Forum Machete,Modelism,Hobby: Group-build: Sherman family - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Group-build: Sherman family

#21 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 30 June 2009 - 09:18 AM

Vezi postareaMichael_Wittmann, la 29 Jun 2009, 19:16, a spus:

Īn dorinţa de a realiza o machetă cu o tematică deosebită...


Uff... Frate Wittmann, nici ca se putea o fotografie mai obscura, de la care sa ceri raspunsuri atat de precise...

Din fotografia postata, NU POTI sa afirmi ca acel Sherman este un M4A2 sau un M4. Din acest unghi NU POTI sa le deosebesti, diferentele vizibile sunt la puntea motorului si placile din spate. Frantujii au avut in dotare multe M4A2, dar si M4 si chiar M4A4. M4A4 iese din discutie in cazul tau, deoarece este evident ca sasiul nu este unul alungit ( vezi spatiul dintre boghiuri ). Deci... trebe o sursa suplimentara care sa AFIRME ca ar fi un M4A2. De unde ai informatia ? Face parte din 1ere DB, sau din 2eme DB ?

Dar... chiar daca ACCEPTAM ca-i un M4A2... nu pot sa jur ca-i unul cu "hood"-urile turnate sau unul cu ele sudate. Parca... as inclina catre protuberantele turnate. In acest caz, kitul cel mai nimerit, ar fi Mk.III-ul pe care l-a inceput Marhaba.
Daca vorbim de cele sudate, atunci cele mai nimerite kituri, ar fi "Mk.III Sicily" sau "M4A2 Tarawa".
Despre decaluri... nu stiu mare lucru...

Am pe undeva o carte - doua despre blindatele frantuzesti in '44-'45. O sa fac si io sapaturi dupe al tau " Douaumont"...

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 30 June 2009 - 09:20 AM


#22 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 30 June 2009 - 11:17 AM

Vezi postareaDRAGOS, la 30 Jun 2009, 10:18, a spus:

Uff... Frate Wittmann, nici ca se putea o fotografie mai obscura, de la care sa ceri raspunsuri atat de precise...

Din fotografia postata, NU POTI sa afirmi ca acel Sherman este un M4A2 sau un M4. Din acest unghi NU POTI sa le deosebesti, diferentele vizibile sunt la puntea motorului si placile din spate. Frantujii au avut in dotare multe M4A2, dar si M4 si chiar M4A4. M4A4 iese din discutie in cazul tau, deoarece este evident ca sasiul nu este unul alungit ( vezi spatiul dintre boghiuri ). Deci... trebe o sursa suplimentara care sa AFIRME ca ar fi un M4A2. De unde ai informatia ? Face parte din 1ere DB, sau din 2eme DB ?

Dar... chiar daca ACCEPTAM ca-i un M4A2... nu pot sa jur ca-i unul cu "hood"-urile turnate sau unul cu ele sudate. Parca... as inclina catre protuberantele turnate. In acest caz, kitul cel mai nimerit, ar fi Mk.III-ul pe care l-a inceput Marhaba.
Daca vorbim de cele sudate, atunci cele mai nimerite kituri, ar fi "Mk.III Sicily" sau "M4A2 Tarawa".
Despre decaluri... nu stiu mare lucru...

Am pe undeva o carte - doua despre blindatele frantuzesti in '44-'45. O sa fac si io sapaturi dupe al tau " Douaumont"...

Una din surse este aceasta
http://www.chars-francais.net/new/index.ph...view&id=845
Dar, mai există informaţii despre maşina respectivă īn cartea Liberation of Paris 1944 De Steven Zaloga, Howard Gerrard, scoasă de Osprey Publishing. Din păcate, cartea nu īmi e accesibilă, ceea ce am reuşit doar e să fac un print-screen cu un artwork cu Douaumont. Trebuie să fiu limpede, e vorba de Douaumont (I), deoarece a existat şi Douaumont II, care sigur era M4A3. Deci, print-screen-ul īn cauză


Pentru o eventuală uşurare a situaţiei (īn cazul īn care erau gemeni), postez o fotografie cu fratele lui Douamont (40), şi anume Chemin des Dames (41), acestea făcānd parte din 2eme Division Blindee a lui Leclerc.
Mulţumiri pentru promptitudine frate Dragoş, sigur te mai stresez :hi:

#23 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 30 June 2009 - 11:56 AM

Să fie oare varianta asta? Dacă da, ce kit se potriveşte?

#24 Useril este offline   kingtiger3002 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 475
  • Inregistrat: 07-May 05
  • Location:constanta
  • Interests:Blindate ww2

Postat 30 June 2009 - 01:02 PM

si nun ai gasit pe siteul francez nimic care sa te intereseze

Aceasta postare a fost editata de kingtiger3002: 30 June 2009 - 01:05 PM


#25 Useril este offline   danusmaximus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 3289
  • Inregistrat: 01-September 06

Postat 30 June 2009 - 08:21 PM

Eu zic,M4A2 =Sherman mk3 Sicilia.Tarawa are,din cite cunosc,alt unghi la carcasa frontala.

Aceasta postare a fost editata de danusmaximus: 30 June 2009 - 08:26 PM


#26 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 30 June 2009 - 08:32 PM

Săpānd īn continuare, am găsit link-ul ăsta, cu tancurile companiei 3 din regimentul 501, Divizia a 2-a blindată. Douaumont era, cred, īn compania 2, care mai mult ca sigur avea īn dotare acelaşi model de tancuri.
http://www.witzgilles.com/501-rcc.htm
Frate Dragoş, mai lămurit acum? Aştept decizia. :hi:
Īn plus, am găsit poza asta īn Concord - 7001 - The Sherman At War The European Theater 1942-45, care spune că toate erau M4A2.

Aceasta postare a fost editata de Michael_Wittmann: 30 June 2009 - 08:56 PM


#27 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 02 July 2009 - 05:58 AM

Frate Marius, este clar ca ''suspectul'' tau, este un M4A2 diesel.
Ce nu-i clar, este tipul de ''hood''-uri, ori sudate... ori turnate...
Chiar si in fotografia cu ''12eme Regiment de Chasseurs d'Afrique'', imediat dupe debarcare, se poate observa clar melanjul de tipuri de ''hood''-uri !

Acum... din fotografia Pariziana, io inclin sa cred, asa cum am mai zis, ca SUBIECTUL tau are protuberantele frontale TURNATE. In acest caz, cel mai bun kit este ''Mk.III'', cel pe care-l bobineaza si Marhaba.
Daca decizi pentru protuberantele sudate... atunci alege '' Mk.III Sicily '', sau '' M4A2 Tarawa ''.
Oricum, in niciunul din aceste trei kituri, n-ai senilele care-ti trebe, adica T51 (nereversibile), cu patina din cauciuc lis.
Poti sa le gasesti separat, inclusiv de la Dragon/Cyberhobby, din DS.
La ''Archer'' se gasesc ceva inmatriculari frantuzesti, dar nu cea dorita specific de matale. Trebe sa improvizezi.... sau sa mai cauti !

Succes !

#28 Useril este offline   puffy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 80
  • Inregistrat: 01-April 09
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Al doilea razboi mondial,Blindate si avioane militare rusesti(ww2),basket si fotbal,marsuri militare

Postat 16 July 2009 - 08:06 AM

Salutare

Intru si eu in group build cu un M4 A1 Sherman de la Italeri scara 1:35.
Numai bine!!!!

#29 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 16 July 2009 - 01:49 PM

Vezi postareaMichael_Wittmann, la 10 May 2009, 11:39, a spus:

M4A1 El Alamein Sherman, Dragon 1/35. I'm in.

I'm out. Da' nu de tot. Īnlocuiesc El Alameinul cu Parisul şi Shermanul M4A1 DV cu un M4A2 ce va fi convertit din M4 Normandy, absolut necesar pentru proiectul "Douaumont". Mulţumiri pe această cale fratelui Marhaba, care şi-a desprins de la suflet kitul īn cauză pentru a-l ceda unui nevoiaş şi urări de sănătate şi răbdare muuuultă profesorului (fratelui) Dragoş, care va fi asaltat cu īntrebări.

#30 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 25 September 2009 - 06:26 PM

In urma discutiei din topicul fratelui Laure, tin sa va invit pe toti fratii iubitori de Olive Drab, si de Sherman IN SPECIAL ( ... bineinteles ... ), sa buchisiti cu sarg aceste doua situri :

http://www.usarmymodels.com/index.html

http://web.inter.nl....spoelstra/g104/

Iar pentru braillisti, nimic nu e mai bun decat acest loc :

http://www.172shermans.com/

#31 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 27 September 2009 - 01:53 PM

vopsele http://www.armorama.com/modules.php?op=mod...ent&id=4505

#32 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 21 January 2010 - 04:19 PM

Inca doua noi Shermanuri dragoniste:
1/35 http://www.dragon-mo.../6228poster.htm
1/72 http://www.dragon-mo.../7330poster.htm

#33 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 22 January 2010 - 07:55 AM

Vezi postareamarhaba, la 21 Jan 2010, 16:19, a spus:



Pai, ca de obicei, doar "odioasa scara" primeste bunataturile...
Un nou Firefly Ic Hybrid, era de mult asteptat de treiscincisti si, se pare ca asteptarea n-a fost in zadar.
Cel braillist este in sine o aiureala, practic in cutie se afla plasticul acestui kit :

http://www.172shermans.com/kitreviews/Drag...4A3_105prev.htm

La care au adaugat burlanele de admisie si evacuare din fotoincizie. Chestia este ca, burlanele respective sunt tipice pentru tancurile US. Marines.
Util ar fi fost, ca sa faca micul efort sa dea si cateva noi piese de plastic. Cum ar fi blindajele laterale din lemn&beton tipice tancurilor folosite la Iwo Jima (deja disponibile in 1/35).
Oricum, de departe cea mai utila ar fi fost o noua turela de 75mm "high bustle", pe care Dragonezii n-au oferit-o inca in braille. Sigur, cea de 105mm ''high bustle'' poate fi modificata, dar...
Pentru un M4A3(75)W al US. Marines la Iwo Jima, nici alegerea senilelor n-a fost tocmai fericita. In loc de T48, ar fi trebuit sa puna in cutie T54E1, pe care deja le au editate...

In concluzie, desi aceasta noutate braillista a fost tratata cam la misto de soparlodragonezi, ar trebui sa ne bucuram totusi ca... ne mai baga si pe noi in seama... O cutie utila de achizitionat pentru piese, in special pentru setul "deep wading" din fotoincizie. Asteptam cu interes ( de 'fo doi ani ) mult anuntatul M4A3E2 JUMBO. Si... n-ar strica nici acest Firefly Hybrid, DAR IN BRAILLE !!!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PICT4810.jpg
  • Imagine atasata: sher001a.jpg
  • Imagine atasata: M4A3_Wood_camo_5_w.jpg
  • Imagine atasata: M4A3_Davy_Jones_w.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi