Forum Machete,Modelism,Hobby: Primus Pilus - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Primus Pilus Pegaso models 75mm

#21 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 April 2013 - 10:57 AM

Eu, cine stie ce comentarii nu fac pentru ca:
- "laudative" ai primit, mai mult si mai bine decat as putea s-o fac eu(si asta pe drept cuvant); eu fac doar "mentiune speciala" pentru fizionomia personajului : parca vine dintr-un film sau mai bine, o piesa de teatru;
- "critice" in nici un caz, pentru ca sunt depasit total de lucrarea ta, deci orice as carcai ar fi desuet, nul si neavenit, de-a dreptul.
Am vazut ca vorbeai despre(eventualele) "distinctive" de pe scutul centurionului: aici as spune ca scutul nu se distingea prin vreun insemn particular,in nici un caz ca regula generala, ci poate, (doar poateee!!!) printr-o amuleta personala legata/atasata in vreun mod, de scut. Cu titlu particular as sugera,asadar, o coada de lup (ma refer la coada unui animal, candva viu). Asta doar pentru o mai mare acuratete istorica, eventual.
Distinctivul "regulamentar" in ceea ce-l priveste pe centurion,se gasea pe coif(asa cum l-ai si reprezentat, de fapt) si consta in "penele"(sau mai corect spus, par din coada de cal) dispuse transversal, de culoare rosie. Arma (aici ma refer la gladius) avea manerul invelit in fasii de piele din ratiuni practice(si destul de macabre), reprezentind in fapt, un truc ostasesc, aplicat din experienta campului de lupta : cand ai mana naclaita de sange, poti scapa usor arma, sau in orice caz, o manevrezi cu stangacie. Tot din aceste motive, sandalele legionarilor aveau crampoane pe talpa : e destul de dificil sa inaintezi si sa ai stabilitate, cand calci pe cadavre,prin sange si maruntaie imprastiate.
Caline, te rog sa privesti aceasta mica adaugire, doar cu titlu de rezerva si sa primesti felicitarile mele pentru centurionul asta.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 16 April 2013 - 11:37 AM


#22 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 April 2013 - 01:18 PM

Un aspect interesant, pe care-l remarc doar acum(scuzabil pentru ca trebuie sa recunosc, pana acum am fost "furat" de lucrare), un atribut laudativ pentru cel care a sculptat figurina(masterul):
- acest centurion de elita (primipilus) apare inarmat cu doua sabii : una "originala"(romana), asa chematul gladius, pe soldul drept si una de mai mari dimensiuni, la centura (ceea care pare cu maner din corn de animal); ei bine, pe ceea de-a doua (care nu facea parte din dotarea standard,sa zic asa) fie a capturat-o in lupta,fie a castigat-o ca semn de omagiu (curaj si darzenie).Ar putea fi sabia unei capetenii rivale (un gal,de exemplu). Aici subiectul poate ramane deschis.
Un alt amanunt mi-a atras atentia: centurionul pare sa tina un "bat" in mana (daca ma-nsel,imi cer scuze).Daca am dreptate, acela era un bat din vita-de-vie sau din lemn de dafin ori mirt, un insemn distinctiv purtat doar de catre un centurion primipilus, ca un insemn al rangului si care, atunci cand era nevoie, era folosit la biciuirea soldatilor pedepsiti pentru conduita nedemna - pe care primipilus o aplica personal.. Se pare ca cel care a "creat" figurina s-a inspirat foarte atent din sursele istorice.
Cezar in scrierile lui Commentarii de Bello Gallico, aminteste in mod particular, faptele de vitejie a doi asemenea centurioni: Publius Baculus si Titus Balventius. Unul dintre ei, ar putea fi omul tau.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 16 April 2013 - 01:19 PM


#23 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 16 April 2013 - 01:57 PM

Binevenita completare,....uite asa invatam istorie ... si daca e exemplificata e super...

#24 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2013 - 02:13 PM

Multumesc frumos pentru completari Longinus.
Marturisesc ca de coada de lup sau alte amulete nu stiam. Asta se intampla probabil cand se traduce din latina in engleza si din engleza in alta limba, la repezeala si fara exemplificari. (scutul era insemnat in mod particular)
N-am stiut nici de invelirea in piele a manerului. Pur si simplu mi-am adus aminte ca am vazut un gladius la alba si parea a avea manerul din os sau fildes, cu capatul din lemn de esenta tare. Se prea poate sa fie o interpretare a descoperirilor arheologice sau a basoreliefurilor.
Am vazut si la alti romani un pumnal intr-o parte (pugio parca) si gladius in partea cealalta. Nu stiu daca se potriveste cu informatiile oferite de tine. O sa mai studiez.
Cat despre bastonul de vita de vie, asa e. Avea voie sa plezneasca si cetateni civili daca pohtea. Cam ciudat pentru noi astia d-acum care suntem pocniti mai degraba cu BMW-ul pe trecerea de pietoni.
In general sculptorii de la Pegaso se informeaza atent.
O sa pozez si foaia care insoteste figurina sa vezi ce scrie acolo. De scut nu zicea nimic. Sa zicem ca din ratiuni de spatiu.

#25 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 16 April 2013 - 02:25 PM

Excelent, lectii de istorie. Foarte interesant.
Caline, iti recomand sa inscrii vikingii la categoria speciala dedicata.
Daca cumva ai facut-o deja imi asum vina si-ti dau voie sa-mi bei palinca la Moson :drinks: ;-)
Spor,
Bill :dribble:

#26 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 April 2013 - 02:33 PM

Calin, multumesc pentru aprecierea informatilor pe care le-am "strecurat".
In tot raul si-un bine, cum se zice.
Mi-ai "starnit" interesul pentru topicul pe care l-am deschis cu ani in urma si la care n-am mai lucrat cam tot de ...ani buni.
Ramasesem dator cu o droiae de informatii acolo.
Multumesc. :rolleyes:

#27 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 16 April 2013 - 07:29 PM

Salut neawurger nu sunt din domeniul vopselelor da mi se pare ca are straiele cam curate neaprimuspilus al dumitale, oricum nu face parte din domeniul modelismului ci a operelor de arta .

#28 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 17 April 2013 - 12:55 AM

Continui Caline, tot de jos in sus.
Bocancii: Lumini pe varfurile cutelor.
Aparatorile picioarelor: Curelele de prindere (din spate) trebuie vopsite. Pe varful ornamentului aparatorii piciorului drept lumini (vopsea metalica gold). Cel stang sta in umbra scutului si a mainii stangi - nu cred ca trebuie atins.
Pteruges (daca nu ma insel) - "fusta" cu franjuri: Lumini pe muchii sa scoata in evidenta forma. Aici, poti incerca un efect simplu si usor de facut. Linii orizontale, cam pe o treime din latime, unde fasiile din piele se indoaie, sa simulezi piele crapata. O linie, doua cu vopsea inchisa, o linie adiacenta cu vopseaua cu care ai dat luminile si tot asa. Lumini pe franjuri.
Lorica squamata - La partea inferioara are o bordura din piele in forma de arce de cerc. Lumini pe bordura din piele. In rest arata foarte bine. Restul ornamentelor metalice acelasi tratament ca la coif. Imbatranire plus lumini pe varfuri.
Mantaua - Lumini in zona umerilor.
Fata - punctul forte.
Caline, figurina arata foarte bine cand te uiti de la distanta unui brat intins. Cand o apropii incepi sa vezi. Tu vei merge cu ea in concurs si exact asta vor face. Isi vor lipii nasul de ea.
Am impresia ca te-ai grabit si nu ai avut rabdare sa blendui pe ici pe colo. Unele umbre inca contin vopsea neintinsa.
Cam asta am vazut, Caline. Sa nu mi-o iei in nume de rau. Este ce cred eu ca poate face dintr-o lucrare foarte buna, o lucrare excelenta.
Daca mai pot fi cu ceva de folos, spune.
Mult, mult succes!
Zeno

#29 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2013 - 10:21 AM

Pai de ce sa o iau in nume de rau daca eu te-am rugat sa zici.
Faza e ca eu prefer sa am o abordare un pic altfel decat e normal. Am mai discutat chestia asta si cu altii si mi-au zis ca in caz de concurs s-ar putea sa mi-o iau, ca sa zic asa.
Deci, unele am ales sa fie asa, iar cu altele ai dreptate probabil.
Le iau pe rand:
La caligule - am facut lumini si umbre dar peste am dat praf asa ca nu mai sunt destul de vizibile. Am facut o concesie si am vopsit sireturile cu o culoare mai deschisa, tocmai ca sa se detaseze pe restul. Nici asta nu prea se mai vede.
Curelele din spate sunt vopsite cu aceeasi culoare cu care sunt facute si marginile loricii. Se pare ca culoarea este prea apropiata de ce a carnatiei.
Pe muchia de sus a cnemidei care iese in afara si ar trebui luminata barosan, m-am chinuit sa dau cu un auriu/alama curat dar din pacate nu am nimic performant. Am umblat si p-aici si am rugat si vecini de-ai tai din Canada sa-mi gaseasca gold printers ink. Mi-au gasit o chestia pe care o aveam si era destul de proasta si s-a si uscat in borcan dupa 2 folosiri. Tu ce ai si de unde iei ?
Apropo de cnemida ailalta i-as fi dat si ei putin (alegerea mea) pt. ca eu zic ca lucirea metalica nu tine de lumina directa cazuta pe obiect ci de reflexia unei zone exterioare luminoase. Adica obiectul poate sa fie in umbra si sa se vada in el o lumina de pe o frunza sau o batista deschisa la culoare care e asezata in lumina (in afara umbrei) in fata obiectului metalic. Faza particulara aplicabila si la cristale (atunci cand le reprezinti) care asa cum a observat Alexelu, arunca lumina venita de sus in partea de jos (adica o transmite prin transparenta).
Cat despre crapaturi pe pielea pterugelor si a scutului si a bordurilor, nu-mi plac lucrurile incarcate. E alegerea mea sa ma opresc din modularea luminii mai inainte de ce considera majoritatea final. Imi face impresia, si am spus-o in multe locuri ca se abuzeaza de aceasta tehnica si acolo unde nu este cazul. E daca vrei, diferenta intre modul de tratare academist (de la renastere pene la olandezi) si cel mai liberal, mai apropiat de impresionisti. Sa stii ca nu bat campii si o sa si ilustrez ce spun ca poate mai citesc si altii.
Chestia asta cu blenduirea.....De fapt încerc sa ma apropii de ce face Bill Horan si Mike Blank. O delimitare mai neta a luminilor de umbre, cu treceri mult mai restranse, care da senzatia de planuri imbinate in unghiuri si aspreste (dramatizeaza) putin imaginea finala.

Imagine atasata: 2465.jpg Imagine atasata: Frank Weston Benson - Self-Portrait.jpg Imagine atasata: 349_41471773652_1982_n.jpg


Rafael Sanzio...........................................Frank Weston (pe la 1800 si ceva)......................................Si Bill Horan

Bine eu mai am mult pana sa ajung la ce vreau si sa semene ce fac intru-catva cu ce face Bill Horan.
Oricum e vorba de planuri de lumina si umbra delimitate mai net. Neblenduite mult ca la Danilo Cartacci sau Diego Ruina sau si mai abitir Pietro Baloni.
Modul de tratare de care vorbesc il mai regasesti la Raoul Garcia Lattore.

Inca odata multumesc pentru comentarii si atentionari. Mi-au fost de folos.

#30 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 17 April 2013 - 10:06 PM

Vezi postareawurger, la 17 April 2013 - 10:21 AM, a spus:

Inca odata multumesc pentru comentarii si atentionari. Mi-au fost de folos.

Cu placere, Caline! :-)
Eu folosesc Printers Ink si l-am luat de la El Greco Miniatures:

http://www.elgrecomi...en-uk/d269.html
Iti doresc mult succes si sunt convins ca figurinele tale vor fi remarcate si premiate in sala de concurs! :hi:
Zeno :-)

#31 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 April 2013 - 11:03 PM

No comment...just :hi: :hi: :hi: !

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi