Forum Machete,Modelism,Hobby: Prima mea figurina sculptata[sau "modelita"] - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Prima mea figurina sculptata[sau "modelita"]

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 29 December 2012 - 06:53 PM

Cum mosul ne-a adus[mie si lui fica-mea],2 pachete de Fimo,mi-am zis c-ar fi cazul sa si fac ceva cu ea.Asa ca ieri,dupa 2 pahare de tuica si ambitionat de fiica-mea,m-am apucat de lucru si -a iesit asta:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
...azi i-am dat si un wash cu negru,pt o mai buna reliefare,pt ca figurina are cca1,8 cm-se incadreaza la scara 1/72:
Imagine postata
Imagine postata

Modelitul figurinei a durat cca o ora ,timp in care-spre rusinea mea,trebe sa recunosc-fiica-mea a modelit vreo 8 figurine. :crazy: .Stiu...d-aia a facut ea atatea findca nu a baut nimic. :-P :-D :-D
Imagine postata

Sarbatori fericite s-aveti!

#2 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 29 December 2012 - 09:31 PM

Dani, in sfarsit ai spart gheata. Numa ca ai ales sa o spargi incepand de unde este mai groasa :rolleyes:. Scara la care l-ai "modelit" este pacatoasa atat pentru pictura cat si pentru modelaj..Eu te-as fi indemnat sa incepi de la o scara mai mare, unde te-ai fi familiarizat cu proportiile, lucrul cu materialul, aplicarea detaliilor.
Ca prime observatii, din ce vad in poza mainile imi par oleaca mai lungi decat ar trebui. De detalii nu ma leg pentru ca nu-si are rostul.
Insa pot spune ca imi place postura cavalerului, si imi plac cum ti-au iesit scutul si toporul. Tocma ti-ai descoperit un nou talent asa ca.....modeleaza in continuare!

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 December 2012 - 09:51 PM

.....si ca sa fiu un olecutza " rau " , parca e un pic prea mare.... fa-o la o scara mai mica :dribble:

Aceasta postare a fost editata de busila: 29 December 2012 - 09:52 PM


#4 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 29 December 2012 - 10:31 PM

Dani, pentru prima incercare esti pe calea cea buna. Cel mai mult imi place postura. Este dinamica si naturala. Proportiile, cu ochiul liber si pentru un ochi neexperimentat, par destul de OK (nu ma apuc acum sa masor si sa fac raporturi; Silviu are ochiul format :rolleyes: ). Despre detalii nu cred ca este cazul sa vorbim in acest moment.
In concluzie, felicitari pentru initiativa si pentru rezultat. :clapping:
Hai cu urmatoarea!

#5 Useril este offline   chunai 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 21-December 12

Postat 30 December 2012 - 09:02 AM

Sunt nerabdator sa vad cum o sa arate si pictat sper ca poate asa o sa se vada mai bine detaliile la care se vede ca ai muncitImagine postata

#6 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 30 December 2012 - 02:17 PM

Bravo frate, pe unii tuica ii trage pe dreapta, pe altii ii iuteste ...la chinezarii!! Ca in ultima vreme ai lucrat doar la 1/72, stie toata urbea, dar ca te intorsesi tot acolo, dupa o tuica buna, ba inca, ai avut ochii netulburi sa scoti si ditai postura si toporul si scutul ala, ce sa mai zic? Si cand vad ca la matale se umple batatura de oratanii Fimo, e clar ca cineva s-a gandit la cadoul potrivit pentru voi.
Sanatate, tuica buna (la senior) si maini agere, ca, in rest, inspiratia curge la matale, in familie, asta e cert!

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 30 December 2012 - 02:17 PM


#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 December 2012 - 02:18 PM

Mare -multumesc ! :drinks:
Silviule ,o mare intrebare:ce pot face ca Fimo-ul sa fie putin mai tare?

#8 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 30 December 2012 - 02:53 PM

Dani, in primul rand nu stiu de care fimo ai folosit. Este fimo clasic, fimo soft, fimo quickmix, fimo glamour...poate or fi si altele dar prin romania nu am vazut. Cel glamour este destinat bijuteriilor (bine, si cel clasic si soft se pot folosi, dar acesta este perlat), quickmix este utilizat ca material de inmuiere (nu stiu sa se foloseasca in alt mod), raman cel soft si clasic. Cel clasic este ceva mai tare decat cel soft, dar ii poti "controla" tariciunea folosind in combinatie cu quickmix. Eu pentru varianta asta am optat, combinatia fiind cam 70% clasic, 30% quickmix. Nu este o combinatia inventata de mine, este o combinatie preluata de la un meserias in domeniu, Aragorn Marks. De intarit fimo nu prea vad cum ai putea sa intaresti, indiferent de varianta pentru care ai optat. Incearca sa obtii o nuanta gri cand modelezi, vezi ca asta nu prea o gasesti, trebuie sa ti-o faci din combinatia alb cu negru...nuanta ti-o alegi tu. Sau poti incerca sa folosesti cateva picaturi de tus negru puse pe o culoare alb.
P.S. Singura varianta de a mai intari fimo in cazul in care in timpul prelucrarii ti se pare ca s-a inmuiat prea mult, este sa-l bagi vre-o 10 minute la frigider, dupa care sa incepi iar sa-l lucrezi.

Altceva nu prea stiu.

Spor la treaba :rolleyes:

#9 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 December 2012 - 03:56 PM

Fimo-ul ce l-am folosit eu e soft.O sa incerc sa-l combin cu Cernit[l-am vazut la Dan facand chestia asta,dar am uitat sa intreb care-i smecheria],poate se mai intareste putin.Am in plan sa fac 2 figurine 1/72 in uniforme de iarna[germani WWII],ca sa-mi finalizez un Marder,inceput anul trecut...pt a face fete la scara asta am nevoie de Fimo putin mai tare,asa ca o sa optez pt treaba cu frigiderul.
Inca ceva;unde gasesc Fimo quick mix?
Saru-mana pt informatii!! :drinks: :drinks: :drinks:

#10 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 30 December 2012 - 04:04 PM

http://www.profiart..../fimo-mix-quick

Eu luam de la colorit.ro din bucuresti, se mai gasea si pe lipscani...dar nu mai stiu cum se numeste magazinul. Oricum, daca dai cautare pe net s-ar putea sa gasesti si alte magazine care comercializeaza. Eu nu am o parere foarte buna despre cernit, am lucrat cu el la inceput si l-am lasat balta. Dar poti face o incercare. Fimo quick mix daca-l cumperi nu il folosi in combinatie cu fimo soft ca ti-ai batut cuie in talpa.
Erata : Am spus fimo glamour, dar de fapt este fimo effect, cernit mi se pare ca exista in varianta glamour.

#11 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 December 2012 - 06:17 PM

Salutare Dani,

in sfarsit ti-ai facut curaj :clapping: . Ce ai vazut la mine erau ramasite de Fimo si Cernit pe care nu am vrut sa le arunc si atunci le-am amestecat si le-am folosit ca atare.
Problema este ca daca materialul este prea tare nu se va mai " mixa " atunci cand vei adauga cate ceva. Oricum poti folosi cu incredere mix-ul recomandat de Silviu ca este super din toate punctele de vedere. In rest, spor la treaba si joaca-te cat mai mult.



Spor la modelit,

#12 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 December 2012 - 07:37 PM

Multumesc Dane! :drinks: ..." ti-ai facut curaj"-tuica a fost de vina... :-D :-D :-D
Sarbatori fericite tuturor!

Aceasta postare a fost editata de dani: 30 December 2012 - 07:38 PM


#13 Useril este offline   albi66 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 25-March 11

Postat 30 December 2012 - 10:06 PM

Pentru inceputul este forte bine!!!!

#14 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 December 2012 - 10:12 PM

Multumesc Alberto! :drinks:
Sarbatori fericite!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi