Forum Machete,Modelism,Hobby: Normadia 1944 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Normadia 1944

#1 Useril este offline   paulmolo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 06-February 11
  • Location:Tg.Mures

Postat 17 December 2012 - 10:27 PM

Salutare dragi modelisti!

Dupa ce m-am chinuit sa imi fac cont pe acest minunat forum am reusit sa ajung,in sfarsit,la primul meu post!
Incep prin a va prezenta o diorama care a fost inceputa in anul 2009 si abandonata din lipsa de timp si fonduri. :rolleyes:

Normandia

,,Pe 6 iunie 1944(cunoscuta ca si ,,Ziua Z''),Aliatii au inceput Operatiunea Overload-mult asteptata debarcare in Franta.Operatiunile de inselare a germanilor i-a convins pe acestia din urma ca debarcarea va avea loc la Pas-de-Calais,in vreme ce adevarata tinta era Normandia.Dupa doua luni de lupte in regiunile cu tufisuri,americanii au reusit ca prin Operatiunea Cobra sa strapunga linia germana de aparare la capul ei vestic.In scurta vreme,Aliatii eliberau Franta,reusind prima victorie rasunatoare in timpul incercuirii a 250.000 de germani din punga de la Falaise.La fel ca si pe frontul de rasarit,Hitler a refuzat deseori sa permita efectuarea unor retrageri strategice pana in ultima clipa,cand oricum era prea tarziu.Cam 100.000 de germani au reusit sa scape din cursa prin Spartura de la Falaise,dar au trebuit sa-si abandoneze cea mai mare parte a echipamentului,iar restul de 150.000 au fost luati prizonieri.
In acest timp,in randul Aliatilor occidentali se duceau discutii aprige pe tema latimii frontului de atac in Franta.Britanicii,care rupsesera frontul german in dreptul capului de pod de la Caen in timpul operatiunii Goodwood si inaintau in forta de-a lungul litoralului,erau in favoarea unui front ingust de atac.Dar,strapungerea americana din timpul Operatiunii Cobra la capatul de vest al frontului s-a transformat rapid intr-un atac pe front larg.Cum comandantul suprem al intregii operatiuni era generalul Eisenhower,strategia atacului pe un front larg a fost cea care a avut castig de cauza.''

Asadar am inceput sa ma apuc din nou de lucru si am realizat ca nu este ca atare asa cum imi doream deoarece multe elemente nu se potrivesc si nu este pastrat echilibrul elementelor intr-o diorama.
Vom face urmatoarele modificari:
-geamul va fi inlocuit deoarece nu este foarte realist
-baza va fi marita deoarece cladirea iese pe trotuar si nu este estetic
-aveam in plan sa folosesc un gard si un copacel dar m-am razgandit

Sa lasam pozele sa vorbeasca...

Baza a fost facuta dintr-o placa de rigips.Dupa ce am trasat drumul am udat cartonul cu apa si l-am luat jos.Apoi,cu un creion cu mina vechi am inceput sa trasez cu liniarul piatra cubica.La sfarsit am taiat o bucata de polistiren pe care am slefuit-o la borduri.
Imagine atasata: 241120122505.jpg
Cladirea a fost facuta din bucati de rigips masurate la scara si gravate dupa ce cartonul a fost luat jos.
Imagine atasata: 241120122484.jpg Imagine atasata: 241120122485.jpg
Aici avem o intrare facuta din bucati de rigips lipite.In colt se observa o spartura care a fost gravata in forma de piatra cubica.Am folosit lemn de balsa peste care am pus mai apoi fasii de furnir(nu stiu exact esenta).Dupa aceasta procedura voi pune peste furnir tiglele la acoperis.
Imagine atasata: 241120122488.jpg Imagine atasata: 241120122497.jpg Imagine atasata: 241120122504.jpg Imagine atasata: 241120122502.jpg
Ansamblu:
Imagine atasata: 241120122507.jpg Imagine atasata: 241120122513.jpg Imagine atasata: 241120122515.jpg Imagine atasata: 241120122518.jpg
Inca nu sunt sigur daca voi lasa sau nu acest parchet...
Imagine atasata: 241120122517.jpg

Va urma...

#2 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 18 December 2012 - 08:51 AM

Buna metoda cu placa de gips-carton, insa dupa decupare eu as scoate tot cartonul si apoi as incepe "sapaturile" la caramizi. E doar o sugestie, ma gandesc ca daca vrei sa mai faci ceva gauri de gloante, fisuri, etc se va vedea ca e carton.
Pentru ferestre si usi eu folosesc accesoriile de la Miniart, e mai simplu decat sa le confectionezi din lemn.
In rest, spor la modelit, asteptam continuarea

#3 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 18 December 2012 - 10:33 AM

foarte tare inceputul :clapping: te urmaresc cu interes

:hi:

#4 Useril este offline   paulmolo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 06-February 11
  • Location:Tg.Mures

Postat 18 December 2012 - 10:59 AM

M-am gandit si eu sa folosesc accesoriile de la Miniart.In ceea ce priveste cladirea...ea nu va ramane asa.La final am sa acopar cladirea cu o pasta facuta din ciment+nisip de rau+aracet care devine transparent la uscare.Aceasta ii va oferi o textura mai zgrunturoasa.Apoi o vopsesc daca mai este cazul!^_^

#5 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 18 December 2012 - 12:31 PM

Inainte de vopsire se poate folosi si chit de cutit amestecat cu apa pe post de grund.

#6 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 18 December 2012 - 01:10 PM

Ma gandesc ca aplicrea unui strat suplimentar peste carton va ingrosa cam mult "tencuiala"

#7 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 18 December 2012 - 05:05 PM

Frumos inceput !Imagine postata
Asa cum a spus si Panzerseba (si cum de altfel am procedat si eu in diorama Sniper at work) ar fi bine sa incerci sa dai cartonul jos, cred ca daca vei da un strat de "tencuiala" va iesi putin gros ... Ai realizat ceva foarte frumos , spor in continuare !Imagine postata

#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 18 December 2012 - 11:31 PM

Promitator inceput! :good: :good: :good:

#9 Useril este offline   chunai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 21-December 12

Postat 21 December 2012 - 10:28 AM

Foarte tare dioarama . Spor la modelit

#10 Useril este offline   paulmolo 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 20
  • Inregistrat: 06-February 11
  • Location:Tg.Mures

Postat 22 December 2012 - 12:43 PM

Multumesc mult pentru aprecieri! :rolleyes:

Intre timp am gasit o poza cu o cladire din Normadia si care se aseamana cu ceea ce vreau eu sa realizez:
Imagine atasata: ashc_19aug1944_stlamsurdiv.jpg
Am inceput sa fac acoperisul la intrare din balsa dupa principiul:
Imagine atasata: Snapshot_2012-12-22_120834.jpg
Imagine atasata: Snapshot_2012-12-22_120909.jpg
Acestea fiind niste poze luate de pe armorama.

Si ceea ce am inceput eu:
Imagine atasata: 161220122673.jpg
Imagine atasata: 161220122674.jpg
Imagine atasata: 161220122682.jpg
Imagine atasata: 201220122692.jpg
Imagine atasata: 201220122695.jpg
Cand acoperisul va fi gata voi folosi un bait mai inchis la culoare.Dupa aceasta procedura voi adauga un strat de maro sau chiar negru(culoare uleioasa)pe care il voi sterge mai apoi cu un servetel.

P.S.1:Voi relua cursul lucrarii dupa sarbatori pentru ca am nevoie si eu de curatenie,mancare buna(ca in ardeal) si putina distractie.
Va urez Sarbatori fericite tuturor. :drinks:
P.S.2.Abia acum am observat ca am gresit titlul topicului. :crazy:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi