Forum Machete,Modelism,Hobby: Primul contact cu modelajul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primul contact cu modelajul

#1 Useril este offline   AlexSasu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Location:Edinburgh, Scotland

Postat 28 June 2012 - 09:22 PM

Salut! Sunt nou venit pe acest forum si sunt nou si in ce priveste modelajul. De vreo doua luni, cred, am cumparat niste argila artificiala si am vrut sa fac pentru prietena mea niste angry birds. In mod surprinzator, rezultatul a fost decent, avand in vedere ca a fost primul contact [ma rog, excluzandu-se jucatul cu plastelina de la gradinita si din clasa 1], si asta m-a incurajat sa incerc ceva putin mai complex decat niste angry birds. Asa ca, fiind pasionat de Sci-Fi si Fantasy in aceeasi masura, am inceput sa fac o schita pentru un Hydralisk, un extraterestru insectoid din rasa Zerg a jocului Starcraft. Dupa ce am terminat schita am luat niste sarma pentru armatura, am cumparat niste plastelina si m-am apucat de lucru. Rezultatele se vad mai jos.

Imagine atasata: zerg 1.jpg
Imagine atasata: zerg 2.jpg
^ ~40% done

Imagine atasata: zerg 3.jpg
Imagine atasata: zerg 4.jpg
Imagine atasata: zerg 5.jpg
Imagine atasata: zerg 6.jpg
^~70% done

Dupa ce am ajuns in stadiul in care e in ultimele 4 poze am decis ca am petrecut destul timp cu el avand in vedere ca e doar din plastelina si m-am hotarat sa incerc sa folosesc argila polimerica. Ar aprecia orice parere/critica si as avea si o intrebare: Ce as putea sa folosesc pentru dinti? Eu am folosit varfuri de scobitori ascutite putin cu mana dar sunt prea mari [are cam 14 cm in cel mai inalt punct modelul] si nu pot sa-i pun pe cat de desi ar trebui si nu arata chiar asa de bine. Multumesc anticipat.

#2 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 28 June 2012 - 10:26 PM

salut!foarte interesanta lucrarea ta cu toate ca ca starcraft nu prea mi-a placut :crazy: cred ca cel mai potrivit pentru dinti ar fi sa folosesti fimo sau argila polimerica cum ii zici tu sunt una si aceiasi,se vede ca ''ai mana'' asa ca dezvolta-ti talentul.

cu respect! :hi:

#3 Useril este offline   AlexSasu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Location:Edinburgh, Scotland

Postat 28 June 2012 - 11:13 PM

Multumesc de trecere. Presupun ca ar putea incerca sa ii fac din sculpey daca tot am dat comanda. Ar fi mai bine sa ii coc inainte de a-i 'implanta' in gingiile orataniei sau pur si simplu sa-i atasez normal si se coc ei cu restul modelului? Mi de pare ceva mai usor sa ii coc intai si sa-i pun la locul lor cu o penseta desi n-as fi sigur ca-i cea mai simpla cale.

Cu stima! :hi:

#4 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 28 June 2012 - 11:17 PM

Salut Alex. Daca nu vrei sa folosesti materiale auxiliare si vrei sa folosesti materiale gen "plastilina de la gradinita" ai doua variante. Pastele polimerice (gen fimo, sculpey...cernit nu-ti recomand) sau pastele epoxilinice (miliput, andrea sculp, care din fericire au inceput sa se gaseasca si la noi) cu intarire la aer. Primele au avantajul ca nu ai limita de timp la modelare, intarirea urmand a se face dupa ce le bagi sa se coaca, a doua categorie te scapa de problema unui cuptor de coacere, dar trebuie sa te misti mai repejor pentru ca se intaresc destul de repede (cam 1 ora). In privinta criticilor....cred ca cea mai buna modalitate prin care poti evolua, sau ii poti da un plus figurinei care o faci (o vei face), este sa-ti dezvolti cat poti de mult simtul autocritic, sa incerci pe cat posibil sa respecti cat mai exact detaliile modelului dupa care te inspiri.
Talent este, asa ca spor la treaba :-)

#5 Useril este offline   AlexSasu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Location:Edinburgh, Scotland

Postat 28 June 2012 - 11:36 PM

@Silviug2009 Multumesc de trecere. Am dat comanda la niste Original Sculpey pe care vreau sa-l combin cu niste Super Sculpey [am vazut pe youtube un artist care foloseste combinatia asta si a zis ca e o modalitate mai ieftina de a lucra cu un material de o calitate bunicica]. Problema e ca pe la noi nu prea se gaseste Sculpey. Am dat comanda pe galeriart parca acu vreo luna si inca tot nu mi-a venit coletul... Si am mai vazut doar pe colorit Sculpey dar ma costa ramburs-ul si transportul cam jumatate cat pretul produsului... Stii vreun alt loc de unde imi pot procura pasta? Cat despre pastele epoxilinice deocamdata mi-e cam frica sa le folosesc, frica in sensul ca ma tem sa nu termin ce am de facut inainte sa se usuce si sa irosesc material ca... vorba aceea... banii nu cresc in copaci. Deocamdata vreau sa folosesc pasta polimerica sa stiu ca pot sta mult si bine sa lucrez si sa remediez usor greselile. Cat despre simtul autocritic am cat de cat dar sunt de parere ca nimeni nu poate fi intru totul obiectiv in ce priveste propria persoana. E inevitabil sa ramana urme, mai mari sau mai mici, de subiectivitate cand vine vorba de autocritica. Chiar si fara orice urma de narcisism sau aroganta prin simplul fapt ca stii cat timp si efort ai investit in ceva imaginea respectivului lucru tinde sa fie distorsionata. De aceea sunt de parere ca o a doua, treia etc parere e mereu mai mult decat binevenita. :D

#6 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2012 - 07:39 AM

Salutare Alex si bine ai venit printre noi,

la 14 cm figurina este destul de mare ca sa-i poti face dintii linistit din acelasi material cu care lucrezi, totul este sa fii atent cum lucrezi cu ea sa nu-i "turtesti" cand o mai invarti in timpul lucrului. De asemenea poti sa o coci pe etape si sa-i adaugi detaliile pe rand.

Oricum este un inceput bun, spor in continuare.



Spor la modelit,

#7 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 29 June 2012 - 12:11 PM

O adresa la care poti gasi Sculpey este www.colorit.ro....asta daca esti din bucuresti. Acolo au si Sculpey III si Super Sculpey. Tot pe aceeasi strada (Grivitei) gasesti si HobbyArt de unde te poti aproviziona cu Fimo. Fireste ca ai nevoie si de o alta opinie, nu am spus ca te poti baza doar pe tine in a-ti evalua rezultatul obtinut. :-)
Spor la treaba

#8 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 29 June 2012 - 04:07 PM

Foarte tare !!
Sunt curios cum ti-ar iesi un alien :D

#9 Useril este offline   AlexSasu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Location:Edinburgh, Scotland

Postat 29 June 2012 - 04:48 PM

@dan2du Multumesc de trecere si de sfat. Voi incerca sa nu-i turtesc desi cred ca ma voi zbate putin pana sa iasa cum trebuie.
@silviug2009 Nu sunt din Bucuresti si trebuie sa-mi comand prin posta si platesc mult pe ramburs si transport. Sunt din Mures si transportul ma costa cam 15 lei si rambursul cam 6. Cel putin pe galeriart.ro. Pe Colorit am vazut ca tot cam asa ma costa, desi probabil se misca mai repede decat cei de la galeriart. Multumesc de raspuns! :)

#10 Useril este offline   AlexSasu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Location:Edinburgh, Scotland

Postat 27 July 2012 - 06:46 PM

@Hota71u Chiar voiam sa fac un alien. Voi face unul dar inainte planuiesc sa fac un Davy Jones [Piratii din Caraibe 2/3].

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi