Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsire macheta asamblata ajutor!!! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsire macheta asamblata ajutor!!! incepatoare ...am nevoie de putin ajutor

#1 Useril este offline   pufytza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-October 10

Postat 06 October 2010 - 05:01 PM

Buna!

Am cumparat un cadou pt prietenul meu : este vorba de o macheta auto Maisto 1:24 gata asamblata...problema e ca vreau sa o vopsesc alta culoare si nu stiu cum ar trebui sa procedez.Macheta e din metal cu parti din plastic. Merge sa cumpar un spray si sa acopar farurile etc si sa sprayez? nu stiu daca o pot dezasambla...si nu vreau sa o stric

Va rog cine imi poate da mai multe detalii

De asemenea cum as putea face numere de masina in miniatura? :)
Edit :
M`am uitat mai bine si cred ca as faceo praf cu sprayul ...iese bine cu pensula? e fel de vopsea sa cumpar? Se gaseste vopsea perlata neagra ?

Aceasta postare a fost editata de pufytza: 06 October 2010 - 05:32 PM


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 October 2010 - 08:04 PM

Teoretic, orice se poate vopsi cu orice! :blink:
Da, poti sa o vopsesti tinind cont de niste treburi:
- degresarea corecta
- compatibilitatea intre vopseaua veche si cea noua
- aderenta vopselei noi la cea veche
Trebuie sa maschezi partile pe care nu trebuie sa ajunga vopseaua. Te-as sfatui sa matuiesti cu hirtie abrazina fina (1000 - 1200), la ud, vopseaua veche.
Poti folosi vopsea din spray sau aerograful. Nu recomand pensula deoarece ramin dungi inestetice.
Dupa vopsire recomand un lac protector. Poti folosi chiar vopsele si lacuri auto.
Probabil ca vopsea perlata "modelistica" nu o sa gasesti, dar poti folosi, cum spuneam mai sus, vopsea auto.

#3 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 07 October 2010 - 06:35 PM

Orice macheta, fie ea asamblata, se poate demonta, mai greu, dar se poate.

Trebuie sa maschezi foarte bine zone precum geamurile, pentru ca se vor gaza (intra vopseaua pe sub banda de mascare si murdareste geamul).
Spray vopsea auto, cel putin negru metalizat gasesti sigur, vopsele perlate...mai rar. Parerea mea e ca un negru metalizat isi va face treaba bine, pentru ca efectul de perla se va observa mai greu pe macheta fata de o masina reala.

Ar fii bine sa ne spui si ce macheta este, si locatia, poate se gaseste cineva sa te poata ajuta mai "practic".
Numere de inmatriculare poti sa scoti la imprimanta, in diverse marimi pana nimeresti pe cea potrivita, iar apoi decupezi scotch, si lipesti peste, pentru "luciul" pe care il are o placuta reala.

#4 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 07 October 2010 - 07:00 PM

Cu un minim de scule si experienta in lucrul cu ele o macheta metalica se demonteaza in 10-15 minute (includ aici timpul de taiere al niturilor cu care sunt prinse unele componente).
Daca nu vrei sa o demontezi complet (ceea ce ar fi indicat) cumpara banda pentru mascare de calitate (Tamiya) pentru ca cea din hartie din comert nu e prea buna pentru machete (se infiltreaza vopseaua) si acopera tot ce nu trebuie vopsit.
Spray cu vopsea perlata nu vei gasi in magazine pentru ca sunt vopsele pretentioase, scumpe si prea putin cautate. Mergi la un magazin specializat si vorbeste cu vanzatorii de acolo, iti vor arata niste cataloage din care sa iti alegi vopseaua si ei o vor prepara pentru tine (pretul s-ar putea sa te descurajeze totusi).
In legatura cu pregatirea suprafetei: eu prefer sa dau jos vopseaua din fabrica (exista un decapant special pentru asta), daca aplici vopseaua peste cea originala se vor acoperi multe detalii. Daca preferi totusi sa pastrezi vopseaua originala si sa aplici o alta culoare peste ea o poti matui cu smirghel (sa nu fie o granulatie prea mare altfel zgarii macheta).
Numere de inmatriculare se pot face usor direct pe autocolant, le decupezi si le lipesti pe macheta.

Spor la lucru!

#5 Useril este offline   pufytza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-October 10

Postat 07 October 2010 - 08:33 PM

Multumesc pentru sfaturi!
O sa merg maine in autovit sa caut un spray ...
As incerca sa dau jos vopseaua ...cum se numeste acel decapant si unde il pot gasi ? Si unde as putea gasi banda Tamiya ? Adica le pot gasi pe toate in magazine cu piese auto
In bucuresti, preferabil , nu pe net, ca nu am timp sa mai astept o comanda pe net
F buna ideea cu numerele de masina la imprimanta! :)

Ah, era sa uit ! E nevoie de un primer daca folosesc vopseaua doar pe partile metalice?

Aceasta postare a fost editata de pufytza: 07 October 2010 - 08:51 PM


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 October 2010 - 09:35 PM

Lichidul de frina este cel mai des folosit in astfel de cazuri. Dar...trebuie sa scufinzi macheta in el, deci atentie la daunele colaterale! :blink:
Poti folosi, cu succes, banda adeziva din hirtie, cea folosita de zugravi.

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 October 2010 - 09:43 PM

Pufytza (cred ca am scris bine) eu (stiind cam la ce te poti astepta)as avea o recomandare: lasa macheta asa cum este;sunt absolut sigur ca nu-ti va iesi ce vrei,iar prietenului tau ii vei oferi cadou o macheta... :blink:

Ar trebui sa aprecieze efortul tau si sa puna masina in vitrina;presupun ca este un tip cu simtul umorului. 8)
Femeile apreciaza tipii cu simtul umorului;asa am auzit.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 October 2010 - 09:44 PM


#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 October 2010 - 07:40 AM

Salut!
Eu ti-as recomanda sa incerci sa desfaci macheta. De regula machetele sunt prinse in suruburi. Si farurile/stopurile se pot scoate si se pot lipi inapoi cu aracet! Merge perfect si nu iti face necazuri prin deteriorarea vopselei sau al plasticului. Eu consider ca daca esti putin atentie poti desface macheta si iti da cu mult mai putin de lucru decit mascarea pieselor unde trebuie sa eviti vopsirea! Presupun ca nu ai prea vopsit asaceva si daca in teorie pare usor, sa stii cu nu este chiar asa!
Vopseaua este de regula destul de gros aplicata pe machetele astea, decaparea lor poate dura ceva timp. Dar daca tu dai jos vopseaua complet va fi necesara o grunduire, adica aplicarea unei vopsele speciale care adera bine la metal dar permite si vopselei o aderenta mai buna pe suprafata grunduita. Fara grund este foarte posibil sa sara vopseaua la cea mai mica atingere. Slefuirea usoara a intregii caroserii cu un smirghel de 2000 iti poate elimina faza de grunduire si poate fi suprafata perfecta pentru aplicarea vopselei din spray. Poti sa sari si faza de slefuire ca oricum este o macheta statica si vopsesti direct peste, dar incearca sa nu dai multe staturi "ude" pentru ca iti incarca detaliile.
Daca macheta este inchisa prin nituire, iti sugerez sa o lasi asa cum este!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 08 October 2010 - 07:41 AM


#9 Useril este offline   pufytza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-October 10

Postat 08 October 2010 - 02:09 PM

Multumesc mult pentru sfaturi :)
Astazi am cumparat un spray auto negru lucios....am zis ca nu are rost sa dau apropae dublu pe un spray metalizat ...ca stau cam prost cu finantele si oricum e vorba de o jucarie ...sper sa iasa bine si asa!
Banda Tamiya nu am gasit.

Am desfacut suruburile si acum scos partea de jos (plasticoasa) a masinii ...Din ce vad farurile trebuiesc taiate cumva si apoi lipite la loc...Geamurile din spate sunt lipite de tabla plafonului si o sa trebuiasca sa le maschez..
Parbrizu si luneta nu m`am prins cum se pot demonta..dar nu sunt greu de acoperit cu banda
In schimb bara din fatza ..e greu de mascat cu banda dar sper sa ma descurc....e vorba de o bara de golf r32 ..

Pot sa folosesc banda izolanta obisnuita? din aia galbena de are toata lumea prin casa...

Va multumesc mult pt sfaturi, nu cred ca m`as fi descurcat altfel..
Daca iese bine, o sa pun poze :)

EDIT : Am dat jos un far si a iesit doar partea de plastic, dar pe sub plastic se vad becurile care sunt gri si facute tot din metal. ..lipite de caroserie .....deci nu am rezolvat mare lucru , trebuiesc mascate

Aceasta postare a fost editata de pufytza: 08 October 2010 - 02:29 PM


#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 08 October 2010 - 03:24 PM

Banda de mascat cea din hirtie ar trebuii sa fie buna dar am avut situatii cind vopseua data din spray a fost prea multa si a trecut de banda...Eventual daca poti, pune doua straturi, doar de siguranta.

#11 Useril este offline   pufytza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-October 10

Postat 08 October 2010 - 08:04 PM

Am izolat farurile, etc,etc, am luat macheta la smirghel fiiiin pana s`a matuit vopseaua si apoi am trecut la treaba
Am intins niste ziare si am dat primul strat de spray acum cateva minute, f subtire sa nu balteasca.

Am cumparat un spray acrilic si pe el scrie ca durata intre aplicari sa fie intre 3 si 5 minute. Mie sincer mi se pare cam putin.Si imi e frica sa nu mi se scorojeasca in timp vopseaua daca nu o las sa se aseze bine si sa se usuce.
Cred ca o sa astept cel putin o ora doua.E bine?

EDIT : mai devreme am scos un far de plasic si l`am pierdut.....si nu il mai gasesc.... cred ca o sa arate foarte urat asa....am stricat tot cadoul,,,,,ceva idei? :(

Aceasta postare a fost editata de pufytza: 08 October 2010 - 09:03 PM


#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 October 2010 - 10:01 AM

La mascari mai dificile poti folosi patafix, e un fel de plastelina fara grasime. Vezi ca e un articol pe forum despre patafix, cauta-l si citeste-l.
Chiar daca scrie 5 minute intre vopsiri, lasa 24 de ore, nu te grabi. Nu da in strat gros, nu e musai sa acoeri din prima!
In privinta farului...faci altul. Sau ...altele! :blink:

#13 Useril este offline   pufytza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-October 10

Postat 09 October 2010 - 10:16 AM

M`am descurcat sa maschez destul de bine..rezultatul o sa il vad cand termin cu vopsirea.
Si farul din ce pot sa il fac? Sau farurile ca presupun ca trebuie sa il inlocuiesc si pe celalalt ca sa nu se vada diferentza!

#14 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 October 2010 - 12:46 PM

Depinde cum arata si din ce este facut! Imi pare rau ca l-ai pierdut (farul) dar poate cu strestul pe care ti-l faci nu-l gasesti pe moment. Patesc si eu des asaceva!

#15 Useril este offline   pufytza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-October 10

Postat 09 October 2010 - 05:48 PM

E facut din plastic dur si are un batz in mijloc..cu care se fixeaza in caroserie.....
Pai ma gandeam sa fac unele noi din plasticu de la o sticla de apa si sa il lipesc cumva...are cineva idei mai bune?
:(

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 October 2010 - 05:57 PM

Plasticul de PET se lipeste mai greu, mai bine foloseste plastic transparent de la un suport de CD.

#17 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 10 October 2010 - 06:23 PM

Vezi postareaZ-mare, la 7 Oct 2010, 22:35, a spus:

1. Lichidul de frina este cel mai des folosit in astfel de cazuri. Dar...trebuie sa scufinzi macheta in el, deci atentie la daunele colaterale! :blink:
2. Poti folosi, cu succes, banda adeziva din hirtie, cea folosita de zugravi.


1. Corect, doar ca dureaza destul de mult. Decapantul rezolva problema mult mai repede (teoretic in 30 de minute e gata). Eu de obicei las macheta cu decapantul pe ea peste noapte si a doua zi vopseaua e curatata. Decapantul in cauza e Decanol Super de la Policolor, se gaseste in Praktiker la raionul de vopsele (vopsele din acelea pentru uz casnic, nu la spray). Atentie: decapantul ataca plasticul, il folosesti strict pe metal.
2. Da si nu prea, explic imediat.

Vezi postareapufytza, la 8 Oct 2010, 15:09, a spus:

1. Banda Tamiya nu am gasit.
2. Am desfacut suruburile si acum scos partea de jos (plasticoasa) a masinii ...Din ce vad farurile trebuiesc taiate cumva si apoi lipite la loc...
3. Geamurile din spate sunt lipite de tabla plafonului si o sa trebuiasca sa le maschez..
4. Parbrizu si luneta nu m`am prins cum se pot demonta..dar nu sunt greu de acoperit cu banda
5. In schimb bara din fatza ..e greu de mascat cu banda dar sper sa ma descurc....e vorba de o bara de golf r32 ..
6. Pot sa folosesc banda izolanta obisnuita? din aia galbena de are toata lumea prin casa...


7. EDIT : Am dat jos un far si a iesit doar partea de plastic, dar pe sub plastic se vad becurile care sunt gri si facute tot din metal. ..lipite de caroserie .....deci nu am rezolvat mare lucru , trebuiesc mascate


1. Nici nu ai sanse sa gasesti prin magazine. Comanda online pe site-urile cu articole de modelism.
2. Farurile sunt prinse cu niste "nituri" din plastic. Tot ce ai de facut este sa tai floarea nitului cu un cutter, ulterior ca sa montezi sticla inapoi incalzesti nitul respectiv cu un letcon/pistol de lipit.
3. Geamurile spate sunt prinse si ele cu nituri, de data asta metalice. Cu o bormasina si un burghiu mai mare tai floarea nitului (cu grija sa nu strapungi caroseria) si apoi scoti usor geamurile.
4. Parbrizul si luneta au niste excrescente (cam incorect folosit termenul, dar nu-mi vine altul in minte acum) in partea de sus. Impingi de la interior spre exterior in partea de sus a geamurilor (cat mai aproape de margine ca sa nu se crape plasticul) si el iese. La montare ai grija pentru ca poti ciobi usor vopseaua.
5. De ce vrei sa maschezi bara? Nu trebuie vopsita si ea?
6. Banda izolanta insemnand banda de hartie? Nu prea, explic imediat.
7. Maisto a a avut proasta inspiratie sa modeleze metalul caroseriei pentru a imita interiorul farului. Ai doua variante, ori maschezi cumva interiorul (Patafixul ar merge de minune) si vopsesti linistita, ori vopsesti fara sa maschezi si apoi dai un strat de Tamiya Aluminiu.

Vezi postareatibi22, la 8 Oct 2010, 16:24, a spus:

Banda de mascat cea din hirtie ar trebuii sa fie buna dar am avut situatii cind vopseua data din spray a fost prea multa si a trecut de banda...Eventual daca poti, pune doua straturi, doar de siguranta.


Am patit-o si eu de mai multe ori.

Ca sa detaliez problema benzii din hartie: marginea ei nu e buna in domeniul machetelor auto, e zimtata si se vede cu ochiul liber ca "linia" de delimitare nu e dreapta. Alta problema cu banda de hartie e "impermeabilitatea". Am mascat geamuri de machete cu ea (2 sau 3 straturi nu mai tin minte exact) si datorita solventului foarte puternic din sprayurile cu vopsea geamul s-a distrus. Nu e vorba de o simpla gazare care poate fi eliminata prin polishare, e vorba de o incretire puternica a geamului. Atasez si niste imagini cu diferenta dintre banda Tamiya si cea de hartie.

Testul s-a facut pe o suprafata neteda (asemanatoare caroseriilor). Vopseaua folosita a fost Tamiya Flat Aluminium acrilica si a fost aplicata intr-un singur strat gros cu pensonul/pensula. Dupa uscarea completa am desprins banda...rezultatul se vede in ultima poza.


Uitam: pentru a construi alta sticla de far merge folia aceea folosita la copertile cartilor xeroxate (mergi la un centru de copiere si iti alegi o folie in ce culoare vrei). Sugestia lui Z-mare e buna, dar trebuie sa ai multa rabdare si sa folosesti o sursa de aer cald pentru a da forma corecta. Plasticul carcasei de CD e casant. O alta varianta ar fi plasticul de la cutiile de betisoare de urechi care e maleabil si destul de gros incat sa-ti permita sa il manevrezi usor fara pensete. Pentru lipire recomand Poxipol transparent (aplici foarte putin pe muchiile sticlei si o fixezi pe pozitie).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01347.jpg
  • Imagine atasata: DSC01352.jpg
  • Imagine atasata: DSC01358.jpg

Aceasta postare a fost editata de bmwh548: 10 October 2010 - 06:24 PM


#18 Useril este offline   pufytza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 06-October 10

Postat 10 October 2010 - 09:24 PM

azi am dat jos banda de pe masina.
A iesit foarte bine vopseaua :) nu s`a infiltrat nimic. Am folosit banda izolanta din aia de plastic galbena ..comuna..nu am mai luat altceva. Mai trebuie doar sa curat geamurile de lipiciul de la banda si sa fac farurile si gata..O sa fie cam greu la faruri ..dar asta e asa mi`a trebuit daca nu am avut grija de far.....sau ar mai fi o varianta sa ii scot si celalalt far si sa i`o dau asa :))

Merge sa lipesc farurile cu superglue? Am prin casa si nu ar mai trebui sa cumpar alt lipici

#19 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 October 2010 - 09:28 PM

NU. Superglue il va matui, "aburii".

Aceasta postare a fost editata de flo: 10 October 2010 - 09:29 PM


#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 October 2010 - 10:18 AM

Daca tai banda de hirtie cu un bisturiu bine ascutit, nu mai sunt probleme cu marginile. In privinta calitatii sunt benzi si "benzi". Eu am dat peste amindoua. Cele de la firma Aero mi s-au parut cele mai bune, nu am avut probleme cu ele niciodata. In privinta "permeabilitatii", cred ca tine si de felul cum vopsesti. Suprafata trebuie sa fie doar "uda" nu sa "balteasca" de vopsea! De cind vopsesc folosind banda de hirtie (citva ani buni!) nu am avut niciodata probleme de aceasta natura. Probleme au fost doar la aderenta.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi