Forum Machete,Modelism,Hobby: HMS SNOWBERRY - REVELL 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HMS SNOWBERRY - REVELL 1/72 PRIMA MEA NAVA DE TALIA ACEASTA

#1 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 01 March 2013 - 02:20 PM

Salutare . dupa o luunga absenta de pe forum, m-am intors cu ceva lucrari . Am sa incep cu acest Revell. Am fost norocos sa gasesc acest vechi chit Revell intr-un magazin second handsi m-iam incercat norocul cu el anul trecut. va prezint un scurt istoric al navei. si ceva fotografii.
Corveta clasei"FLOWER" . Această navă construită la santierul ''Davie Shipbuilding'' din regiunea LAUZON- Quebec, a fost finalizată la data de 30 noiembrie 1940. Ea a fost initial comandata de către marina britanică dar la finalizare a fost transferat catre Royal Canadian Navy şi folosita ca navă AS de protectie a convoaielor īn Atlanticul de Nord. Īn data de 20 noiembrie 1943, Snowbewrry asistată de către corveta HMCS Calgary si de fregata HMS Nene(K270) a scufundat U-boot-ul U536 la 500 mile vest de Capul Finisterre pe coordonatele 43*50' N si 19*39 W. Dupa ce submarinul german a fost supus la un puternic bombardament cu grenade antisubmarine de catre cele 3 nave, datorita avariilor suferite a iesit din imersiune langa tribornul lui HMCS SNOWBERRY care la ''executat'' cu proiectile de 4 inch provenite de la tunul din prova navei. In urma loviturilor primite dar si a avariilor provocate de incarcaturile de adancime, U536 s-a scufundat la ora 02:47 luan cu el in adancurile inghetate ale Atranticului si 39 de membri ai echipajului. Au supravietuit doar 17 marinari dei echipajul submarinului.
HMCS SNOWBERRY si-a petrecut cea mai mare parte a vietii in Atlanticul de Nord şi o scurtă perioadă īn Canalul Mānecii, īnainte ca aceasta sa fie restituita Marinei Regale īn 1945 şi casata īn 1947.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2521.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2523.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2525.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2527.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2537.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3246.JPG

Aceasta postare a fost editata de americanul: 01 March 2013 - 02:58 PM


#2 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 01 March 2013 - 02:29 PM

alte detalii

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF3247.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3249.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3250.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3251.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3252.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3254.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3258.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3257.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3256.JPG
  • Imagine atasata: DSCF3254.JPG


#3 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 01 March 2013 - 09:18 PM

lucrarea este finalizata sau mai ai de lucru la ea?

#4 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 01 March 2013 - 10:21 PM

Frumoasa nava. Aveam de gand mai demult sa fac si eu una. Dar cand eu lucrez juma de an la un avion WW I iti dai semana cat mi-ar lua sa fac una dasta. Imi place ca nu ai exagerat cu rugina. Am tot vazut pe net poze cu nava asta si nu inteleg de ce toti exagereaza cu rugina la ea, parca asta ar fi tanc sablat in desert si apoi pus pe apa. Deci, imi place cum ti-a iesit tie!

#5 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 01 April 2013 - 08:05 PM

Vezi postareadan, la 01 March 2013 - 09:18 PM, a spus:

lucrarea este finalizata sau mai ai de lucru la ea?

dupa cum am spus , am gasit cutia la unsecond hand. am descarcat planurile pentru a incerca sa refac piesele lipsa.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 April 2013 - 08:22 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi