Forum Machete,Modelism,Hobby: Mic da' rau - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mic da' rau Expozitie Germania - a doua lucrare

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 25 August 2013 - 02:02 PM

Asta ar fi lucrare nr.2......bazele pe care sunt puse lucrarile 1 si 2 sunt facute la marea repezeala la ora 2 noaptea si in 10 minute....deci sper sa faceti cumva abstractie de ele, ca si de pozitia usor dezechilibrata a figurinelor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3.1.jpg
  • Imagine atasata: 3.2.jpg
  • Imagine atasata: 3.3.jpg
  • Imagine atasata: 3.4.jpg


#2 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 25 August 2013 - 09:48 PM

La acesta se vede cel mai tare ca te-ai grabit. Imi place ca idee si ca proportionare. Imi plac bratele vazute din fata (mai ales venele).
Insa sunt cateva lucruri care mie nu imi plac:
- la coif este ceva ciudat, parca ar fi una cu capul (poate este doar o iluzie);
- modul cum ai delimitat patratelele abdomenului (prea grosolana delimitarea);
- spatele;
- bratele vazute din spate par unite cu muschii spatelui;
- modul cum pica fusta (se muleaza pe conturul picioarelor ca si cum ar fi dintr-un material greu, insa face falduri ample ca si cum ar fi un material mai usor).
Poate ma insel la unele aspecte insa la prima vedere astea mi-au sarit in ochi si m-am gandit ca poate te ajuta. Imagine postata

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 August 2013 - 08:33 AM

No comment!!!!! :hi: :hi:

#4 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 26 August 2013 - 11:41 AM

Bogdan, am sa iau rand pe rand "zonele" semnalate de tine.

Casca (si cand spui asta banuiesc ca te referi la partea care acopera obrajii) cam face corp comun cu pielea si nu prea arata bine. Insa mi-a fost putin cam peste mana sa lucrez cu un material care odata copt devine casant, mai ales daca zona sculptata este foarte subtire.....poate ca daca as fi ales sa imbrac in material o folie s. subtire de material dur ar fi aratat ceva mai bine.
In legatura cu patratelele abdomenului ... sincer nu prea stiu la ce anume te referi...daca te referi la modul ca sunt prea evidentiati, atunci n-as spune ca este o greseala. Daca te referi la modul cum au fost sculptati, adica ca nu sunt ... sculptati intr-un mod artistic, daca pot spune asa, aici iti dau dreptate. Mai am de lucru si la capitolul asta :)
Bratele vazute din spate care par unite cu muschii spatelui......ca si mai sus, iti dau dreptate. Zona respectiva trebuia ceva mai bine lucrata, muschii ceva mai bine delimitati, in asa fel incat sa nu se creeze senzatia ca tricepsul este o continuare a muschiului dorsal.
La partea cu fusta....aici cam in proportie de 60-70% iti dau dreptate.....am oarece puncte de vedere care mi-ar sustine modul cum am sculptat materialul, dar sunt asa de subrede, ca mai bine tac si iau notite.
Deci una peste alta, intr-adevar, asta este o lucrare negandit-grabita.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi