Forum Machete,Modelism,Hobby: T 64 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T 64

#1 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 19 July 2012 - 07:33 PM

Salutare tuturor,
am cumparat de ceva vreme cateva kituri de blindate, respectiv T64 si T55.
Dealtfel am mai multe in asteptare, si printre feroviare functionale si statice, cartoane, aviatie si tot felul de experimente, desi este perioada de vara si pentru mine slaba ca activitate modelistica, am demarat cu constructia kitului de T 64.

Este prima macheta de la skif, nu ma consider un expert in modelism, dar per ansamblu, fara a studia corectitudinea detaliilor, kitul mi se pare ok. Are nevoie de putin chit de umplere, plasticul mi se pare un pic cam tare fata de altele pe care le-am incercat.

Nu fac o epopee a constructiei, dar in mare pasii sunt cei standard. Am asamblat pe blocuri structurale macheta, si pentru prima data am folosit primer de la vallejo de care sunt multumit. Ca si schema de cuoare am optat pentru culoarea continua, desi am vazut variante de camuflaj ale blindatului. De altfel si la Orastie sunt blindate moderne vopsite in nuante de camuflaj, dar ca un feeling personal, ma pasioneaa tehnica sovietica monocolor. Nu consider ca este o eroare, deoarece am gasit la un moment dat poze pe net cu acesata varianta de vopsire.

Deci pe scurt, am asamblat corpul blindatului, iarulterior turela. Dupa asamblare si umplere cu chit acolo unde a fost necesar am folosit primerul. Vopsirea mononuanta a fost asigurata tot de aceeasi marca de vopsea, 2 straturi fiind suficiente. Am vopsit dupa asamblare senilele, insa am constatat ca nu se pot monta in aceasta varianta, cel putin eu unul m-am temut de distrugerea unor repere mai firave. Din acest motiv am distrus asamblare si am montat senilele pe structura, dupa care am refacut asamblarea. A urmat lacuirea cu lucios, pentru un washing. Pentru washing am folosit vopsea ulei de culoare neagra puternic diluata, conform tehnicii cu terebentina. Dezavantajul, fata de situatia in care eu vopsesc cu acrilice este mirosul puternic (nu si amarui) care persista timp indelungat dupa aplicare. Dilutia suficienta a asigurat curgerea prin toate detaliile, iarin plus, pe suprafetele plane am constatatca uleiul diluat asigura o modificare a nuantei in mod foarte fin, care a dato patina de uzura prin frecare si asemanatoare ca nuanta cu ceea ce se obtine prin ungerea reperelor din metal.

Uscarea washului a durat mult, uleiurile sunt de altfel cunoscute pentru aceasta proprietate, lucru care pe mine nu ma incanta nefiind la fel de rabdator ca Da Vinci. Dar, dupa mai multe saptamani, uscarea a fost aproape perfecta. Mi-am propus sa incerc cu urmatoarea ocazie, o zeama de aditiviare, promisa de la magazinul de arte plastice, care impreuna cu terebentina ce dilueaa uleiul, va actiona ca un catalizator ce grabeste uscarea. Artistii spun ca uleiurile se usuca cu atat mai repede cu cat sunt mai diluate. Iar componenta respectiva accelereaza foarte mutl procesul. Muchiile au fost uzate prin folosirea unei mine de creion HB.

Dupa uscare am plicat o murdarire de tip noroi cu 3 nuante de pasteluri, transformate in praf prin folosirea razuirii cu un cuter, 2 nuante de maro si una de gri. Am folosit metoda aruncarii cu pensula, adica pulberea rezultata am amestecat-o cu apa si adeziv transparent pana a format o pasta, care a fost imprastiata cu pensula prin metoda "digitala". Adica daca se trage de perii pensulei pana la eliberarea firelor (scurte si tari) la destinere se arunca particule din noroiul astfel format.

Dupa uscarea completa am folosit lac mat pentru sigilare.

Iata si cateva poze.

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Vor urma poze cu stadiul actual al machetei, terminata.

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 19 July 2012 - 07:43 PM

Iata si imaginile.
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 20 July 2012 - 03:22 PM

salutare.Ma bucur sa vvad camai apar si alti simpatizanti ai tehnicii militare sovieto-rusa . Presupun ca desi fiecare isi face macheta dupa cum ii place lui in primul rand in primul ,te astepti si la tot felul de pareri si desi poate unele pot fi critice dar pot ajuta sa purcedem la treaba .Deci ai facut o macheta "in the box " cum s-ar spune dar nu prea pricep de ce dupa am facut o mica recunoastere a altor lucrari aici te-ai grabit si nu ai facut o documentare pt ca desi exista unele greseli/neajunsuri ale machetei sa le corectezi ; ar fi fost bun un set de photoetch . Sa trecem la ce sare in ochi :aparatoarea aparatului de ochire pe care ai lasat-o asa nici macar debavurata care putea fi inlocuita cu tabla de doza , proiectorul infrarosu e pus invers (graba mare , nu ) si astfel e deasupra nivelului turelei ; lateralele cutiei PSA din spatele turlei sunt scoase incorect ele trebuind sa arate asa http://dishmodels.ru...8&id=48830&tp=w . Si butoaiele de combustibil trebuiau imbunatatite prin aplicarea unui cerculet pe capace ce ar fi reprezentat acea intaritura specifica butoielor de combustibil de la T-uri si tot din tablita de doza legaturile placbanda ce tin butoaiele fixate . Cat despre vopsire rusii au folosit si-n Georgia tancuri in verdele lor specific dar dupa parea mea ai exagerat cu noroiul mai ales pe turela . Uite si o poza cu proiectorul si aparatul de ochire http://dishmodels.ru...&id=48822&tp=w. Ar mai fi fost si altele dar astea-s cele mai vizibile.
Sau poate ca l-ai facut ca proba pt viitorul T-64 de la Trumpeter. :-D Sper sa nu te supere cele semnalate de mine si ca sa folosesti doza o TIMISOREANA sa cinstim :drinks: .Sanatate si cer senin.

#4 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 20 July 2012 - 11:18 PM

Salutare,
multumesc pentru vizionarea cu atentie a celor scrise, si de asemenea pentru criticile constructive aduse, motiv intotdeauna de evolutie dupa parerea mea.
Nici vorba de suparare, motivul pentru care postez este tocmai acela de a-mi imbunatatesc tehnicile (in masura talentului disponibi).

Asa este, in general fac kituri direct din cutie, nu prea aduc imbunatatiri, din diferite motive. Unul ar fi acela al dorintei poate copilaresti de a face prea multe. Mi-am format de altfel un principiu, de a face fie kituri asa cum sunt, fie de a trece la scratch. De altfel am atatea proiecte pe care vreau sa "le apuc" de undeva, incat factorul timp probabil ca e critic.

Nici eu nu am fost extrem de multumit de cum a iesit noroiul, desi am folosit mai multe nuante de creta pastel, una singura insa a dominat totul, dar speram la mai bine pe viitor.

Spor la lucru.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi