Forum Machete,Modelism,Hobby: machete case traditionale - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

machete case traditionale modelism sau artizanat?

#1 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 21 January 2013 - 12:26 PM

buna sunt
nou pe acest forum si ma intreb daca ceea ce fac este modelism artizanat sau joc de copii mari
oricum imi plac foarte mult casele traditionale asa ca am inceput sa imi fac propriul muzeu.
toate constructiile se fac pe lemn masiv brad fag fara a folosi placaj mdf si alte combinatii

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF9338.JPG
  • Imagine atasata: DSCF9328.JPG
  • Imagine atasata: DSCF9330.JPG
  • Imagine atasata: DSCF9336.JPG


#2 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 21 January 2013 - 02:47 PM

Bine ai venit la ,,casa copiilor'' . Lipsea asa ceva pe aici . Dupa parerea mea ar trebui sa le dai un pic de culoare si sa folosesti pietre sau ceva similar facut din creta ghips sau lut . Detaliile nu mi se par la scara . Ceea ce faci dumitale e foarte frumos si sper sa vad si alte lucrari mai detaliate. Spor la artizanat!

#3 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2013 - 02:59 PM

Salut. Foarte frumoase si instructive. Bine ar fi daca te-ai orienta putin si spre patinarea lor. Din cate vad eu, sunt case specific zonei Ardeal, nu?

Spor in continuare.

#4 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 21 January 2013 - 08:01 PM

Pai tocmai exagerarea unor detalii par in regula in acest tip de "creatie". Foarte frumoase ! Spor sa ai ca imaginatie si referinte ai destule.

Daca te intereseaza ceva anume, intreaba, am vizitat cateva "muzee ale satului" si am ceva poze de la care ai putea sa pleci, cu toate ca ma indoiesc ca nu gasesti pe internet suficiente. Bafta.



#5 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 22 January 2013 - 04:45 PM

M-a făcut mama oşan...sau oltean...sau moldovean ...sau ....Imagine postata
Superbe realizări !Imagine postataImagine postataImagine postata
Se vede că ai mānă Imagine postata! Detaliile sunt Imagine postata!
Baftă īn continuare !Imagine postata

#6 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2013 - 07:55 PM

Frumoase lucrarile....dar neaparat da-le cu vopsea. Arata bine si asa dar vopsite ies adavarate opere. Spor!

#7 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 04 February 2013 - 10:54 AM

salutare
observ ca majoritatea sustine ca trebuiesc vopsite. de acord dar invechirea naturala nu vi se pare o valabila. aceste sunt in proces de invechire su radiatia solara directa, nu sunt lacuite in 5-6 luni o sa fie destul de imbatranite sa poata fi date cu ceara speciala pentru invechire lemnului. in ce priveste detaliile clar nu sunt la scara - de ce - foarte simplu elementele de tip stalpi, contragrinzi, sindrila trebuiesc in parte exagerate pentru 2 motive - sa poata fi decorate sau sa atraga ochiul spre elementele de arhitectura si al doilea sa nu fie un amalgam de detalii care ar perturba imaginea vizuala.

revin cu o postare in aceasi tema
un prieten fain de tot imi dete planurile unei mori de vant olandeze si am inceput munca incet sa vedem daca pot sa realizez o asemenea lucrare desi va fii dificil si nu am suficienta tehnica si materiale.

Vezi postareavishzu, la 22 January 2013 - 07:55 PM, a spus:

Frumoase lucrarile....dar neaparat da-le cu vopsea. Arata bine si asa dar vopsite ies adavarate opere. Spor!


asa cum am postat am incercat sa le imbatranesc natural. daca dau cu vopsea pierd elementele de fibra din lemn ca sa le vopsesc puteam sa lucrez pe plastic nu pe lemn de brad care e dificil pentru zonele de succesiune fibra si interfibra moale. poate ceva grunduri sau ceva ceara - am una din franta dar se lucreaza foarte dificil cu ea trebuie data in grund de 2 ori apoi un strat de ceara i frecata cu tesatura de lana naturala si ma inebuneste ca unde sunt taieturi imbinaturi ramane ingrosata si trebuie curatata cu o grija de chinez. poate aveti ceva grunduri sa imi recomandati dar si locatia de unde pot sa le iau nu de alta dar in varful apusenilor in afara de magazin alimentar si circiuma nu gasessc, trebe sa merg cel putin 90 km pana la lumea civilizata.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SDC10708.JPG
  • Imagine atasata: SDC10710.JPG
  • Imagine atasata: SDC10707.JPG
  • Imagine atasata: SDC10706.JPG
  • Imagine atasata: SDC10705.JPG
  • Imagine atasata: SDC10700.JPG
  • Imagine atasata: SDC10699.JPG
  • Imagine atasata: SDC10696.JPG
  • Imagine atasata: SDC10694.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 04 February 2013 - 01:35 PM


#8 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 04 February 2013 - 02:11 PM

Foarte fain nene ce faci dumitale la munte. Daca vrei sa le ,,vopsesti '' nu este neaparat sa cumpericine stie ce vopsea poti folosi ceai de nuc sau zat de cafea sau ceai de coacaze pentru ai data un pic de culoare si pentru protectie si un pic de luciu poti folosi ulei de in sau ricin care de obicei se folosesc la masinile de cusut . Ceara de albine trebuie s o diluiezi cu esenza de trebentina iar dupa ce ungi tot ce trebuie o lasi o zi sa traga , dupa care incalzesti piesa si o lustruiesci cat vrei mai lucios sau mai putin. Lemnul de brad este complica de lucrat si are tendinza sa si schimbe forma cu timpul , cauta lemn de nuc sau cires este mai frumos dar mai greu de taiat . Salut si astept sa vad ce mai contruiesti.

#9 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 04 February 2013 - 09:55 PM

Pentru mine este o incantare sa vad aceste lucrari. Imi trezesc amintiri. Cand eram mic am visat sa fac si eu asa ceva, dar nu am reusit niciodata sa fac una care sa arate atat de bine.
Si mie mi se pare ca parca ar merge putin tratat lemnul sa para mai imbatranit.
Voi urmari in continuare cu mare interes.
Spor!
:hi:

#10 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 04 February 2013 - 11:15 PM

Sa inteleg ca ai ales varianta inchisa (fara pietre , fara mecanisme). E super pana acum, astept continuarea. Spor la treaba. De curiozitate, pune si o rigla la urmatoarele poze sa fac o comparatie la dimensiuni.

#11 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 05 February 2013 - 08:58 AM

multumesc pentru incurajari am sacrificat in noaptea care a trecut una dintre machete si am utilizat o ceara de maturare a lemnului folosita in industria mobilei. pentru moment nu am terminat de lustrut si de indepartat unele imperfectiuni ramase de la ceruire. pentru soclu o sa folosesc o combinatie de grund care mi-a spuso cineva aseara - adica cenusa de ziar in solutie de apa, sau de coala alba ar.sa pe jar si recuperata si apoi dizolvata in apa. in aceasta seara experimentez si sper maine sa ma pot lauda cu un rezutat sau un rebut. inca o data multumesc pentru idei si incurajarisi astept si critici sa am de invatat sunt la inceput. in ce priveste moara criss0571 imi spunea ca am ales o varianta inchisa - sincer nu am habar la ce te referi - respectiva moara are si pietre si mecanism paternul acestei idei apartine unei tip fain Angheliuc Cristinel care mi-a trimis pdf ul de la un chit scos de amanti iar o seama de detalii le-am obtinut de la un olandez traznit- in felul sau care stia exact despre ce vorbea este organizata pe 5 nivele nivelul 1 bazal cu functie de locuit, nivelul 2 stokwork adica saci de cereale aici curge faina macinata, nivelul 3 cu necanismele de transmisie si macinare, nivel patru zona de ghidaj a turelei, nivel 5 turela cu palele de vant si mecanismul de tranmitere a miscarii. pentru a fi mai evident faptul ca exista mobilier fie casmic fie industrial am incercat scara exagerata sa se vada prin geamuri.

catre neastefan
multumesc pentru ideeile de "vopsire" o sa incerc, in ce priveste lemnul de brad este lemn de 10 ani uscat tun, si credetima nu se va deteriora deoarece am ales cu mare grija baghetele facute, mai am o serie facute intr-o fabrica de mobila cu lemn din uscator, o sa incerc si cu lemn de cires, nuc nu gasasc in zona dar poate gasesc in magazine gen dedeman, etc lucrarea cu casa traditionala de la berbesti judetul Maramures e realizata pe lemn de fag, doar sindrila este din brad, in urmatorul proiect o sa incerc folosirea pietrei si a altor tipuri de lemn. apropo cine imi poate da informatii despre lipirea pietrei cu lemnul cu ce o pot realiza?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 05 February 2013 - 11:10 AM


#12 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 08 February 2013 - 12:34 AM

Salut despre lemnul de brad poti sa l ti la uscat si 50 de ani tot are tendinta sa se deformeze cand este umezeala ,singura solutie este s ab bagi intr o baie de rasina care sa astupe toti pori. Lemnul de fag si stejar este foarte bun pentru asa ceva,problema este cu prelucratul , la mana trebuie sa ai o canistra mare de ulei de cot si trei km de hartie abraziva . Lemnul de nuc si de cires este destul de dur dar mai usor de lucrat manual. Cat despre baituri poti folosi multe ceaiuri facute in casa sau mai simplu cumperi un set de aquareli si ai toate culorile. Piatra se poate face cu lut copt la cuptor cu ghips sau cu polistirene tavalit prin ghips si colorate cu aquarelo. Ceara este otreaba mai complicata fiind de lucrat in spatiu inguste este greu de lustruit poti folosi foarte bine uleiul de in sau ricin colorat sau incolor . Spor la modelit

#13 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 06 March 2013 - 02:52 PM

nea stefane cu salutari din apuseni

cu incapatanarea mea tipica am dat cu ceara de mobila - un tip ciudat de ceara care nu se lacuieste dar tu munceste de draci incepi sa ai. sincer sa fiu cu aplicaea nu a fost nevoie dar lustruirea cu tesatura de lana mi-a rupt mainile. sper sa urc o sama de foto ca de ceaiuri din coji de nuca sau din lemnul cainelui la vara.

#14 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 06 March 2013 - 03:20 PM

Frumos pana acum ,Sorine...Cu imbartanirea e o problema , dar se rezolva cu multe experimentari.
Nu vopsi lemnul . Nici nu am vazut case de lemn vopsite...
Mai vorbim...

#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2013 - 10:41 AM

Salut,
Ce faci tu nu e joc, ca implica prea multe resurse.
Nici modelism (machetism) nu e, ca nu faci niste replici exacte la scara redusa.
Ideea ar fi ca daca vrei sa-ti faci un muzeu de machete pe care sa-l viziteze un public, sa incerci sa te apropii intr-catva de realitate pentru ca oamenii sa inteleaga ce-i cu casele astea.
Pe de alta parte, putini percuteaza la armonia detaliilor cu intregul daca nu au experienta in machetism.
Cred ca muzeul tau va fi mai aproape de artizanat.

Mai sus se vorbea de patinarea obiectelor pe care le realizezi. Daca le dai cu ceara, bait sau alte produse de patinare a lemnului (mobila, parchet, obiecte decorative) nu vei obtine un efect asemanator cu cel al lemnului invechit al caselor, care devine mai degraba cenusiu. Asta se poate obtine cu acuarele, pasteluri uscate sau alte tehinici pe care e posibil sa le mai gasesti pe site-ul asta.

Eu iti urez spor la lucru. Atata timp cat ceea ce faci iti place si te relaxeaza, nu e necesar sa iei in seama toate parerile.

#16 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 07 March 2013 - 10:53 AM

salutari
iete cum a iesit una dintre machete trase in ceara.
astept pareri de preferinta criticile. oricum nu recomand la nimeni sa faca cu ceara mai ales unde sunt taieturi fine si spatii care iti rup nervii la curatare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG-20130306-00013.jpg
  • Imagine atasata: IMG-20130306-00018.jpg


#17 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 07 March 2013 - 11:01 AM

mercic
wurger frate ideea este urmatoarea machetele sunt reduse la scara, cel putin ultimele scara e de 1:32 urmaresc in detaliu fiecare elment de costructie adica incheierea peretilor se face in coada de randunica - ase cum este in realitate, acoperisul e exact in cote, ca exagerare de scara este doar sindrila care daca e f mica impune o monotonie vizuala, si stalpii de la pridvor unde folosesc elemente traditionale maramuresene strict pentru elementul artistic, sunt constient ca nu e modelism si sunt aici doar pentru a cere pareri si a incerca sa avansez cu cunostintele in ceea ce fac.
cu repect
si multam fain de explicatii



Vezi postareawurger, la 07 March 2013 - 10:41 AM, a spus:

Salut,
Ce faci tu nu e joc, ca implica prea multe resurse.
Nici modelism (machetism) nu e, ca nu faci niste replici exacte la scara redusa.


#18 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 07 March 2013 - 11:17 AM

tot pt wurger
toate reproducerile ca se pare nu pot fi numite machete sunt de la case traditionale gen Avram Iancu, Closca, Crisan , Case muzeu, sau biserica Valari. toate sunt in patrimoniul Unesco. nu pot sa imi insusesc paternul lucrarilor, aproapeexistente toate sunt in stare buna si pot fii vizitate in diferite zone ale Transilvaniei. Nu am adus contributie la acestea decat faptul ca am imbunatatit elementele artistice - casele vechi nu au folosit elemente arhitecturale artistice ci au fost construite dupa arhitectura zonala, la nivelul posibilitatilor, prea putin se folosea modelarea grinzilor sau al lucarnelor. singura chestiune este ca io detin planurile in autocad a acestora ceea ce nu cred ca le au nici muzeele etnografice.

#19 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 07 March 2013 - 03:08 PM

Salutari de la moldova ! Ai facut un pas mare chiar daca mai ai de experimentat, sfatul meu este sa faci intodeauna probe pe o bucata de lemn inainte sa incepi la machete. Cu ceara este cel mai complicat si anevoios procedeu ,de fapt se foloseste doar la suprafete drepte si fara colturi sau bucati foarte mici. Acelasi rezultat poate fi obtinut cu ,,gommalaca'' care este osecretie a unei insecte si se foloseste din antichitate diluat cu spirt pur, se poate aplica cu un tampon de lana prin frecare si cu straturi intercalate obiectul in cauza prinde un strat lucios si foarte compact ( se foloseste tot la suprafete mari si fara colturi) sau acelasi produs diluat mai mult dat cu pensula fina mai multe straturi intercalate pentru un rezultat mat si fara luciu . De obicei se foloseste pentru puntile corabiilor. Cel mai usor si indicat este sa folosesti uleiuri naturale (in ricin ulei pt ceasornicarie), care au un mare dezavantaj : se lipeste praful foarte bine ,deci trebuie sa le expui in vitrina. Sper sa ti fie de folos eu le am experimentat pe toate. Cat despre colorarea lemnului poti folosi aquarello care costa putin si da rezultate bune.

#20 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 07 March 2013 - 06:11 PM

Sa zicem ca modelismul este reproducerea(din orice material) unui obiect cat mai fidel , la o scara determinata .
Sa zicem ca nu ai probleme pe partea de constructie...greul incepe la invechire ...
Ai un avantaj-esti in zona lor si le poti vedea oricand , facand comparatii...
Ca sa obtii o patina cat mai naturala trebuie mult mai multe experimente...
Daca nu le faci si mergi spre conservarea uzuala a lemnului (uleiuri,ceara,baitz-uri , etc.) dai in artizanat.
Cum ti-a spus Wurger , trebuie incercat altceva-crete,pasteluri,pigmenti...si ce-o mai fi...
Dar trebuie muuuulte experimentari cu diverse materiale... si documentare la greu....
Mai trebuie cautat mult si pe net.....
Spor sa ai....

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi