Forum Machete,Modelism,Hobby: LVG C.VI --- Romania 1919 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

LVG C.VI --- Romania 1919 In progres ---1/32

#1 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 01 August 2012 - 12:45 AM

Salutare!

Fiindca in ultima vreme ,am prezentat doar machete finalizate si fiindca prietenul Scorpio vrea sa ne faca KO cu "pumnul"sau,m-am decis sa-i fac putina concurenta cu un subiect nu asa impozant ca al lui, dar poate mai inedit...

Asadar, m-am decis sa va prezint geneza acestei machete de la inceput ,cat mai fidel cu putinta.

Am aflat ca am avut si noi acest avion, din revista Modelism 2/2005(91) unde se spune ca in uitatul razboi romano-ungar din 1918-1919 (cand armata romana a luptat impotriva comunistului Bela Kun) am capturat peste 150 de avioane ,printre care si 11 LVG C.VI.Sunt prezentate si cateva poze, mici, ce e drept...

Apoi in 2008,apar primele exceptionale WingNut Wings,un fel de Tamiya din Noua Zeelanda,moment in care-mi iau primul .un LVG!
Nu mai descriu kit-ul,o fac proprietarii foarte bine: http://www.wingnutwi...343014C8CB03849

Imagine postata

Apoi prietenul si colegul nostru de forum Horia Stoica ,ma fericeste cu cateva imagini la o mai buna rezolutie.

Imagine postata

M-am hotarat sa construiesc acest avion ,evident cum era inainte de prabusirea capitanului-aviator Racoveanu la Debrecen in 1919...

Imagine postata

De mare ajutor mi-a fost prietenul Forin-Scorpio,ce mi-a facut gratis un set de cocarde de mari dimensiuni pentru WW 1...
Cele 4 decupate de sus vor fi pe LVG.

Imagine postata

Sa incepem- partile pricipale ale fuzelajului:

Imagine postata

Structura interna a fuzelajului ,deja lipita...

Imagine postata

Am amestecat cam 80% Revell 17,maro mat cu 20% rosu inchis,rosu foc,galben si negru ,toate lucioase,astfel am obtinut 4 nuante de lemn...

Imagine postata

Si am suflat interiorul cu aerograful in nuantele de mai sus fara o ordine precisa...

Imagine postata

Apoi cu o pensula cu peri mai tari si culoare de ulei-pamant ars-o nuanta rosietica ,am inceput sa fac nervurile lemnului.

Imagine postata

Piesele finite...pregatite pentru lacuire lucioasa!

Imagine postata

Ce a fost in capul meu cand am lipit structura fuzelajului? Nu-mi place deloc cum arata!

Imagine postata

Demontat si baita cu lichid de frana (magica solutie!) si in 4 ore e curat sub jet de apa...

Imagine postata

Le-am fixat pe diverse suporturi si din nou vopsele...

Imagine postata

nervuri...

Imagine postata

si lac lucios in care am pus 1% alb pentru a mai tempera din nuanta roscata si a uniformiza culorile...

Imagine postata

primele componente ,pe panoul din stanga,ceasurile de bord,vopsit chenarul cu aluminiu ,cadranul decal si o picatura de future pentru a simula sticla ...

Imagine postata

Rezervorul principal de sub pilot (ce o fi fost in capul lor,inchipuitiva un trasor ce intra acolo...),era din alama vopsit cu negru. L-am vosit cu auriu de la Revell si un strat subtire de negru mat. Frecat putin pe margini si pus busonul de aluminiu.
Dat la urma cu future.

Imagine postata

Primele panouri,cutia de munitie (aluminiu) plus mansa si palonierul

Imagine postata

Se incheaga structura plus rezervorul

Imagine postata

Fotoliul pilotului si bancheta observatorului,piele adica le-am zgariat bine,apoi le-am tufuit cu diluant D 209,capatand textura pielii. Diverse nuante de maro inchis si spalare cu Klear(un future mai diluat) si 5% tus negru.

Imagine postata

Centurile Pe-uri din kit,vopsite cu un gri-maroniu si catarame otel

Imagine postata

Fir de plastic tras la cald din culee neagra pentru rigging...

Imagine postata

Toate la locul lor, cu firele de la comenzi trase

Imagine postata

Inca...

Imagine postata

Si pe jumatate de fuzelaj

Imagine postata

In spatele fuzelajului ,pe un panou ,este o antica statie de radio,cu un tambur de aluminiu pe care era infasurat un cablu se cupru . Se invartea tamburul la manivela si se desfasura sub avion antena ce avea o greutate ca o para la capat.
Am figurat antena cu o lita de cupru,stiu ca e cam groasa,dar asa macar se vede...

Imagine postata

Fuzelajul lipit...

Imagine postata

Inca se vad bine componentele...

Imagine postata

Lipit fundul si capacul,neuitand sa trag fire (nailon 0,15-ce va fi inegrit cu marcarul) pentru viitoarea legatura cu aripa...

Imagine postata

Cam acesta e rezultatul unei saptamani pline,va urma!

Vali

#2 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 01 August 2012 - 07:53 AM

Salut Vali! Faina lucrare si din nou un subiect mioritic/patriotic. Interesant mod de a reproduce lemnul. Imi place mult cum ti-a iesit. Eu o realizez cu alte vopsele (fara uleiuri) si imi iese similar cu ce ti-a iesit tie.
Legat de curatat piesele in lichid de frina - 4 ore? nu este cam mult? :-) Eu curat vopseaua Revell enamel in citeva minute cu solutia de curatat aragaz "Triumf" sau in citeva secunde cu Mr. Color Thinner! ;-)

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 01 August 2012 - 07:55 AM


#3 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 01 August 2012 - 08:12 AM

Salut Tibi !!

Bună treabă cu reprezentarea lemnului . Arată foarte bine. Pentru viitor ai putea folosi la scara aceasta placaj de 0,4mm şi furnir. Pentru avioanele din ww1ar merge destul de uşor.
Spor în continuare !!

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 August 2012 - 09:13 AM

Excelenta lucrare! :hi: Imi place cum ai simulat lemnul si, mai ales, pielea! Arata real! Felicitari.
Vlad, la scara asta, folosirea lemnului natural apare putin ireala, dimensiunile fibrei si ale nervurilor sunt inca destul de mari fata de ce ar trebui.

#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 August 2012 - 09:44 AM

Don'le : ... :hi:

#6 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 01 August 2012 - 10:06 AM

Foarte bine ai scos lemnul.Oare de ce prima tentativa n-a avut succes ? Te invidiez pentru firele trase din culee.
Mie nu-mi iasa mai lungi de 3-4 centimetri.

#7 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 01 August 2012 - 12:06 PM

Într-adevăr, superb lucrată macheta! Iar aici, o poză pentru inspiraţie - deşi e posibil s-o ştii deja:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: L.V.G. C-VI 1-32.jpg


#8 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 01 August 2012 - 09:41 PM

Foarte faina reteta ta cu făinoşag. Totusi, albastrul si galbenul de la cocarde nu mi se pare ok. Albastrul vine mai inchis si galbenul mai spre portocaliu. Desemenea nu uita ce remarca am facut cand am postat initial pozele cu accidentul. Cocarda tricolora trece peste bordul de fuga, pentru a acoperi probabil o fosta cocarda. Eu am figurat in poza de mai jos una germana insa putea fii mai degraba austro-ungara.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1capitanaviatorracovean.png


#9 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 01 August 2012 - 10:02 PM

Vali,recunosc, nu am experienta antevorbitorilor Imagine postata
Daca-mi permiti, iti spun un singur lucru : faci o treaba extraordinara si ce iti iese din mana este bestialImagine postata!
Mie imi place foarte,foarte mult !
FELICITARI !!!Imagine postataImagine postataImagine postata

#10 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 01 August 2012 - 11:16 PM

Foarte, foarte frumos, Vali! Felicitari si spor in continuare. :clapping: :clapping: :clapping:
Plus ca site-ul indicat are o serie de sugestii si lucruri utile. Pacat ca nu toate se vad foarte clar.

#11 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 02 August 2012 - 07:34 AM

Maestre Felicitari!reproducerea lemnului e bestiala! :dribble: felicitari inca o data!

:hi:

#12 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2012 - 09:29 AM

Superb !

#13 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 02 August 2012 - 02:32 PM

Multumesc tuturor pentru incurajari!

tibi22 -- Prefer subiectele "mioritice"pentru ineditul si frumusetea lor. Daca noi nu le facem ,cine?
vlad -- furnirul merge la scratch si dupa mine de la 1/24 in sus...
busila -- cand era structura montata nu am avut acces ca lumea la finisaje. Incalzeste culeea cu bricheta, pana cand incepe sa se curbeze si atunci trage. Fa multe incercari si vei avea succes!
florin44 -- multumesc pentru inspiratie,sunt intradevar multe machete reusite ! Dar nu RO...
horia -- da ,mi-am facut bine tema si am calculat decalul sa treaca peste bordul de atac. Voi incerca intarirea culorilor la momentul respectiv.
combat18 -- multumesc,dar sunt departe de "maestre",incerc doar sa fac ceva frumos si cu pasiune.

Astazi pana se mai intareste bine fuzelajul m-am apucat de elice.

99% din modelisti prefera sa o vopsesca incercand sa reproduca cat mai bine nervurile acesteia,reusind mai bine sau nu prea... Nu ma simt asa bun pictor ,in schimb am manufacturat cateva elici pana acum.
Deci o voi face scratch imitand cat mai fidel originalul. Elicea model AXIAL,la 1/1 era din straturi de lemn inchis/deschis la nuanta ,de duritati diferite pentru a crea o rezistenta sporita in functionare.
Eu o fac din un furnir de lemn maro inchis(habar nu am ce lemn) ,ce-l aveam prin casa si din fasii cioplite din tei mai albicios.

Prima faza:

Imagine postata

Am lipit sipculitele cu super glue presandu-le bine !

Imagine postata

Am ciopilt si apoi finisat cu hartie abraziva de diferite granulatii,incercand sa ma apropii cat mai fidel de cea din kit. La urma i-am dat un strat subtire de super glue,pentru duritate si protectie.

Imagine postata

La final i-am aplicat emblemele AXIAL (decal) si un strat de lac lucios incolor. Va mai urma ferura metalica,de prindere ,ce va trebui scoasa de pe elicea de plastic si vopsita otel.

Imagine postata

Total 4 ore de munca,personal nu cred ca ar fi iesit asa daca as fi vopsit-o...

Va urma!
Vali

Aceasta postare a fost editata de Vali: 02 August 2012 - 02:38 PM


#14 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 02 August 2012 - 02:55 PM

Amazing! :hi: :hi: :hi:. Ideea merita multe :drinks: (felicitari lichide) .

Asteptam cu nerabdare continuarea/finalizarea.
Spor!

#15 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 03 August 2012 - 04:34 PM

Kromag -- multe halbe de apa plata,ca doar pentru asta mai raman bani,daca-ti iei machete scumpe...

Astazi am chef de Lozenge! Nu, nu e o lasagna nemteasca ci pinza tesuta in camuflaj cu care germanii isi imbracau avioanele in WW 1. Cand ma gandesc ca ei deja foloseau camuflaje la greu in timp ce ai nostri,luptau o buna parte in opinci...

Deci toate suprafetele impanzite ale avionului sunt camuflate in acesta panza,in kit fiind reprodusa prin decal.

Incep cu aripile inferioare,am vopsit cu gri-verzui o suprafata de la baza aripii(tabla pe care calca echipajul)---toate piesele metalice de la exterior sunt in aceasta culoare.
Apoi am gaurit, strapungand aripa, gaurile pe unde vor trece firele de rigidizare a structurii,vopsind cu negru zona ferurii de prindere.

Imagine postata

Tai fasiile de decal (panza-lozenge),pastrand sensul,ca un croitor ce desfasoara un sul de stofa...

Imagine postata

Incep asezarea pe aripa,bucata cu bucata,decupand in decal,locul feruri hobanelor.

Imagine postata

Aripa imbracata (doar la extrados,intradosul o sa-l imbrac dupa ce montez aripile si trag firele prin gauri).

Imagine postata

Pe fiecare nervura a aripii (locul cusaturii) era lipita o fasie de material pentru rezistenta. Erau albastre extrados/roz-intrados ,alb-galbui sau chiar lozenge. La LVG sunt alb-galbui.
Deci incep asezarea fasiilor de decal...

Imagine postata

Si dupa ore de munca,aripile ,eleroanele si ampenajul orizontal, imbracate in lozenge!

Imagine postata

Intardosul aripilor superioare si ampenajul orizontal le-am imbracat in lozenge mai deschis la nuanta, specific acelei zone. La aripa superioara stanga se observa un rezervor de benzina vopsit in verde inchis.

Imagine postata

As fi vrut sa fie gata ,dar nu e asa. Mai trebuie imbracate bordurile de atac si muchiile cu fasii de lozenge,dar pentru azi nu mai ma tin puterile...

Si ca o concluzie,am facut cateva machete,pana acum ,dar nu asa frumos camuflate si colorate! Aviz, voi, vajnici iubitori de Mustang...

Va urma!
Vali

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 August 2012 - 11:03 AM

Excelenta idea cu elicea! In rest....jos clopul! :hi: :hi: :hi:

#17 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 21 April 2013 - 11:21 AM

Ar cam fi cazul sa finalizez aceasta macheta...!


Deci urmeaza,cocardele tricolore pe planurile superioare,ce trec peste bordul de atac dupa cum se vede in poza originala. Le-am intarit culorile printate cu betisoare inmuiate in tus color de imprimanta,desi din cauza blitz-ului nu se prea vede...

Imagine postata

Cum am vopsit mai sus interiorul ,asa am vopsit si exteriorul fuzelajului.

Imagine postata

O imagine mai de sus si cu mansonul de piele din jurul locasului pilotului ,pictat in maro.

Imagine postata

Am atasat la aripile inferioare montantii ce in prealabil au fost vopsiti in gri verzui si cu ferurile de prindere negre.

Imagine postata

Se incepe motajul avionului ,atasand aripile la fuzelaj ,planul central superior ce contine radiatorul cu apa de racire si trag /intind primele fire/hobane

Imagine postata

Incep si motorul Benz

Imagine postata

Restul de piese,are doua randuri de cilindri ce au /nu au--tijele de distributie la tacheti,turnate gata. Eu aleg varinata grea in care fac eu tijele pentru mai mult realism.

Imagine postata

Si din pacate o poza focalizata prost cu motorul gata,tijele trase din plastic la cald,fisele la bujii,din lita de cupru, toate scratch...Se va vedea mai bine in pozele ulterioare!

Imagine postata

Motorul pe pozitie,se vede bine si planurile superioare la locul lor.

Imagine postata

Aripi si multe fire...

Imagine postata

Montanti,trenul de aterizare si capote motor ,toate in gri verzui standard

Imagine postata

O poza mizerabila cu mitralierele Spandau (manson din photo etch-arata bestial) si Lewis ,pentru postul din spate. Desi in chit erau trei tipuri de mitraliere,am ales acest Lewis fiindca era in dotarea RO si am vrut sa fie altfel decat celelalte asa "just for fun"...Din nou se vor vedea mai bine in pozele ulterioare...

Imagine postata

Spandau pe pozitie,capote motor,si anemometrul pe montant...

Imagine postata

Lewis in repaus cu toate suporturile aferente...

Imagine postata

Ampenajele la locul lor cu frumosul tricolor pe deriva!

Imagine postata

Trenul de aterizare ,evident focalizat ca necuratu...

Imagine postata

Decaluri de identificare ,tablita producatorului si tabel de greutati. Ce e frumos in revista Modelism,sunt date seriile celor cateva avioane capturate ,din care eu am ales prin combinatii de cifre din coala de decals ,LVG C VI 7646/18. Evident nu stiu daca e chiar cel din poza de inceput dar aceasta serie corespunde unui avion zburat de ai nostri...

Imagine postata

Ultimele detalii,tevi de radiator,parbriz si normal elicea...

Imagine postata

Si gata, iaca iroplanul!

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#18 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 21 April 2013 - 11:28 AM

...

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Cam asta a fost. M-am muncit la el sute de ore si m-a epuizat ca nici care altul. Numai parbrizul mi-a luat jumate de ora din viata sa-l asez pe pozitie printre gramada de montant,tevi si hobane...Sunt convins ca se putea si mai bine dar eu sunt multumit deocamdata,urmatorul va fi si mai bun!
Va doresc spor la modelit!

Vali

#19 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 21 April 2013 - 11:38 AM

Dupa parerea mea, sutele de ore muncite la el sunt justificate prin rezultatul de exceptie. Foarte fain. Ma bucur ca in sfarsit, l-ai terminat. Felicitaril mele.:hi:


Florin

#20 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12633
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 April 2013 - 11:42 AM

Ce sa zic, jos colopul, o macheta de excepteie! Felicitari!!! :hi: :hi: :hi: :hi:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi