Forum Machete,Modelism,Hobby: L-39ZA Albatros - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

L-39ZA Albatros Ajutor - Schema de vopsire

#1 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 14 May 2006 - 06:28 PM

Salut tuturor!
Incerc sa ispravesc un L-39ZA Albatros, cu inmatriculare romaneasca (rosu 146), de la Eduard (kit no. 7043Kit no. 7043). Am ajuns aproape de faza de inchidere a fuselajului si in curind va trebui sa-l vopsesc "p-afara" dar am o mare nelamurire cu privinta nuantei de gri recomandata in instructiunile kit-ului. Conform schemei de vopsire din instructiunile kit-ului, ar trebui sa vopsesc avionul cu un soi de "light gull grey" (H51 - Gunze Aqueous), care este un fel de gri deschis, murdar, un pic maroniu-cafeniu. Problema este ca nu am gasit nici o poza cu L-39-uri romanesti in care sa identific cit de cit aceasta nuanta de gri. Toate pozele gasite de mine arata L-39-urile romanesti vopsite intr-un soi de gri-albastrui mai apropiat de "dark ghost grey" decit de griul-cafeniu "light gull grey" propus de Eduard. Intr-ul fel, mi-e greu sa cred ca Eduard a facut o asemenea greseala grosolana... Cele doua nuante de gri in discutie sunt mult prea diferite. Trebuie sa remarc ca pozele gasite de mine pe internet sunt facute dupa 2000 iar schema de vopsire data in kit este de prin 1999. S-ar putea ca unele L-39 sa fi fost revopsite intre timp. Pe de alta parte, am vazut ceva poze cu L-29-uri (si nu L-39) ce par a fi fost vopsite cu o nuanta de gri-cafeniu (ex: L-29 gri-cafeniu) dar si poze in care apar L-29-uri vopsite intr-o nuanta de gri-albastrui (ex: L-29 gri-albastrui). Deci se pare ca ambele nuante in discutie sunt sau au fost folosite la vopsire avioanelor de antrenament romanesti L-29 si/sau L-39. Oricum, daca gasiti, aveti si imi puteti da ceva informatii referitoare la dilema mea, va ramin profund indatorat si va promit ca in viata mea n-am sa va uit. Orice alta sugestie privind L-39ZA va fi de asemenea mai mult decit bine primita.
Numai bine si mult spor tuturor!

P.S. Sper sa-mi iertati lungimea mesajului. N-am vrut sa va zapacesc cu detaliile. Am vrut doar sa intelegeti stadiul si dimensiunile incomensurabile ale dilemei mele.

#2 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 14 May 2006 - 06:48 PM

poate iti e de ajutor imaginea aceasta... :-?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: L_39_146_rosu_a.JPG


#3 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 14 May 2006 - 06:53 PM

sau chiar si asta...sa fii atent ca si 146 rosu are acel "artnose- buldog"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: L_39_albatros_.JPG


#4 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 14 May 2006 - 07:34 PM

Multumesc mult Maverick!
Mai ai si alte poze cu L-39? Daca da, poate luam legatura si poti sa-mi trimit un email cu ele in alta parte ca sa nu risipim spatiu aici pe "cartula.net". Ma intereseaza si pozitia si culoarea stencil-urilor. Decal-urile kit-ului reprezinta majoritatea stencil-urilor ca fiind negre, pe cind ele par mai mult albastre. Oricum, pozele tale imi confirma banuiala ca trebui sa "ies din schema" recomandata in kit si sa vopsesc Albatrosul intr-un "dark ghost grey" un pic mai deschis si nu in "light gull grey". Macheta mea o sa reprezinte replica lui 146 care are sus pe "coada", asa cum zici tu si se vede in prima poza, acel "artnose- buldog".
Inca o data mii de multumiri si numai bine!
skyray

#5 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 14 May 2006 - 09:01 PM

uite am sa pun doua poze ale aceluiasi avion sa vezi diferenta de vopsea,nuanta...
pe care o poate face ori aparatu de fotografiat sau daca nu el perioada trecuta de la ultima vopsire

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: L_39ZA_140_01__.JPG


#6 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 14 May 2006 - 09:03 PM

Am si eu cateva cu L-39 din 2004-2005!Poate este mai indicat sa iesi din schema si sa faci camuflajul mult mai recent.Le trimit pe mail daca il lasi pe PM!!!

#7 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 14 May 2006 - 09:05 PM

si cealalta imagine diferita

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: L_39_140_02_.JPG


#8 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 14 May 2006 - 09:11 PM

Da, asa este. Lumina, vechimea vopselei, uzura inevitabila... Toate influenteaza culoarea aparenta. Plus caracteristicile aparatului de fotografiat, ale monitorului sau hirtiei fotografice. Oricum, L-39 pare vopsit intr-o nuanta de gri-albastru si nu de gri-cafeniu.
Numai bine si multumesc inca o data!

#9 Useril este offline   skyray 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 100
  • Inregistrat: 22-November 05
  • Location:Dallas, TX

Postat 14 May 2006 - 09:13 PM

Multumesc tomcat_ct! Vezi PM.

Citeaza

Am si eu cateva cu L-39 din 2004-2005!Poate este mai indicat sa iesi din schema si sa faci camuflajul mult mai recent.Le trimit pe mail daca il lasi pe PM!!!


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi