Forum Machete,Modelism,Hobby: GOTT MIT UNS - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

GOTT MIT UNS

#1 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 19 October 2012 - 12:00 PM

Ultima mea diorama, mi-a luat aproape 1 an sa o finalizez.
Am folosit kitul Dragon 6260 88 mm Flak 36, fara modificari. Pentru biserica am folosit ipsos pe care l-am turnat in forme realizate pe o masina de taiat polistiren, vitraliile sunt proiectate in CorelDraw, tigla din argila de modelaj, iar resturile din Catsan.
Ideea cu tunul in biserica nu imi partine, am vazut ceva asemanator intr-o diorama facuta de Sheperd Paine pentru Tamiya.
Imagine atasata: DSC_0423.JPG Imagine atasata: DSC_0380.JPG Imagine atasata: DSC_0387.JPG Imagine atasata: DSC_0389.JPG Imagine atasata: DSC_0391.JPG Imagine atasata: DSC_0394.JPGImagine atasata: DSC_0395.JPG Imagine atasata: DSC_0398.JPG Imagine atasata: DSC_0401.JPGImagine atasata: DSC_0402.JPG Imagine atasata: DSC_0404.JPG Imagine atasata: DSC_0406.JPG Imagine atasata: DSC_0422.JPG

Am sa incerc sa detaliez putin ce si cum am facut:
1. Postamentul este polistiren extrudat, in decursul timpului am constatat ca e foarte usor de lucrat cu el
2. Am proiectat in Corel matritele pentru pereti, apoi le-am decupat cu o masina comandata de calculator. Am armat matritele cu ceva sarma, pentru rezistenta si apoi am turnat ipsos, iar dupa uscare am prelucrat caramizile. Detaliile exterioare ale ferestrelor sunt din pluta
3. Vitraliile sunt facute tot in CorelDraw, printate pe film transparent, am lucrat la ele aproape 1 luna. Am utilizat ca model poze ale unor vitralii si am fost nevoit sa le prelucrez intrucat nu erau de rezolutie mare si s-ar fi observat. Am decupat pe alocuri cioburi din geamuri, daca priviti cu atentie o sa sesizati unde lipsesc, dar mi-a fost "mila" sa le stric mai tare
4. Acoperisul e facut din "grinzi" de lemn de 5x5 mm, peste care am aplicat pe exterior "scanduri" de furnir, iar pe interior fasii de 1-2 mm de furnir, peste care am aplicat ipsos.Tiglele sunt facute din argila de modelaj, care se intareste la aer. Am intins argila in fasii pe o placa si dupa ce s-a intarit, dar nu total, am decupat fiecare tigla in parte. Am montat tiglele pe scanduri cu aracet si apoi le-am dat un wash cu ulei
5. Resturile de zidarie sunt din nisip pentru pisici, fixat cu zeama de aracet. Nisipul acesta are avantajul ca isi mareste volumul in contact cu apa, iar formele care rezulta sunt interesante. Iarba este muschi, iar zapada, ca de obicei, este bicarbonat de sodiu, fixat cu aracet.

Aceasta postare a fost editata de panzerseba: 19 October 2012 - 12:03 PM


#2 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 19 October 2012 - 12:51 PM

oau!!!impecabil!


:hi:

#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 19 October 2012 - 12:53 PM

Am vazut lucrarea in sectiunea vanzari. Ideea e frumoasa si sugestiva; punerea in scena a fel. Felicitarile mele.
Imagine postata


Imi plac vitraliile precum si detalierea peretilor exteriori si a acoperisului. Pacat ca peretii interiori i-ai lasat albi farmacie iar molozul din jurul carucioarelor lasa impresia ca acestea au fost pozitionate acolo inainte de aparitia molozului.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 19 October 2012 - 12:54 PM


#4 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 19 October 2012 - 02:39 PM

Splendidă lucrare !Imagine postata
Vitraliile ţi-au ieşit super !Imagine postata
La mai multe !Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi