Forum Machete,Modelism,Hobby: Friesland - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Friesland montaj kit Frieslan - Mamoli

#1 Useril este offline   delphinul 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-July 12

Postat 09 July 2012 - 10:58 AM

salutare tuturor,

sunt n membru nou al forumului, dar un batran ( atat la propriu cat si la figurat) pasionat de navomodelism. Mi-am redescoperit pasiunea, anul trecut cand am intrat in posesia kitului pentru galeonul San Martin,pe care l-am finalizat anul acesta in luna mai. Rezultatul muncii mele poate fi vazut in imaginile anexate.Anul acesta prietenii care imi cunosc pasiunea mi-au facut cadou kitul Friesland produs de Mamoli, iar familia,kitul Alabama de acelasi producator..
Intentionez ca o data cu revenirea temperaturilor mediului ambiant la valori acceptabile sa incep montajul kit-ului Friesland si sa impartasesc bucuria aceasta cu forumisti intereresati.
o zi buna !

#2 Useril este offline   giku22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 17-March 11
  • Location:bucuresti

Postat 09 July 2012 - 11:12 AM

Salutare si tie si bine ai venit!
Si unde ar fi anexate aceste poze?

#3 Useril este offline   delphinul 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-July 12

Postat 09 July 2012 - 11:59 AM

scuze nu am reusit sa postez pozele din prima...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC12121.JPG
  • Imagine atasata: SDC12100.JPG
  • Imagine atasata: SDC12101.JPG
  • Imagine atasata: SDC12102.JPG
  • Imagine atasata: SDC12103.JPG
  • Imagine atasata: SDC12104.JPG
  • Imagine atasata: SDC12105.JPG


#4 Useril este offline   laly 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 25-January 11
  • Location:constanta-murfatlar
  • Interests:navomodelism

Postat 10 July 2012 - 09:51 AM

Nu iti putem ura decat spor la modelit....!!!!! si succes la noua realizare.

#5 Useril este offline   delphinul68 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 23-February 11

Postat 17 January 2013 - 11:27 AM

Buna ziua tuturor
In sfarsit chila Frieslan-ului este pe doc.Amreusit sa incep montajul kit-ului.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC12125.JPG
  • Imagine atasata: SDC12123.JPG
  • Imagine atasata: SDC12127.JPG
  • Imagine atasata: SDC12124.JPG


#6 Useril este offline   gicuta13 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 04-February 13

Postat 04 February 2013 - 11:14 AM

Verifica cu mare atentie alinierea sabordurilor. Eu lucrez la USS Constitution si nu au avut de loc o linie frumoasa, a trebuit sa ii refac din lemn pentru ca nu am fost atent la alinierea lor la inceput.
Poti masura pe plan la ce inaltime trebuie sa fie fiecare si la ce inaltime ar ajunge pe macheta daca folosesti alinierea data de semne pe coaste de mamoli.

O zi buna
Gigi

#7 Useril este offline   delphinul 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-July 12

Postat 18 February 2013 - 05:49 PM

@gicuta13

buna ziua,
raspund tarziu dar, 3 saptamani nu am avut calculatorul in stare buna.Multumesc pentru sfaturi.Eu am mai lucrat ,,SAN MARTIN' 'produs de OcCRE.Un kit de toata lauda- materiale de calitate, planse extrem de explicite pe faze de executie- o placere!. la Mamoli toate astea sunt la un nivel scazut din pacate.Ca urmare sunt necesare refaceri, chituiri, slefuiri etc. succes la USS Constitution.
Am progresat putin realizand bordajele. CALITATEA materialelor din kitul MAMOLI este insa foarte slaba.Am mai montat kit-ul SAN MARTIN produs de OcCRE fara probleme care sa necesite realinieri, chituiri si slefuiri( materiale de calitate ,planse extrem de bine prezentate si explicite).Din pacate Mamoli din acest punct de vedere este in opinia mea mult sub OcCRE.Ca urmare voi avea mai mult de munca pentru a obtine rezultatele dorite. Va trebui ca pe zone relativ intinse sa chituiesc si sa slefuiesc din greu ( vezi foto 1,2,3). In paralel cu lucrul la corpul navei am lucrat pentru variatie si la ferestrele cabinelor. Furnizorul a propus o singura fereastra din materiat plastic pe bordul tribord si una pe babord , restul de 4 ferestre pe fiecare bord, fiind oarbe.Solutia nu mi-a placut si am schimbat refacand toate ferestrele -foto4

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC02.JPG
  • Imagine atasata: SDC03.JPG
  • Imagine atasata: SDC04.JPG
  • Imagine atasata: SDC01.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 February 2013 - 07:23 PM


#8 Useril este offline   gicuta13 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 04-February 13

Postat 19 February 2013 - 04:27 PM

Merci de urari.
Daca poti face rost de baghete similare eu as zice ca poti sa dai jos din ele si acolo in fata sa pui spre exemplu placaj balsa asa intre coaste (ca un sendvis si sa iasa in afara profilului coastei cu 4-5 mm),
si apoi sa il aduci la linie prin smirgeluire. Pe suprafata nou creata merge mult mai usor sa pui baghete.
Eu asa am reusit sa obtin ceva frumos la prova lui Constitution.
Cat despre baghete lui mamoli, astea trebuiesc bine inmuiate in apa chiar foarte fierbinte.
Apoi modelate un pic 2-3 minute pe u suport ceva si apoi montate.
Pentru modelat poti sa faci o forma din cuie batute pe o placa de lemn. Am scanat o foaie de mana cum am facut eu.
Masurtorile le-am facut la linia de plutire, sa se potriveasca asa ca o medie am zis eu.
In poza a doua la bompres am facut o structura asa de balsa pe care apoi am finisat-o frumos.
Imagine atasata: desen.jpg.jpg
Imagine atasata: bompres_structura.jpg
In poza se vad si holsuruburile dispuse pe placa dupa care am indoit baghetele. La sfarsit ma apucasem sa le scot, de asta arata ca batute de vant.

#9 Useril este offline   delphinul 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-July 12

Postat 22 February 2013 - 08:57 AM

salut,
multumesc pt.sfaturi.Stiu cum se curbeaza baghetele si am si dotarea necesara( cleste si dispozitiv de modelare).Rezltatul a fost cel din imagini. Acum corpul este chituit si urmeaza sa fac slefuirea.Voi urca imagimi la finalizare.

#10 Useril este offline   delphinul 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 03-July 12

Postat 13 May 2013 - 07:39 PM

o zi buna tuturor!
voi mai urca cateva poze ,pentru noul stadiu in care cu greu am reusit sa ajung. Motivul? Timpul intotdeauna insuficient si repede trecator!!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC12198.JPG
  • Imagine atasata: SDC12199.JPG
  • Imagine atasata: SDC12201.JPG
  • Imagine atasata: SDC12202.JPG
  • Imagine atasata: SDC12205.JPG
  • Imagine atasata: SDC12203.JPG


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi