Forum Machete,Modelism,Hobby: M1A1 AIM Abrams DRAGON 1:35 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

M1A1 AIM Abrams DRAGON 1:35

#1 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 01 August 2008 - 11:45 PM

La sfatul lui danusmaximus am hotarat sa iau acest kit superb de Abrams.Foarte probabil cel mai bun de pe piata impreuna cu kitul M2A2 SEP.
L-am achizitionat dintr-un mare noroc,pentru ca de 4 luni il caut, ajutat fiind cu un pont, de Danu ... al carui M2A2 SEP este in plina constructie.(Eu am vazut poze noi cu el ;-) ).

Poze cu kit-ul nu mai pun pt. ca se gasesc aici:
M1A1 AIM
M1A2 SEP

Pe scurt, pentru cei total necunoscatori, au fost variantele principale de Abrams:
M1
M1A1
M1A2

Subvarianta M1A1 AIM este cea mai avansata varianta a lui M1A1, adica :"AIM tanks are HC(Heavy Common) tanks rebuilt at the factory to "like new" condition with all the latest upgrades.AIM tanks would be completly identical to fully updated HC tanks, just in better tehnical condition ".

Mai nou, cum luptele urbane sunt la moda, am vazut numeroase AIM-uri ce au fost modificate cu kit TUSK(Tank Urban Survival Kit) cum se vede in poze.Deocamdata atat...sa vedem daca voi avea si eu parte de un TUSK.

Am uitat ... superb kit!!!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: M1A1_AIM_TUSK_01.jpg
  • Imagine atasata: m1a1_aim_013.jpg
  • Imagine atasata: m1a1_aim_012.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 01 August 2008 - 11:49 PM


#2 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 03 August 2008 - 03:26 PM

Ce este device-ul ala?Din fata cupolei comandantului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: m1a1aim_004.jpg
  • Imagine atasata: m1a1aim_005.jpg
  • Imagine atasata: m1a1aim_007.jpg
  • Imagine atasata: m1a1aim_008.jpg


#3 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 03 August 2008 - 03:53 PM

Nice build... ;-)

Vezi postareatgr, la 3 Aug 2008, 15:26, a spus:

Ce este device-ul ala?Din fata cupolei comandantului.

Daca te referi la ...cutia de deasupra lansatorului de grenade fumigene cred ca este o antena anti IED ( sa fi uitat sa o montez la am meu? :huh: ). O sa caut o poza mai elocventa dupa ce trag un pui de somn.

#4 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 03 August 2008 - 04:11 PM

Vezi postareaDanu, la 3 Aug 2008, 16:53, a spus:

Nice build... ;-)

Daca te referi la ...cutia de deasupra lansatorului de grenade fumigene cred ca este o antena anti IED ( sa fi uitat sa o montez la am meu? :huh: ). O sa caut o poza mai elocventa dupa ce trag un pui de somn.


Da aia.Apare doar intr-o imagine ca optionala.La cliseul 13 doar.Am zis what the hell...
Deci zici ca e o statie de bruiaj?

In afara de kit-ul tusk de la voyager mai stii altul?Oricum la moduni nu am gasit nici armura reactiva , nici figurine :-(

Aceasta postare a fost editata de tgr: 03 August 2008 - 04:26 PM


#5 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 03 August 2008 - 08:25 PM

Astia sunt buni?Ma refer la uniforme.
Am cautat trumpeter sau dragon cum mi-ai zis.Nimic...

Aceasta postare a fost editata de tgr: 03 August 2008 - 08:26 PM


#6 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 04 August 2008 - 12:00 AM

Se pare ca renunt la TUSK.Am descoperit ca respectivul kit de armura reactiva nu este cel folosit.(poza 1:armura tusk existenta pe piata; poza 2:armura utilizata)
Tocmai am descoperit ca exista si o placa foarte groasa sudata pe burta tancurilor.Placa ale carei dimensinuni imi sunt total necunoscute.(poza 3)
Plus cele ce imi mai lipsesc: mitraliera cal .50(si sistemul de prindere care imi este o enigma) , scutul mitralierei incarcatorului etc.

Pe scurt...ii las pe cei de la Dragon sa investigheze.Deocamdata TUSK se afla sub evaluare si se afla in plina evolutie.Cel putin asa am citit pe forumul unor tanchisti americani.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: LAND_M1A2_TUSK_lg.jpg
  • Imagine atasata: m1a1tusk_002.jpg
  • Imagine atasata: tusk2ll3.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 04 August 2008 - 12:57 AM


#7 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 04 August 2008 - 01:22 AM

am aflat si la ce folosesc cele 3 lamele de langa tun.la acrosarea mitralierei .50 suplimentare.Lucru ce se poate realiza fara a implementa intregul kit(armura etc.).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01720.JPG
  • Imagine atasata: CSAMM_APR_05_002.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 04 August 2008 - 01:32 AM


#8 Useril este offline   Danu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 328
  • Inregistrat: 02-August 05

Postat 04 August 2008 - 11:09 AM

Da, este o statie de bruiaj care impiedica insurgentii sa foloseasca telefoanele mobile sa activeze IED-urile. Tancurile din Europa nu o au.

Trumpeter are in catalogul 2008 un set intitulat Modern US Army Armor Crewmen and Infantry care promite 3 infanteristi si 3 membri de echipaj intr-un Stryker, dar cum artwork-ul este abia schitat, va trebui sa mai asteptam o vreme... Dragon are un set care este acum scos din productie - din nefericire echipamentul tanchistilor nu se preteaza pentru Irak-ul din zilele noastre, pentru ca nu au veste antiglont (poti rezolva dilema 'imprumutand' torsurile de la setul de infanteristi marini Trumpeter). Setul CMK pare corect din punctul de vedere al uniformelor, dar mie mi se par disproportionati. Tanchisti americani mai gasesti la Alpine miniatures si Verlinden. O solutie mai economica ar fi setul Trumpeter Modern USMC cu niste capete cu casti de tanchisti corespunzatoare si modificati sa intre in turela.


Este posibil ca setul Voyager sa fie inspirat de configuratia initiala. Asa cum ai spus si tu TUSK este in evaluare si in mod sigur se va mai schimba. La unele componente - cum ar fi blindajul SLAT din spate - s-a renuntat deja.

#9 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 04 August 2008 - 12:18 PM

Ahem...sa combin corpurile soldatiolor e cam greu.Proabil voi reusi sa gasesc unii buni.Singurul lucru care nu-mi place la CMK este fata.

O statie daia ar trebui si pe la noi la examene. ;-)

#10 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 04 August 2008 - 11:40 PM

Se pare ca cei de la CMK sunt neseriosi.Una deseneaza pe cutie si alta pun in cutie(doar unul are vesta).Bine ca am vazut pe armorama.S-ar putea sa ma insel.Acum i-am vazut ca stau cu spatele.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG

Aceasta postare a fost editata de tgr: 04 August 2008 - 11:50 PM


#11 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 05 August 2008 - 02:30 PM

Am inceput munca la senile.
Deocamdata fara lipici.Am zis sa incerc ideea care mi-a venit aseara si a mers perfect.Mai trebuie lucrat la elementi, dar sunt pe drumul bun.
"Magic track" chiar sunt "magic".

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: m1_a1aim_008.jpg
  • Imagine atasata: m1_a1aim_009.jpg
  • Imagine atasata: m1_a1aim_011.jpg
  • Imagine atasata: m1_a1aim_013.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 05 August 2008 - 02:31 PM


#12 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 05 August 2008 - 06:08 PM

Danu, ne-am inselat.Citind pe cutie am gasit antena noastra buclucasa cu numele BFT(deci nu este anti IED).
Cautand am gasit ca reprezinta:

Citeaza

Units equipped with Blue Force Tracking (BFT) or Asset Visibility Tracking systems will operate these systems in accordance with
radio frequency limitations required by host countries. The intent is to operate these systems whenever the vehicle they are
installed in is operated to ensure operator proficiency.


Reprezinta dupa parerea mea o unealta extraordinar de folositoare.Aici este teoria functionarii ei.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 05 August 2008 - 06:13 PM


#13 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 08 August 2008 - 04:20 PM

Am mai adaugat cateva piese.
Extensia pt. "bustle rack" din PE a fost extraordinar de greu de realizat(cum s-au plans toti).Lipirea am facut-o cu cositor(orice altceva era complet inutil).La final, dupa pilire, slefuire etc. am observat ca am pliat-o invers. ;-) .Nu este deloc grav.Singura diferenta este absenta unor linii de demarcare.Uimit am vazut ca multi au facut aceeasi greseala ca si mine.Este foarte rezistenta.Oricum va fi plina cu bagaje si nu se va observa.Am incercuit ce trebuia sa se vada.Mai am putine piese de adaugat in aceasta zona.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 03.jpg
  • Imagine atasata: m1a1_AIM_016.jpg
  • Imagine atasata: m1a1_AIM_017.jpg
  • Imagine atasata: m1a1_AIM_020.jpg
  • Imagine atasata: m1a1_AIM_021.jpg


#14 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 12 August 2008 - 12:13 PM

Rastelul pt. canistre a fost usor de realizat comparativ cu BRE-ul.Am mai adaugat cateva piese si am mai pus cateva PE-uri.Deasemeni am mai modificat cateva aspecte ce nu-mi placeau cum iesisera.
Am inlocuit si manerul cupolei incarcatorului(cel din plastic l-am distrus cand il tineam prea strans cu penseta).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: M1A1_AIM_026.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_AIM_025.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_AIM_023.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_AIM_022.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_AIM_027.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_AIM_028.jpg
  • Imagine atasata: M1A1_AIM_030.jpg


#15 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

Postat 14 August 2008 - 12:56 PM

Foarte frumos si curat! Astept finalul! :-)

#16 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 14 August 2008 - 09:48 PM

Vezi postareaCata, la 14 Aug 2008, 13:56, a spus:

Foarte frumos si curat! Astept finalul! :-)

Multumesc!
Cale lunga... :hi:
Dar daca tot am dat edit, hai sa mai scriu cate ceva despre cine va fi dansul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: untitled.JPG
  • Imagine atasata: aaaaaa1.jpg
  • Imagine atasata: aaaaaa2.jpg
  • Imagine atasata: 1_64_arm_A_cpy_2_ptn___A22__.jpg
  • Imagine atasata: thunder_run_1_TF_1_64_arm_BIAP.jpg
  • Imagine atasata: 1_64_arm_A_cpy_1_ptn_baghdad.jpg
  • Imagine atasata: 1_64_arm_A_cpy_1_ptn_obj_rams.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 14 August 2008 - 09:49 PM


#17 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 14 August 2008 - 10:59 PM

Pentru pozele de sus.^

De la inceput am hotarat a face un Abrams cu camuflaj de desert care a vazut si ceva actiune.Cum la TUSK am renuntat m-am decis sa merg pe calea cea mai usoara si sa aleg normal una dintre de 2 inmatriculari de la dragon.
Voi folosi indicativele englezesti.Suna mai bine.

Ele sunt tancuri ce apartin: 3rd Infantry Division si 4th Infantry Division.Ambele divizii actionand in operatiunea fulger "OIF-operation iraqi freedom(a.k.a. Telic pt. britisi)"

Dintre cele doua am ales 1-64AR(Task force 1-64 ARMOR) "Desert Rogues" 3rd Infantry Division.Cum totul s-a petrecut relativ recent, am putut depista mai multe tancuri din acea divizie(ajutat fiind de cateva imagini din documentatia operatiunii Desert Storm).

Dupa multe cautari...l-am gasit(pozele 2 si 3).Inmatricularea este identica cu cea data de Dragon.Ce difera este aranjarea bagajelor si a altor accesorii(dar schimbarea lor era frecventa si in realitate).
Am gasit deasemeni tancuri din aceeasi divizie(restul pozelor).
Ceea ce voi reprezenta eu va fi un "ALL BOUT DA BONES" revizuit si adaugit.Ca a existat sau nu exact asa...nu ma intereseaza.Inmatricularea este pt. un M1A1 de desert si exact asta voi face.De ex. in poze nu apare antena BFT si in schema dragon nu exista APU(Auxiliary power unit) pe turela, lucru cidat pt. ca am vazut aceasta caracteristica la mai toate Abrams-urile din TF 1-64.Al meu le va avea pe amandoua(sunt singurele diferente ). :-)

Un scurt moment pt. ceea ce a fost Thunder Run:In 3 zile tancurile au inaintat 300 de mile prin furtuni de nisip si atacuri fara izbanda din partea inamicului(catalogate ca sinucigase).Tancurile irakiene(T-72 cel mai des intalnit)au fost spulberate de la distante de peste 4km(chiar 5.2km a fost raportat de catre un Challenger 2).In cateva zile de la intrarea in irak, tancurile au impanzit intreg Bagdadul.Neavand nici o sansa in lupta conventionala, irakienii apeleaza la IED(improvised explosive device - format de obicei din mai multe proiectile de artilerie) si renumitul RPG-7(asta intra la OK).

Surprins am aflat,in ciuda propagandei de pe internet, ca nici un tanc Abrams nu a fost complet distrus de catre un IED si nici un echipaj nu a fost pierdut in integime dupa un asemenea incident.Ceea ce se vede sunt tancuri avariate ,inoperabile ,distruse de catre propriul echipaj sau de catre alte tancuri, pentru a nu putea fi capturate.
Citind am aflat cum un Abrams a rezistat unui IED de 5 obuze de 155mm.Iar altul nu a putut fi complet distrus de 2 racehte Hellfire si una Maverik.

In final o poza pt. cine crede ca tancurile moderne nu se impaca cu weatheringul.Un M1A1 USMC .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: M1_A1_Abrams_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 14 August 2008 - 11:18 PM


#18 Useril este offline   Cata 

  • Simplul 'eu'
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 03-April 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:In secial 1/72.

  Postat 15 August 2008 - 07:43 AM

Un lucru bun si cu pozele! :hi: Ce se evidentiaza pa langa partea cu inmatricularea si particularitile constructive ale Kit-ului, este modul in care se realizeaza uzura la paletele din cauciuc ale senilelor si modul cum sare voseaua la inpactul golantelor de calibru mai mic. Interesant! Oricum ca sa faci un Abrams reusit trebuie sa reprezinti cele doua elemente. Uzura paletelor se face simplu cu un bisturiu prin ciobirea partilor respective, iar pentru urmele impactului la proiectile eu as merge cu vosirea in baza de gri deschis, aplicarea de mici pete cu Maskol, vopsea galbena de final si la sfarsit scoase petele de Maskol cu penseta. :-)
Acum asta este o parere, vezi tu cum faci...
Ps: Ultima poza cred ca este din Kuveit! Rugina si uzura excesiva fiind cauzata de ploile acide generate de norii fumului de petrol ars. Oricum e Bestiala! :hi:
Spor la treaba!

#19 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 15 August 2008 - 12:59 PM

Vezi postareaCata, la 15 Aug 2008, 08:43, a spus:

Un lucru bun si cu pozele! :hi: Ce se evidentiaza pa langa partea cu inmatricularea si particularitile constructive ale Kit-ului, este modul in care se realizeaza uzura la paletele din cauciuc ale senilelor si modul cum sare voseaua la inpactul golantelor de calibru mai mic. Interesant! Oricum ca sa faci un Abrams reusit trebuie sa reprezinti cele doua elemente. Uzura paletelor se face simplu cu un bisturiu prin ciobirea partilor respective, iar pentru urmele impactului la proiectile eu as merge cu vosirea in baza de gri deschis, aplicarea de mici pete cu Maskol, vopsea galbena de final si la sfarsit scoase petele de Maskol cu penseta. :-)
Acum asta este o parere, vezi tu cum faci...
Ps: Ultima poza cred ca este din Kuveit! Rugina si uzura excesiva fiind cauzata de ploile acide generate de norii fumului de petrol ars. Oricum e Bestiala! :hi:
Spor la treaba!

Loviturile gloantelor asa le voi face.
Uzura caucicului din senila o voi realiza totusi cu letconul si apoi smirgheluit(am vazut la cineva si efectul este identic cu realitatea).

USMC-ul este departe de oriunde s-ar fi gandit oricine: Twenty Nine Palms,California. :pardon:

Extras din opera literara Tank vs. Aviatie(1*)
Acelasi USMC folosind tunul din dotare(2*)
TF 1-64(restul*)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fa75.jpg
  • Imagine atasata: M1_A1_Abrams_Fire.jpg
  • Imagine atasata: img_6_12095_4.jpg
  • Imagine atasata: W__231.jpg
  • Imagine atasata: 4804_512.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 15 August 2008 - 01:19 PM


#20 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 15 August 2008 - 01:21 PM

TF 1-64(restul*)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1_64_arm_A_cpy_An_Najaf.jpg
  • Imagine atasata: 1_64_arm_A_cpy_obj_rams.JPG
  • Imagine atasata: 1_64_arm_C_cpy_SFC_Gaines_on_watch.jpg
  • Imagine atasata: 04_04.jpg
  • Imagine atasata: IMGP0331.JPG

Aceasta postare a fost editata de tgr: 15 August 2008 - 01:31 PM


Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi