Forum Machete,Modelism,Hobby: StuG III G early production - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

StuG III G early production 1/35 kit Dragon

#1 Useril este offline   razvan_a 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 19-November 07
  • Location:ilfov

Postat 21 November 2009 - 11:16 PM

Imagine atasata: P1013056.JPGSunt mai nou pe aici,"microbul" il am de multa vreme :-D ,este prima data cand postez un topic cu una din relizarile mele,foarte multe lucruri le-am invatat de aici si drept multumire am decis sa va prezint realizarea mea.
Este vorba despre un Sturmgeschutz 3 , un anti-tanc construit de germani in timpul WW2,unul din cele mai eficace tancuri ale wehrmacht-ului, construit pe sasiu de Panzer 3 ,dotat cu un tun calibrul 75mm.Acest Stug a distrus multe tancuri inamice decat Tiger si Panther la un loc , blindajul este intre 16-80 mm si o greutate de 23,8 tone si putea atinge o viteza de 40 km/ora

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1013058.JPG
  • Imagine atasata: P1013052.JPG
  • Imagine atasata: P1013057.JPG
  • Imagine atasata: P1013060.JPG
  • Imagine atasata: P1013062.JPG


#2 Useril este offline   razvan_a 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 19-November 07
  • Location:ilfov

Postat 21 November 2009 - 11:31 PM

Am folosit vopsele revell ,pigmenti agama ,fixativ par .Am facut prima data umbrire cu negru mat apoi am dat cu urmatorul strat de tank grey urmat de alb mat si dunkelgelb ,apoi am folosit nuanta de rugina diluata mult , si in final cu pigmenti agama, antenele nu erau in chit ,asa ca am taiat din rama kitului doua bete ,le-am incalzit cu o bricheta si le-am intins pana s-au subtiat , le-am pilit si le-am adaptat,cam asta am facut eu aici , sper ca l-am scos cat de cat :-D

#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 22 November 2009 - 01:00 AM

Salut Razvan

Interesanta lucrare, se vede ca ai muncit la el. Din imagini deduc interes destul de mare acordat finalizarii machetei si asta ma bucura, mai ales ca lumea in general cam evita vopsirile albe, presupunand a fi dificile de realizat. Din contra.

De avut in vedere la urmatoarele kituri :

1.Nemtii nu-si vopseau masinile prima data cu alb -ulterior- dand pe ea cu galben ci invers. Daca ai fi aplicat in aceasta ordine culorile, folosind mai cu incredere ajutorul dat de lacul fixativ, ai fi avut un rezultat mult mai spectaculos. Asa cum arata acum, mie unu-mi pare ca trotineta e vopsita alba cu pete de mascare verzi (nicidecum dunkelgelb ca baza, ulterior aplicandu-se alb -presupunem var). Sa ai in vedere acest aspect pe viitor.
2. Cablurile de tractare nu se muleaza perfect peste chiar orice element mai inalt dispus pe macheta, in realitate fiind destul de rigide (raportat la grosime). Probabil acum este tardiv sa mai remediezi ceva fara a risca desprinderea unor elemente asa ca, lasa-le in pace.
3.Nu inteleg cam pe unde s-ar fi putut plimba masina ta incat este "julita" doar pe lateralele compartimentului de lupta iar aripile (extremitatile) sunt intacte (ca vopsire) ? Fain efectul rezultat prin folosirea fixativului in acea zona, totusi.
4.Antenele facute simplu din culee trasa la cald, pe care presupun ca ti-a fost frica sa o intinzi mai mult pentru a scoate fire ceva mai subtiri. Se poate discuta totusi pe aceasta tema.
5. Ai elemente nevopsite in culoarea "naturala"-vezi ciocanul amplasat spate dreapta, vezi cu aceasta trecere in revista si decalul lucios de pe teava tunului, etc.

Cam astea ar fi ceea ce vad eu la ora asta si dupa 4 ore de lucru manual :-D .Se poate ca asta sa fie unul din motivele "aciditatii" postarii mele, de aceea-mi cer scuze anticipat.

Plusuri (din punctul meu de vedere), mai mult ca sigur altii vor vedea sau aprecia/critica altceva (ca de aia se cheama hobby):

1.Uzura, nu exagerata dar destul de cu incredere facuta (raportat la experienta pe care zici ca o ai).
2.Caderea mai naturala a senilelor pe rolele de retur.
3.Scurgerile reprezentate pe placa frontala a cutiei blindate.
4.Voseaua sarita pe capacele spate ( la motor).
Etc, etc.

Sper sa nu fi deranjat prea tare postarea mea. Poate ajuta.
Sa ai spor in continuare.

#4 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 22 November 2009 - 01:11 PM

Salut Razvan,

Arata chiar bine! Sunt pareri mai avizate decat mine (vezi mai sus), astfel incat nu insist asupra minusurilor. Eu te felicit si iti doresc la mai mare! Ce kit ai folosit?

#5 Useril este offline   razvan_a 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 19-November 07
  • Location:ilfov

Postat 22 November 2009 - 02:38 PM

Vezi postareaAdiP, la 22 Nov 2009, 01:00, a spus:

Salut Razvan

Interesanta lucrare, se vede ca ai muncit la el. Din imagini deduc interes destul de mare acordat finalizarii machetei si asta ma bucura, mai ales ca lumea in general cam evita vopsirile albe, presupunand a fi dificile de realizat. Din contra.

De avut in vedere la urmatoarele kituri :

1.Nemtii nu-si vopseau masinile prima data cu alb -ulterior- dand pe ea cu galben ci invers. Daca ai fi aplicat in aceasta ordine culorile, folosind mai cu incredere ajutorul dat de lacul fixativ, ai fi avut un rezultat mult mai spectaculos. Asa cum arata acum, mie unu-mi pare ca trotineta e vopsita alba cu pete de mascare verzi (nicidecum dunkelgelb ca baza, ulterior aplicandu-se alb -presupunem var). Sa ai in vedere acest aspect pe viitor.
2. Cablurile de tractare nu se muleaza perfect peste chiar orice element mai inalt dispus pe macheta, in realitate fiind destul de rigide (raportat la grosime). Probabil acum este tardiv sa mai remediezi ceva fara a risca desprinderea unor elemente asa ca, lasa-le in pace.
3.Nu inteleg cam pe unde s-ar fi putut plimba masina ta incat este "julita" doar pe lateralele compartimentului de lupta iar aripile (extremitatile) sunt intacte (ca vopsire) ? Fain efectul rezultat prin folosirea fixativului in acea zona, totusi.
4.Antenele facute simplu din culee trasa la cald, pe care presupun ca ti-a fost frica sa o intinzi mai mult pentru a scoate fire ceva mai subtiri. Se poate discuta totusi pe aceasta tema.
5. Ai elemente nevopsite in culoarea "naturala"-vezi ciocanul amplasat spate dreapta, vezi cu aceasta trecere in revista si decalul lucios de pe teava tunului, etc.

Cam astea ar fi ceea ce vad eu la ora asta si dupa 4 ore de lucru manual :-D .Se poate ca asta sa fie unul din motivele "aciditatii" postarii mele, de aceea-mi cer scuze anticipat.

Plusuri (din punctul meu de vedere), mai mult ca sigur altii vor vedea sau aprecia/critica altceva (ca de aia se cheama hobby):

1.Uzura, nu exagerata dar destul de cu incredere facuta (raportat la experienta pe care zici ca o ai).
2.Caderea mai naturala a senilelor pe rolele de retur.
3.Scurgerile reprezentate pe placa frontala a cutiei blindate.
4.Voseaua sarita pe capacele spate ( la motor).
Etc, etc.

Sper sa nu fi deranjat prea tare postarea mea. Poate ajuta.
Sa ai spor in continuare.

Salut AdiP
Nu trebuie sa-ti ceri scuze,tocmai de aceea am postat topicul sa-mi vad adevaratele greseli , ceea ce de fapt mi-am inbunatatit acum din nou cunostiintele cu ce mi-ai atras atentia :-D ,urmatorul kit sper ca va fi mult inbunatatit , (nu impecabil :-o ),pt ca absolut normal, tot timpul se va gasi cate o hiba.

Aceasta postare a fost editata de razvan_a: 22 November 2009 - 02:43 PM


#6 Useril este offline   razvan_a 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 19-November 07
  • Location:ilfov

Postat 22 November 2009 - 04:55 PM

Vezi postareaDegrelle, la 22 Nov 2009, 13:11, a spus:

Salut Razvan,

Arata chiar bine! Sunt pareri mai avizate decat mine (vezi mai sus), astfel incat nu insist asupra minusurilor. Eu te felicit si iti doresc la mai mare! Ce kit ai folosit?


Salut Degrelle,
multumesc,asemeni, kitul este Dragon

#7 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 22 November 2009 - 07:16 PM

A iesit bine!
Pe langa ce a mai zis AdiP ar mai merge un wash.Si asta se poate face si acum, adica la final.Dar nu din ala in care faci baie la machta si apoi incepi sa stergi totul, ci aplicat local cu o pensula fina.Oricum ar fi ti-ar trebui putin lac sa sigilezi ce e dedesupt.
Ar scoate mai mult in evidenta trenul de rulare care oricum ti-a iesit frumos.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 22 November 2009 - 07:18 PM


#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 23 November 2009 - 09:51 AM

Salut Razvan_a.
Nu insist asupra vopsirii,spun doar atat: atentie la ordinea straturilor/culorilor si la muchii,dar asta s-a mai spus.
Imi place lucrarea,cu mentiune speciala pt.calea de rulare.

#9 Useril este offline   razvan_a 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 19-November 07
  • Location:ilfov

Postat 23 November 2009 - 05:48 PM

Vezi postareatgr, la 22 Nov 2009, 19:16, a spus:

A iesit bine!
Pe langa ce a mai zis AdiP ar mai merge un wash.Si asta se poate face si acum, adica la final.Dar nu din ala in care faci baie la machta si apoi incepi sa stergi totul, ci aplicat local cu o pensula fina.Oricum ar fi ti-ar trebui putin lac sa sigilezi ce e dedesupt.
Ar scoate mai mult in evidenta trenul de rulare care oricum ti-a iesit frumos.



Va multumesc in continuare pt. aprecieri si critici, insa as dori sa stiu mai exact ce ar trebui sa fac la trenul de rulare si ce culori sa folosesc la wash :-D

#10 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 23 November 2009 - 06:04 PM

Vezi postarearazvan_a, la 23 Nov 2009, 17:48, a spus:

Va multumesc in continuare pt. aprecieri si critici, insa as dori sa stiu mai exact ce ar trebui sa fac la trenul de rulare si ce culori sa folosesc la wash :-D


Un wash cu burnt siena + negru (sa iasa pe romaneste un maro mai inchis) in partea de jos.Si unul putin mai deschis in partea de sus.In partea de sus as aplica si unul cu gri inchis, dar nu peste tot.Doar sa mai sparga monotonia.(poza 1->rugina)

Ca sa repari aspectul de vopsea galbena peste alba ar merita sa intervii asupra petelor respective(alea galbene) cu un drybrush.In loc de pensula poti folosi si o bucatica de burete.Incerca inainte pe o bucata de hartie sa vezi daca esti multumit.(poza 2)

Eu zic ca merita sa intervii mai ales ca se poate si se va vedea din plin.

Pozele sunt din "Frequently Asked Questions of the AFV painting techniques" - Mig Jimenez.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled.jpg
  • Imagine atasata: Untitled2.jpg

Aceasta postare a fost editata de tgr: 23 November 2009 - 06:16 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi