Forum Machete,Modelism,Hobby: Lupta de cai - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Lupta de cai

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 14 February 2013 - 12:04 PM

Pozitia usor instabila a cailor (cel in doua picioare parca sta sa cada pe spate, iar celalalt trebuie sa tea putin mai inclinat spre stanga) se datoreaza fixarii pe lemn. Din pacate am lasat putina armatura libera prin care sa pot face fixarea, asa ca nu am vrut sa ma joc cu ea prea mult ca sa nu stric copitele. Acestia ar fi caii cu nr. 4 respectiv 5, deci nu m-am asteptat sa inregistrez o evolutie prea mare fata de precedentii....inca am nelamuriri legate de partea anatomica, dinamica....
Dar sper sa va placa ce am facut.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg


#2 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 14 February 2013 - 12:56 PM

Imi place foarte cum ti-au iesit.
Am o nelamurire legata de provenienta acestora, sunt un kit sau i-ai facut de la zero, vad ca faci referire la "precedentii", dar din pacate nu am gasit despre ce este vorba, poate faci niste precizari.

#3 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 14 February 2013 - 02:13 PM

Silviu, despre anatomia cailor nu ma pot pronunta, caci nu ma pricep. Insa postura cailor si dinamica scenei sunt incantatoare. Cred ca lipseste numai o usoara accentuare a musculaturii in anumite zone pentru a fi perfecti. Un mare BRAVO! :hi:

Panzerseba, Silviu a sculptat singur tot ce a postat pana acum. ;)

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2013 - 03:52 PM

E greu la ce te bagi matale.
Mie imi aduc aminte de zebre poate si datorita raportului cap/corp si a coamelor drepte.
La cel ridicat as fi facut picioarele din spate putin mai cabrate - adica lasat mai pe vine (ca e ceva greutate deasupra) si deci si muschii crupei mai reliefati.
E misto efectul cu buzele ridicate - pregatiti sa muste. Ar fi mers dinti si jos....Mai aparenti zic.
Urechile pe spate ca incearca sa isi ascunda de muscaturi tot ce iese inafara.
Relatia e misto - am vazut un mustang intr-un documentar care isi strunea iepele in postura asta.
E ceva ce nu-mi place la piciorul din fata care sta intins. Parca e putin stramb spre inauntru - poate de la fixare cum zici.

#5 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 14 February 2013 - 05:22 PM

Panzerseba, da sunt facuti de la 0. Daca nu ai gasit postarile cu "precedentii" nu-i nici un bai, ca n-ai pierdut nimic :rolleyes: .
Bogdane, exact asta au punctat si cei de pe site-ul rusesc modelsculpt . Postura si dinamica. La capitolul anatomie, mi-au zis sa mai pun mana pe carte :lol:. Mai in gluma mai in serios
atat anatomia cat si dinamica calului imi sunt inca neclare. Si daca la anatomie o mai descurc cat de cat (aici vorbesc stric de partea musculara), dinamica ma cam face sa rasuflu greu. Inca nu cunosc foarte bine detalii legate de extensie/flexie ale membrelor, gatului, corpului.
Calin, poza de referinta a fost cea postata aici. Dupa cum vezi piciorul stang de care spui are o pozitie similara cu cea facuta de mine...sau cel putin asa cred. In privinta urechilor, iti dau dreptate, ar fi trebuit sa le "montez" in alta pozitie".
Dintii de jos exista, numai ca pesemne din cauza fotografiei nu se observa.
Adevar greiesti cand spui ca e greu, cred ca am stricat modelul de vre-o 2 ori (ala care musca). Nici pozitia nu am prins-o asa cum trebuie. Dupa cum se vede in poza, corpul este olecuta rasucit, iar chestia asta trebuie sa se observe din toate unghiurile din care ai privi figurina....ceea ce nu prea se intampla.
Dar traiesc cu convingerea ca doar abordand din cand in cand si subiecte care ma depasesc tinand cont de stadiul la care sunt, pot avansa. Imi pun neuronul in miscare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 5.jpg


#6 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2013 - 08:46 PM

Lucrarea imi place mult dar poza m-a cam dezgustat pentru ca prima impresie imi pare a fi o lupta organizata :)

#7 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 14 February 2013 - 09:15 PM

Buss, intr-adevar, este o lupta organizata. Se ia una bucata iapa aflata la stadiul horny, si doi armasari iubareti tare. Rezultatul il banuim cu toii, o partida de tabinet. Din cate am vazut pe net, sportul asta se poarta mai mult in est.
Ma bucur ca lucrarea ti-a placut, sper sa nu fie umbrita prea tare de poza dupa care m-am inspirat.

#8 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 14 February 2013 - 11:32 PM

Vezi postareasilviug2009, la 14 February 2013 - 05:22 PM, a spus:

Dar traiesc cu convingerea ca doar abordand din cand in cand si subiecte care ma depasesc tinand cont de stadiul la care sunt, pot avansa. Imi pun neuronul in miscare.

100% de acord! :)

In ce priveste piciorul acela de sprijin, dupa ce am comparat poza de referinta si pozele tale, imi pare ca ai flectat prea mult copita. Cred ca se sprijina usor pe varful copitei in poza de referinta, in timp ce la tine este este flectata si suspendata in aer..

#9 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 15 February 2013 - 12:00 AM

Bogdan, cred ca nu ne-am gandit amandoi la acelasi picior.....eu m-am referit (asta la observatia facuta de calin) la piciorul din partea stanga fata, din cate imi dau seama tu te-ai referit la piciorul din partea dreapta spate. Daca este asa cum am presupus, greseala facuta de mine nu este in flexia femurului cu gamba, (pentru ca daca o sa te uiti cu atentie, o sa-ti dai seama ca piciorul nu atinge pamantul, este in miscare...insa praful si iarba care este acolo da senzatia ca ar avea loc o atingere intre copita si sol). Eu am gresit in alta parte....de fapt nu am gresit, pentru ca am vazut foarte clar diferenta, ci doar nu am reusit sa redau pozitia corecta. Si asta pentru ca asa cum spuneam, nu stiu inca unghiurile maxime la care se pot "deschide" partile componente ale unui picior spre exemplu. In poza piciorul este ridicat ceva mai mult in lateral decat la mine, nu este doar "strans" in sus, ci si ridicat usor in lateral...e, chestia asta nu prea mi-am dat seama cum sa o fac fara sa alterez unghiurile care le fac oasele piciorului in functie de miscarea facuta. Habar nu am cat de mult se poate ridica in lateral piciorului unui cal, s.a.m.d. Dar nu mai plictisesc cu detalii, sunt convins ca ai inteles ce am vrut sa spun.

#10 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2013 - 09:24 AM

Ai o singura problema. Si e musai sa modifici. Stiu ce spun ca am stat pe langa cai multi ani. Un cal, atunci cand da sa muste sau cand e pregatit sa muste, culca urechile pe spate. Asta e primul semn la calul care e croit pe muscat.
In rest arata super!

#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2013 - 11:30 AM

Insotit de poza, grupul statuar arata exact ca acolo (cu foarte mici amendamente). Insa daca un sculptor sau un pictor s-ar apuca sa redea scena aia, ar trece de anumite forme vizual neplacute. Asta pentru ca se vrea reprezentata o lupta de cai si nu neaparat lupta din poza.
Piciorul ala de jos (stangul) e foarte bine scos de tine, dar de fapt calul urmeaza sa faca o miscare si va ajunge intr-o pozitie "normala" (in poza si implicit in sculptura ta pare rupt).
La fel calul ridicat urmeaza sa sara un pic pe picioarele din spate si spre in spate pentru a se feri de muscatura.

Problema e ca tu trebuie sa reprezinti un pic mai artistic lucrurile.

Daca un pictor face un tablou cu floarea soarelui si la radacina troneaza o baliga, pe aia o va omite. Ca el face o lucrare care sa incante ochiul si sa spuna o poveste confortabila si cunoscuta.

Iarta-ma ca am insistat dar cred ca e ceva foarte folositor pentru lucrarile tale de viitor.

Uite miscarea calului ridicat. Fa stop-cadre din cand in cand. De pe la minutul 5 incolo.


#12 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 15 February 2013 - 12:39 PM

Bogy, faptul ca ai stat mult timp in preajma cailor pentru mine este un ajutor foarte mare, pentru ca la mine contactul cu cabalinele a fost putin spre deloc. De aceea te-as ruga (pentru ca evident o sa mai abordez genul asta de teme) sa fii cu ochii pe mine si sa ma corectezi acolo unde vezi ceva care nu concorda cu realitatea.
Caline, eu vreau sa insisti pana la nivel de ADN si celula. Recunosc ca asta imi lipseste (sau cel putin inca nu am inceput sa simt....sper sa apara vre-o schimbare pe viitor) simtul artistic. Acum referitor la clipul postat....am urmarit cu atentie clipul, categorie o sa-l mai vad pentru ca imi va folosi pe viitor. Dar sincer, nu am sesizat vre-o legatura intre pozitia calului din clip, atunci cand sta in 2 picioare, si cel din poza.
In poza, dupa parerea mea, calul nu urmeaza sa execute o miscare in spate ci in lateral...si nu ar fi vorba de a sari, ci mai mult de a eschiva. Ce ma face sa cred asta?
- Daca plec cu o linie din varful capului si ajung la nivelul cozii o sa obtin un arc de cerc cu deschiderea spre dreapta. Dupa parerea mea, daca ar fi avut de gand sa sara in spate, corpul ar fi trebuit sa aiba o pozitie mai verticala...e cam dificil sa sara in spate, chiar daca saritura nu ar fi prea mare, in conditiile in care corpul este usor curbat.
- Piciorul drept, este orientat spre exterior, greutatea corpului fiind plasata mai mult pe piciorul stang, ceea ce ma face sa cred ca miscarea va fi in lateral, nu in spate. El eschiveaza la o eventuala muscatura la nivelul coapsei pe care si-o retrage spre stanga.

Cat priveste piciorul care pare rupt, nu pot decat sa-ti dau dreptate, intr-adevar pare rupt. Dar aici cred ca intervine atat o problema de constructie, cat si de dinamica. Mai toti astia care-s mamici si tatici in sculptura cailor, sustin ideea ca atunci cand vrei sa modelezi un animal, iti alegi o pozitie care o doresti sa o faci, dupa care incerci sa obitii poze facute din ambele parti....daca ar fi din cat mai multe unghiuri ar fi si mai bine. E, eu am mers mai mult pe ghicite, pentru ca nu am avut la indemana decat o singura poza (deci am mers mai mult pe ghicite.....ceea ce nu e bine), si rezultatul evident ca nu ma multumeste.
Parerea mea este ca, ca sa nu mai fi creeat impresia ca este rupt, eu ar fi trebuit sa redau miscarea ceva mai bine.
Dupa pozitia corpului in poza, calul care musca a facut o miscare de usoara ocolire (piciorul stang din fata, cel cu problema, impinge spre exterior, nu spre in fata). Ceea ce inseamna ca ar fi trebuit sa rasucesc ceva mai mult corpul (pentru ca dupa cate se vede in poza, greutatea este destul de bine plasata pe piciorul stang din spate). La fel cum am spus si in cazul calului care este in picioare, daca i-as trasa o linie din varul capului pana la nivelul cozii pesemne as obtine un arc de cerc care ar inchide arcul trasat pe calul aflat in picioare.

Si uite asa cum scriu ca prostu imi dau singur solutii....daca mi-ar fi trecut prin cap ideea asta din start, pesemne altfel mi-ar fi iesit lucrarea....:bang: .

Insa mai mult de atat n-am putut obtine

#13 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 15 February 2013 - 02:56 PM

Mie personal imi place cum ti-au iesit,scena are o dinamica excelenta. :good:

#14 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 15 February 2013 - 06:07 PM

Multumesc frumos dani, daca scena per ansamblu a creeat o impresie placuta celui care o priveste, inseamna ca proiectul nu a esuat in totalitate.

#15 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1362
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2013 - 10:44 AM

In scena care o redai, calul aflat in doua picioare va face o saritura spre inapoi. Cam asa se intampla, cand cel in doua picioare incearca sa se fereasca de o eventuala muscatura. Pana la urma este o miscare fireasca a calului in astfel de situatii. Spre inapoi si nu in lateral.

#16 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 18 February 2013 - 11:58 AM

Bogy, dar da-ti-mi voie stimabile!:lol:
Hai sa mai scot inca odata in fata argumentele care le am atunci cand am sustinut ca animalul face o miscare in lateral si nu in spate, poate nu am fost suficient de explicit :
1. Piciorul drept al calului care este in picioare este orientat spre exterior, cam la un unghi de 45 de grade fata de cel stang.
2. Greutatea calului este plasata mai mult pe piciorul stang, decat pe cel drept.
3. Corpul calului, incluzand pozitia gatului si a capului formeaza un arc de cerc, care are bucla inspre stanga.
Pana in punctul asta, respectand pozitiile de mai sus, chiar si unui om i-ar fi peste mana sa faca o saritura inapoi in loc sa se retraga in lateral.
4. Calul care sta sa-l muste, se indreapta spre coapsa dreapta, deci atacul vine din lateral. Din punctul meu de vedere miscarea fireasca in cazul unui astfel de atac este o eschiva in lateral.
5. Este un cal, deci are (banuiesc) in jur de 5-6 sute de kg, poate este si mai greu, habar n-am. Ca sa execute o saritura in spate in conditiile in care greutatea este plasata mai mult pe un picior, ar trebui sa aiba o musculatura dubla fata de cea normala. O miscare in spate l-ar dezavantaja, pentru ca nu poate fi facuta chiar atat de rapid in cazul unei muscaturi din lateral (tinand cont de greutatea corporala), iar animalele au un instinct natural de a lupta.
6. Calul ar fi facut o saritura inapoi atunci cand atacul ar fi venit din fata.

Stiu ca ai petrecut timp in preajma cailor, insa poza dupa care m-am inspirat mie asta imi inspira. Daca argumentele mele sunt gresite, chiar te rog sa-mi demonstrezi contrariul, nu-mi este de nici un folos daca ideile mele sunt eronate.
:drinks:

#17 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 18 February 2013 - 02:36 PM

Silviule, mie cel mai mult imi place ca tu gandesti in fiecare amanunt ceea ce faci. Daca eu ma uit si observ un mic detaliu care mi se pare ca nu este in regula, tu deja il stii, l-ai studiat, ai contraargumentele pregatite (asta daca nu esti de acord, bineinteles) si mai vii pe deasupra si cu alte cateva care se leaga de asta si pe care eu poate ca nici nu le observasem. Mie asta imi arata cu cata seriozitate si minutiozitate tratezi tu fiecare lucrare. Si cred ca tocmai de aici vine progresul tau atat de frumos. Te voi urmari mereu cu placere. Spor! :friends:

#18 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 18 February 2013 - 03:08 PM

Bogdane, daca mi-ar "merge" si mana in paralel cu mintea, rezultatele ar fi mult mai bune...numa ca una gandesc, se pare ca alta iese. Nu pot decat sa sper ca in timp chestia asta se va rezolva. Multumesc frumos pentru suport.:drinks:

#19 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 18 February 2013 - 10:00 PM

Ca sa mearga mana repede si precis trebuie exercitiu constant si sustinut (valabil in orice domeniu al artelor si mestesugurilor). Sunt convins ca ai simtit deja asta pe propria piele. Esti pe calea cea buna. Tine-o tot asa si vei ajunde departe! :good:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi