Forum Machete,Modelism,Hobby: 1/72 Waffen SS pe Frontul de Est 44 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1/72 Waffen SS pe Frontul de Est 44

#1 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 September 2013 - 12:41 AM

Cu ocazia Salonului National de Modelism Militar, dedicat domnului dr.ing. Craciunoiu, am avut deosebita placere de a realiza aceasta diorama la scara 1/72 si a o expune alaturi de celelalte excelente lucrari participante. Nu pot sa ascund faptul ca m-a bucurat nespus sa remarc numarul mare de modele la scara 1/72...:)

Baza si casa am mai folosit-o pentru o alta diorama pe care am expus-o exclusiv pe internet precum si pentru mai buna prezentare a unor seturi de figurine pe care le-am "recenzat". Totusi, este pentru prima data cand este adusa intr-o expozitie si noi figurine, arme si accesorii au fost folosite.

Pentru cei interesati, o descriere succinta si mai multe imagini, inclusiv prim-planuri ale tuturor grupurilor, sunt disponibile aici:

http://ww2germans.co...tlefield?id=591

Sper sa va placa.

Cristian Florescu


Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 September 2013 - 08:24 AM

Bine realizat, dar iertat sa-mi fie, stiu ca ai vrut sa faci o scena mai ampla dar, imi pare rau, nu e unitara. In toiul luptei, unul sta pe prispa, doi privesc linistit in zare, iar calaretii si infanteristii intra in zona linistiti, ca la un picnic. Ceva nu e bine, trebuia sa renunti la scenele de lupta si atunci totul era OK.

#3 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 17 September 2013 - 10:04 AM

Vezi postareaZ-mare, la 17 September 2013 - 08:24 AM, a spus:

Bine realizat, dar iertat sa-mi fie, stiu ca ai vrut sa faci o scena mai ampla dar, imi pare rau, nu e unitara. In toiul luptei, unul sta pe prispa, doi privesc linistit in zare, iar calaretii si infanteristii intra in zona linistiti, ca la un picnic. Ceva nu e bine, trebuia sa renunti la scenele de lupta si atunci totul era OK.


Multumesc Z-mare pentru comentarii si intr-adevar, la prima impresie poate fi interpretat in sensul descris de tine... <_<

Poate era mai indicat sa dau si o scurta descriere si aici la ceea ce vrea sa reprezinte, descrierea in speta fiind disponibila la link-ul de mai sus. Ideea este ca dusmanul se afla in momentul surprins de diorama la peste 3 km departare, deci la o distanta destul de mare, Waffen SS angajandu-l doar cu arme cu bataie lunga din dotarea infanteriei (2 mortiere si un leIG18). Dupa cum se poate remarca, nici un soldat de pe diorama nu trage in acest moment cu pusca sau alta arma de foc.... :whistle:

De asemenea, reintarirle de-abia au ajuns si intra pe poarta din spate. In plus, daca te uiti atent, pe foarte multe imagini (nu propagandistice) si documentare filmate din WW2, se poate remarca faptul ca soldatii ajunsesera la un asemenea grad de "nesimtire" incat nici nu se mai oboseau sa se ascunda sau sa "se faca mici" cand nu era un pericol deosebit de mare.... Este chiar surprinzatoare aceasta abordare dar cred ca erau extrem de caliti... :rolleyes:
Referitor la soldatul de pe prispa, este cel de-al saptelea membru al echipei unuia din cele 2 mortiere si in acest moment nu are ce face (trei fiind suficienti pentru a il utiliza dar conform unor KStN-uri, echipa completa era formata din 7 membri) ...de altfel si acel soldat este convertit dupa o imagine... :rolleyes:

Sper ca aceasta descriere sa fie utila pentru cei care nu vor accesa si cea deja oferita la link-ul unde sunt postate mai multe imagini... :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 17 September 2013 - 10:05 AM


#4 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 17 September 2013 - 08:15 PM

De cand asteptam sa vad o diorama de la tine... Nu zic decat: BRAVO!!! Imagine postata

#5 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 18 September 2013 - 09:27 AM

Vezi postareab00gie, la 17 September 2013 - 08:15 PM, a spus:

De cand asteptam sa vad o diorama de la tine... Nu zic decat: BRAVO!!! Imagine postata


Multumesc mult, imi pare bine ca iti place si inca doua mici vignette sunt aproape gata.... :rolleyes:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi