Forum Machete,Modelism,Hobby: NR Cetatea - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

NR Cetatea

#1 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 23 September 2008 - 01:38 PM

Acum un an am vazut-o pentru prima data........zace pe Canalul Florilor in Giurgiu. E vorba de nava Cetatea, una dinte cele mai vechi vapoare cu aburi de pe cursul Dunarii de jos. Nava are mai bine de 100 de ani si din cate am inteles de la cei in a caror administratie se afla, a "jucat" si in unul din filmele romanesti de razboi.
Pana acum 15-20 de ani era in stare impecabila. Din pacate, nepasarea oamenilor si un incendiu au adus-o in starea in care se afla azi.
Acum cativa ani au venit niste nemti si au vrut s-o cumpere in vederea restaurarii. Raspunsul primit a fost de genul: Nu ne vindem tara (mai bine o lasam sa moara :friends: )!
Nava inca e capabila sa pluteasca, are sala masinilor si cazanele, zbaturile si suprastructura inca relativ intregi.
Din pacate am inteles ca urmeaza sa fie data la fier vechi si astfel sa i se stearga urma din istorie :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 08.08.07_001.jpg


#2 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 23 September 2008 - 01:43 PM

Din cate am inteles nava ar fi de constructie olandeza.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 08.08.07_003.jpg


#3 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 24 September 2008 - 09:54 AM

Buna...imi pare bine ca ai atasat niste poze cu remorcherul Cetatea...dar vin si eu cu o precizare, din discutile avute aici si pe alte forumuri eu zic ca Cetatea isi asteapta randul la reparatii si in cativa ani, poate,
Cat despre "nu ne vindem tara"...putem vedea exemplul navei "Libertatea"...iar mai nou "Nahlin"...dupa care multora ne pare rau...la polul opus eu zic ca se afla alte 2 nave "Tudor Vladimirescu" care a fost renovata, si "Borcea" la care inca se mai renoveaza, dar e pe drumul cel bun.

Un alt exemplu bun e dat de catre remorcherul "Decebal"...care e in plin proces de renovare.


In rest numai de bine.




PS..."daca ai ocazia si poti, vezi ca in incinta saniterului naval din giurgiu se mai afla si remorcherul cu zbaturi "Hunedoara"...poate poti sa-i faci niste fotografi"

#4 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 25 September 2008 - 08:19 AM

Sper sa ai dreptate si sa fie restaurata asa cum trebuie. Ar fi pacat sa se piarda.
Am sa incerc sa obtin o intrare in santierul naval de la Giurgiu.........

#5 Useril este offline   chrisrotlmacin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 24-June 09
  • Location:Bucuresti Militari & Macin
  • Interests:Nave, Navigatie, Airsoft

  Postat 07 July 2010 - 11:04 PM

Nava Cetatea a fost scoasa la vanzare la licitatie , pret de vanzare 7.903 Euro !!!! + TVA

Pagina navei Cetatea SOS Salvati Nava !!!

Aceasta postare a fost editata de chrisrotlmacin: 07 July 2010 - 11:05 PM


#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2010 - 08:39 AM

Si care ar fi solutiile? Ne asteptam sa vina in primul de la cei apropiati domeniului naval. Exista cineva interesat sa investeasca in asa ceva? Daca da, mare parte din problema este rezolvata. Daca nu, cu siguranta se va incerca castigarea rapida a celor apriximativ 8000 de euro.
Sigur este necesar un efort considerabil de sensibilizare, dar obligatoriu trebuie oferita o solutie viabila de finalizare a unui proiect de restaurare.

#7 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 11 July 2010 - 08:43 PM

Nu cred ca ajunge la fier vechi...o sa vina iarasi elvetienii si o vor cumpara...

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne2000: 11 July 2010 - 08:44 PM


#8 Useril este offline   chrisrotlmacin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 24-June 09
  • Location:Bucuresti Militari & Macin
  • Interests:Nave, Navigatie, Airsoft

  Postat 21 August 2010 - 12:42 AM

Firma care a cumparat-o e din Galati .. nava nu necesita reparatii ci reconstituire . Am fost pe nava inclusiv in cala , am facut fotografii ,am vorbit cu mai multa lume si trebuie multi,multi bani ca sa o repuna in functiune . Opera vie trebuie schimbata toata , multe piese din sala masinii lipsesc , partea electrica lipseste cu desavarsire , tot ce e deasupra puntii prinipale e chelit complet .

Firma care a cumparat-o e din Galati .. nava nu necesita reparatii ci reconstituire . Am fost pe nava inclusiv in cala , am facut fotografii ,am vorbit cu mai multa lume si trebuie multi,multi bani ca sa o repuna in functiune . Opera vie trebuie schimbata toata , multe piese din sala masinii lipsesc , partea electrica lipseste cu desavarsire , tot ce e deasupra puntii prinipale e chelit complet .

#9 Useril este offline   pres_mihai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-November 17

Postat 22 November 2017 - 06:56 PM

Aveti cumva niste planuri ale navei pe care le puteti pune la dispozitie?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi