Forum Machete,Modelism,Hobby: USS Albatros(sau cum isi carau americanii ceaiul) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

USS Albatros(sau cum isi carau americanii ceaiul) macheta Mantua-1/47

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 09 March 2008 - 03:10 PM

Daca tot i-am trezit amintiri lui Crios(cand cu Victory),iaca mai depun ceva.Vreau,insa sa va zic ca eu nu sunt"un navo"autentic.Asta si cu Victory sunt doar niste"evaziuni"
Deci iata Albatros-din lemn(balsa,tei,nuc)cupru si alama.Imagine atasata: 030908145200.jpgasa arata in sufragerie,dupa care si detalii.Ce parere aveti?Imagine atasata: 030908144236.jpg[attachmen
=20457:030908144514.jpg]Imagine atasata: 030908144039.jpgImagine atasata: 030908143856.jpg08143856.jpg]Imagine atasata: 030908143834.jpgImagine atasata: 030908144601.jpgg]Imagine atasata: 030908144628.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 030908144514.jpg
  • Imagine atasata: 030908144321.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 09 March 2008 - 03:18 PM


#2 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 09 March 2008 - 11:56 PM

Ale naibii "evaziuni", domnule! :friends:
Arata, ca si Victory, excelent.

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 March 2008 - 11:44 AM

Arata bine rau!

Bafta!

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 March 2008 - 03:45 PM

Multam fain D.voastra;ma simt falos de asa elogii venite taman din partea unor"navo sadea"-da ce zic eu?-din categoria heavy,precum Degrelle si Crios(eu asa am aflat).Asta ma face sa privesc cu speranta inspre San Felipe,care-i inca in cutie(de ce "barcoi" m-am legat si eu?!).Da sa vedeti Sovereign of the Sea(sau Sovrana dei Mari cum ii zic italienii)facuta tot de Mantua!!!pe asta n-am cumparat-o(inca!?)da am apucat si eu sa ma uit in cutie :friends: .Pai nu va spun ca dupa o zi inca aveam ochii impaienjeniti?...si n-am mancat de Doamne,ajuta vreo 2 zile,de zicea nevasta-mea ca mi-am gasit pe alta.ISUSEE MARE!!!!-cea mai faina "barca de lupta" ce a existat vreo-data(din cate stiu eu in toata istoria corabiilor n-a fost alta mai imbodobita cu sculpturi,in perioada in care a fost data la apa-sf.de sec.XVIII parca,costase cca.65.000 lire/aur,in timp ce cu cca.6.000 lire aur se putea construi o corabie de lupta de dimensiuni medii-cam cu 50-70 guri de foc.Toata diferenta de pret reprezenta plata cu munca mesterilor,sculpturilor si foitelor de aur cu care era imbodobita)Oricum,macheta m-a lasat"afis"si costa-la prima mana-vreo 600 euro.Poate-oi achizitiona-o,da sa fac macheta asta!!!-atunci chiar ca's barbat.

#5 Useril este offline   Degrelle 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 09-April 07

Postat 10 March 2008 - 06:10 PM

Nu sunt nici pe departe un "heavy", dar am convingerea ca pot macar aprecia o lucrare foarte reusita. Sovereign e o nava intr-adevar impresionanta, am vazut-o prima oara cand eram copil in cartea "Epopeea navelor" a lui Retinschi si de atunci n-am uitat.o :friends: Daca te apuci de asemenea lucrare, trebuie sa fii barbat pana la capat si sa dai multe detalii! Numai bine.

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 10 March 2008 - 08:02 PM

Vezi postareaLonginus, la 10 Mar 2008, 15:45, a spus:

Multam fain D.voastra;ma simt falos de asa elogii venite taman din partea unor"navo sadea"-da ce zic eu?-din categoria heavy,precum Degrelle si Crios(eu asa am aflat).

Nu stiu ce si cum, dar in ceea ce ma priveste ... sa nu crezi chiar toate zvonurile. Vorbeste lumea!
Cat despre nava din topic ... e mai pe gustul meu decat Victory.
Are si asta niste chestii pe care eu le-as fi facut altfel, dar asta e chiar alta socoteala. Probabil este pentru ca-mi plac tunurile de culoarea din imagine (uneori chiar negre)
Imagine postata

Bafta!

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 March 2008 - 10:42 PM

Vezi postareacrios, la 10 Mar 2008, 20:02, a spus:

Vezi postareaLonginus, la 10 Mar 2008, 15:45, a spus:

Multam fain D.voastra;ma simt falos de asa elogii venite taman din partea unor"navo sadea"-da ce zic eu?-din categoria heavy,precum Degrelle si Crios(eu asa am aflat).

Nu stiu ce si cum, dar in ceea ce ma priveste ... sa nu crezi chiar toate zvonurile. Vorbeste lumea!
Cat despre nava din topic ... e mai pe gustul meu decat Victory.
Are si asta niste chestii pe care eu le-as fi facut altfel, dar asta e chiar alta socoteala. Probabil este pentru ca-mi plac tunurile de culoarea din imagine (uneori chiar negre)
Imagine postata

Bafta!

Stiu eu ce zic maestre,nu fi modest(ti-am zis ca va urmaresc de la distanta de mai de multisor-apropos-ai mai facut oresceva la"printisor?).Cat despre tunuri stiu ce zici-patinate nitelus cu acid slab?eventual ceva otet?Normal sa fie mai pe gustul tau decat Victory,care pt.mine-i o lucrare de jde mii de ori mai grea-retine rogu-te ca eu n'am mai facut asa ceva.

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 March 2008 - 06:24 PM

Tunurile sunt din bronz, strunjite de mandezu si bagate in otet, cum bine te-ai prins.
La alama n-am incercat, dar am sa incerc ca mi-au sosit tunurile care sunt tocmai identice cu ale tale de pe nava ta.
Cat despre inceputuri, prima mea nava n-a avut nimeni parte s-o vada ca am sarit cu picioarele pe ea, fireste ca dupa ce am dat cu ea de pamant, asa ca n-arata nici pe departe ca prima ta nava.

Bafta!

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 March 2008 - 08:57 PM

in cazul alamei cred ca trebuie incercat un acid mai tarisor decat otetul,sau daca ramai la otet,le pastrezi la "macerat"mai mult timp(am vazut prin site-urile de pe afara niste mesteri lucrind la modul asta si aratau brici-tunurile,nu mesterii).Cat despre "prima"eu zic ca nu trebuia s-o"pedepsesti".In cazul meu,eu o mai pastrez IN VITRINA!!!-am facut-o(macheta!!!) cand aveam vreo 15-16 ani,din carton,dupa planurile din regretata Modellbau Heute si reprezenta un mic distrugator sovietic(nici nu mai stiu cum se chema).N-as arunca-o pt.nimic in lume,de fapt este un fel de istorie de'a mea de pe vremea cand "bateam usile"la clubul de modelism din oras.In principal,pana acu vreun an-un an jumate,m-am ocupat de avioane,da' mi-am terminat casa noua,m-am mutat si efectiv nu mai aveam unde sa tin machetele(ca mai am si blindate cum ai vazut)drept pentru care le-am donat lui varu meu(care mi-i si fin)alias AdiP(vreo 30-40 de bucati),unde eram sigur ca vor avea viata buna.Parte dintre ele mi-au ramas,iar dintre astea chiar prima,prima macheta de avion ce am asamblat-o,o pastrez la loc de cinste(un PZL-RWD 14 Czapla"pescarus")pe care am cumparat-o parca cu 14 lei prin 1980.Inutil s-o spun ca,in decursul "vietii" ei,macheta asta a suferit jdemii de"fracturi"dar am refacut-o de fiecare data si n-as da'o nici pe aur,crede-ma.Cand o privesc ma vad din nou un pusti ce fugea la magazinul de jucarii,cu cativa banuti ce apucam sa-i strang,si o intrebam pe "tanti"daca n-a primit ceva nou(Na drace ca m-apuca nostalgiile).

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi