Forum Machete,Modelism,Hobby: PE-uri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PE-uri

#1 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

  Postat 17 May 2005 - 11:02 AM

Exista o tehnologie "artizanala" de realizare a PE-urilor?

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2005 - 11:36 AM

Da, Eugen, exista.

Dar e destul de 'complicat' sa obtii rezultate profesionale. Tehnologia este foarte apropiata de cea de realizare a cablajelor imprimate. O sa incerc sa o descriu pe romaneste, si am si un link in engleza...

Bucata de tabla de alama care va reprezenta produsul finit trebuie acoperita cu un strat de fotorezist (substanta sensibila la radiatia UV). Fotorezistul este un lac care trebuie uscat in mod normal in mediu controlat, conditiile fiind specificate de producator.
Desenul in pozitiv al PE-ului se printeaza pe folie transparenta cu o imprimanta laser, zonele negre vor reprezenta piesele care vor fi obtinute, zonele transparente vor dispare in urma procesului de corodare....
Folia astfel obtinuta se suprapune cu tabla acoperita cu fotorezist, si se expune la radiatie UV... Dupa timpul de expunere specificat, tabla se developeaza si se obtine o acoperire cu fotorezist doar a zonelor care trebuie sa ramana in urma corodarii...
Corodarea se face intr-o solutie de clorura ferica sau acid azotic.
Fotorezistul se inlatura dupa corodare cu un solvent organic, cel mai des acetona.

Cam asta ar fi pe scurt, intr-o explicatie de sant.... :-D

Uitati si un link, e tot al tipului ala cu cockpit-ul de F-4
http://www.aircraftresourcecenter.com/Fea1...ert/fea688.html

Eu am facut cateva incercari, pana acum nereusite...
E destul de complicat de brodit timpul de expunere, lungimea de unda a UV-ului sa corespunda cu zona de sensibilitate a fotorezistului, concentratia solutiei de developare sa fie aia care trebuie, etc... Dar nu ma las :-P

#3 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 May 2005 - 12:03 PM

:roll:
1. Presupun ca trebuie facute 2 filme. Unul "normal" si altul "in oglinda" pentru a proteja ambele fete ale foliei de tabla.
2. Protejarea fiind facuta numai la suprafata, agentul coroziv nu ataca si sub pelicula de fotorezist? Cel putin teoretic, cand e vorba de cablaje imprimate, fenomenul nu este foarte suparator, dar cand vine vorba de piese foarte mici si cu tolerante relativ mici...

#4 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2005 - 12:09 PM

1. Doua filme, un film... Depinde ce vrei sa faci exact...
Filmele nu-i obligatoriu sa fie identice, pe asta se bazeaza realizarea PE-urilor in relief... Daca filmele nu au aceeasi imagine pe ambele fete, apare corodarea partiala care uneori chiar se doreste.

2. Fenomenul de care vorbesti apare, dar e insesisabil, si este controlat din modul de corodare.
O corodare la temperatura ridicata si intr-un tanc cu agitare a solutiei reduce drastic timpul de corodare, si fenomenul de care vorbeai.

#5 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 May 2005 - 12:52 PM

Oare transferul imaginii pe suport nu se poate face si asa?

1. Folia de transfer PnP-Blue

2. Folia de transfer PnP-White

Trecand peste bla-bla-ul din cele doua texte (care e aproape identic) se trage concluzia:

Folia alba e formata dintr-un suport de carton subtire prevazut pe patrea unde se imprima cu un strat superficial siliconat care serveste la desprinderea ei usoara (dupa termotransfer) de pe cablaj. De cablaj se va lipi doar tonerul, stratul siliconat ramine pe folie. In acest caz protectia la coroziune a traseelor e asigurata numai de tonerul transpus pe cablaj.

Folia albastra e formata dintr-un suport de policarbonat (film transparent) prevazut cu un strat superficial albastru mat. La indepartarea foliei de pe cablaj (dupa termotransfer) in locurile care au fost imprimate cu toner, stratul albastru se desprinde de suportul transparent.
Deci in acest caz tonerul este un "adeziv" intre cupru si stratul albastru protector. Protectia la coroziune e asigurata de toner si de stratul albastru.


3. :-D Cablaje Imprimate cu diferenta ca in loc de cablaj (sticlotextolit simplu sau dublu placat) se foloseste tabla de X mm?

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 May 2005 - 12:54 PM

In cazul circuitelor imprimate "corodarea laterala" este aproape insesizabila sau ma rog, in tolerante acceptabile, aceasta deoarece stratul de cupru este foarte subtire, 0,05 - 0,07 mm, pe cind in cazul PE, tabla este mult mai grosa, 0,14 -0,18 mm (aproape de 3 ori mai groasa!), fenomenul "corodarii laterale" devenind suparator. In cazul PE industriale, corodarea este efectuata electrochimic, acest procedeu controlat reducind aproape total "corodarea laterala".
Ai dreptate Eugaen, dar calitaea sau mai bine zis "rezolutia" desenului lasa de dorit. La circuitele imprimate, poate nu conteaza prea mult, dar la PE, unde ai de cele mai multe ori detalii extrem de fine, fenomenul devine suparator daca nu chiar strica PE-ul!
Alexandru

#7 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 May 2005 - 01:34 PM

Ce inseamna Grosime minima trasee: 12 mils?

M-am lamurit!
0,5 mm = 20 mils

#8 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2005 - 01:40 PM

Eugen, PnP-ul nu merge pentru photoetching... Cel putin n-am vazut pe nimeni sa foloseasca asa ceva... Mai ales ca trebuie acoperite ambele fete ale unei folii de alama destul de subtiri, cand aplici PnP-ul pe 'verso' ce se intampla cu PnP-ul de pe fata cealalta? :-D

Z-Mare, ce spui tu nu prea e adevarat... In primul rand nu se face corodare electrochimica de obicei, ci pur chimica (electrochimica se face in cazul in care trebuiesc corodate piese mari in mediu industrial, situatie in care o corodare pur chimica devine nepractica)...
In al doilea rand, in cazul unei folii de alama de 0.2mm corodarea maxima teoretica sub fotorezist
este la jumatate din grosime, undeva pe la 0.1mm... Asta din cauza ca se corodeaza pe ambele fete ale materialului. Tinand cont si de faptul ca suprafata expusa e infima, si solutia se satureaza rapid in zona de sub fotorezist, problema devine neglijabila. Foarte important aici e cat de bine e pus fotorezistul pe tabla, daca se desprinde la margini e nasol. Fotorezistul lichid uscat la parametrii corecti nu prea face figuri.

#9 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2005 - 01:43 PM

Eugen, asta inseamna:
mil [1]
a unit of distance equal to 0.001 inch: a "milli-inch," in other words. Mils are used, primarily in the U.S., to express small distances and tolerances in engineering work. One mil is exactly 25.4 microns, just as one inch is exactly 25.4 millimeters. In Britain this unit is usually called the thou.

Adica un mil e o miime de inch.

Ca o completare la ce am scris mai sus, toti cei pe care i-am vazut facand photoetching in regim de amator folosesc exclusiv corodare chimica, iar probleme de coroziune sub suprafata protejata n-am auzit pe nimeni sa aiba...

#10 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 17 May 2005 - 02:18 PM

:hammer: Bifati cu Adevarat sau Fals:
1. Cei care realizeaza uzual cablaje imprimate prin tehnologie foto pot realiza PE-uri?

#11 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2005 - 02:54 PM

Eugen, raspunsul este:
Adevarat, daca la realizarea cablajelor folosesc fotorezist/expunere UV... :-P
Ca aici e buba, fotorezist am, la partea cu expunerea UV si developarea fotorezistului inca mai am probleme... :-D

Cei pe care ii stiu eu cu electronica si cablaje nu prea se obosesc cu d-astea, sau daca se obosesc folosesc placi de cablaj gata acoperite cu strat de fotorezist.

#12 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2005 - 09:25 AM

cartula, la May 17 2005, 02:40 PM, a spus:

Mai ales ca trebuie acoperite ambele fete ale unei folii de alama destul de subtiri, cand aplici PnP-ul pe 'verso' ce se intampla cu PnP-ul de pe fata cealalta?  :-D

Dar daca folosesti un dispozitiv "sandwich", cu doua placi incalzite intre care se pun cele doua folii PnP iar la mijloc tabla, realizand astfel un transfer simultan?

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 May 2005 - 09:57 AM

Pe un alt site de modelism (e adevarat ...zburator prin definitie) cineva cerea sfaturi pentru realizarea, "pe genunchi", unei antene parabolice. Un altul, il ia peste picior cu "teoria apei calde": pai daca sint o multime de antene de-a gata, ce te mai "scremi" sa faci singur una!
Partea interesanta e ca un lucru facut de tine iti da mai multa satisfactie! Parafrazind, l-as putea intreba pe Eugen la ce-si mai bate capul cu realizarea de PE cind piata este plina de asa ceva (e drept o piata la citeva statii de ....avion! :-D departare, dar ce conteaza cind omul vrea!)!
Raspunsul a fost dat mai sus! Apoi, punind la punct tehnologia, se pot realiza treburi de serie mica sau unicate.
Merita incercat!
Alexandru

#14 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2005 - 10:14 AM

Z-mare, la May 19 2005, 10:57 AM, a spus:

Apoi, punind la punct tehnologia, se pot realiza treburi de serie mica sau unicate.
Merita incercat!
Alexandru

Cam asta era ideea!
Adica: am nevoie de ceva ce nu exista sau nu-mi place cum e facut de altii sau e prea greu de obtinut sau costa prea mult sau am stricat/pierdut X piese... sau... sau.
Problema e sa obtii acel "ceva" cu minim de efort, timp, bani, scule etc. etc.

P.S. Chestia cu antena parabolia (am urmarit topicul) e totusi un pic cam exagerata! Nu-ti faci (pentru uz propriu :-D ) o antena pentru MTV, una pentru SAT1, una pentru RTL, una pentru RAIUNO... una pentru tine, una pentru mama, una pentru bunica, una pentru matusa...

#15 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 19 May 2005 - 10:45 AM

cartula, la May 17 2005, 02:54 PM, a spus:

Eugen, raspunsul este:
Adevarat, daca la realizarea cablajelor folosesc fotorezist/expunere UV... :-P
Ca aici e buba, fotorezist am, la partea cu expunerea UV si developarea fotorezistului inca mai am probleme... :-D

Cei pe care ii stiu eu cu electronica si cablaje nu prea se obosesc cu d-astea, sau daca se obosesc folosesc placi de cablaj gata acoperite cu strat de fotorezist.

Chiar eu ma ocup cu proiectare de cablaje electronice...
Dar sincer sa fiu, nu m-a preocupat prea tare sa aflu cum se si realizeaza ele.
Tot ce pot sa va spun este ca fisierele care "materializeaza" un cablaj, indiferent cu ce program e facut cablajul, se numesc fisiere Gerber.
Acestea sunt "interpretate" de o scula hardware, numit photoplotter, care din ce am inteles eu, scoate filme foto (de foarte mare precizie)
Cu aceste filme foto se impresioneaza folia de cablaj, care apoi e corodata.
Stratul de Cu de pe foliile de cablaj uzuale este de 0,035 mm

#16 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2005 - 10:57 AM

Max... e prea complicat... cu orice program de grafica vectoriala (Corel, Ilustrator etc) se pot obtine chesti incredibile direct pe o imprimanta normala sau, daca esti maniac de-a binelea, pe o "imprimanta" (imageseter) care "tipareste" filmul pentru separatie de culoare. (Voi posta o imagine din care va veti da seama ce poate face pe film un Imageseter)

Problema cea mai grea, dupa mine, este transferul pe folia metalica si corodarea acesteia!

#17 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2005 - 11:16 AM

Iata imaginea. Ea a fost obtinuta prin scanarea la 600 dpi (!) a filmului obtinut pe Imageseter. Observati cat sunt de subtiri liniile (pe scara in cm) comparativ cu dimensiunea minima (0,5 mm) pe care o "masoara". Se poate observa ca unele linii nu au putut fi "sesizate" corect (sau deloc) de senzorul scanerului.

Fisierul a fost facut in Corel.

Daca reusesc sa ajung sambata la :-D va voi arata obiectul (filmul) real!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: a.jpg


#18 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 19 May 2005 - 11:33 AM

eugen, la May 19 2005, 10:57 AM, a spus:

Max... e prea complicat...

Eu v-am povestit numai cum e cu cablajele electronice ... :-D

#19 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 May 2005 - 11:40 AM

Max, referitor la ce spui tu cu Gerber-ul... Asta-i metoda 'profi', in care se da fisierul Gerber vectorial photoplotter-ului si obtii filmul...
Pentru 'acasa', filmul se obtine simplu cu o imprimanta pe folie transparenta, dupa cum spuneam... Asta-i partea absolut BANALA a procesului de PE :-D
Partea aia cu transferul desenului pe metal e cu problema... Fie cu PnP (pe care nu l-am incercat vreodata), fie cu fotorezist/UV...

Z-mare, referitor la ce spui... Absolut orice se poate face 'pe genunchi'. Problema este ca pentru a obtine rezultate cat de cat bune, e nevoie de mult efort si studiu... Tin minte cat m-am chinuit cu turnarea de rasina, si inca nu-s multumit de rezultate, se poate mai bine... E amuzant sa faci cate o chestie d-asta, daca ai timp liber suficient... Si mai ales finantele necesare...
Photoetching-ul e o chestie in care intra foarte multe variabile din cate bag de seama, si timpul necesar pentru a o pune la punct pe genunchi e destul de mare...

#20 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 19 May 2005 - 11:48 AM

Corect! Asa-i!
(Pentru mine) Nu este ABSOLUT nici o problema realizarea oricarui desen de PE (in Corel). Nu este o problema print-ul pe folie transparenta pe imprimanta normala (la rezolutia maxima de 600 dpi). Contra cost se rezolva si print-ul pe Imagesetter. (n-am asa ceva la firma dar au altii - alte firme). Este nevoie doar de schita/desenul tehnic cu cote, tolerante etc.

Restul fluxului tehnologic e cu cantec! D-asta am si intrebat!!!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi