Forum Machete,Modelism,Hobby: JAGDPANTHER LATE-TRUMPETER 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

JAGDPANTHER LATE-TRUMPETER 1/72 MULT -PROMISUL TUTORIAL DE VOPSIRE LA PENSULA

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 11 March 2010 - 02:37 AM

In sfarsit am reusit sa gasesc printre maldarul de kituri,ceva usor de ansamblat,pt a face acest tutorial.E vorba de acest Jagdpanther de la Trumpeter,un kit cu foarte putine piese,dar foarte frumos si detaliat.
Dupa cca o ora-jumate de"mesterit" ,kitul era deja pregatit de "zugraveala".Singurele adaosuri au fost grilele[ramase de pe un Panther Dragon distrus],tunul,aparatoarea si mantaua tunului,ramase de la acelasi Dragon.Despre asta e vorba,uzat din start[am strambat aripile,i-am mai taiat din sorturi si l-am "ciupit" pe alocuri]:

Imagine postata

Imagine postata

Am inceput printr-o spalare a kitului cu red-brown[email Revell],bine diluat cu nitrodiluant,cu ajutorul unei pensule mai late.Rezultatul va fi unul descurajant,dar e metoda mea preferata de texturare...N-o recomand nimanui care nu e obisnuit cu ea,nitrodiluantul ataca plasticul.

Imagine postata

Imagine postata

Am trecut ,apoi,la vopsirea in culoarea de baza a blindatului.Cu ajutorul unei pensule mai late,inmuiata putin in "praf" de la Zvezda,apoi in sandgelbul de la Agama,am vopsit tot blindatul.E de preferat ,la acrilicele Agama,sa se utilizeze vopseau ramasa in capacel ,dupa agitarea flaconului si intr-un mod semi-uscat,gen dry-brush.

Imagine postata

Imagine postata

Rezultatul va fi o macheta aproape uzata,fara nici un fel de luciu...

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

A urmat alegerea schemei de camo si "trasarea" ei pe blindat.Am ales o schema "tricolora",destul de dificila de realizat din pensula si...convins,bineinteles, ca majoritatea vopsitorilor la pensula,de un camo de genul asta ar fi interesati.Daca m-am inselat,va rog sa-mi spuneti...

Am inceput cu medium green[N23M] de la Agama,in aceasi combinatie cu praf de la Zvezda.Am utilizat o pensula mai putin deasa,utilizata de mine pt diferite camo-uri-liniute ,dungi,"serpisori",pete,etc.

Imagine postata

Imagine postata

A urmat red-brown,in aceasi combinatie cu praf.Rezultatul initial e absolut dezamagitor ,mai ales cand lucrezi la "viteza mare".

Imagine postata

Ei,dar de-abia acum urmeaza partea cea mai interesanta si anume...pensula "fermecata". :gun: .E vorba de o pensula mai groasa si mai deasa,taiata foarte scurt...Adica urata asta:

Imagine postata

Cu aceasta pensula se "trece"[prin frecare cu vopsea semi-uscata] peste camo[medium green si red-brown+acelasi praf].Deja camo-ul incepe sa arate altcumva...

Imagine postata

Cu ajutorul unei pensule late,a urmat apoi un dry-brush cu culoarea de baza[sandgelb+praf],peste toata suprafata tancului,pt o mai buna estompare a culorilor.Rezultatul:

Imagine postata

Se pot face mici retusuri,cu pensula "fermecata",unde vi se pare ca ar fi nevoie.Ulterior i-am aplicat un wash cu un negru[MM acrilic] bine diluat,pt o mai buna reliefare a detaliilor.E de preferat sa stergeti surplusul de negru,cu ajutorul unui burete,inainte de usarea totala...altfel vor ramane pete urate pe macheta.

Imagine postata

I-am aplicat decalurile-stiu ca trebuiau puse inainte-graba mare...dar le-am rezolvat rapid cu nitrodiluant.Aplic metoda nitro,la decaluri,de ceva timp,si n-am avut inca probleme...dimpotriva,le dispare luciul.
In final am ajuns la partea care-mi place mie cel mai mult:uzurile si "ciupiturile artistice"."Reprezentate" pe kit de la inceput,le-am facut un high-light cu praf{Zvezda},iar mai apoi gun-metal+rugina,de la Agama...totul cu ajutorul unui varf de scobitoare si in cel mai pur stil "spaniolesc".Rezultatul,cel putin pt mine, a fost incantator...e prima data cand fac asa ceva pe un kit 1/72.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

La final i-am mai aplicat un dry-brush cu gun metal de la Tamiya...

Imagine postata

Imagine postata

Din pacate am pierdut am pierdut vreo 3 ore la RAR si vreo 2 la dentist,asa ca n-am mai reusit sa termin acest tutorial si a ramas in stadiul din ultima poza.Urmarea ,sper,pe maine...

Imi cer scuze pt calitatea pozelor,dar...credeti-ma ca e al naibii de greu sa si lucrezi si sa si scrii.Sper doar sa fi fost destul de explicit si clar,eu cel putin am incercat...Nu sunt eu un bun vorbitor,dar am o mare scuza.La moti,de unde sunt eu ,exista o vorba:"-Vorbaria multa,saracia omului!"

Pe curand si mult spor!

#2 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 12:17 PM

Iti multumesc tare mult pentru acest tutorial! Mie, care am doar cateva machete la activ, imi este extraordinar de folositor. Tocmai ce am "terminat" si eu un jagd de la trumpeter saptamana trecuta, versiunea mid. Mare lucru nu a iesit dar pentru mine este un mic progres.

Astept cu mare interes continuarea!

As vrea si eu sa adaug pe mess "machetisiti" pentru a putea schimba mai usor pareri, sa intreb si eu chestii de detaliu, schimb de materiale - carti, documete, etc. Vreau sa invat cat mai multe si sa ma perfectionez pentru ca deja este o pasiune pentru mine, Cine ar vrea sa-mi dea un PM.

Multumesc inca odata pentru tutorial :gun:

#3 Useril este offline   cmc 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 19-November 08

Postat 11 March 2010 - 12:38 PM

Foarte, foarte interesant... mai ales pentru cei care nu au "de ales" si trebuie sa lucreze la pensula.... Multam' mult

ps: Care e treaba cu "praful" de la Zvezda in combinatie cu respectivele culori? Ce efect induce?

Aceasta postare a fost editata de cmc: 11 March 2010 - 12:46 PM


#4 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 01:00 PM

Excelenta prezentarea si de super folos pentru "invatacei". :gun:

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 March 2010 - 05:50 PM

MULTUMIIIIM , Dani !!!:gun: EXCELENT tutorial , fratioare !

#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2010 - 07:23 PM

Multumesc. Excelenta lectie. Intradevar pacat de poze, dar poate revii cu unele mai "apropiate" pt. rezultatul final.

#7 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 12 March 2010 - 08:26 PM

Fratioare initiativa este excelenta si mai mult decat binevenita, un workshop pe gustul meu...am sa experimentez daca este si pentru "nasul" meu
:gun: alexie

#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 13 March 2010 - 03:05 AM

Salutare tuturor!!!

Probabil ca e singurul lucru util,pe care l-am facut si eu pt forumul acesta.Restul au fost doar ...futilitati.Initial,acest forum a fost creat tocmai din dorinta de intr-ajutorare,daca imi mai aduc aminte bine...Cartula sau Crios,daca gresesc "amendati-ma". :blink: .

Din pacate ,joi a venit cadoul lui fiu-meu[pt ziua lui],asa ca de atunci tot am montat la fortarete,berbeci si turnuri de asalt,mangonele,baliste si nu mai stiu ce mai era pe acolo.Ce sa faci...copii sunt prioritatea nr 1,cel putin pt mine...restul chiar sunt futilitati.La 22 a venit ora de culcare si-am sarit rapid in "schema"...nu de alta,dar azi[sambata] urmeaza"muzica si dansul" :-) .

Deci,mi-am baut tacticos cafeaua si m-am apucat de lucru.Dupa cca 3 ore am reusit sa finalizez Jagd-ul.

Am inceput cu trenul de rulare.Cu o pensula lata i-am aplicat o "corectie" cu pigment[mud de la Agama],spalat apoi cu negru[acrilic MM-foarte diluat].

Imagine postata

Imagine postata

Dupa uscare a urmat un dry-brush cu steel de la MM.Rezultatul:

Imagine postata

Imagine postata

Am vopsit apoi mitraliera,sculele de pe spate,senilele de rezerva si esapamentul.La senile si la tobe am folosit rugina de la MM+pigment rust de la Agama."Afumarea" tobelor s-a facut cu tracks color de la Agama.A urmat un dry-brush cu gun-metal[Tamiya].Din pacate poza nu prea ma ajuta...

Imagine postata

A venit randul galetilor.Vopsiti in acelasi stil ca si camo-ul de pe tanc,iar bandajul de cauciuc cu tyre color de la Agama.

Imagine postata

Imagine postata

I-am montat...primul rand,urmat de-un wash cu negru diluat,al doilea rand,urmat de acelasi wash si ultimul rand de galeti si nelipsitul wash.

Imagine postata

Imagine postata

Am montat si rotile dintate,dupa ce le-am "spalat" cu gun-metal pe dinti.

Imagine postata

Am ajuns intr-un final la senile.Vopsite cu rugina de la MM,dupa uscare,au mai avut parte de-o vopsire cu rugina[MM]+pigment rust[Agama].

Imagine postata

Imagine postata

Le-am mai aplicat un pigment mud[aproape uscat],iar apoi un dry-brush cu gun metal.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Am montat tobele si cricul,pe spate si i-am pus senilele pe galeti[prima data se trage senila bine pe roata dintata,incat dintii sa patrunda prin gaurile din zale].

Imagine postata

Imagine postata

Asa cum se poate vedea senilele stau destul de nasol.La Dragon sunt prea lungi,la Trumpeter prea scurte...

Imagine postata

Fiind facute dintr-un cauciuc foarte moale,le-am rezolvat cu ace de gamalie.Stiu ca e urat,dar nu cred ca le-as fi putut rezolva cu superglue si nu cred ca deranjeaza pe nimeni acele acelea.Sau mai stii???

Imagine postata

Imagine postata

Am "impachetat" tot ce aveam de lipit si iata rezultatul final.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Probabil ca voi reveni cu alte poze,dimineata,dupa ce-mi beau cafeaua :gun: ,acum sunt frant,cred c-am vorbit preamult :lazy:... deocamdata sper sa fie bune si astea...

#9 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 13 March 2010 - 10:28 AM

Extraodinar acest efort!! :gun:
Mare, mare lucru ca nu ne-ai trantit la sfarsit o macheta gata si sa ne zici: uitati-va ce am mai vopsit!
Minunata tenica ta de vopsire care daca nu ma insel se numeste "Tufuire a culorilor". Cei care fac figurine pot spune daca este asa.
Minunat si efortul de a mai corecta din lipsurile modelului. Daca gravai si chepengurile pe jumate si le faceai vopseaua sarita pe taietura era perfect. Nu stiu daca mai poti, dar prindeau bine si doua prisme montate pe interior la comandant si conductor.
Cu stima, Cata

#10 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2010 - 12:46 PM

Superb. Apreciez pe deplin efortul depus. Multumesc. Si subscriu lui Cata, daca macar cativa din cei vechi in domeniu ar mai pune din cand in cand un buid story ar fi mai mult decat perfect, pentru ca (poate ma insel) dar majoritatea membrilor forumului sunt la inceputul acestui drum si oricum mereu este ceva de invatat si de corectat.

Eu personal as invata mult mai multe si as retine mai bine detalii si elemente noi dintr-un build story decat daca postez o macheta cu jde greseli care incep sa fie enumerate.

Suna destul de egoist, dar eu vad ca acest forum este mai mult pentru impartasirea experientei.

Multumesc inca odata Dani! :gun:

#11 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 13 March 2010 - 05:16 PM

Asta e tot ce pot scoate cu camera mea...mai bine de atat nu merge,sorry.Asa ca voi merge in continuare cu pozele mele "mici si misterioase",care-mi "camufleaza" greselile... :blink:

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

E ,acum ,la final,cand m-am uitat la acest topic,am realizat cat tot mot am ramas...cred ca sunt mai multe poze decat vorbe. :-) .Se pare ca sunt prea batran ca sa ma mai schimb ...obiceiurile proaste se dezvata greu.

CMC:"Care e treaba cu "praful" de la Zvezda in combinatie cu respectivele culori? Ce efect induce?"
In primul rand le "deschide",Agamele avand nuante foarte inchise,iar in al doilea rand ,le matuieste.

Alexie:"am sa experimentez daca este si pentru "nasul" meu."...e pt oricine se arata deschis la asa ceva,deci NU pt cei conservatori sau cu reticente "vizavi de orice fel de uzuri".Am vrut sa-ti zic si la Carole,dar m-am abtinut,tocmai pt a evita anumite disensiuni...acum,ca deja au avut loc nu ma mai abtin.Debarcarea din Normandia a avut pe plaje[nisip,umezeala,noroi,explozii,etc],iar nemtii nu trageau cu boabe de fasole. :gun: .Tancul tau a trebuit sa inainteze spre inamic prin mizerii,gloante ,proiectile si explozii...Vizavi de zgarieturi si alte "ciupituri artistice",le reamintesc unora ca desanturile din elicopter nu erau posibile prin 1944. :lol: .DAR ..."de gustibus non discutandum".

Pt Flo,dany,bus,cmc si dan2du:va multumesc inca o data pt apreciere si cuvintele frumoase.Sper sa fie de un real folos pt toti cei impatimiti de uzuri.Vizavi de "invatacei" si "maestri",nimeni nu s-a nascut machetist...dar perseveram...Eu personal sunt un tip deschis la orice ma ajuta la realizarea unei machete cat mai apropiate de realitate,de aceea am incercat sa pun in practica cam tot ce-am vazut prin tutorialele de pe net.Conservatorismul nu duce la progres,e un lucru observat de oameni din cele mai vechi timpuri... si nici nu ma deranjeaza cat timp nu e impus ca regula de baza.

Pt Cata:foarte multumesc pt aprecieri,mai ales ca vin din partea ta. :lazy:
Intr-adevar tehnica utilizata e cea de "Tufuire a culorilor".Am pus link-uri[cu aceasta tehnica] in topicul cu KT-ul 222 din sectiunea Tigru@variante-probabil ca l-ai vazut.Vizavi de KT,iti sunt dator cu niste scuze publice...ai avut dreptate:KT-ul Dragon e net superior celui de la Revell.Oricum nu mai fac afirmatii pana nu vad cu ochii mei...4 ochi vad mai bine decat 2,asa ca scuzele de rigoare.In privinta Jagd-ului,nu voi mai face nimic,eventual ii pun niste cabluri de remorcare...
Stima si respectul e reciproc! :hi:

Deci,ca o concluzie finala...cu eforturi minime de durata totala-cca 6-7 ore,pret de cost minime,fara materiale sofisticate[vopselele Agama si pigmentii-care nu sunt obligatorii- sunt ieftini,pensule ordinare,din orice librarie ,putin "modificate"],DAR cu multa placere si pasiune,se poate ajunge la acest rezultat si la altele mult mai bune...

Aceasi tehnica poate fi utilizata cu succes si pe scari mai mari[1/48 si 1/35,am probat-o pe cca 70 de 1/35 si pe vreo 5 1/48,pt dif.clienti si n-am avut plangeri :-) ],trebuie doar schimbate pensulele...

TIN SA REAMINTESC CA ACEST TUTORIAL A FOST FACUT CU SCOPUL DE A FI DE UN REAL AJUTOR SI NU DE A-MI CASTIGA ADEPTI SAU TITULATURI DE ORICE FEL.PERSONAL INCA MA CONSIDER CA FAC PARTE DIN "LIGA AMATORILOR",DAR UN AMATOR INCA ENTUZIAST.

Numai bine si mult spor tuturor!

#12 Useril este offline   zeus 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 69
  • Inregistrat: 11-January 10
  • Location:iasi
  • Interests:Modelismu'

Postat 13 March 2010 - 09:28 PM

:gun: :-) , foarte bun tutorialul, cred ca merita salvat la loc de cinste. De foarte mult timp caut asa ceva. Multumim.

#13 Useril este offline   cmc 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 19-November 08

Postat 14 March 2010 - 08:07 AM

Foarte frumos... iti multumim mult si... apreciem efortul :gun:

#14 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 March 2010 - 06:10 PM

Poti sa dai un link sau o explicatie putin mai detaliata cu partea initiala cu spalarea cu nitro? formeaza efectul ala de rugozitate al otelului?

O alta intrebare.. ciupiturile de pe blindaj le-ai facut tot la cald? cu un ac sau ceva de genul incalzit? si eu as incerca ceva de genul dar mi-e sa nu o dau in bara si nu prea-mi permit sa stric machetele :D si as vrea sa stiu mai in detaliu ce si cum.

#15 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 14 March 2010 - 06:21 PM

Link nu pot sa-ti dau ,dar atentie la cantitatea de nitro pe care-o folosesti...incearca prima data pe burta tancului.Exact, il folosesc pt efectul de rugozitate.

Ciupiturile le-am facut la rece cu varful unui scalpel,sau poti folosi un cutter.

#16 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 14 March 2010 - 11:52 PM

Acum am vazut! http://hinemogura.hp...p/meisai3E.html Buna ideea cu tehnica dar, din engleza lui groaznica nu se intelege nimic. <_< Oricum efectele tehnici sunt excelente iar vopsirea la pensula e super fun! Am sa incerc si eu cand ma apuc de vopsit. Sper sa fie anul asta. :))

Aceasta postare a fost editata de Cata: 14 March 2010 - 11:56 PM


#17 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2010 - 01:29 AM

Excelenta desfasurarea Dani.
In acelasi timp, o lectura placuta si fara inflorituri inutile, din care torusi nu lipseste umorul.
Faptul ca esti relaxat si nu astepti medalii te ajuta sa faci lucruri pline de har.
Spor la machetit in continuare si sa-ti fie sanatos juniorul !

#18 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 16 March 2010 - 12:16 PM

Mersi Wurgere!

Pai nu pt relaxare si placere,practicam hobby-ul asta?Eu,cel putin,pt asa ceva il practic,nu pt medalii,concursuri sau competitii...Vizavi de chestia asta,dupa accident am realizat ce noroc am avut cu hobby-ul asta,reuseam sa ma detasez complet de situatia in care eram... inchipuiti-va[timp de-o luna] cum e sa stai pe spate in pat si sa montezi machete <_< :shifty: :hi: .De vopsit nu se punea problema,mi-era imposibil...
"Sa-ti fie sanatos juniorul "...si junioara.Mersi iti doresc la fel!

Mersi Cata!

"Am sa incerc si eu cand ma apuc de vopsit. Sper sa fie anul asta. "Si eu sper la fel...vezi de ce nu mai am nevoie de aerograf?

#19 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2010 - 06:01 PM

Rog un moderator sa faca acest topic "sticky". E chiar foarte folositor pt incepatori.

#20 Useril este offline   F4JPhantom 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 34
  • Inregistrat: 08-April 10
  • Location: sec.2 Bucuresti

Postat 16 April 2010 - 09:51 PM

Este extraordinar.Bravo dani esti un geniu :clapping: <_< :-D :clapping: :clapping: :clapping: Cu siguranta maine imi cumpar un tanc de genul ista.Este fantastic :dribble:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi