Forum Machete,Modelism,Hobby: Materiale pt. wash - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Materiale pt. wash

#1 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 09 May 2010 - 08:21 PM

Exista vreo diferenta de luat in seama intre culorile in ulei ,,Maimeri Puro" si ,,Artists Winsor Newton" pt. realizarea unui wash? Diluant, terebentina sau esenta de terebentina(rectificata sau nu)? Care ar fi mai indicat pt. un wash?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 May 2010 - 09:22 AM

Cam orice, incepind de la tus si terminind cu zemuri specializate (eu am folosit si ... "jegul" din sticluta in care spal pensulele!). Atentie insa la terebentina, poti avea neplaceri. Dupa parerea mea este prea "tare" pentru unele vopsele! Foloseste D509, eu nu am avut neplaceri niciodata. In privinta vopselurilor, trebuie sa fie de calitate, adica sa aiba un pigment cint mai fin.
Altii pot avea alte pareri, ca de, cite bordee atitea obicee.. Sau, cu alte cuvinte, cele mai bune solutii sunt alea cu care te impaci tu cel mai bine. Asa ca ...egzăzais cit mai mult!

#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2010 - 11:59 AM

Maimeri puro, nu am folosit.
W&N sunt in general recoamndate pentru ca au un raport recunoscut calitate pret si mai ales pentru ca le gasesti la tuburi cu cantitati comode (nu d-alea cat un tub de pasta de dinti).
In principiu clitatea vopselelor de ulei e data de finetea pigmentului inglobat si echilibrarea cu cantitatea de liant (ulei de in sicativaNt)
La fiecare firma exista vopsele cu putere de acoperire mai mare sau mai mica si la firmele cat de cat serioase, asta este indicat pe tub prin stelute ( 1* aproape transparent 5* acopera vis). La wash-uri (glaciuri, laviuri) nu ne prea intereseaza puterea de acoperire. Totusi e mai usor de controlat si se obtin rezultate mai bune cu o culoare superioara d.p. asta de v.
Cum un tub de ulei tie iti va ajunge viata ta si inca vreo doua in plus, merita sa-ti iei ce-i mai bun. Nu are rost sa-ti iei seturi cu toate culorile ca nu o sa faci probabil niciodata wash galben sau verde, deci orienteaza-te la cateva culori de pamant (brunuri), negru, alb si din experienta un albastru (grigio payene). Cam 6 tuburi iti vor fi de ajuns.
Daca gasesti pe undeva pe la noi Winsor & Newton sa-mi zici si mie ca eu n-am mai gasit.
Succes !

P.S.
Se mai poate face wash si cu acrilice (dar e mai greu de controlat si rezultatele nu sunt atat de bune) si/sau cu tus de desen diluat cu future si apa intr-o proportie care iti place.
Eu am facut wash si cu cafea......Imaginatia e limita.

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 May 2010 - 12:06 PM

Cautind rapid am gasit aici ceva. Wurger, este ceea ce cauti? Vopsele ulei W & N

#5 Useril este offline   krik 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-February 10
  • Location:Resita

Postat 10 May 2010 - 12:18 PM

Am gasit pe urmatoarele site-uri:
http://www.galeriart...sp?idCategory=7
http://www.picturaonline.ro/shop/culori-si...n/prod_208.html

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2010 - 12:30 PM

Multumesc frumos baieti.
Eu sunt genul care cumpara din magazin, isi da pe deget, duce la nas, pune pe limba, intreaba intrebari incomode pe vanzator.
Intr-un timp era stiva la CFP Hanul cu Tei, dar ultima data cand am fost nu aveau decat unele mari.
Oricum nu era asa presant.
Inca odata multumesc.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi