Forum Machete,Modelism,Hobby: Ofiter al trupelor de Carabinieri 1804-1810 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ofiter al trupelor de Carabinieri 1804-1810 Metal Modeles - 54mm

#1 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 21 April 2013 - 08:00 PM

Lucrez de ceva timp la acest carabinier. De mult am vrut sa fac o figurina calare si acum mi s-a ivit ocazia.
Mai am sa-i montez spada si haturile, inainte de a incepe sa lucrez terenul.
Iata stadiul la care am ajuns cu lucrarea:

Imagine postataImagine postata

#2 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 21 April 2013 - 09:29 PM

Sper sa vina ziua in care sa ajung sa modelez si eu un armasar pe masura astuia. In privinta picturii cu siguranta NU o sa vina niciodata ziua cand o sa ajung sa pictez ca tine.
Daca mai pun la bataie si diorama care va sa vina.....Arta!

#3 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 21 April 2013 - 10:24 PM

Tace si le face. :)
Fara cusur, ca de obicei. Imagine postata

#4 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 21 April 2013 - 11:11 PM

Vezi postareasilviug2009, la 21 April 2013 - 09:29 PM, a spus:

Sper sa vina ziua in care sa ajung sa modelez si eu un armasar pe masura astuia. In privinta picturii cu siguranta NU o sa vina niciodata ziua cand o sa ajung sa pictez ca tine.
Daca mai pun la bataie si diorama care va sa vina.....Arta!

O sa vina Sivliu! Mai repede decat te astepti! Nu am nici o indoiala! :good:
Merci mult! :-)

Vezi postareab00gie, la 21 April 2013 - 10:24 PM, a spus:

Tace si le face. :)
Fara cusur, ca de obicei. Imagine postata

Merci! :-)

Aceasta postare a fost editata de LAV-Z: 21 April 2013 - 11:11 PM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 April 2013 - 08:40 AM

Cum zicea cineva pe aici: tace si face! Mie imi place, toate stima! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

#6 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 22 April 2013 - 09:54 PM

Vezi postareaZ-mare, la 22 April 2013 - 08:40 AM, a spus:

Cum zicea cineva pe aici: tace si face! Mie imi place, toate stima! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

Multumesc! :hi:

#7 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2013 - 11:50 PM

La prima experienta ecvestra si ti-a iesit animalul excelent. Poate prea conturat pe musculatura pentru gustul meu, dar excelent.
La figurina parca as avea cateva observatii:
- paloarea excesiva a fetei (nu stiu daca e din cauza fotografiei)
- zonele de fireturi au aspect de bloc metalic, in special cele de pe harnasament: poti sa pui o poza mai de aproape?
- luminile prea nete de pe haina: poate mai poti sa le indulcesti cu un filtru?

#8 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 24 April 2013 - 12:57 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 22 April 2013 - 11:50 PM, a spus:

La prima experienta ecvestra si ti-a iesit animalul excelent. Poate prea conturat pe musculatura pentru gustul meu, dar excelent.
La figurina parca as avea cateva observatii:
- paloarea excesiva a fetei (nu stiu daca e din cauza fotografiei)
- zonele de fireturi au aspect de bloc metalic, in special cele de pe harnasament: poti sa pui o poza mai de aproape?
- luminile prea nete de pe haina: poate mai poti sa le indulcesti cu un filtru?

Merci Alexandru! :good:
Poloarea fetei este ce am urmarit si imi place ce a iesit in contrast cu celelalte elemente.
La harnasament mai lucrez inca. Nu stiu ce o sa iasa, dar mai lucrez. Luminile pe haina raman asa. Unele cute sunt doar vopsite, mai ales pe spate, si am nevoie de contrast, chiar cu pretul ca trecerile in unele locuri sa fie mai aspre. In conditii de iluminare normale arata bine.
Multumesc pt. observatii! Intotdeauna sunt ulile si bine venite. :-)

#9 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 27 April 2013 - 08:28 PM

Am reusit sa termin lucrarea.
Iata fotografiile:

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#10 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 27 April 2013 - 09:32 PM

Asa cum ma asteptam, finalul este pe masura asteptarilor. Prespunand ca m-as pricepe la pictura sau la construirea vignettei, e genul de lucrare care are suficient de mult impact vizual ca sa nu incep sa-i caut defecte. Bravo Zeno!:clapping: :clapping: :clapping:



#11 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 28 April 2013 - 08:18 AM

Zeno, te felicit si eu pentru o lucrare excelenta! Ma uit cu toata placerea, nu stiu ce-as putea sa spun ca-mi place mai putin. :dribble: :dribble: :dribble:
Curiozitati am destule, daca te pot deranja cu cateva intrebari:
1. as fi curios cum ai pictat calul, e atat de viu, am impresia ca daca-l atingi, o ia la goana. Daca poti, mai multe detalii.
2. la fel, panasul, mi se pare inca atat de greu de scos culoarea asta realista.
3. idem, caciula, e perfecta.
Multam frumos! :hi:

#12 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 28 April 2013 - 08:56 AM

Zeno, lucrarile tale sunt o incantare pentru ochi. Iar aceasta nu face exceptie. Cred ca orice colectionar si-ar dori-o pe raft. Imagine postata
Multumesc ca impartasesti si cu noi rezultatele muncii tale! Deja, eu unul, ma gandesc: Oare cu ce o sa ne mai surprinda Zeno in continuare? Imagine postata
Felicitari inca o data! Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de b00gie: 28 April 2013 - 08:56 AM


#13 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 28 April 2013 - 03:59 PM

Vezi postareasilviug2009, la 27 April 2013 - 09:32 PM, a spus:

Asa cum ma asteptam, finalul este pe masura asteptarilor. Prespunand ca m-as pricepe la pictura sau la construirea vignettei, e genul de lucrare care are suficient de mult impact vizual ca sa nu incep sa-i caut defecte. Bravo Zeno!:clapping: :clapping: :clapping:

Merci Silviu! :-)
Ma bucur ca-ti place!

Vezi postareab00gie, la 28 April 2013 - 08:56 AM, a spus:

Zeno, lucrarile tale sunt o incantare pentru ochi. Iar aceasta nu face exceptie. Cred ca orice colectionar si-ar dori-o pe raft. Imagine postata
Multumesc ca impartasesti si cu noi rezultatele muncii tale! Deja, eu unul, ma gandesc: Oare cu ce o sa ne mai surprinda Zeno in continuare? Imagine postata
Felicitari inca o data! Imagine postata

Cu multa placere! :-)
Multumesc mult! :hi:

#14 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 28 April 2013 - 04:45 PM

Vezi postareaJangBogo, la 28 April 2013 - 08:18 AM, a spus:

Zeno, te felicit si eu pentru o lucrare excelenta! Ma uit cu toata placerea, nu stiu ce-as putea sa spun ca-mi place mai putin. :dribble: :dribble: :dribble:
Curiozitati am destule, daca te pot deranja cu cateva intrebari:
1. as fi curios cum ai pictat calul, e atat de viu, am impresia ca daca-l atingi, o ia la goana. Daca poti, mai multe detalii.
2. la fel, panasul, mi se pare inca atat de greu de scos culoarea asta realista.
3. idem, caciula, e perfecta.
Multam frumos! :hi:

Multumesc mult! Ma bucur ca-ti place! :-)
Nu ma deranjezi deloc. Am sa incerc sa-ti dau cateva detalii.

Citeaza

1. as fi curios cum ai pictat calul, e atat de viu, am impresia ca daca-l atingi, o ia la goana. Daca poti, mai multe detalii.

Am inceput cu un grund negru. Cu vopsele acrilice am creat o schema generala, ca o schita, cum cad luminile si unde sunt umbrele fara sa ma intereseze prea mult tranzitiile intre nuante. Tot cu acrilice am vopsit unele detalii cum sunt copitele, soseta alba pe piciorul drept, coama si coada.
Am trecut la vopsirea cu vopsele de ulei. Paleta a fost: ivory black, dark rust (502 Abteilung), light rust (502 Abteilung). Am avut nevoie de o a 2-a lumina si am combinat light rust cu napels yellow si titanium white. Am aplicat peste schita in acrilice culorile corespunzatoare si le-am intins bine de tot. Apoi, cu o pensula uscata am "blenduit" numai zonele de contact intre nuante. Vopselele de ulei 502 Abteilung sunt binecunoscute modelistilor care fac vehicole si sunt folosite cu succes in tehnicile de imbatrinire. Haturile sunt vopsite cu acrilice precum si harnasamentul. Un lucru de mentionat este culoarea copitelor. Copitele cu sosete sunt mai deschise la culoare decat cele fara.
Cam asta este ce imi amintesc. Daca mai ai intrebari specifice te rog sa le pui. In felul asta, cu siguranta o sa-mi aduc aminte.

Citeaza

2. la fel, panasul, mi se pare inca atat de greu de scos culoarea asta realista.

Grund negru. Am vopsit cu nuante de rosu de la cea mai inchisa pana la cea mai deschisa. Vopsele acrilice. Nu am mers intr-un mod clasic. Culoare de baza, apoi lumini si apoi umbre. Am inceput cu nuanta cea mai inchisa si am terminat cu cea mai deschisa.

Citeaza

3. idem, caciula, e perfecta.

Grund negru. Vopsit in acrilice. Am preparat un negru din: negru, english uniform, prussian blue ca ton de baza. Umbre: am adaugat negru la culoarea de baza. Prima lumina: am adaugat english uniform la culoarea de baza. A doua lumina: am adaugat english uniform si sunny skin tone la prima lumina.

Cam asta este. Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere. :-)

#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2013 - 08:10 AM

Ce observ cu mare bucurie, este ca vad de la tine primele poze cu adevarat profesionale.
Cu fundal luminat cu o a doua sursa de lumina.
Granulatia cartonului din spate da si o indicatie despre cat de mica e figurina.
Baza e foarte frumoasa fara a fi incarcata.
Cel mai mult imi place albastrul (ca nuanta) si felul in care ai pus luminile. Chiar daca nu sunt pe gustul meu, sunt lucrate la mare arta. Se vede ca pigmentul a fost foarte fin.
Imi place si calul care nu are umbre exagerate care sa il faca sa arate ca un jambon legat cu sfoara si afumat.
Poate te gandesti sa participi cu ea pe la vreun concurs. Nu am vazut multi in Canada de nivelul tau.

#16 Useril este offline   Ralasef 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 22-August 11
  • Location:Royal Leamington Spa
  • Interests:Auto, Figurine, Diorame

Postat 29 April 2013 - 06:54 PM

Salut,

Sper sa nu te supere comentariul meu.

De fiecare data cand ma uit la ce faci, raman efectiv blocat. Daca as vedea pozele astea undeva pe net as fi ferm convins ca sunt lucrate la maxim (ca in reviste).

Si acum comentariul care s-ar putea sa supere: Imi imaginez ca arati (aratati) ca batranelul din Ronin care ii explica lui De Niro ce inseamna ronin. Imagine postata

Imagine postata

#17 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 29 April 2013 - 07:15 PM

Zeno, multam tare mult pentru detalieri!
Am uitat sa te intreb despre "fireturile" de pe "caciula", valtrapul calulului (patura de sub sa) si as fi tare curios sa aflu mai multe si despre baza!
Cu speranta ca nu te sacai! :-)

#18 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 29 April 2013 - 07:31 PM

Vezi postareawurger, la 29 April 2013 - 08:10 AM, a spus:

Ce observ cu mare bucurie, este ca vad de la tine primele poze cu adevarat profesionale.
Cu fundal luminat cu o a doua sursa de lumina.
Granulatia cartonului din spate da si o indicatie despre cat de mica e figurina.
Baza e foarte frumoasa fara a fi incarcata.
Cel mai mult imi place albastrul (ca nuanta) si felul in care ai pus luminile. Chiar daca nu sunt pe gustul meu, sunt lucrate la mare arta. Se vede ca pigmentul a fost foarte fin.
Imi place si calul care nu are umbre exagerate care sa il faca sa arate ca un jambon legat cu sfoara si afumat.
Poate te gandesti sa participi cu ea pe la vreun concurs. Nu am vazut multi in Canada de nivelul tau.

Merci Caline! :hi:

#19 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 29 April 2013 - 07:43 PM

Vezi postareaRalasef, la 29 April 2013 - 06:54 PM, a spus:

Salut,

Sper sa nu te supere comentariul meu.

De fiecare data cand ma uit la ce faci, raman efectiv blocat. Daca as vedea pozele astea undeva pe net as fi ferm convins ca sunt lucrate la maxim (ca in reviste).

Multumesc mult! :-)
Pai, daca ramai efectiv blocat, nu-i bine :-) ... Sunt doua solutii: Ori eu nu mai postez, ori tu nu te mai uiti, ceea ce, sunt convins nu se va intampla :-) ... Nu-i asa? :lol: :drinks:

Citeaza

Si acum comentariul care s-ar putea sa supere: Imi imaginez ca arati (aratati) ca batranelul din Ronin care ii explica lui De Niro ce inseamna ronin. Imagine postata

Imagine postata


:lol: Nici departe nu este... :drinks:

#20 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 29 April 2013 - 08:33 PM

Vezi postareaJangBogo, la 29 April 2013 - 07:15 PM, a spus:

Zeno, multam tare mult pentru detalieri!
Am uitat sa te intreb despre "fireturile" de pe "caciula", valtrapul calulului (patura de sub sa) si as fi tare curios sa aflu mai multe si despre baza!
Cu speranta ca nu te sacai! :-)

Nu ma sacai de loc! Ma bucur ca esti interesat si vrei sa aflii mai multe! :good:

Fireturile de pe caciula: Grund negru. Am pus un strat acrilic de oily steel, vopsea metalica. Apoi cu nuante de gri si alb am texturat.
Patura calului: Grund negru. Am vopsit cu nuante de albastru patura. Cu oily steel am aplicat un strat pe marginile tesute. Am aplicat un filtru usor cu vopsea de ulei van dyke. Asta este ce se vede in primele dou fotografii postate la inceputul topicului. Dupa ce uleiul s-a uscat, am trasat "un milion" :blink: de linii cu nuante de gri, tot mai deschise la culoare, pana la alb. Am incercat sa dau volum unei suprafete nesculptate fara sa pierd efectul de fir argintiu. Acelasi lucru pt. cele doua grenade, de-o parte si de alta a paturii. Ultimul tratament a fost tot cu ulei van dyke.

Baza: Am utilizat bucata de baza metalica care se livreaza cu figurina. Am lipit-o cu lipici epoxidic bicomponent (5min epoxi) de baza din lemn. Putin oblic sa utilizez diagonala bazei. (Este un principiu vechi si bine cunoscut sa nu punem modelele paralel cu muchia bazei). Am lipit figurina de baza metalica cu acelasi lipici. Baza am acoperit-o, in mare masura cu apoxie putty (A+B) si dupa ce s-a uscat putin, cu un cutit am taiat marginile la nivelul bazei de lemn nu inainte de a integra o piatra. Am lasat sa se usuce peste noapte. Asta este ce se vede in primele doua fotografii postate la inceputul topicului.
Dupa ce figurina a fost gata vopsita, am ales o buturuga din colectia mea de accesorii si am vopsit-o separat. Apoi am integrat-o tot cu apoxie putty impreuna cu o radacina de floarea soarelui. Cu o pasta acrilica rasinoasa Vallejo (26.218 Dark Earth) am texturat si acoperit ce a mai ramas din baza metalica. Am lasat toata sandramaua sa se usuce peste noapte. A doua zi dimineata, am vopsit toata baza apoi am aplicat niste static grass, pe ici pe colo. Am aplicat vegetatia care am colectionat-o in timp de la Fredericus Rex si Hudson & Allen si am vopsit piatra. Lipiciul folosit pt. ierburi este un amestec de white glue cu vopsea acrilica Vallejo burnt umber.
Asta-i ce-am facut.
Daca mai ai intrebari nu ezita. Iti raspund cu placere. :drinks:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi