Forum Machete,Modelism,Hobby: Ajutor aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ajutor aerograf nevoie service

#1 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 04 July 2012 - 01:37 PM

Am nevoie de putin ajutor. Aerograful meu (BD-180), nu mai vrea sa sufle cum ar trebui. Cauza? Probabil, eu, dar asta ramne de dovedit. Deocamdata sa va spun ce simptome are. Am observat ca duza nu este perfect centrata pe capacul care o acopera, si datorita acestei cauze, imi sufla putin descentrat (dupa ce a aterizat fix in bot, pe ciment; noroc totusi ca avea capacul de protectie). Stie cineva cum as putea remedia acest lucru, sau se ocupa cineva de pe forum cu "service" pentru aerografe? Am noroc ca mai am un BD-186, de care ma folosesc la chestii mai grosiere, dar BD-180 se preteaza la chestii mai fine.

Florin

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 04 July 2012 - 02:08 PM

Salut Florin,

Faptul ca diuza este putin excentrica nu cred ca mai poti face prea multe. Eu am un BD 130 si am avut aceeasi aventura, mi-a cazut fix in virf, tot pe ciment. Desigur capacul de protecte era pus si atit diuza cit si acul au scapat la prima vedere nevatamate. In cazul meu, eu cred ca sa deformat usor aerogarful dar functioneaza inca binisor. Am probleme numai atunci cind vreu sa vopsesc detalii foarte mici. presupun ca acelasi lucru sa intimplat si la tine.
Ar mai fii o alta posibilitate, poate de la prea mult desfacut si strins este posibil sa se fi uzat putin filetul diuzei. Sau verifica garnitura diuzei! Si ea poate avea un rol.

Succes!

#3 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 04 July 2012 - 02:39 PM

O sa caut ceva brichete, sa vad daca o sa gasesc o garnitura care se potriveste. Din fericire nu am nici un fel de detalii fine de facut, deocamdata, asa ca nu ma prea deranjeaza, tinand cont ca mai am un aerograf de rezerva. Dar totusi este deranjanta chestia. Asa ca daca se hotaraste cineva sa-si deschida un service de aerografe, ma inscru de client.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 July 2012 - 02:44 PM

Da, cam nasoala treaba, si cum se spune mai sus, cam greu de remediat, pentru ca nu sti ce s-a deformat, corpul, montura, duza. Ce ai putea face este sa vezi in ce parte e deformarea si apoi, usor de tot. sa impingi duza in partea opusa. Dar cu atentie si blindete, daunele, in caz de esec, pot fi mult mai mari. Inceaca sa montezi o duza noua, apoi un con al duzei nou, se vezi de unde provine deformarea.

#5 Useril este offline   cris109 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 27-February 10
  • Location:Faget, Tm

Postat 04 July 2012 - 06:19 PM

Și eu am pățit la fel cu al meu, doar că nu avea protecția pusă și a căzut direct în ac. S-a distrus acul. A trebuit să schimb acul și duza. Se găsesc în magazinele de specialitate de pe net în set : cap duza, duza și ac. M-au costat cam 70 de lei. Daca le schimbi e mai bine să le schimbi pe toate trei.

#6 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 04 July 2012 - 10:18 PM

La randul meu am reusit performata de a scapa aerograful (Sparmax DH-103) fix in varf fara avea " protectia " pusa! Am fost nevoie sa i-au alt aerograf (Iwata Eclipse HP CS) ne reusind la momentul respectiv sa ii dau de cap. :bang:
Intr-un final soluctia a fost simpla: am schimbat diuza si acul dupa ce le-am gasit pe ebay! Cred ca aceasta este cea mai buna solutie.

#7 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 04 July 2012 - 10:39 PM

Am schimbat duza si acul, dar tot asa sufla, adica descentrat. O sa mai vad pe parcurs ce s-ar putea face. Mai astept sfaturi sau solutii.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi