Forum Machete,Modelism,Hobby: Volvo F16 Engine - POCHER 1:8 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Volvo F16 Engine - POCHER 1:8 Autovehicule civile si motociclete

#1 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2008 - 01:58 PM

Aici puteti posta comentarii referitoare la articolul:: Volvo F16 Engine - POCHER 1:8

#2 Useril este offline   geo_svs 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 02-February 09
  • Location:Iasi

Postat 22 March 2009 - 12:56 AM

Tocmai am cumparat macheta si in decurs de aproximativ o sa pun poze cu etapele de constructie.

Destul de frumoasa facuta macheta!

#3 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 22 March 2009 - 09:11 AM

E foarte haioasa macheta, de fapt prima tentativa a mea la o scara atat de mare. Partea nasoala e ca am multe chituri in lucru si din ce in ce mai putin timp, asa ca te las pe tine sa il termini ca sa ma delectez si eu la ocular! :jump:

#4 Useril este offline   geo_svs 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 02-February 09
  • Location:Iasi

Postat 11 April 2009 - 12:18 AM

Imagine atasata: P1030612.gif

Acesta e blocul motor

Imagine atasata: P1030620.gif  Imagine atasata: P1030623.gif

Imagine atasata: P1030622.gif

Si cateva poze de ansamblu



   E o macheta destul de interesanta cel putin din punctul de vedere a modului de constructie, a materialelor folosite si modului in care a fost gandita.

   A fost o experienta noua, dar personal nu mi s-a parut o macheta foarte buna deoarece piesele gri de pe blocul motor au vopseaua in valuri(probabil de la vopsirea industriala) si cateva piese de marime mare nu s-au potrivit perfect, ele fiind decalate.

   Dupa parerea mea trebuie chituita si vopsita, chiar daca in prezentare spune ca nu ar fi necesar... Eu nu am chituit-o si nici nu am aplicat vopsea si a iesit cam ciudat. Cred ca o sa-i gasesc un loc printr-un dulap.

   P.S. : Plus ca am avut "grija" sa scap niste adeziv in plus pe macheta (in special in zona cutiei de viteze) ceea ce a contribuit la "look-ul" ei

#5 Useril este offline   Kamob 50 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1970
  • Inregistrat: 13-May 06

Postat 11 April 2009 - 10:05 AM

Chiar voiam sa carcotesc: pai normal ca trebuie chituita si chiar vopsita! Am cautat pe net niste exemple al machetei, deja terminate si pot sa zic ca au iesit foarte bine. Incearca sa termini proiectul si poate, intre timp, ma reapuc si eu de el... :-)

#6 Useril este offline   michi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 228
  • Inregistrat: 29-June 08

Postat 14 April 2009 - 07:11 AM

Vezi postareaKamob 50, la 11 Apr 2009, 11:05, a spus:

Chiar voiam sa carcotesc: pai normal ca trebuie chituita si chiar vopsita! Am cautat pe net niste exemple al machetei, deja terminate si pot sa zic ca au iesit foarte bine. Incearca sa termini proiectul si poate, intre timp, ma reapuc si eu de el... :-)


Kamob, ai putea pune link-ul cu pozele pe care le-ai gasit?
Geo, in ceea ce priveste modul de tratare, sigur ca era nevoie sa-l vopsesti.
Si sa-l chituiesti mai ales la imbinarile longitudinale.
Eu personal, l-as fi facut "weathered" cu scurgeri de ulei si de alte lichide, vopseluri mate, un pic de detaliere in ceea ce priveste "conductaraia", ....
Daca nu este lipit, nu este tirziu sa-l refaci. Daca este deja lipit sa stii ca este frumos si asa. In vitrina, alaturi de alte modele, cred ca da foarte bine

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi