Forum Machete,Modelism,Hobby: Spitfire Mk Vb US Army Air Corps - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Spitfire Mk Vb US Army Air Corps

#21 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 February 2013 - 11:01 PM

Salut,

X21 nu este lac mat - atentie! este agentul de matuire care se amesteca cu lac X 22. Eu nu am folosit aceasta combinatie si din experienta altora amestecul trebuie aplicat cu mare grija altfel suprafata lacuita a machetei albeste.

Eu personal folosesc lac mat enamel de la Gunze. Se aplica usor cu aerograful si imi permite sa obtin suprafete si un finis asa cumimi doresc.
Salutari, Tibi

#22 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 February 2013 - 10:17 AM

Da, arata bine macheta.
In legatura cu vopseaua sarita, treaba arata nenatural pentru ca in loc sa sara vopseaua si sa se vada aluminiul, se pune aluminiul peste vopsea! In mod normal ar trebui sa vopsesti macheta in aluminiu cu vopsea acrilica, apoi vopsesti cu vopsea email culorile de baza, dupa care "ciupesti" ultimul strat de vopsea incit sa se vada stratul de aluminiu. Daca aluminiul si vopseaua de baza sunt de acelasi tip, intre ele trebuie un strat de lac de alt tip (vopsele acrilice/lac email si inves)
Cupola se lipeste dupa ce o potrivesti cit mai bine "la rece", adica fra lipici. Apoi pui citeva puncte de aracet si fixezi cupola. Dupa uscare, pui putin lipici in zona dintre cupola si fuselaj. Putin, nu mult! Capilaritatea "atrage" lipiciul in crapatura si consolidaza lipitura. Cum parbrizul este "solitar" cu fuselajul, daca in zona iti ramin santuri, mascheaza cupola cu scoci, chituieste si slefuieste cu atentie zona. Pentru restul cupolei e chiar indicat sa ramina un mic sant, acolo se vede imbinarea cupola - fuselaj.
Incearca sa faci poze mai clare, e pacat sa nu se vada ce ai muncit!

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi