidiu, frati clujeni, nu va zgarciti la mers cu machetele daca puteti merge la fratii nostrii din Ungaria.
Ar fi o reprezentare valoroasa a fratilor romani.
La Bucuresti am de unde sa suplimentez in cazul in care anul asta veti veni cu mai putine machete.
Nu uitati ca ar fi prima prezenta a comunitatii noastre la o expozitie facuta de frati din afara tarii si la anul poate reusim sa-i gazduim si noi.

Bafta!

#14 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 09 August 2009 - 09:59 AM

Salut,

daca nu se suprapune cu Alba ma gandesc si eu destul de serios sa merg, e si aproape....

#15 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 09 August 2009 - 11:12 AM

Salutare gruby!
Frumoasa initiativa si multumim de invitatie. Ma gandesc si eu. Poate sa nu vin cu multe machete, dar macar sa cunoastem alti frati de peste granita.
Succes in continuare!
Daca cineva de aici incearca sa faca un program cu rezervari de cazare, etc, poate ne scrie aici si se aduna mai multa lume. In fond e doar un weekend prelungit, pote merge.
Succes!
Cata

#16 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2009 - 11:55 AM

chiar ar fi interesant.

#17 Useril este offline   gruby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Debrecen
  • Interests:Aviatie 1/72

Postat 10 August 2009 - 10:30 PM

Am observat si eu ca lipseste un „e" de pe poster :whistle: . Eu am tradus numai datele principale de pe poster (din amintire) si am uitat despre cateva informatii „minore". Colegul meu cine a facut posterul trebuia sa foloseasca Google Translate si asa am ramas cu „Hungary" si „mai mult informatii". Scuze.


Crios, multumesc pentru generozitate, mai ales ca am vazut ca se pregateste un mare eveniment in Bucuresti. Ma bucur ca deja sunteti cateva care ganditi ca veti veni. Nu e nici o problema daca nu puteti aduce multe machete (astfel poate vor avea sanse de a castiga si alti concurenti :-D ), important este ce a scris Crios: ar fi o reprezentare valoroasa pentru machetistii romani, si pentru noi toti, romani si maghiari ar fi bine sa ne cunoastem si sa participam la expozitiile organizate in cele doua tari. (M-au cautat adineauri organizatorii concursului de machetism din Mosonmagyarovar - un concurs foarte celebru (?) cu participanti din toata Europa - care au auzit ca am luat legatura cu machetisti din Romania si m-au cerut sa le ajut. Concursul lor va fi in primavara urmatoare, si am sa va informez cand stiu ceva mai sigur.)


Cat despre cazare, Hajduszoboszlo este o statiune balneara unde vin multi turisti si din Romania. Astfel nu e de mirare ca pot sa va recomand site-ul orasului in limba romana:

http://www.hajduszoboszlo.hu/digitalcity/startpages/hajduszoboszlo_ro.jsp?dom=AAAACWTC&prt=AAABBBCP&fmn=AAABBBIO

http://www.hajduszoboszlo.hu/digitalcity/projects/hajduszoboszlo/domainInfoMapList.jsp?dom=AAAACWTC&prt=AAABBBCP&fmn=AAABGQOT&men=AAABGQOU

In octombrie, dupa sezon nu va fi greu sa gasiti cazare, dar e firesc ca o sa ajutam si noi.

#18 Useril este offline   gruby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Debrecen
  • Interests:Aviatie 1/72

Postat 09 September 2009 - 01:44 PM

Salut!

Se apropie data concursului din Hajduszoboszlo, si m-am gandit sa ma activez putin.
Privesc cu bucurie posturile in tema cu Salonul National de Modelism Militar din Bucuresti, si acum inteleg ce ati scris despre „suprapuneri". Concursul nostru –ca si cele mai multe evenimente de machetism de genul „concurs" organizate la noi– va dura numai un sfarsit de saptamana. Dar ne pregatim ca acele doua zile sa fie pline cu lucruri ce intereseaza pe machetisti. Alaturi de expozitia de machete, in sala principala se va putea vedea o expozitie de arme si uniforme vechi (mai ales din cele doua razboaie mondiale – colectia privata a unor membri de club). In acelasi loc vor fi prezentatii in diferite teme (temele inca nu sunt fixate – negocierile cu oamenii care vor tine aceste prezentatii sunt in proces /sper ca m-am exprimat corect/), incluziv workshop-uri. Intr-o sala mai mica (dar destul de mare) vor fi reprezentantii firmelor care vind machete si tot ce se leaga de machetism (un bun prilej de a inlargi numarul machetelor acasa – pre bucuria sotiilor
:-) ). Undeva in cladire vor fi instalate un simulator Mig-29 si niste computere cu simulatoare. Afara in curte vor fi prezenti militari cu uniforme si arme speciale. Speram ca toata lumea o sa gaseasc tot ce le intereseaza.


Pentru cei care se pregatesc sa vina, va sfatuiesc sa-mi scrieti daca putem sa va ajutam cu ceva.

Roland

#19 Useril este offline   gruby 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 40
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Debrecen
  • Interests:Aviatie 1/72

Postat 11 September 2009 - 01:42 PM

V-am pregatit o harta (multumiri pentru google maps) unde se poate vedea locul concursului si pozitia orasului Hajduszoboszlo cu privire la niste orase din Romania (faptul ca orasul nu este marcat pe harta, nu inseamna ca nu asteptam cu drag participanti/vizitatori din acel orasJ). Clicind pe link puteti folosi harta originala Google Maps.


http://maps.google.com/maps/ms?hl=hu&ie=UTF8&msa=0&msid=106828176060398751031.000473486da203edd34aa&ll=46.278631,23.796387&spn=3.72074,11.25&z=7

Imagine atasata: Hajduszoboszlo___location.jpg

#20 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 11 September 2009 - 05:28 PM

Buna Gruby, o mica intrebare. Trebuie sa precizam numarul machetelor/felul acestora inainte de concurs sau asta se face la fata locului?

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi