Forum Machete,Modelism,Hobby: Decaluri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Decaluri discutii la articolul lui AlexPl

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 February 2005 - 06:57 PM

Tizule, excelenta initiativa ta, deopotriva aricolul despre decaluri cu inmatriculari romanesti. Cred ca este ceva munca, dar zau ca mereita.
Interesante decalurile, bine ar fi sa poti spune ceva si despre calitatea lor! Dar pentru asta trebuie inainte ...achizitionate si folosite.
Nu se vede prea bine, dar cred ca Crucea Regelui Mihai are alb pe margine.
Alexandru

#2 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 February 2005 - 11:05 PM

O mica nota...

Daca una din inmatricularile de Ju-88 se refera la 'acel' Ju-88 "105" cu un care roman de-al nostru a fugit, si aparatul a ajuns in mana americanilor, acela nu este tocmai un A-4 ci un D-1. E drept, D-1 e bazat pe A-4/Trop.

Aparatul este in muzeul USAF de la Wright-Patterson AFB, si este expus in culorile romane.
O mentiune insa este ca e vorba de o revopsire (restaurare), aparatul a fost vopsit in camuflajul de desert RAF pentru drumul sau pana in US.

#3 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 02 February 2005 - 08:23 AM

Decalurile sunt deja achizitionate, dar nu am apucat sa folosesc din ele pentru ca nu am inca machetele. Pentru He 111 nu m-am hotarit inca daca sa iau noua macheta de la Hasegawa sau sa ramin cu vechea macheta de la Italeri. Nu m-am lamurit inca daca merita diferenta de bani. Pentru Ju 88 nu am gasit inca o macheta care sa merite. Cea de la revell este dezastru, iar italeri nu mai produce aceasta varianta. Dupa parerea mea sunt OK. Filmul pentru decal nu este pe toata suprafata foii, ci se limiteaza la suprafata decalurilor, si are o margine destul de mica. Am vazut si eu dunga alba, dar nu imi dau seama daca este de la decal sau de la scanare. O sa verific cand ajung acasa. Dar cred ca se poate remedia cu putina vopsea. Posibil sa fie o problema de centrare a culorilor la tiparire.

PS M-am uitat pe scanul original, care este facut la rezolutie mare, si cel putin la cele de JU 88, crucea lui mihai are si margine alba. Din cate stiu eu, asta nu este o greseala...

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 February 2005 - 10:32 AM

Oarecum ai dreptate: conform dictonului, adinc inrdacinat la ramani "la-s ca merge si asa" :pint:, Crucea Regelui Mihai nu a prea semanat cu acea ordonata: cind M-ul prea adinc, cind cu alb subtire, cind gros, cind cu albastru subtire, cind gros, cu urme de la "legaturile" sabloanelor sau fara, sau cu un colt in unghi drept pe exterior in zona de racordare a M-urilor. Din pacate, unele firme, ne interpretind corect culorile din fotografiile alb/negru, au pus in loc de albastru ....verde :-D
Alexandru

#5 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 02 February 2005 - 12:28 PM

Daca decalurile sunt facute de o firma ruseasca din Rostov, poate ca le poate procura si Pavel ?! La un pret mai prietenos decat la Hannats, dar in acelesi timp sa-i merite si lui efortul ?!
Ce zici Pavel ?!
Ar mai fi si alti interesati de ele ?!
Eu intru cu un set pt. fiecare avion !
Alti amatori ?!

#6 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 02 February 2005 - 02:56 PM

Luminati-ma! Este bun (corect) decalul?

#7 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 08 February 2005 - 08:33 AM

Z-mare,
Intrebai la inceputul topicului, daca Crucea Mihai are alb pe margine, oarecum ca si cum n-ar trebui sa aiba ?! Poate am inteles eu gresit ?!
Pare sa aiba in decalurile prezentate de AlexPI si cred ca e bine sa aiba, nu ?!
Am scanat si am alaturat 6 tipuri de Cruci Mihai, prezentate in cartea despre ARR de la editura Modelism si toate au o margine alba, mai lata sau mai putin lata.
Cred ca ar fi destul de corecte decalurile firmei din Rostov ?!
Sau ?!
Voi ce parere aveti ?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Tipuri_cruci_M.jpg


#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 February 2005 - 03:51 PM

Blue-Max, imi pare rau ca s-a inteles gresit. Tocmai asta era problema, mi se parea ca NU au alb dar, cum pe monitor, si in urma scanarii, era greu de vazut, am intrebat daca au si alb, ca sa stiu daca sint OK.Da toate Crucile Regelui Mihai aveau alb pe margine, e drept mai gros sau mai subtire (ca si albastrul de altfel) dupa "starea" celui care l-a vopsit (nopti albe la o bere, inima albastra de la nevasta :pint:}
Alexandru

#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 08 February 2005 - 06:18 PM

Multumesc Z-mare ! Acum totul e clar !!
AlexPI, nu te uiti te rog cu lupa la decaluri si ne spui cum sta treaba cu marginea alba ?! Ai ramas cumva scadent cu informatia asta ... :pint:

#10 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 09 February 2005 - 09:52 AM

M-am uitat. Au marginea alba. Eu am crezut ca Z-mare se refera la faptul ca intre albastru si galben se poate observa o mica dunga alba care cred ca provine de la o mica greseala de tiparire. Se poate observa doar de cei foarte carcotasi. :hammer:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi