Forum Machete,Modelism,Hobby: ENDEAVOUR de la Eaglemoss Collections - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ENDEAVOUR de la Eaglemoss Collections Discutii generale despre noua aparitie

#21 Useril este offline   MoRb 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 97
  • Inregistrat: 16-January 12
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2013 - 01:33 PM

Probabil vor fi livrate ca si cele din prima transa: platesti in avans o parte din reviste si apoi le vei primi acasa.

#22 Useril este offline   Secu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 02-September 13

Postat 06 September 2013 - 12:51 PM

De trei e-mail-uri incoace ma chinui sa aflu de la Zirkon Media daca numerele care vor aparea la anul se vor putea gasi si la agentiile de presa. Eu ii intreb de metoda de distribire, ei tot imi spun ca anul acesta te poti abona pentru 8 numere (2 - 9, adica 3 luni), iar de la anul pentru o perioada de 3 luni (in jur de 12 numere). Doar abonatii vor avea acces la revista sau se va gasi si la chioscuri, stiti cumva?



#23 Useril este offline   DGDaniel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 471
  • Inregistrat: 31-May 08
  • Location:Falticeni

Postat 08 September 2013 - 12:00 PM

Buna ziua,

Colectia Endeavour cuprinde 125 de aparitii pana in 2016.

Preturile de abonare sunt urmatoarele:
2013: de la nr.2-pana la nr.9=159.20 lei
2014:de la nr.10-pana la nr.62=1054.10 lei
2015:de la nr.63-pana la nr.114=1034.80 lei
2016:de la nr.115-pana la nr.125=218.90 lei


Plata o efectuati in contul:
SC ZIRKON MEDIA SRL
RO 14 RNCB 0089 0037 2253 0001
BCR THEODOR PALLADY
COD FISCAL RO14163415
Dupa efectuarea platii va rog sa transmiteti adresa de livrare pe mail la: abonamente@zirkonmedia.ro si o copia documentului de plata(copie a chitantei ce v-a fost emisa de catre banca).
Plata se poate efectua prin virament bancar la un sediu BCR sau prin Mandat postal la orice oficiu postal.

In 2013 revista va avea aparitii bilunare, iar din 2014 va fi saptamanala.

Livrarea se face la adresa de acasa sau de la serviciu.
Livrarile in 2013 se fac pentru cate 2 numere(aparitii) odata. (De exemplu: nr.3+4,etc).
Din 2014 se livreaza cate 4 aparitii odata. <BR id=yui_3_7_2_1_1378633592593_2259>Livrarea se va face prin posta sub forma de colet postal, fara taxe de distributie.

#24 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 08 September 2013 - 12:10 PM

Banii inainte ca la stiti voi cine, io unul... nema, ca nu s-a intalnit prostul cu hotul. Imagine postata
Daca apare la chioscuri bilunar, lunar sau cum vor ei, OK, nu ma deranjeaza nici periodicitatea aparitiei nici pretul. Daca devine "exclusivista", numai pentru abonati, io zic pas. Sincer, io cred ca va aparea la chioscuri, nu numai pentru abonati.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 08 September 2013 - 12:11 PM


#25 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 08 September 2013 - 09:37 PM

Subscriu la cele spuse mai sus de colegul Leo. Daca vroiam sa dau banii in avans faceam un efort si luam un kit. Dadeam banul si l primeam pe loc integral nu dupa 2-3 ani. Si in plus modul radical si totodata ambiguu in care trateaza intrebarile legate de aparitia revistei imi cam da de gandit. Si inca ceva. Suntem in Romania, unde 1000 de lei e un salariu pe luna pentru foarte multi, iar un abonament la pretul asta .... in fine. Deci aparitie la chiosc sau ...pas.

#26 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 12 September 2013 - 11:43 AM

Astazi ar fi trebuit sa apara, dar, nu a aparut. Am intrebat la mai multe chioscuri si nimeni nu stie nimic.
Eaglemos nu a scos pe piata romaneasca decat modele Ferrari la sc. 1:49, frumusele, nu zic. La primele aparaitii au fost tot asa, mai "retinuti". Intre timp au revenit la sentimente mai bune. V-om vedea.

#27 Useril este offline   cipeny 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 01-July 13
  • Interests:motocilete

Postat 12 September 2013 - 01:30 PM

de 3-4 zile am completat tabelul cu datele personale pentru abonament, la sfarsitul completarii se afiseaza mesajul ca in cel mai scurt timp voi fi cautat telefonic pentru confirmarea abonamentului. daca cel mai scurt timp inseamna mai mult de 3-4 zile, nu stiu ce sa zic... poate fiind la inceput nu au destui angajati... si-a facut cineva abonament?

#28 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 12 September 2013 - 02:21 PM

O parere si din partea mea.
Am cumparat primul numar dar nu voi continua achizitia modelului, din motive evident subiective. Meritul DeAgostini a fost acela ca a spart piata, a deschis gustul pentru modelism unui numar mare de curiosi pana la data aparitiei modelului, deci am cumparat intreaga serie si ma voi apuca de lucru curand.

In rest, cred ca fiecare decide dupa gusturile si bugetul propriu, incerc a ma dedica in cele ce urmeaza, dupa terminarea modelelor aflate in lucru, modelismului de la zero, cu avantajele sale, dar si realizarii unor kituri cumparate.

Spor la lucru celor care purced la constructia acestui model.

#29 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 12 September 2013 - 08:17 PM

Vezi postareaLeo2003, la 12 September 2013 - 11:43 AM, a spus:

Astazi ar fi trebuit sa apara, dar, nu a aparut. Am intrebat la mai multe chioscuri si nimeni nu stie nimic.
Eaglemos nu a scos pe piata romaneasca decat modele Ferrari la sc. 1:49, frumusele, nu zic. La primele aparaitii au fost tot asa, mai "retinuti". Intre timp au revenit la sentimente mai bune. V-om vedea.

Nici pe la mine nu a aparut. Am vazut ca pe la majoritatea chioscurilor inca mai exista numarul 1, dar 2 nu a venit pe la nimeni.
Chestia asta imi da de gandit. Editorul a specificat ca va apare revista la data de 12.09. Se pare ca a mintit, sau nu i-a placut cum s-a cumparat primul numar si s-a razgandit. Ca de obicei la noi ca la nimeni.
E mai am putintica rabdare, poate apare maine pana la apus de soare.

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 12 September 2013 - 08:17 PM


#30 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 12 September 2013 - 08:33 PM

In BUcuresti si Buzau la cateva chioscuri vanzatoarele mi-au spus ca pe saptamana viitoare sa incercam cu numarul 2. (dupa 16.09.2013). Cam ciudat daca nu respecti oarecum termenele propuse .....

Aceasta postare a fost editata de criss0571: 12 September 2013 - 08:40 PM


#31 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 13 September 2013 - 07:47 AM

Vezi postareacriss0571, la 12 September 2013 - 08:33 PM, a spus:

In BUcuresti si Buzau la cateva chioscuri vanzatoarele mi-au spus ca pe saptamana viitoare sa incercam cu numarul 2. (dupa 16.09.2013). Cam ciudat daca nu respecti oarecum termenele propuse .....

O veste neplacuta. am informatii ca se retrag toate revistele Endeavour, numarul 2 si celelalte nu vor mai aparea, cel putin o perioada, nu a fost atins baremul de vanzari..... Asta e ... ne trateaza toti cu respect!

#32 Useril este offline   jack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 166
  • Inregistrat: 24-June 11

Postat 13 September 2013 - 08:39 AM

Banuiesc ca nu putem returna primul numar :)). Glumesc. Eu cel putin mi-am asumat riscul de a ramane cu ochii-n soare. Si la SIB am cam tremurat la ideea ca o sa ma trezesc pe la jumatea lui ca se intrerupe iar. Oricum bine ca s-a intamplat acum si nu dupa alte cateva numere. Treaba cu baremul e fix treaba lor....mie cel putin chiar daca va aparea peste o saptamana - doua m-am cam lamurit ce hram poarta asa ca nu voi mai risca inca un numar. Sunt curios daca vor posta ceva pe site-ul oficial referitor la asta.



#33 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 13 September 2013 - 08:42 AM

Asta-mi amintește de prima lansare a SIB-ului. La inceput nu s-a meritat sa fie scos pe piață ... după cinci ani a avut mare succes.
Chestie de d'aia de piață (ca economie n-o pot numi), dar hai s-auzim de bine.

Baftă!

#34 Useril este offline   Secu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 02-September 13

Postat 13 September 2013 - 10:49 AM

Daca retrag numerele, cei care au facut abonament cum procedeaza?

Eu am primit e-mail de la ei prin care ma anuntau ca de saptamana viitoare vor incepe livrarile.



#35 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 14 September 2013 - 08:43 AM

Eu cred ca va aparea. Va ziceam ca astia se misca nitel mai greu la inceput. Cert este ca nr.2 a fost editat. Iata si dovada.

Imagine atasata: Scan-10002.jpg




#36 Useril este offline   cipeny 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 01-July 13
  • Interests:motocilete

Postat 16 September 2013 - 11:38 AM

Dupa SIB si Bismarck, m-am hotarat sa ma apuc si de Endeavour.
Am fost astazi la Inmedio la Carrefour in Iasi si inca nu e aparut nr 2. Tare departe e Iasi fata de Bucuresti...

#37 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 16 September 2013 - 01:30 PM

Stai linistit. Nici in Bucuresti nu a aparut si nici nu stiu daca mai apare. Io am zis numai ca s-a editat.

#38 Useril este offline   Axa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 25
  • Inregistrat: 10-September 13
  • Location:Bistrita
  • Interests:Tot ce poate fi construit la scara mica

Postat 16 September 2013 - 05:20 PM

Buna ziua tuturor!

Am luat si eu primul nr al revistei:rolleyes: . Astept si eu inca cateva numere dupa care ma apuc de asamblat. Intre timp sper sa termin si cu velele la SIB ...asta daca o sa gasesc ata in nunata cat de cat asemanatoare cu cea primita de la ei :unsure:

#39 Useril este offline   florinx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 251
  • Inregistrat: 07-April 11
  • Location:brasov
  • Interests:marina

Postat 16 September 2013 - 06:49 PM

Buna seara! pe site; http://construiti-en...ur.ro/model.asp apar filmulete de prezentare si montaj, probabil au considerat ca nu mai avem nevoie si de revista.

#40 Useril este offline   Bdk 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 17-September 13

Postat 17 September 2013 - 12:45 PM

Am trimis un email să aflu ce se întâmplă și acesta a fost răspunsul lor :

Abonamente @ Zirkon Media 13:27 (acum 11 minute) către mine
Buna ziua,
Din pacate, acest titlu de revista a fost retras de pe piata din Romania, nu o sa mai apara nici in regim de abonament, nici la vanzarea cu bucata.

Va multumi pentru intelegere!

Zirkon Media"


Sunt unul din cei care au ratat colecția Mari Corăbii și asta ar fi fost șansa mea...

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 17 September 2013 - 01:53 PM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi