Forum Machete,Modelism,Hobby: 1/72 MODELLTRANS-8 SS Kav.Div. Florian Geyer - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1/72 MODELLTRANS-8 SS Kav.Div. Florian Geyer IMG&Link Review

#1 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 05 June 2012 - 02:43 PM

Datorita faptului ca unul din subiectele mele preferate sunt caii din armata germana in WWII, am intentionat sa sarbatoresc lansarea site-ului meu cu o recenzie a acestui set.
Pentru ca pictarea celor 2 pozitii standard si a celor 2 conversii si a animalelor aferente a durat mult mai mult, a trebuit sa aman. Pentru pictarea cailor am folosit o metoda speciala si care necesita foarte mult timp, folosind vopsele mate in straturi foarte subtiri si lustruite inainte de a se usca pentru a da un luciu cat mai apropiat de cel natural care se regaseste pe pielea cailor ce au facut ceva efort....De asem,enea, au fost folosite si uleiuri pentru soldati si animale.
Pozitiile standard au fost pictate cu camuflaj Oak-leaf si conversiile cu Plane-tree. Pentru conversii au fost folosite piese Preiser si toti caii au primit haturi din fasii de metal de la OBGrigoriev.
Daca sunteti interesati, aici este link-ul catre o recenzie ce am vrut sa fie speciala si care este insotita de mult mai multe imagini decat cele cateva prezentate aici, dintre care unele multe cred ca sunt destul de reusite..... :rolleyes:

http://www.ww2german...cav-div-mt72901

Cred ca link-ul de mai sus merita o scurta vizita si sper sa va placa.... :rolleyes:

Cristian Florescu

Standard Poses

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Conversions

Imagine postata

Standard&Converted

Imagine postata

A couple of reference images.... :mrgreen:

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 05 June 2012 - 05:39 PM

De nota zece cu felicitari! Culoarea uniformelor foarte reusita (cum ai reusit sa redai camuflajul ala, nu mai zic), fetele, chinez sa fii si nu puteai sa le scoti mai bine. In prima fotografie, parca calul mai inchis la culoare mi se pare mult mai reusit comparativ cu cel de langa el, cel putin priviti din fata.

Scuze, in a doua fotografie se vede mai bine diferenta.

Vezi postareaJangBogo, la 05 June 2012 - 05:37 PM, a spus:

De nota zece cu felicitari! Culoarea uniformelor foarte reusita (cum ai reusit sa redai camuflajul ala, nu mai zic), fetele, chinez sa fii si nu puteai sa le scoti mai bine. In prima fotografie, parca calul mai inchis la culoare mi se pare mult mai reusit comparativ cu cel de langa el, cel putin priviti din fata.


#3 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 05 June 2012 - 08:24 PM

Ca de obicei, figurinele sunt pictate excelent. Despre conversii ce sa mai zic... Daca nu citeam, nu cred ca mi-as fi dat seama prea usor ca defapt cei patru cai sunt numai doi incrucisati. :clapping:
Cuplul meu favorit este cel pozat si alaturi de banutii de 1 cent.

#4 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 05 June 2012 - 10:26 PM

Vezi postareaJangBogo, la 05 June 2012 - 05:39 PM, a spus:

De nota zece cu felicitari! Culoarea uniformelor foarte reusita (cum ai reusit sa redai camuflajul ala, nu mai zic), fetele, chinez sa fii si nu puteai sa le scoti mai bine. In prima fotografie, parca calul mai inchis la culoare mi se pare mult mai reusit comparativ cu cel de langa el, cel putin priviti din fata.

Scuze, in a doua fotografie se vede mai bine diferenta.


Multumesc mult si imi pare bine ca ai remarcat atat fetele cat si camuflajul.
In ceea ce priveste caii, ai dreptate, in poza 2 fata celui alb nu se vede suficient de bine datorita pozitiei capului si ungiului din care a fost facuta poza, de la aproximativ 2 cm fiind focalizata mai mult pe calareti. Insa in alte imagini (in special pe site-ul linkat) se vede mult mai clar. In fapt, calul acesta are culoarea cea mai interesanta, am muncit cel mai mult la el.... :rolleyes:
Inda ca pozitie, asa cum ai remarcat, e mai spectaculos celalalt... :drinks:

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 05 June 2012 - 10:27 PM


#5 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 05 June 2012 - 10:32 PM

Vezi postareab00gie, la 05 June 2012 - 08:24 PM, a spus:

Ca de obicei, figurinele sunt pictate excelent. Despre conversii ce sa mai zic... Daca nu citeam, nu cred ca mi-as fi dat seama prea usor ca defapt cei patru cai sunt numai doi incrucisati. :clapping:
Cuplul meu favorit este cel pozat si alaturi de banutii de 1 cent.


Multumesc pentru mesaj si am incercat prin aceste conversii sa reprezint calareti in cele mai comune pozitii, care sunt de altfel si foarte greu de gasit la aceasta scara, in special imbracati in smock-uri de camuflaj.

Cuplul tau preferat imi place si mie cum a iesit si in plus, insa imi place foarte mult si blondul de pe calul alb..... :rolleyes:
Pe site-ul linkat toti sunt fotografiati cu banuti si din toate unghiurile posibile si imposibile..... :rolleyes:

#6 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 07 June 2012 - 02:14 AM

Uf, da faine sunt!!! :hi:
Ma tot uit la ele si ma scarpin, intrebandu-ma, da cum le faci asa faine. Sunt si eu cu pensula-n mana de ceva timp dar tot nu-mi pica fisa cum le faci la scara asta. Mai ales camuflajul ala. Trebuie sa ai ochi de vultur ca mie mi-e greu sa vad bine in fotografii.
Caii arata tip-top si-s facuti cu drag. Se vede ca-ti plac.
Bravo!!! Felicitari!!! :-)

#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 07 June 2012 - 12:48 PM

Excelent! :good: :good: :good:

#8 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 07 June 2012 - 03:53 PM

Vezi postareaLAV-Z, la 07 June 2012 - 02:14 AM, a spus:

Uf, da faine sunt!!! :hi:
Ma tot uit la ele si ma scarpin, intrebandu-ma, da cum le faci asa faine. Sunt si eu cu pensula-n mana de ceva timp dar tot nu-mi pica fisa cum le faci la scara asta. Mai ales camuflajul ala. Trebuie sa ai ochi de vultur ca mie mi-e greu sa vad bine in fotografii.
Caii arata tip-top si-s facuti cu drag. Se vede ca-ti plac.
Bravo!!! Felicitari!!! :-)


Multumesc mult pentru aprecieri, mi-a luat o gramada de vreme sa termin acest set..... :wacko:

Imi pare bine ca iti plac aceste camuflaje intrucat in curand intentionez sa postez un alt set (tot 4 figurine dar infanteristi) in care soldatii poarta versiunile de toamna/iarna ale celor 2 camuflaje aici reproduse.... :rolleyes:

In ceea ce priveste caii, m-ai ghicit perfect, chiar au fost facuti cu drag..... :drinks:

Vezi postareadani, la 07 June 2012 - 12:48 PM, a spus:

Excelent! :good: :good: :good:


Multumesc mult... :friends:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi