Forum Machete,Modelism,Hobby: Expozitie machete in Germania - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Expozitie machete in Germania

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 August 2013 - 06:45 PM

Cu ceva timp in urma, printr-o intamplare( silviu 2009 a pomenit aici pe forum),am aflat ca va avea loc o expozitiede machete in Koblenz, tocmai in perioada in care aveam de gand sa petrec cateva zile de vacanta pe Valea Rinului - mai precis pe data de 24 august a.c.
Perfect.
Am googelit putin si am aflat unde anume se va produce evenimentul: in Mulheim Karlich, o locatie foarte aproape de Koblenz( mai degraba un fel de suburbie a acestuia). Orgnizatori au fost cei de la MBC Camounflage
Participare bogata si din "strainatate" adica Luxemburg, ceva olandezi si un puternic desant belgian.
Lucrari din toate categoriile,scarile'etc.
Am vazut trei feluri : bune, foarte bune si excelente.
Sunt si poze cand revin in tara, voi posta foto plus cateva concluzii pe care le-am desprins.,

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 August 2013 - 06:47 PM


#2 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 26 August 2013 - 07:21 PM

Longinus, sper ca nu te superi ca am sa postez link-ul cu pozele promise de la aceasta expozitie. Din moment ce ai deshis tu topicul, sa incep unul cu aceeasi tema, zic ca nu-si avea rostul.
http://s1063.photobu...Germania%202013

Asa cum ai spus si tu, o multime de lucrari care se incadreaza la categoria grea. Enjoy!

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4776
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 August 2013 - 07:48 PM

Zuper ! :clapping:
Multe chestii noi si foarte bine realizate !

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 August 2013 - 08:48 PM

Silviu, nu ma supar.
Fotografiile pe care le-am facut vor completa ceea ce apare pe linkul pus de tine.
Foarte important de subliniat: la intrarea in hala erau expuse spre vanzare...cam tot ce exista astazi pe piata de profil: kituri,decaluri,up grade-uri ( plastic sa resin, nu conteaza) PE-uri, materiale si scule, reviste,enciclopedii,etc,etc. Bani sa fie, ca in rest...
Pe urma, in sala principala, urmau alte...tone de cutii,alte rasini( m-au frapat cei de la CMK: aveau la stand cate doua,trei cutii din toate produsele lor, nu conteaza la ce scara ne referim).
Vedeta(cel putin din punctul meu de vedere) a fost afara, pe platoul de la intrare: un GMC 353 " steel cab" ce cara in bena un Wllys Jeep, ambele in stare perfecta, de functionare si estetica.
Organizarea....pai am spus deja ca era in Germania, nu ? :pint:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 26 August 2013 - 08:53 PM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 August 2013 - 09:24 PM

Fac o mica paranteza si va arat un magazin dedicat modelistilor. Se afla in Koln (am cartea de vizita, dar nu stiu unde :devil: am pus-o).Sunt doua, la trei minute de mers pe jos, unul de celalalt. Pe astea le-am gasit eu, poate or mai fi si altele (desi neamtul m-a asigurat ca nu-s).Nu stiu.
Inauntru, belea mare: erau cam de toate, cam pentru toti; totusi "feroviarii" mi s-au parut nitel avantajati; si ce de bunastareeeeeeeeee !!!!!!!!!!!!!! :wub:
Organizat...nemteste : in stanga feroviarii, in dreapta automobilistii, iar drept in fata(cum intrii) aviatorii, tanchistii si restul gastii.
Unele dintre poze sunt facute prin sticla vitrinelor, deci nu-s cine stie ce de capul lor. Chiar si asa :
Imagine atasata: DSCF6180.JPGImagine atasata: DSCF6181.JPG -
pe dinafara...

si pe dinauntru
Imagine atasata: DSCF6173.JPG Imagine atasata: DSCF6174.JPG
Imagine atasata: DSCF6175.JPGImagine atasata: DSCF6176.JPG
Imagine atasata: DSCF6177.JPGImagine atasata: DSCF6179.JPG

P.S.
am uitat sa mentionez (desi nu cred sa conteze prea mult): magazinul asta, se afla incadrat (mai mult sau mai putin) de doua sex shop-uri. In vitrine... alte machete. Evident ca pe alea(vitrinele) nu le-am pozat, asa se explica faptul ca n-am tras(scuzati expresia) instantaneele cu intrarea in magazin, de pe trotuarul de vis/a/ vis; riscam sa apara in poze,si niste ... chestii,cu niste...chestii, la vedere; scara 1:1 :search:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 August 2013 - 10:03 PM


#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 28 August 2013 - 09:58 PM

revenind la expozitie:
- dupa cum am spus mai zilele trecute, pe platoul din fata RheinHalle ,la marginea Koblenz-ului (locul unde s-a desfasurat tot evenimentul), vedetele au fost un GMC 353 hard cab insotit de un Willys Jeep;

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF6319.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6320.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6321.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6431.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6432.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6433.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6434.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6435.JPG

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 28 August 2013 - 10:00 PM


#7 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 29 August 2013 - 08:16 AM

Sincer, Longinus, cat ai stat in magazin? Cand intri intr-unul din asta, ai doua senzatii: fie o iei la goana, inapoi, ca te copleseste, fie stai ore intregi prin el, minunandu-te. Si, eventual, dupa lungi socoteli, reusind sa pleci cu ceva de acolo, macar ca amintire. Dupa care, te desparti cu greu si mergi mai departe, trist, stiind ce-i la noi (buna stare ioc, oameni care de-abia rezista cu o afacere de genul acesta).
Cat priveste camionul, nu pot sa nu remarc ce bine intretinut arata!

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 29 August 2013 - 08:17 AM


#8 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 August 2013 - 09:11 AM

JangBogo... :pardon: sincer habar n-am cat am stat in magazin.
A fost o poveste intreaga sa-l gasesc, in primul rand (Kolnul are cu ceva peste 1 milion de locuitori, la care se mai adauga si turistii...sa tot fie ceva "teritoriu").
Initial am dat din pura intamplare peste ceva asemanator, un supermarket(ca altfel nu pot sa-i spun), dar dedicat exclusiv impatimitilor de jocuri video, monsteri, Star Wars etc. Fabulos, recunosc, chiar daca eu cautam altceva. Bun. Lamurindu-ma ca nu-i camara mea, l-am intrebat pe ...cred ca era proprietarul magazinului, "where can I find a store like this, but dedicated to modelers...you know what I mean" ? "
Ja, Naturlich" zice el, si-mi explica pe unde sa merg, cate cladiri sa ocolesc prin stanga si cate prin dreapta, unde sa stau si unde sa traversez,cum se cheama magazinul (care de fapt sunt doua) etc. Fifteen minutes to walk, from here. Gata, am priceput. Baga mare...si deodata...raiul pe pamant, nu alta.
Intru. Prima data mi se "ia curentul",cred ca am zis ceva neaosh (nu-mi amintesc sigur, dar cred ca era un fel de injuratura, ceva cu "bagatu' - noroc ca in limba mea natala si cu voce coborata),pe urma incep sa-mi revin si sa privesc in jurul meu. Era mare, lat, adinc,iar dupa un minut am realizat si cat era de inalt. Si peste tot stive si vitrine garnisite cu tot ce-ti poti dori, imagina, sau chiar mai mult.
Un domn mai in varsta si vreo doi flacai, erau gazdele. M-au salutat, i-am salutat (sper) dupa care... :blink:
Desigur ca am cumparat ceva, desi la ce se gasea inauntru, achizitiile mele nu reprezentau decat o mica zgarietura pe o placa de sticla. Platesc, ies (inca buimac), fac vreo doua zeci de metri, dupa care... imi aduc aminte de fratii mei de pe forum (adica voi).
:unsure: " Bah, zic, trebuia sa fac niste poze, pentru baieti; asa se cade" Stanga-mprejur si intru din nou. Tinerii tocmai faceau o demonstratie cu o clona zburatoare, din cele care pot si filma din aer , desigur, prin magazin.
Intru si intreb " can I take some photos, in your store ? "
Yes sir, of course, take your time, no problems.
Si incep...dar de unde sa incep si cu ce ? Nu conteaza, da-i foc automat, scurt sa nu deranjez prea mult si... asta a fost; cred ca v-ati format si voi o idee.
Asta se intampla joi (acu o saptamana). M-am temperat la gandul ca sambata (pe 24) urma expozitia din Koblenz, unde eram absolut sigur ca vor fi alte cheltuieli.
Si au fost. Acolo(la expozitie) stivele erau si mai mari, in plus existau si "rasini". Asta-i alta poveste si alte poze pe care o sa le spun mai tarziu.
:-(

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 August 2013 - 09:37 AM


#9 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2013 - 10:07 AM

Ordinea nemteasca nu-i un mit. Puteai sa nu spui unde esti ca tot imi dadeam seama.
Neamţu-i ordonat nene ! Ce ai de aflat scrie cu culoarea neagra pe fondul alb, fara fonturi fanteziste, fara glume sau jocuri de cuvinte (ca-i vorba pan' la coadă de dat şi luat bani).
In aceeaşi idee, intr-un oras hobby-urile se tin toate intr-un loc. Mai ales daca se fac cu mana (sau cu sora lu' aia cu ceasu'), trebuie sa le gasească pasionatul fara prea multe genuflexiuni intelectuale.
Nu m-au dat pe spate marfurile. Multe Revell si Airfix, cateva Atack....N-am vazut sectiunea accesorii dar presupun ca era una.
Se vede ca-i tara lui Preiser (pretuitorul !?!) si Fleischmann (omu carne).
Din pacate la capitolul imaginatie stau mai prost. Dar daca vrei sa gasesti ceva...... Mi-a gasit mie chiar un popă, un sturmgeschutz III ausf B. A zis ca dupa ce a terminat de recitat ce scria pe biletel, vanzatorul a disparut 3 secunde si a aparut cu cutia.

#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 August 2013 - 10:22 AM

Asa este Calin. Am tras aceasi concluzie.
Insa... asa, anecdotic: ma strofoc cu Volvoul meu sa strabat autostrazi, la 130-140/stunde, cu un ochi pe "consum instant" (plateam totusi vreo 1,74 oiro pe litru de benzin), iar pe langa mine trecea cate o babaciune in Audi TT sau Mercedes SLK, "ultimul desen" ,pe putin 150/stunde, cantand de mama focului (presupun ca asta faceau, ca de vorbit singure, nu prea parea sa fie cazul).O baba (au fost mai multe situatii), singura, intr-un "doua locuri" de ultima generatie. Presupun ca erau pensionare, cel putin asa aratau !
Ce teuffel sa mai zici ?
Cat despre pozele din magazin...nu cuprind poate nici pe sfert, realitatea. Mai erau vopseluri,adezivi,publicatii,scule si toti dracii din lume. Am uitat sa spun: magazinul era dedicat, de fapt, in principal "feroviarilor" Model Kit-urile erau doar asa...oarecumva conexe, daca ma pot exprima astfel.
In fine.
Mai bag poze,spre seara.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 August 2013 - 10:26 AM


#11 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 29 August 2013 - 12:09 PM

Longinus, sa traiesti pentru povestire! M-ai facut sa zambesc amintindu-mi de periplul prin Berlin si Paris. Totusi francezii m-au terminat cu preturile si nu prea erau la curent cu multe. De exemplu, cei de la http://www.tonyshop.fr/index.html au un site relativ bine garnisit, dar magazinul nu are decat 30% din ce-i acolo.
Diferenta mare comparativ cu germanii! Insa e clar ca hobby-ul asta rezista mai bine acolo, oamenii inca au alte venituri, comparativ cu noi unde preturile zboara intr-o veselie iar cei care au magazine de profil de-abia supravietuiesc.

#12 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 August 2013 - 12:57 PM

Ah JangBogo, nu vreau sa fiu nepoliticos, ori sa jignesc ceva(sau pe cineva), dar francezii si/sau belgienii...mda.
Tot anecdotic : la expozitie, cum spuneam, au fost prezenti si belgienii, in numar considerabil si cu lucrari adevarate !
La un moment dat, vad o dio cu subiect aero (am pozat-o, o sa pun si pozele cu ea mai tarziu). Vad un mic afis cu inscriptia "castigator world aeroscale models" sau cam asa ceva. Lucrarea...intr-adevar,isi merita premiul.In fine: in fata ei statea un ins mai...senior,sa-i zic asa, care avea fixat pe trepied un aparat foto superextranemaipomenit, si facea nu stiu ce reglaje,focalizari,masurarea luminii si Dumnezeu mai stie ce sofisme foto, printr-un soi de remote control. Scula de scula, cu banii de pe ea, probabil ai fi putut sa cumperi o masina decenta.
Bun.Ma opresc, nu ma "bag in cadru" ca,deh, sa nu-i stric omului reglajele(cred ca statea acolo de vreo 5 minute),cand colo, ce sa vezi ? Trece un nenica, vede diorama, scoate o sapuniera si baga scurt doua flashuri, taman cand "artistul" nostru apasa declansatorul.Desigur ca i-a facut aluia varza, toata operatiunea si poza aferenta. De unde incepe si cearta "en francais,bien sûr ". :blink:
Ala cu trepiedul zice "toujours les mêmes problèmes avec les Français" la care tipul cu sapuniera ii da replica ceva de genul " da' ce mah, era sa astept cinci minute pana te c.ci tu pe tine, acolo ?!" - tot in franceza,bien sûr. Pe urma alte "politeturi" si dintr-o parte si din alta, mai,mai sa se bata,aia.Am decis sa plec si sa revin cand se vor termina ostilitatile.Fac doi pasi,iar tipul cu trepiedul ma vede si ma priveste ceva de genul : "tu ce mai vrei, ma ?" . Am zambit, asa ca pentru mine, cand...hop.Omul cu sapuniera se intoarce ( se indepartase intre timp vreo cativa metri) : era clar ca nu terminase si mai are ceva de spus. Am plecat, nu era o problema, as fi putut sa-i domolesc pe amandoi foarte usor, dar toata chestia devenise deja penibila,asa ca...M-am intors dupa vreun sfert de ora.Nu mai era nici trepiedul,nici sapuniera si puteai poza linistit,toata lucrarea, din toate unghiurile imaginabile.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 August 2013 - 01:04 PM


#13 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 29 August 2013 - 01:48 PM

Am impresia ca te-ai ales si cu ceva material de jurnal de calatorie. :-) Abia astept fotografiile!
Calde multumiri ca ni le impartasesti!

#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 August 2013 - 02:21 PM

Oh, daaaa, am :pint: Chestii destul de savuroase.
De pilda: in Marksburg, un italian (destul de tanar) care numa' nu pricepea pe unde se intra in muzeu(castel). Oricat au incercat ghizii, in engleza,germana,franceza etc, sa-i explice cum se procedeaza, italianul nu pricepea o boaba, si pace buna.I-am tradus cam ce ar trebui sa faca si dus a fost.
Sau: la o terasa cu titulatura clara Pizzeria/Gelateria Italiana si cu steagul aferent, arborat la loc de cinste: ne asezam la masa, vine un tip brunet(cam prea brunet, dupa parerea mea)gelat din cale-afara (nu cred ca am mai vazut atata gel/briantina pe coafura cuiva,vreodata) si ne intreaba cam care ne-ar fi pofta, intr-un fel de germana (nici acum nu sunt sigur ce-a fost) ?
Evident,stiind ca e "Italiana" ii cer doua Lavazza, in limba lui Dante. Omul ma priveste cu un aer tampit, parca i-as fi cerut luna de pe cer. Mi-am verificat din scurt cunostiintele de italiana; nu zic de 10, dar un 9 si ceva...tot fac.Imi dreg vocea si repet solicitarea,in engleza, in ideea ca si de-o fi indian ori pakistanez, tot trebuie sa inteleaga ceva. Ala se uita la mine, la fel de tampit ca prima data, si repeta doar o silaba: " ...azza ?? " Bine, pricep cam ce am in fata mea si zic scurt " zwei capuccino lungo". Ce puteam sa mai cer ?
Am adaugat, in romaneste,de data asta : "ce ...basca mea de italian esti tu, daca n-ai auzit in viata ta de Lavazza ?"

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 August 2013 - 02:25 PM


#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 August 2013 - 09:40 PM

Willys-ul, cealalta vedeta a expozitiei.
Puteti lesne observa ca masina e ca noua.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF6423.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6424.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6425.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6426.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6427.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6428.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6429.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6430.JPG

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 29 August 2013 - 09:40 PM


#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 August 2013 - 08:15 PM

Si poze de la expozitie.
Trebuie, mai intai, sa specific faptul ca intrarea costa doi euro de persoana. In schimbul monedei, primeai o stampila pe manutza dreapta ; nu pe brat, ci pe dosul palmei (obligat dreapta - am glumit).
Bun. In prima ...sala, pe partea dreapta, erau produse de vanzare: kituri (plastic si rasini) cam de la toata lumea buna a producatorilor de gen, accesorii, PE-uri,senile (stiren sau metal), roti pt.vehicule,tevi de tun, cladiri,ruine,fantani,vaci,oi,cred ca am vazut si cativa purcei, garduri, colturi de strada, femei,barbati si copii (1/35, naturlich), etc,etc.
In fata un stand cu reviste lunare(bilunare,trilunare si a..m.d) enciclopedii, monografii etc.Toate nou-noutze, in tipla, numa bine sa te-apuci de vorbit singur(si murdar).Din Nou.
Toata tabara asta tinea,de fapt, de magazinul Mako Modellbau ( on line, inclus) al carei adresa este :
E/mail: mako-modellbau@online.de.
webshop
http://www.scalemate...shop.php?id=100

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 August 2013 - 08:22 PM


#17 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 August 2013 - 08:20 PM

... exemplificare

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF6322.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6323.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6324.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6325.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6326.JPG
  • Imagine atasata: DSCF6327.JPG

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 August 2013 - 08:22 PM


#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 August 2013 - 08:29 PM

in Sala Mare de Ceremonii, expozitia propriu zisa

privind spre nord(atunci cand intri) :whistle:
Imagine atasata: DSCF6328.JPG

apropos: alte stive (erau mai multe ca asta )
Imagine atasata: DSCF6355.JPG

cand ai ajuns in capat, te intorci si te uiti de unde ai venit:
mai intai spre dreapta
Imagine atasata: DSCF6378.JPG

apoi drept in fata
Imagine atasata: DSCF6377.JPG

si pe urma, fireste, la stanga
Imagine atasata: DSCF6379.JPG

se impune o subliniere: era abia ora 10,30 si inca mai soseau expozantii, deci aici nu-i vedeti pe toti.
Ah,da, sa nu uit: mai erau vreo patru-cinci mese si in spatele meu, pe podium :unsure:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 30 August 2013 - 08:32 PM


#19 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 August 2013 - 08:41 PM

...
Imagine atasata: DSCF6330.JPG Imagine atasata: DSCF6332.JPG

Imagine atasata: DSCF6333.JPG Imagine atasata: DSCF6348.JPG

Imagine atasata: DSCF6344.JPG Imagine atasata: DSCF6334.JPG


ceva mai pasnic- 1/87
Imagine atasata: DSCF6336.JPG Imagine atasata: DSCF6337.JPG

#20 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 30 August 2013 - 08:55 PM

...
Imagine atasata: DSCF6339.JPG Imagine atasata: DSCF6341.JPG

Imagine atasata: DSCF6340.JPG Imagine atasata: DSCF6342.JPG

Imagine atasata: DSCF6346.JPG Imagine atasata: DSCF6345.JPG

Imagine atasata: DSCF6347.JPG Imagine atasata: DSCF6385.JPG

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi