Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, iunie 2021 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, iunie 2021

#41 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2021 - 07:58 AM

Doar ca au zis americanii, asta nu inseamna ca totul a plecat de la chinezi, din vina lor. Toata lumea a uitat brusc de declaratiile delegatiei de sportivi militari francezi. In toamna lui 2019, la Wuhan a avut loc campionatul mondial al fortelor militare. Primii care s-au imbolnavit de o forma ciudata de pneumonie au fost militarii francezi. Dupa ei, si italienii au descoperit aceleasi forme ciudate de pneumonie. La momentul declaratiilor s-a presupus ca CEIMAIBUNIBAIETIDEPEPLANETA ar fi adus, asa, amical, un carcalac. Oricum, dupa ultimile ispravi (rachete pierdute alandala, zgarie-nor care incepe sa se clatine, super autostrada care se prabuseste intr-un mare fel la primul cutremur) si eu inclin sa cred ca ciainizii nu stau chiar atat de bine tehnologic. Ei incearca saracii dar nu prea le mai iese. CEIMAIBUNIBAIETIDEPEPLANETA (apropo, pentru care, chiar daca supar, noi suntem mercenarii lor - adica este pentru prima oara in istoria armiei romane cand soldatul roman lupta pentru interesele altora si nu pentru tara lui) au tehnologia necesara si laboratoare si au mai facut d'astea (vezi ebola si sida pentru care, culmea, acum cica ar exista si petent de inventica - si nimeni nu are nimic de zis despre asta - probabil tot chinezii's de vina sau poate rusii, cine stie).

Sper ca nu am suparat prea mult :friends:

Aceasta postare a fost editata de bogy: 09 June 2021 - 08:00 AM


#42 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2021 - 08:09 AM

Nu numai ca sunt multi si au bani, insa chinezii au inceput sa-si diversifice gusturile. Numai aceasta schimbare a condus la o cerere sporita de alimente. Cam la fel cu problema nasturelui in plus la veston.

#43 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 09 June 2021 - 10:24 AM

@Bogy

In chestiunea cu romanii, mercenarii NATO sunt aici o gramada de articole pe aceasta tema :Sputnik; e drept, ca este vorba de propaganda rusa pentru destabilzare, dar ce sa faci, daca tu preferi alianta cu Rusia- Belarus si China,asta e! Dar miltiarii canadieni ce cauta in Marea Neagra? sunt mercenarii romanilor?

@Kromag

Chinezii au avut succese mari in Pakistan si Sri Lanka si credca vor avea unul si mai mare in Muntenegru unde construiesc o autostrada extrem de scumpa. Metoda folosita este capcana datoriilor: proiectul de infrastructura este mult prea mare si prea scump fata de necesitatile reale ale tarii respective, imprumutul nu poate fi platit, iar statul chinez executa garantiile. Australia s-a retras din programul "one belt, one road", Malaezia la fel.

Muntenegru, Forbes

@dany

Imi aduc aminte ca Jane Fonda era sustinatoare a Vietnamului de Nord in timp de soldatii americani mureau pe campul de lupta. De prea mult bine incepi sa te prostesti.

#44 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 09 June 2021 - 10:38 AM

Scurt film cu avioane franceze din perioada interbelica; se pot vedea Amiot 143, Bloch MB210, DW500. Chestia este ca mi-am amintit ca am chiturile nemontate pentru cele trei avioane la 1:72. Sper sa nu-mi expire vopselele.

Aero

#45 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2021 - 11:06 AM

Vezi postareabogy, la 09 June 2021 - 07:58 AM, a spus:

Doar ca au zis americanii, asta nu inseamna ca totul a plecat de la chinezi, din vina lor. Toata lumea a uitat brusc de declaratiile delegatiei de sportivi militari francezi. In toamna lui 2019, la Wuhan a avut loc campionatul mondial al fortelor militare. Primii care s-au imbolnavit de o forma ciudata de pneumonie au fost militarii francezi. Dupa ei, si italienii au descoperit aceleasi forme ciudate de pneumonie. La momentul declaratiilor s-a presupus ca CEIMAIBUNIBAIETIDEPEPLANETA ar fi adus, asa, amical, un carcalac. Oricum, dupa ultimile ispravi (rachete pierdute alandala, zgarie-nor care incepe sa se clatine, super autostrada care se prabuseste intr-un mare fel la primul cutremur) si eu inclin sa cred ca ciainizii nu stau chiar atat de bine tehnologic. Ei incearca saracii dar nu prea le mai iese. CEIMAIBUNIBAIETIDEPEPLANETA (apropo, pentru care, chiar daca supar, noi suntem mercenarii lor - adica este pentru prima oara in istoria armiei romane cand soldatul roman lupta pentru interesele altora si nu pentru tara lui) au tehnologia necesara si laboratoare si au mai facut d'astea (vezi ebola si sida pentru care, culmea, acum cica ar exista si petent de inventica - si nimeni nu are nimic de zis despre asta - probabil tot chinezii's de vina sau poate rusii, cine stie).

Sper ca nu am suparat prea mult :friends:


Bogy, taxa de protect...apartenenta la nato se poate (putea) plati si cu sange, carne de tun, trupeti, mercenari sau cum s-o mai zice acum, nu numai in bani, asta pana sa se zburleasca trump si sa ceara banii cash (a se citi, bani in avans pentru armament de la americani). Propriu zis, ei lupta pentru Tara lor, dar Tara de fapt nu mai e a lor....

#46 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2021 - 12:17 PM

"dar ce sa faci, daca tu preferi alianta cu Rusia- Belarus si China,asta e" - NU, NU-I PREFER NICI PE RUSI NICI PE CHINEZI - Dar, ca venii vorba de aliante - cum dreac' sa fii aliat cu Ucraina care detine parte din teritoriul tarii tale? Canadienii in Marea Neagra? Pai sigur, de ce nu. Si ei, si americanii si englezii. Acu iar o sa se spuna ca-i prefer pe rusi dar fie vorba-ntre noi - astia i-au cam provocat pe rusi. Si-i provoaca-n continuare. Cel putin CEIMAIBUNIBAIETIDEPEPLANETA cam practica treaba asta cu "batu' prin gard" si operatiuni gen "steag fals" - parca asa se cheama. In fine, noi sa fim sanatosi. Ca in rest toate sun perfecte.

#47 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 09 June 2021 - 02:11 PM

Vezi postareabogy, la 09 June 2021 - 12:17 PM, a spus:

"dar ce sa faci, daca tu preferi alianta cu Rusia- Belarus si China,asta e" - NU, NU-I PREFER NICI PE RUSI NICI PE CHINEZI - Dar, ca venii vorba de aliante - cum dreac' sa fii aliat cu Ucraina care detine parte din teritoriul tarii tale? Canadienii in Marea Neagra? Pai sigur, de ce nu. Si ei, si americanii si englezii. Acu iar o sa se spuna ca-i prefer pe rusi dar fie vorba-ntre noi - astia i-au cam provocat pe rusi. Si-i provoaca-n continuare. Cel putin CEIMAIBUNIBAIETIDEPEPLANETA cam practica treaba asta cu "batu' prin gard" si operatiuni gen "steag fals" - parca asa se cheama. In fine, noi sa fim sanatosi. Ca in rest toate sun perfecte.


Nu spune nimeni ca tre' sa fii aliat cu Ukraina. Pentru prima oara, in mai mult de 200 de ani, Romania nu mai are granita comuna cu Rusia, Din acest motiv este importanta Ukraina, un stat tampon intre Romania si Rusia. Daca se desteptau la timp si isi castigau independenta in 1918, era mai bine pentru toata lumea, mai ales pentru ei, ca scapau de homodol.
CEIMAIBUNIBAIETIDEPEPLANETA au pus umarul la reconstruirea Europei de Vest dupa WWII, la refacerea Coreei de Sud si a Japoniei, a transformarii Taiwanului intr-o tara prospera etc. Ce mari succese echivalente are URSS/ Rusia? zero.

#48 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 June 2021 - 02:31 PM

Citeaza

Dar, ca venii vorba de aliante - cum dreac' sa fii aliat cu Ucraina care detine parte din teritoriul tarii tale?


Pai ce sa avem cu Ucraina ,Bogy ... Sa ne batem cu ei fiindca rusii ne-au luat acele teritorii si le-au dat lor ... ?

Citeaza

Imi aduc aminte ca Jane Fonda era sustinatoare a Vietnamului de Nord in timp de soldatii americani mureau pe campul de lupta. De prea mult bine incepi sa te prostesti.


177 , este prea vast subiectul cu revolutia americancilor din anii 60-70 iar eu sint subiectiv aici , fiindca tot in acea perioada odata cu tarile occidentale ca rezultat al acelei miscari Ro a avut o perioada de inflorire foarte mare ... artisti , actori , muzicieni, pictori ,arhitecti , medici , ofiteri , etc.
Au mai fost si niste crize ale petrolului , ... dar cel putin muzica era buna ...

Atunci aveam o evolutie , care a generat progresul si a influentat cateva generatii ,pana prin anii 90 , iar acum pare sa avem o disolutie . ... care probabil se va transforma in altceva .


Dar sa ne mai destindem un pic-

https://www.youtube....h?v=Hln19l9RtWg

#49 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 June 2021 - 03:03 PM

Nah, că de la covid am sarit la alianțe.
Păi hop și io, iaca: la marele război de independență de la '77 am fost aliați cu rușii(ca doar nu era să-i batem singuri ditai imperiul otoman).
Apoi a venit 1916 ne-am aliat cu Vestul. E drept că era să ne coste toată țara, dar pană la urmă am ieșit în caștig.
Apoi în 41 am fost aliați cu nemtii, care ne-au vandut de fapt,de doua ori : o data cu Diktatul de la Viena am pierdut Ardealul de Nord Vest,iar apoi cu pactul Ribetropp Molotov am rămas fără Basarabi si Bucovina.
Ne-am trezit aliati cu cei care ne-au amanetat, plus Ungaria (!!).
Întreb: atunci eram mercenari ?
In 77 ? În 916, în 41 ?!?
Sigur o sa spuneti ca a fost în interesul țării,dar acum nu e.
Oare ?! Chiar să nu fie ?!

#50 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 09 June 2021 - 03:31 PM

Nu pledez pentru alianță cu rușii dar rahatul in care suntem acu, e clar că nu-i in interesul nostru. Nu spun că trebuia să ne batem cu Ucraina dar spun că nu trebuia să pupam prin părțile dorsale alianță nordatlantica ( care legal nu-și mai are rostul după 89) și ar fi trebuit să reclamam teritoriile pierdute. Băieții buni au reclădit o Europa distrusă de ei prin bombardamente și cu și fără rost.

#51 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 June 2021 - 05:16 PM

Citeaza

Întreb: atunci eram mercenari ?


Longinus ,nici nu mai are rost sa bagi in seama chestiile astea . E aceeasi placa tocita , reimbuteliata .

" Joaca Tito , joaca bine , ca ti-oi da dolari si lire " ...

Asta era scris pe o pancarta , dupa ruptura yugoslavilor de rusi .

#52 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 09 June 2021 - 05:53 PM

Vezi postareabogy, la 09 June 2021 - 03:31 PM, a spus:

Nu pledez pentru alianță cu rușii dar rahatul in care suntem acu, e clar că nu-i in interesul nostru. Nu spun că trebuia să ne batem cu Ucraina dar spun că nu trebuia să pupam prin părțile dorsale alianță nordatlantica ( care legal nu-și mai are rostul după 89) și ar fi trebuit să reclamam teritoriile pierdute. Băieții buni au reclădit o Europa distrusă de ei prin bombardamente și cu și fără rost.


Vezi ca bombardierele americane au ajuns deasupra Europei abia in august 1942, la trei ani de la inceperea razboiului. Alaturi s-au aflat britanicii care si ei bombardau de zor. De bombardamentele germane din 1936/1940 ai uitat? Si sovieticii au avut o tentativa de bombardament major asupra orasului Helsinki in februarie 1944, dar le-au dat-o finlandezii peste bot in stil mare, demonstarandu-se faptul ca poti avea multe avioane de bombardament, de pomana.
Baietii buni din URSS au contribuit la recladirea Europei Centrale si de Est? Da! metodele au fost: nationalizare, colectivizare, gulag sovietic , gulag local, inchisori pline, deportari, impunerea unui sistem social si economic disfunctional etc.
Unde ai gasit chestiunea legala vis-a-vis de NATO, ca ma intereseaza?
Vladimir Putin spune ca "prabusirea URSS este marea tragedie a sec. XX" si ca foarte multi rusi au ramas in afara granitelor Rusiei. Limitarea tentativelor Rusiei de restabilire a URSS este motivul pentru care exista NATO si motivul pentru care Romania este stat membru.

Vladimir Putin

#53 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 09 June 2021 - 10:15 PM

Nu am stiut unde sa postez , dar va rog scoateti banerul de la RB Production ( http://www.radubstore.com/) NU IL MAI PROMOVATI . Domnul Radu Branzan nu mai are nici o legatura cu acest magazin ( cel putin asa sustine pe unele forumuri ) , iar cel ramas este ponegrit pe o gramada de forumuri ca a incasat si nu a livrat produse. Mai mult domeniul radubstore.com/ este de vanzare ....

#54 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 June 2021 - 10:35 AM

Vezi postareaMR-JW, la 09 June 2021 - 10:15 PM, a spus:

Nu am stiut unde sa postez , dar va rog scoateti banerul de la RB Production ( http://www.radubstore.com/) NU IL MAI PROMOVATI . Domnul Radu Branzan nu mai are nici o legatura cu acest magazin ( cel putin asa sustine pe unele forumuri ) , iar cel ramas este ponegrit pe o gramada de forumuri ca a incasat si nu a livrat produse. Mai mult domeniul radubstore.com/ este de vanzare ....


Să lămuresc un pic. Marca RB Productions este înregistrată pe numele meu din prima decadă a anilor 2000. In 2015 am format o firma cu prietenul meu Aaron sub numele RaduB Productions. Până atunci eu am lucrat singur dar nu mai aveam destul timp să mă ocup și de design și de vânzare, așa că am format aceasta firmă prin care eu făceam designul și Aaron se ocupa de vânzare. RB Productions e produsul, RaduB Productions e magazinul și cele două concepte trebuie sa fie înțelese ca două entități separate. În afara de decaluri și fotoincizii eu am creat și design CAD pentru machete din plastic care au fost lansate de firme din Europa și Asia. In februarie 2020 am decis să mă concentrez exclusiv pe design CAD și Aaron a continuat să se ocupe de magazinul RaduB Productions. El e director, el ia deciziile. Eu nu am mai avut nicio implicare în firma RaduB Productions. In martie 2020 guvernul a ordonat tuturor firmelor neesențiale să înceteze activitatea și Aaron s-a conformat. Din cate înțeleg a întâmpinat mai multe dificultăți cauzate de Covid și a decis să închidă magazinul RaduB Productions. Nu știu mai mult. Domeniul Radubstore.com nu e de vânzare, a fost mereu al meu și sunt la zi cu toate plățile. Cât despre RB Productions, acesta a existat înaintea firmei pe care am creat-o cu Aaron va continua să îmi aparțină și va continua să existe fără magazinul RaduB Productions.
Sper că asta lămurește situația.
Radu

#55 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 207
  • Inregistrat: 20-May 15
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in special NAVO

Postat 10 June 2021 - 03:37 PM

Vezi postarearadub, la 10 June 2021 - 10:35 AM, a spus:

Să lămuresc un pic. Marca RB Productions este înregistrată pe numele meu din prima decadă a anilor 2000. In 2015 am format o firma cu prietenul meu Aaron sub numele RaduB Productions. Până atunci eu am lucrat singur dar nu mai aveam destul timp să mă ocup și de design și de vânzare, așa că am format aceasta firmă prin care eu făceam designul și Aaron se ocupa de vânzare. RB Productions e produsul, RaduB Productions e magazinul și cele două concepte trebuie sa fie înțelese ca două entități separate. În afara de decaluri și fotoincizii eu am creat și design CAD pentru machete din plastic care au fost lansate de firme din Europa și Asia. In februarie 2020 am decis să mă concentrez exclusiv pe design CAD și Aaron a continuat să se ocupe de magazinul RaduB Productions. El e director, el ia deciziile. Eu nu am mai avut nicio implicare în firma RaduB Productions. In martie 2020 guvernul a ordonat tuturor firmelor neesențiale să înceteze activitatea și Aaron s-a conformat. Din cate înțeleg a întâmpinat mai multe dificultăți cauzate de Covid și a decis să închidă magazinul RaduB Productions. Nu știu mai mult. Domeniul Radubstore.com nu e de vânzare, a fost mereu al meu și sunt la zi cu toate plățile. Cât despre RB Productions, acesta a existat înaintea firmei pe care am creat-o cu Aaron va continua să îmi aparțină și va continua să existe fără magazinul RaduB Productions.
Sper că asta lămurește situația.
Radu


Va multumesc pentru lamuririle suplimentare si imi cer scuze de informatia eronata pe care am furnizat-o din necunostiinta de cauza.

#56 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 June 2021 - 06:39 PM

Vezi postareaMR-JW, la 10 June 2021 - 03:37 PM, a spus:

Va multumesc pentru lamuririle suplimentare si imi cer scuze de informatia eronata pe care am furnizat-o din necunostiinta de cauza.


Nu e nicio problemă. Am mai lămurit situația și pe alte forumuri, acum a venit sorocul acestui forum. :-)
Radu

#57 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 June 2021 - 06:36 PM

O poveste foarte faina despre Jaguarul Regelui Mihai (Zaiafet )




https://www.youtube....h?v=2nEJUkhWLts

#58 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 June 2021 - 07:24 PM

Ps.
Dupa ce am vizionat clipul , am dat un ochi si pe la kituri sa vad ce as putea gasi . E cam slabutza oferta ; un Matchbox 1:32 din anii 70 https://www.scalemat...-ss-100--324469 si un Minicraft 1:16,la fel din anii 70 , acesta din urma a fost editat ultima data prin 2010 .

https://www.scalemat...oadster--946190

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 June 2021 - 08:14 PM


#59 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 June 2021 - 04:56 PM

https://youtu.be/nNmypZ9lv94

#60 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 June 2021 - 07:03 PM

Acum cateva zile a fost Ziua Eroilor ... si m-am gandit ce sa postez .
Pana la urma mi-am adus aminte de un audiobook foarte frumos si care imi facea placere sa-l ascult , fiindca desi se adreseaza tinerilor , autorul are rara calitate de povesti la fel de atractiv si pe intelesul celor mai tineri , cat si a celor mai in varsta .
Cred ca sint dintre cele mai frumoase si mai usor de urmarit lectii de istorie pe care le-am auzit .

Neagu Djuvara Istoria Romanilor AUDIO ( daca aveti copii sau putin timp liber ... cam 6 ore ... si nu cunosteati acest audiobook , merita din plin ) .

https://www.youtube....h?v=seGpCVb4xKI

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 June 2021 - 07:44 PM


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi