Forum Machete,Modelism,Hobby: Site machete + wargames - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Site machete + wargames

#1 Useril este offline   baycee 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 05-December 11
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2013 - 08:45 PM

Salut,

Din o mica pasiune am realizat acest site. Obiectul principal este promovarea modelismului si a wargaming-ului. Bine-nteles ca nu arata profesional inca (dar asta se va modifica in viitorul foarte apropiat) si o sa observati un amalgam de poze/review-uri/articole plus un mic magazin pe care dorim sa il extindem pe cat posibil.

Adresa este: www.wargames-romania.ro
Ne puteti gasi si pe Facebook: grupul Wargames Romania

Multumesc pentru timpul acordat si sper sa ne vedem pe la urmatoarele intalniri lunare. :)

Eugen

#2 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 21 June 2013 - 06:50 PM

am impresia ca modelismul nu are mai nimic in comun cu wargamingul... nu de alta, dar, ambele inghit foarte mult timp. iar cand esti obisnuit sa pierzi timpul cu jocuri, in fata calculatorului, cu greu te mai apuci si de vreun model... :crazy: in fine, succesuri!

#3 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 June 2013 - 07:15 PM

Vezi postareagobi71, la 21 June 2013 - 06:50 PM, a spus:

iar cand esti obisnuit sa pierzi timpul cu jocuri, in fata calculatorului, cu greu te mai apuci si de vreun model... :crazy: in fine, succesuri!


Gabi, nu este vorba despre jocuri virtulale desfasurate pe calculator ci despre cele in care se umple masa cu machete, figurine, etc. si care se deplaseaza pe masa in functie de un regulament bine stabilit. In general machetele sunt la scara 1/100 si figurinele dedicate sunt la 28mm.
Exista multe jocuri, fiecare cu regulamentul lui.
Uite si cateva figurine de la un astfel de joc si care apartin lui Flopo:
Imagine atasata: iun20.jpg
Nu este cel la care se refera Baycee dar cam asta este ideea.

Bafta!

#4 Useril este offline   gobi71 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1266
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Location:galati
  • Interests:navomodelismul

Postat 22 June 2013 - 10:29 PM

ahaaa... m-am prins! mersi, cristi. in nord (suedia, norvegia...) astfel de jocuri sunt foarte bine dezvoltate. (www.games-workshop.com) despre ce fac aia acolo am cunostinta ,si , sincer sunt uimit. poate prinde si la noi. succesuri, domnilor.

Aceasta postare a fost editata de gobi71: 22 June 2013 - 10:30 PM


#5 Useril este offline   baycee 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 05-December 11
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2013 - 04:41 PM

Intr-adevar, domnul Crios are dreptate. Sunt foarte multe sisteme de joc in wargaming (bine-nteles putem defini ca wargames si boardgame-urile de razboi pe care le joaca grognarzii) iar eu personal am jucat aproximativ 8 ani de zile Warhammer Fantasy (de la Games Workshop).

Mi-am redefinit gusturile spre WW2 care este mult mai accesibil (sunt cel putin 3 sisteme de joc care folosesc machete 1:72) si mult mult mai ieftin (o "armata" decenta te duce undeva la 300-400 RON comparativ cu Games Workshop unde am "investit" cel putin 3000 RON in decursul timpului). Problema este ca fenomenul nu e foarte raspandit la noi si atunci m-am gandit sa incep sa fac ceva in privinta asta (cu pasi mici, recunosc). Multumesc pentru urari! :)

#6 Useril este offline   fl0po 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 14-April 07

Postat 11 July 2013 - 07:36 AM

salut baycee....ce mica e lumea!
nu am mai intrat pe forumul asta de o gramada de timp dar aseara, dupa o discutie la telefon cu crios, m-am simtit un pic vinovat si azi am zis ca trebuie neaparat sa intru sa mai vad ce se mai intampla in comunitate (dupa o pauza de aprox 6 ani de cand am pus mana pe ultima macheta. de fapt au mai fost ceva ore adunate cu miscari minore la bismark si mari corabii.....nedemne de mentionat.
precizare: miniaturile din poza nu sunt dintr-un wargame ci dintr-un boardgame. dar, multumita lui baycee care mi-a bagat virusul in casa (adica niste miniaturi de wargame veritabil - Warhammer 40,000) am reusit sa mazgalesc un Ork Warboss si cred ca nu ma voi opri aici. inca nu am jucat niciun wargame pana acum, deocamdata pregatim armata si citim manualele.
multumesc inca o data crios (pentru poza) si baycee (pentru trade).

Aceasta postare a fost editata de fl0po: 11 July 2013 - 07:37 AM


#7 Useril este offline   baycee 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 05-December 11
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2013 - 05:56 PM

Salut din nou,

Site-ul a primit in sfarsit update-ul meritat: http://www.wargames-romania.ro

De asemenea avem o gramada de reviews pentru diferite kituri scara 1:100 precum si articole despre 2 sisteme de tabletop games: Flames of War si De Bellis Antiquitatis.

Flames of War este un joc tactic plasat in Al Doilea Razboi Mondial.
De Bellis Antiquitatis este un joc tactic plasat intre 3000 BC si 1500 AD cu cateva sute de posibile armate.
Gasiti un articol introductiv pentru DBA aici: http://www.wargames-...ba/what-is-dba/

Multumesc!

Eugen

Aceasta postare a fost editata de baycee: 15 August 2013 - 05:56 PM


#8 Useril este offline   baycee 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 05-December 11
  • Location:Bucuresti

Postat 29 September 2013 - 12:57 PM

Salut,

Cateva update-uri pe site inclusiv prezentarea continutului setului Open Fire pentru Flames of War AICI

De asemenea pentru pasionati o sa uploadam niste poze cu camuflaje de Panther din diverse divizii germane. Prima parte AICI

Multumesc,

Eugen

#9 Useril este offline   baycee 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 05-December 11
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2013 - 10:52 AM

Salut,

Doresc sa le multumesc lui Dani, Buss, Vali si Americanul pentru faptul ca mi-au permis sa postez poze cu machetele/dioramele lor pe site. Asta a dus la un influx maricel de machete in sectiunea de Galerie si inca mai sunt de adaugat.

Acceptam cu bucurie orice poze/articole de la pasionati pentru a creste volumul de informatie disponibila pe site. O sa mai contactez si eu (pe masura ce imi permite timpul) utilizatori pentru eventuale colaborari.

Continuarea articolelor cu camuflaje de Panther:

Partea a doua
Partea a treia
Partea a patra
Partea a cincea

Am strans cu migala scheme si de la Tiger, Panzer IV, Jagdpanzer IV si Jagdpanther. Sunt din colectia unui tip, Earl of Grey, care le-a tot strans de-a lungul anilor din poze/filme/documentare. O sa le pun pe site pe masura ce ma eliberez.

Numai bine!

Eugen

#10 Useril este offline   baycee 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 103
  • Inregistrat: 05-December 11
  • Location:Bucuresti

Postat 15 November 2013 - 12:21 PM

Salut,

Multumesc lui 1-0-9 pentru acordarea permisiunii de a folosi pozele dansului pe site. Inca nu am apucat sa o fac dar sper sa apuc week-endul asta.

Inca 3 articole cu scheme de camuflaj pentru Tiger:

Tiger, partea 1
Tiger, partea 2
Tiger, partea 3

O sa urmeze cateva articole introductive in Flames of War in scurt timp precum si niste mini-sesiuni de joc.

Numai bine,

Eugen

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi