Forum Machete,Modelism,Hobby: MiG-29 UB #61 moldovean - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MiG-29 UB #61 moldovean

#1 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 17 May 2009 - 11:30 AM

salutare. it's me again. de data asta, vreau sa fac dubla 61 a lu' moldoveni, si deci..caut ceva poze in plus fata de cele 3 de pe net de acum.
astea se gasesc pe net acum, pe diverse siteuri. daca aveti ceva in plus fata de astea, v-as fi recunoscator pentru ca am cateva nelamuriri.

prima ar fi culoarea de pe burta. in poza cu C-17, se vede a fi un verde , in cealalta poza unde apare si masina aia, pare a fi un albastru deschis de tot, iar pe scheme, este albastrul deschis de pe spate. care e adevarul?

a doua ar fi: pe extrados, avea cocarde? ca din pozele reale nu pare a avea, dar pe schema este si pe extrados si pe intrados.

3. culoarea jambelor...e un crem sau un albastru deschis?

pentru inceput cam atat, ca multumesc anticipat!

PS

dubla e deja in lucru, pe saptamana viitoare as vrea sa dau pirmele culori. am vopsit cabina si am asamblat jumatatile. cabina nu a iesit prea sofisticata o data pentru ca panourile nu se potrivesc cu partea superioara a fuzelajului, ca sa se potriveasca ar trebui puse exact invers, cea din fata in spate si invers cea ce ar fi incorect. dar cum ea vine cu cupola inchisa, nu mai insist.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 971008_D_0000M_004.jpg
  • Imagine atasata: Copy_of_mig_29ub_moldova__61__1995.jpg
  • Imagine atasata: 612.jpg
  • Imagine atasata: mfarm_mig_29ub_61b_1_.jpg


#2 Useril este offline   teh 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 460
  • Inregistrat: 26-August 06

Postat 17 May 2009 - 11:43 AM

Deschizānd prima foto din postul tău, ochiul meu vede la intrados, clar, o nuanţă de verde. Acum, de ce la intrados e verde, nu ştiu.

#3 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 17 May 2009 - 11:47 AM

e verde, dar parca nu asa verde ca in poza cand il suie in c-17. sau e de la soare?

#4 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

  Postat 17 May 2009 - 04:02 PM

Asta te satisface ??? ;-) :pardon: B-)
http://www.mars.slup...mig/default.htm

Sorry my bad

Aceasta postare a fost editata de ovichelu: 17 May 2009 - 04:04 PM


#5 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 17 May 2009 - 04:17 PM

e aceeasi poza cu a doua pusa de mine mai sus, ca e de pe acelsi site. ei dau ca fiind albastru deschis, in poza se vede a fi verde...acuma..cum e?

#6 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 17 May 2009 - 05:40 PM

Cred ca e un verde decolorat (intradosul) Ai sa vezi in pozele cu rezolutie mare ca unele portiuni sunt mai inchise la culoare altele mai deschise .
Parerea mea ;-) Sau daca are cineva cartea :http://www.airforce.ru/announcement_en.htm

Aceasta postare a fost editata de ovichelu: 17 May 2009 - 05:41 PM


#7 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 17 May 2009 - 05:42 PM

da, asta cred si eu. doar ca in poza cu el suit in avion, e un verde destul de clar si nu prea deschis. si asta ma baga in ceata. l-au vopsit ei inainte sa-l dea la americani sau din poza bate soarele si de aia pare verdele deschis?

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 May 2009 - 08:20 AM

Janta rotilor la avioanele rusesti moderne este verde, un verde prazuliu (ceva in genul lui MM1716). Vad ca intradosul pare e fi aceesi culoare in poza a doua. In prima poza partea foarte luminata pare gri, partea din spate e tot acel verde... Din cite stiu eu, gri + galben (lumina soarelui) nu da ...verde...Wurger????

#9 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 19 May 2009 - 10:44 AM

Vezi postareajester, la 17 May 2009, 12:30, a spus:

prima ar fi culoarea de pe burta. in poza cu C-17, se vede a fi un verde , in cealalta poza unde apare si masina aia, pare a fi un albastru deschis de tot, iar pe scheme, este albastrul deschis de pe spate. care e adevarul?

E o mica "problema" cu prima poza, si anume este facuta cu o camera pe film, apoi dupa un anumit timp a fost scanata.
Camera pe film poate a alterat initial culorile. Apoi laboratorul foto poate a schimbat si el putintel nuanta. Dupa un timp culorile fotografiei s-au alterat si ele de la soare sau umezeala si apoi a fost scanata, probabil la un scanner obijnuit ceea ce a dus alterarea de culori si mai departe. Apoi poate persoana care a scanat poza a aplicat o corectie de luminozitate si poate chiar de culori. Asa ca eu nu as pune baza prea mare pe prima poza. DAR cu toate astea pare verde pe nacelele motoarelor si bleu pe admisii, cam aceeasi nuanta ca pe derive.
Poza a 2-a (urcarea avionului in C17) este in mod clar facuta ultima. Dupa zgomotul din poza pare si ea facuta cu o camera pe film dar scanata mult mai bine, poate la un laborator foto deci culorile nu sunt asa alterate. In ea se observa ca nacelele si admisie au aceeasi culoare, primerul verde care se da pe piesele noi sau care se monteaza la reparatii si apoi se vopsesc.
Eu cred ca se pot face 3 variatii de vopsire bazandu-ma exclusiv pe fot prezentate de tine.

Momentul "0": Avionul proaspat livrat/vopsit, asa cum este prezentat in schemele de vopsire. Nacele si admisiile au aceeasi culoare.
Momentul "1": Avionul dupa o anumita perioada de folosire a avut nevoie de schimbarea nacelelor motoarelor, iar piesele de culoare "prazulie" se vad in contrast cu restul fuselajului.
Momentul "2": Avionul este incarcat de catre americani in C17. Are derivele demontate si s-au schimbat si admisiile de la motoare cu piese de pe stoc de aceeasi culoare verde.

Eu as realiza avionul intre momentul "0" si momentul "1" cu ceva uzura sau la momentul "2" cu o diorama. Insa pentru asta iti trebuie un fund de C17 la 1:72 ;-)

Aceasta postare a fost editata de AdyAero: 19 May 2009 - 10:45 AM


#10 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 19 May 2009 - 02:17 PM

frumoasa explicatie. acum am de ales intre 3 variante. diorama nu cred ca se pune problema cel putin momentan din lipsa de fonduri si nici experienta la diorame

si inca ceva. in poza cu c-17, nu doar nacelel si admisiile sunt verzi, ci chiar si botul pe dedesupt e verde. practic toata burta este verde...cu exceptia suprafetelor pe intrados.

Aceasta postare a fost editata de jester: 19 May 2009 - 02:21 PM


#11 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 19 May 2009 - 04:37 PM

Vezi postareajester, la 19 May 2009, 14:17, a spus:

si inca ceva. in poza cu c-17, nu doar nacelel si admisiile sunt verzi, ci chiar si botul pe dedesupt e verde. practic toata burta este verde...cu exceptia suprafetelor pe intrados.


daca te uiti atent, in poza aia e un tip care filmeaza... cauta pe siteuri moldovene de stiri prin arhive, poate gasesti filmarea... cred ca ar fi destul de concludenta

#12 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 20 May 2009 - 09:00 AM

Poate stiai, poate nu...
Decaluri pt. Mig 29 UB de la Hi-Decal, cod 72-045

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hd48015a.jpg
  • Imagine atasata: hd48015b.jpg
  • Imagine atasata: hd48015c.jpg


#13 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 20 May 2009 - 10:35 AM

da, stiam, doar ca scrisul 61 e cu albastru in loc de alb, cum ar trebui.

#14 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 20 May 2009 - 12:36 PM

Inscrisul "61" este prezent pe coala si cu alb si cu albastru. A existat la un moment dat si cu albastru? Sau e inmatricularea de la un alt avion? Din celelalte 2 coli de instructiuni nu imi dau seama.

Aceasta postare a fost editata de AdyAero: 20 May 2009 - 12:36 PM


#15 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 20 May 2009 - 02:16 PM

cu alb e acolo langa 179? unde e gol? ca eu nu vad nimic

#16 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 20 May 2009 - 02:19 PM

Vezi postareajester, la 20 May 2009, 15:16, a spus:

cu alb e acolo langa 179? unde e gol? ca eu nu vad nimic


Afirmativ

#17 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 26 May 2009 - 10:31 AM

another question : grinzile de acrosare ce culoare sunt? ca par a fi un soi de gri....

#18 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 26 May 2009 - 05:43 PM

Vezi postareaovichelu, la 17 May 2009, 16:02, a spus:



Personal nu m-as lua dupa site-ul asta, e suficient sa va uitati la profilele romanesti si va dati seama de calitatea informatiilor. De exemplu si cocarda "romaneasca"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mig_29_romania__75__0.jpg


#19 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 26 May 2009 - 07:25 PM

pai si faptulca are cocarde pe extrados e gresala. in poza se vede ca n-are. macar cum sunt culorile pe el sper sa fie ok, desi pe profundor am unele indoieli.

#20 Useril este offline   jester 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 558
  • Inregistrat: 11-January 07

Postat 30 May 2009 - 09:22 PM

am inceput sa lucrez la dubla 61. pe brd n-am pus mare accent, panorile de bord nu prea se potriveau, cred ca am mai spus-o.

am patit ceva nasol cu vopseaua, dupa cum se va vedea in 2 din poze, insa am reusit sa sterg acele bobite foarte fine, mi s-a spus ca ar fi de la presiunea prea mare. am dat cam cu 1,2 bar.

si intre timp a mai venit o dubla, un 9.12 si un 9.13 de la ICM. prima serie de miguri 29.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: pic_008.jpg
  • Imagine atasata: pic_010.jpg
  • Imagine atasata: pic_011.jpg
  • Imagine atasata: pic_029.jpg
  • Imagine atasata: pic_030.jpg
  • Imagine atasata: pic_031.jpg
  • Imagine atasata: pic_032.jpg
  • Imagine atasata: pic_033.jpg
  • Imagine atasata: pic_034.jpg
  • Imagine atasata: pic_035.jpg
  • Imagine atasata: pic_120.jpg
  • Imagine atasata: pic_121.jpg


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi