Forum Machete,Modelism,Hobby: PREISER 1/72 GERMAN PAK 40 CREW - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PREISER 1/72 GERMAN PAK 40 CREW Recenzie Set

#1 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 May 2006 - 08:52 AM

Producator: Preiser
Scara: 1/72
Cod set: 72518
An fabricatie: 2003?
Nr. de figurine: 5
Nr. de pozitii: 5
Material: Plastic tare
Perioada optima: 1942 -1945

Descriere

Acest mini-set este unul unic si reproduce (cel putin teoretic) servantii unui Pak 40. Conform traditiei firmei Preiser, pozitiile figurinelor sunt inspirate dupa fotografii reale, ceea ce este un lucru excelent, in special pentru cei ce doresc sa construiasca o diorama oarecum identica cu materialul de referinta. Datorita materialului din care sunt confectionati, plastic tare, precum si modului in care sunt livrati de companie, respectiv in bucati, ca un kit, din figurinele realizate de Preiser se pot obtine un numar infinit de pozitii. Figurinele din acest set nu trebuie a fi neaparat folositi ca servanti la tun, ci pot fi dispusi in pozitii de lupta, de relaxare sau pusi in/pe vehicule.
Componentele unei figurine pot fi amestecate cu ale alteia, obtinandu-se astfel noi pozitii deosebit de interesante.
Dupa cum este bine cunoscut, de regula, figurinele din seturile Preiser 1/72 vin fara echipament, acestea urmand a fi echipate de catre modelist dupa cum doreste. Insa nu si de aceasta data, avand in vedere faptul ca este un mini-set, cutia este foarte mica si asemenea grile nu ar fi putut sa incapa. Pe de alta parte, aceste figurine pot fi echipate cu accesoriile din alte seturi Preiser, seturi care in general, abunda in echipament si arme.
Fiind fabricat din plastic tare, piesele din acest set se lipesc cu usurinta cu orice adeziv folosit la kit-uri, iar componentele se potrivesc perfect.
In cutie se afla o singura grila pe care sunt dispuse fix numarul de componente ce vor alcatui cele 5 figurine, singura piesa optionala fiind un proiectil de Pak 75 mm.
Uniforma in care sunt echipate figurinele este cea din a doua parte a razboiului, cea de camuflaj, fiind totodata, singurul set de la Preiser in care soldatii sunt echipati intr-o astfel de uniforma. Incaltamintea este compusa din bocanci si gaieti, doar comandantul are cizme lungi si toti au casti acoperite cu panza de camuflaj.
Totodata, datorita grosimii uniformei, aceste figurine pot fi folosite si iarna, in camuflajul corespunzator acelui anotimp.
Figurinele sunt date in bucati respectiv trunchi si membre, acestea putand fi amestecate si altfel decat sunt prezentate in instructiunile din cutie.
Intr-o mana se afla un proiectil de Pak, intr-o alta un binoclu, iar restul mainilor sunt libere.
Spre deosebire de alte seturi Preiser, in acest set nu este recomandata fixarea de membre din alte seturi ale aceluiasi producator, dat fiind faptul ca acesta este singurul in care figurinele sunt echipate in jacheta de camuflaj, bratele fiind astfel putin mai groase. Insa, daca se doreste, se pot pune alte capete sau diverse accesorii si arme, echipandu-i greu sau usor, setul fiind perfect compatibil din aceste puncte de vedere cu restul seturilor Preiser.
Figurnele au centuri de care este prins un element al echipamentului, anume un bidon, o gamela, o masca de gaze, iar comandantul tunului este singurul care are o arma personala, respectiv un pistol.
Corpurile sunt bine proportionate, iar expresiile fetelor sunt realiste si bine sculptate, Preiser distingand-se ca una dintre cele mai bune companii in acest domeniu.
Desi nu abunda in detalii, uniformele sunt bine reproduse si chiar daca nu lipsesc, bavurile sunt insignifiante si pot fi inalturate cu multa usurinta.
Daca se doreste dispunerea lor la un tun, este recomandat a se studia inainte de lipire sau chiar imediat dupa aceasta, pozitia mainilor in raport cu ceea ce se doreste sa faca respectiva figurina. Mainile sunt astfel realizate incat sa cuprinda perfect mecanismele de reglare ale unui Pak. Nu este neaparat necesar sa fie folositi la Pak 40, pot fi folositi si la alte tunuri, dar in cazul in care se foloseste un alt tun decat calibrul 75mm, trebuie a fi schimbat proiectilul din mana unui servant cu unul de calibrul armei.
Figurinele din acest set sunt perfect compatibile ca dimensiune a capului, echipamentului si tipului de uniforma cu cele din seturile Caesar „German Infantry with Winter Gear”, Italeri „German Elite Troops”, Revell „German Infantry”, Esci „Nebelwerfer 41”, Pegasus “Waffen SS – set 1” si cu unele din Pegasus “Waffen SS – set 2”, Pegasus “Germans in Berlin 1945” si Revell “German Engineers”.
Alte seturi in care se gasesc servanti de Pak-uri sunt cel de la Esci, intitulat „German Anti-tank Guns” si cel de la Airfix „Opel Blitz and Pak40”. Din punct de vedere al figurinelor, acestea sunt net inferioare setului de la Preiser, fiind totodata imbracati in uniforma din prima parte a razboiului.
De asemenea, servanti de tunuri (altele decat Pak) se gasesc in diverse seturi Hasegawa precum si in excelentul set de la Revell „German Artillery” (realizat in colaborare cu Preiser).

Acuratete istorica: 10
Anatomie: 10
Calitatea pozitiilor: 10
Calitatea detaliilor: 9
Calitatea matritei: 10
Recomandare/Utilitate : 10
TOTAL: 10

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pak_Crew_Fata.JPG

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 30 May 2006 - 09:10 AM


#2 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 May 2006 - 08:53 AM

Spate

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pak_Crew_Spate.JPG


#3 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 May 2006 - 08:55 AM

1

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pak_Crew1.JPG


#4 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 May 2006 - 08:56 AM

2

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pak_Crew2.JPG


#5 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 May 2006 - 08:57 AM

3

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pak_Crew3.JPG


#6 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 May 2006 - 08:58 AM

4

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pak_Crew4.JPG


#7 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 May 2006 - 09:01 AM

Figurinele poarta camuflajul Wehrmact-ului. De asemenea, le-am pus la toti cate un pistol din seturile de echipament de la Preiser precum si alte cateva elmente de echipament. Am schimbat si proiectilele, cu unele de 88 mm avand in vedere ca tunul este un Pak 43/41 de la Ace (de la cel mai bun furnizor, oare cine o fi?) :pint:
Pozele cu tunul nu vor sa prezinte o diorama, ci vor sa arate un mod in care se potrivesc servantii din setul de la Preiser la tun.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pak_Crew5.JPG

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 30 May 2006 - 09:12 AM


#8 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 30 May 2006 - 10:32 PM

Este musai sa faci niscai foto si la un kit din cutie, sunt foarte curios...culori, piese interschimbabile...exista un corespondent si ptr. 1:35?
La teava banuiesc trebuia negru (afumare si crearea iluziei de goluri laterale).

#9 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 30 May 2006 - 10:40 PM

Intr-adevar, tunul nu e terminat.... :-o
De-asta am si precizat ca nu am vrut inca sa-l pun intr-o diorama.... :-)
Are negru doar in varf, pe laterale nu am apucat inca sa le fac, cu toate ca-l am de ceva vreme.... :-D
De asemenea, trebuie sa-l trec si prin "weathering"... :-) , la fel ca pe figurine. :pint:(momentan ele au prioritate si vor continua sa aiba inca ceva vreme)... :-D (ce sa fac, sunt slabiciunea mea, totusi oamenii fac sa se miste masinariile) :roll:
In ceea ce priveste grilele din cutie, o sa incerc sa fac poze la unele seturi pe care le mai am....(majoritatea figurinelor le-am montat si vopsit de mult).
In ceea ce priveste 1/35, nu pot spune ca ma pricep. La 1/72 si 1/76 altfel sta probelma, cel putin la nemti in WW2... ;-)
Ceea ce stiu e ca Preiser nu face 1:35 si ca seturile 1/72 sunt copiate dupa cele la 1/87 de la aceeiasi companie.
De fapt, Preiser are la scara 1/87 o oferta mai bogata la nemti in WW2 care sper si cred ca vor fi fabricati si la 1/72.... :-D
Au niste chestii super interesante la 1/87.
Eu cel putin, de-abia astept.... :bang: :-o :-o

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 30 May 2006 - 10:53 PM


#10 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 30 May 2006 - 11:52 PM

Ma arat aici doar asa, sa-mi prezint noua signature 8-)


De asemenea, trebuie sa-l trec si prin "weathering"... , la fel ca pe figurine. (momentan ele au prioritate si vor continua sa aiba inca ceva vreme)... (ce sa fac, sunt slabiciunea mea, totusi oamenii fac sa se miste masinariile)

#11 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 31 May 2006 - 01:13 AM

Am vazut niste prusaci din razboaiele napoleoniene la 1/32 de la Preiser.
Probabil ca fac si alte feluri. Cauta !
Uite Infanteria fritz-easca la odihna....Posed !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: PR72505_3.jpg


#12 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 31 May 2006 - 08:45 AM

Sunt interesanti aia la odihna, am si eu doua seturi din ei... :bang:
Unui set i-am respectat oarecum destinatia, pe figurinele din celalalt le pregatesc sa le urc pe tancuri... :pint:
Uite si tunarii cum aratau initial..poza am "furat-o" de pe net... ;-)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ps_72518_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 31 May 2006 - 08:48 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi