Forum Machete,Modelism,Hobby: Nakajima Ki-43-II Hayabusa - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nakajima Ki-43-II Hayabusa Șoimul Pelerin al Imperial Japanese Army

#41 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 09 June 2015 - 01:45 PM

Salut Sorin,

Alclad nu sunt e-mailuri, sunt vopsele laquer, asemenator cu cele care se foloseau mai demult la masini. O inteleg pe sotia ta, faci un lucru foarte nesanatos vopsind in casa. Deschide si tu geamul si vopseste in geam suflind spre afara. Sa nu crezi ca daca ai un paintbox esti scutit de scame si praf. Aiurea, scamale sunt in aer si sunt trase de aspiratorul din Spraybooth. Scamele si praful in drumulor se mai intalnesc si cu macheta... Sa nu mai spun ca si noi avem scame pe haine, pe piele, peste tot. Asa de curiozitate, daca te uiti cu lupa ai sa le vezi cede scame caram cu noi!

Spor sa ai!
Tibi

#42 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 June 2015 - 02:45 PM

Da , Tibi , știam că-s lacquer , dar din punct de vedere al mirosului seamănă al dracu' cu emailurile , īn sensul că se curăță cel puțin ( că nu au nevoie de diluare ! ) tot cu D50x, care miroase al naibii de pătrunzător. Hehe , să nu crezi că nu am īncercat să vopsesc "afară" - adică jumate ieșit pe geam la balcon. Nț. La mine la etajul 4 bate vīntul aproape tot timpul , aruncă vopseaua īn toate direcțiile...De aceea īncerc , pe cīt este posibil , să folosesc cīt mai mult acrilice "curate" , ca Agama sau Vallejo , ori , īn cel mai rău caz , ModelMaster ( care se diluează bine cu apă , dar nu se curăță decīt cu D50x !! ) , Tamiya sau Gunze , alcoolo-acrilice . Vopselele email ( am īncă muulte Revell și Humbrol ) sau lacquer , numai īn caz de forță majoră sau...dacă e soția plecată de acasă ( servici , shopping...)!! Vopsitul īn sine ar mai fi cum ar fi , dar curățatul aerografului produce cel mai mare miros...Astea sīnt condițiile , așa că mă adaptez și eu la mediu , ca să nu pier ( modelistic vorbind :-P )
Noroc !
Sorin

#43 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 June 2015 - 04:51 PM

Am dat-o-n bară cu vopsitul fulgerelor...Am făcut măștile ușor , sīnt destul de subțiri cīt să fie făcute din bandă de calitate ( Tamiya) , dar nu am putut să le așez pe avion sub nici o formă. Nu am fost hotărīt să vopsesc īnsemnele , și , instinctiv, am construit macheta ca și cum aș fi pus decalurile. Adică era mai ușor să pun măștile dacă nu puneam stabilizatoarele :fool: Acum , nu le mai rup nici huiduit ! Am să folosesc decalurile , și cu asta , basta ! Nu ar fi nici o nenorocire , dacă albul rataților ăștia de la Hase nu ar fi de fapt un crem pal...
Sper să pot trăi cu rușinea asta... :-(

#44 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 June 2015 - 07:30 PM

Așaaa.
Primo , recunosc ! Nu huiduiți , recunosc ! Nu am avut curaj să fac camuflajul free-hand , așa cum intenționam . Īn loc de asta , am purces la un proces complex de mascare , avīnd īn vedere tipul de camuflaj presupus . Cu bandă de mascare și un kil de Patafix. A ieșit cam așa:
Imagine atasata: IMG_0503.JPG
Adică semăna cu o mumie egipteană :rofl:
Am pulverizat apoi pe el un XF-13 IJA dark green , l-am lăsat cam 1 oră , apoi l-am "dezbrăcat" , cu multă emoție , de frică să nu se fi jupuit iar Alcladul .
Imagine atasata: IMG_0504.JPG
Imagine atasata: IMG_0505.JPGImagine atasata: IMG_0506.JPG
Se pare că nu s-a jumulit deloc , am avut noroc ! :yahoo:
Bine , mai trebuiesc făcute mici corecții , pe ici , pe colo , dar īn mare este chiar bine . Studiind multe alte poze pe net , ale unor avioane similare , așa am văzut ca arătau : zone mari lăsate aluminiu , īnsemnele ocolite cu destulă larghețe , densitatea petelor total neuniformă , etc.
Pīnă mīine stă la uscat , apoi voi face retușurile de rigoare.
Spor s-avem !
Sorin

#45 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 June 2015 - 04:00 PM

Am mai avansat la Hayabusa , acum se termină campania , și rămīn de coadă...
Īntīi , am fost nevoit să dreg ceva. Nu știu prin ce īmprejurare , s-a desprins panoul de bord , și-a căzut undeva īnnăuntru...Poate nu aș fi sesizat , că nu se mai vede mai nimic , dar...zdrăngănea la manipulare !! Nu mai zic cīt m-am chinuit să-l scoat afară ( nu vroia să iasă nici de frica morții !!) , apoi să-l pun la loc :crazy: Am construit și fixat apoi colimatorul:
Imagine atasata: IMG_0508.JPG
Foarte sexi , chiar mi-a plăcut . Pus deja cam toate decalurile ( deși groase , decalurile au fost pīnă la urmă īmblīnzite cu zemurile de la Agama , și s-au pus destul de bine...)Poze o sa pun mīine , pe lumină ( acum e cam īntuneric , și plouă mărunt aici la Brăila)
Va urma !
Sorin

#46 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 June 2015 - 12:21 PM

E practic gata . Mai trebuie nițică uzură , evidențiat unele panouri ( treabă grea , că-i īn pozitiv !!) , și-i gata de asamblarea finală .
Imagine atasata: IMG_0511.JPGImagine atasata: IMG_0512.JPG
Imagine atasata: IMG_0513.JPGImagine atasata: IMG_0514.JPG
Ca de obicei , pozele nu-s grozave , dar vă puteți face o idee de stadiul bestiei.
Nu știu cu precizie cum să-i fac wash-ul , și timpul nu mai este prietenul meu....
Va urma

#47 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 25 June 2015 - 07:55 PM

Frumoasa macheta .Pana la urma l-ai biruit . O singura observatie as avea , si anume : flapsurile de lupta-tip fluture-aveau la exterior culoarea intradosului.

#48 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 June 2015 - 09:33 PM

Sigur , ce se vede este interiorul aripii , flapsurile vin peste , prinse īn două balamale/verine. Le pun la final , ca nu cred să aibă mare rezistență mecanică.
Deja am facut ceva pentru liniile panourilor . Cu ceva bibileală , cu creioane-fard , creion grafit 8B , tempera și uleiuri. Poze mīine.

#49 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 June 2015 - 01:33 PM

Imagine atasata: IMG_0515.JPGImagine atasata: IMG_0516.JPG
Gata și cu murdăritul . Nici nu cred că era prea jegos , mecanicii niponi aveau grijă de avion , ei erau oameni simpli , Anabuki era samurai , îi belea dacă ceva era aiurea :devil:
Prima oară cînd folosesc uleiuri . Mi-au plăcut . Datorită consistenței , chiar se potrivesc mănușă la faza asta. Cu noroc , mîine seară îl asamblez final , pun ultimile răhățișuri ( antenă , Pitot, elice , etc.) , sigilat apoi cu lac mat , și...GATA!
Mult a fost , puțin mai este.
Va urma finalul.
P.S După ce-l termin pe Șoim , mă apuc gospodărește să învăț să fac și eu niște poze mai bune. Văzînd ce-am postat , mă gîndesc cu tristețe că voi veți judeca macheta după acele poze mizere pe care o să le pun...Să nu aruncați cu roșii / ouă clocite / lături , în realitate arată mult mai bine ! :pardon:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 26 June 2015 - 01:38 PM


#50 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 27 June 2015 - 08:16 PM

Foarte fain ti-a iesit, Sorine! BRAVO!

#51 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 28 June 2015 - 07:33 AM

Încă o țîrucă , și-i gata...
Mersi , Nicu , dar nu prea merit laudele...m-am coit la el nepermis de mult .

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 28 June 2015 - 07:34 AM


#52 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 June 2015 - 06:11 PM

Și este gata . Sau aproape. Deocamdată o declar finalizată , sub o mică rezervă : vreau să-i fac două modificări , imediat ce mă lămuresc cum stă treaba.
Primo : Trebuie să-i īnlocuiesc catargul antenei . Cel actual , furnizat de kit , nu este bun pentru a susține o antenă tensionată , s-a lăsat ușor pe spate. OOB , NU ar fi avut firul , și ar fi stat țeapăn bine-mersi .
Secundo : Nu am atașat īncă rezervoarele suplimentare , deși le-am făcut . Nu am reușit să găsesc nicăieri o poză sau sursă din care să reiasă clar și fără echivoc ce culoare erau . Am găsit că erau Aluminiu ( dacă erau fabricate din aluminiu , ceea ce n-a prea fost cazul , Al era material strategic , Imperiul nu-și permitea să irosească prețiosul aluminiu pe niște chestii pe care le aruncai...), sau gri deschis , sau verziu deschis , sau galbene , īn cazul comun īn care erau făcute din lemn .
Un kit plăcut de lucrat , la care m-am complicat singur și inutil uneori . Pe viitor o să analizez alegerea fotoinciziilor cu mai multă atenție , uneori chiar NU se merită efortul ( atīt financiar cīt și manopera ) , nu se vede nimic din munca migăloasă depusă .
Pozele la lucrări gata .
Mult spor la toată comunitatea !
Sorin

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi