Forum Machete,Modelism,Hobby: ARO 244 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ARO 244

#1 Useril este offline   skd13 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 14-April 13
  • Location:Remshalden

Postat 05 August 2013 - 01:42 PM

Buna ziua tuturor!
O scurta introducere.
Sunt de ceva vreme pe acest site, insa doar ca cititor. De foarta multa vreme ma intereseaza modelismul (in special automodelismul), dar nu m-am ocupat intens de acest hobby. In copilarie modificam toate jucariile pe care le primeam, nimic nu ramanea "original". Apoi a fost o vreme cand doar colectionam machete auto. Cu vreo 8 ani in urma m-am hotarat sa construiesc o macheta. Am ales un Renault Megane, masina unui prieten. Era foarteindragostit de masina lui, asa ca am decis sa-i fac cadou de ziua lui acea macheta. Dotarile mele tehnice erau destul de reduse (scule, materiale,...), asa ca am avut nevoie de multa imaginatie si indemanare. Am hotarat sa construiesc macheta din tabla de 0.5 mm, la scara de 1:10. Dupa vreo 6 luni de munca, macheta a fost gata. Pot sa spun cu mandrie ca doar rotile le-am cumparat de la un magazin de specialitate din Germania, restul machetei fiind realizat in proportie de 100% manual.
Anul trecut m-am hotarat sa mai incerc ceva in domeniu. Am inceput sa-mi dotez atelierul cu niste unelte, si am incercat sa ma documentez cat mai mult in acest domeniu. Cel mai la indemana - internetul.
A fost greu sa ma hotarasc ce anume sa construiesc, neavand experiente prea mare in modelism. Pana la urma am decis sa construiesc un Aro 244, aceasta masina avand o caroserie destul de simpla, dar totodata frumoasa. Aceasta macheta nu o s-o mai fac din tabla, ci din placi de polistiren extrudat de diferite grosimi (0,3; 0,5; 1 si 2 mm) Am inceput la sfarsitul lunii mai 2013. O sa incerc sa atasez cateva poze.
Sper ca nu v-am plictisit cu povestile mele.
Orice idee, sugestie, si bineinteles criticile sunt binevenite.
Va multumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_8455.JPG
  • Imagine atasata: IMG_8458.JPG
  • Imagine atasata: IMG_8460.JPG
  • Imagine atasata: IMG_8915.JPG
  • Imagine atasata: IMG_8916.JPG
  • Imagine atasata: IMG_8920.JPG


#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 August 2013 - 09:46 AM

Salutare,
in primul rand spor la lucru fiind bucuros de aparitai unui model realizat de la zero. Modelismul din aceasta clasa este unul de factura speciala, si rezultatele pot fi pe masura. In aceasta faza, pana nu apar noi detalii nu am ce comentarii sa fac. Am doar doua observatii. Prima ar fi legata de material, banuiesc ca este vorba de forex sau de ceva asemanator si nu de polistiren extrudat, acesta din cate stiu eu nu se gaseste la grosimi atat de mici?

Daca am dreptate poti confirma, daca nu poti aduce lamuriri suplimentare.

O alta observatie este de fapt o nedumerire. Din ultimele poze mi se pare ca pe una din laterale geamurile sunt deja decupate la montaj iar pe cealalta nu. Care ar fi motivul pentru care ai adoptat aceasta tehnica, adica de ce nu ai decupat toate cadrele de la bun inceput?

#3 Useril este offline   skd13 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 14-April 13
  • Location:Remshalden

Postat 06 August 2013 - 11:26 AM

Salut.
In privinta materialului nu am gresit, este intr-adevar PS extrudat. Am cautat pe net de am innebunit pana l-am gasit. In urma documentarii pe mai multe forumuri de modelism din Germania, unde foarte multi modelisti indicau PS-ul ca material pretabil pentru modelism, amhotarat sa-l incerc. Pot sa spun ca sunt foarte multumit de acest material. Pentru inceput am comandat cate o foaie din fiecare grosime. Foile au dimensiunile de 2000 x 1000 mm. Am cumparat si cateva placi de Forex, Komatex si Komadur, insa cel mai multumit sunt de PS. Celelalte sunt din PVC (din cate m-am documenat eu), si am intampinat probleme la lipit.
La problema cu geamurile nu prea am explicatie. Ai dreptate, probabil era mai usor sa decupez inainte geamurile. Nu mi-am dezvoltat inca o tehnica. Cred ca, pur si simplu graba, curiozitatea si nerabdarea de a vedea daca iese ceva, m-a determinat sa "uit" sa decupez geamurile inainte.
Din aceleasi motive ca mai sus, nu am lucrat la o scara mai "uzuala", ci am inceput sa construiesc exact dupa planul pe care il aveam tiparit. Scara este aproximativ 1:35. Ca atare, cred ca o sa ma lovesc de o mare problema, si anume - rotile!
Inca nu m-am hotarat daca sa caut roti care sa se potriveasca (ceea ce banuiesc ca e destul de greu), sau sa le fac.
Pe masura ce voi inainta cu constructia voi mai atasa si poze.


Salutare,
in primul rand spor la lucru fiind bucuros de aparitai unui model realizat de la zero. Modelismul din aceasta clasa este unul de factura speciala, si rezultatele pot fi pe masura. In aceasta faza, pana nu apar noi detalii nu am ce comentarii sa fac. Am doar doua observatii. Prima ar fi legata de material, banuiesc ca este vorba de forex sau de ceva asemanator si nu de polistiren extrudat, acesta din cate stiu eu nu se gaseste la grosimi atat de mici?

Daca am dreptate poti confirma, daca nu poti aduce lamuriri suplimentare.

O alta observatie este de fapt o nedumerire. Din ultimele poze mi se pare ca pe una din laterale geamurile sunt deja decupate la montaj iar pe cealalta nu. Care ar fi motivul pentru care ai adoptat aceasta tehnica, adica de ce nu ai decupat toate cadrele de la bun inceput?
[/quote]

#4 Useril este offline   skd13 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 14-April 13
  • Location:Remshalden

Postat 06 August 2013 - 06:44 PM

Buna seara.

Azi am dedicat timpul liber realizarii unei jante. A fost mai greu decat mi-am inchipuit, dar pana la urma a mers. Janta din poze va fi pastrata ca prototip, pentru macheta o sa fac altele. Urmatoarea problema va fi cum si din ce sa fac cauciucurile.
Daca cineva are vreo idee.....sunt ochi si urechi!

Multumesc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0148.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0158.JPG


#5 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 16 August 2013 - 06:56 PM

Pana aici arata destul de bine.Acum legat de cauciucuri,depinde de dimensiunea pe care vrei sa o folosesti.Stiu ca ARO a fost echipat cu mai multe tipuri de anvelope.Spor.:good:

#6 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 16 August 2013 - 07:44 PM

Eu sunt in egala masura uimit si bucuros sa vad cum luat de la zero, ansamblul seamana deja foarte, foarte bine cu ceea ce se doreste a imita la scara redusa. Bravo!!!

Cat despre cauciucuri... :pardon:
Dar, hai, fii sincer! Trebuie sa ai tu vreo idee - altfel nu te apucai de proiect :acute:
Oricum, la felul cum arata janta confectionata de tine, chiar si fara cauciucuri - pusa pe butuci - masina ar arata nemaipomenit :good:

#7 Useril este offline   skd13 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 14-April 13
  • Location:Remshalden

Postat 18 August 2013 - 12:44 PM

Salutare.

Multumesc pentru aprecieri.
Sincer... chiar sunt in impas cu cauciucurile. Idei ar fi, dar deocamdata nu sunt de pus in practica. As putea sa fac o forma, dupa care sa fac un mulaj, in care sa torn cauciuc,...,...! Dar este cam peste mana, mai ales ca am inceput lucrul la o scara neuzuala. Pentru 4 cauciucuri nu merita osteneala. Pe viitor, daca o sa mai construiesc ceva (planuri sunt, as vrea sa construiesc un autobuz Karosa SM 11, visul meu din copilarie, dar sa vad daca se concretizeaza), si o sa lucrez la o scara "normala", atunci poate ar merita sa investesc mai mult timp si bineinteles mai multi bani (daca o sa-i am) in materiale.
Apropo: La ce scara mi-ati sugera sa lucrez pe viitor?
Va rog - sugestii, idei, critici!

Multumesc.

#8 Useril este offline   skd13 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 14-April 13
  • Location:Remshalden

Postat 21 August 2013 - 08:44 AM

Salutare!

Ieri am apucat sa mai fac cate ceva. Nu prea mult, fiindca stau prost cu timpul. Incet, incet,...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0428.JPG
  • Imagine atasata: IMG_0433.JPG


#9 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 21 August 2013 - 04:26 PM

Vezi postareaskd13, la 18 August 2013 - 12:44 PM, a spus:

Apropo: La ce scara mi-ati sugera sa lucrez pe viitor?


Cred ca scarile 1/24 si 1/43 sunt destul de raspandite, asta insemnand ca exista si multe "piese de schimb" pentru ele. Asa ai putea de exemplu sa adaptezi si faci rost de jenti, cauciucuri, etc. fara a trebui sa le mai confectionezi de la zero.

Numai bine,
Niki

#10 Useril este offline   catalinkat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 171
  • Inregistrat: 04-January 15
  • Location:Arloev,Sweden
  • Interests:modele CFR,camioane romanesti 1:87

Postat 09 January 2015 - 07:09 PM

M-as incumeta la un ARO244 la scara 1:87 dar mai intai sa termin ce am de terminatImagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi