Forum Machete,Modelism,Hobby: Russian Subs. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Russian Subs. Inca o serie de supozitoare negre

#1 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2013 - 03:15 PM

In ultimul timp am lucrat la 3 submarine rusesti.
Nu e chiar ramura mea, dar intrand in subiecte din astea ajung sa mai si citesc cate ceva despre ele.
In cazul de fata m-a uimit in primul rand diferenta de dimensiuni. Ca novice, nu stiam ca poate fi atat de mare discrepanta intre diverse tipuri.

Imagine postata

Cel mai mic, Alfa class facut de HobbyBoss imi place ca linii si pentru faptul ca e mai uman. Se apropie ca dimensiuni de cele din WWII.
Kitul nu se ridica la nivelul celor de la Bronco, din multe puncte de vedere. E mult simplificat la detalii dar cred ca asta justifica un pret mai scazut.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Clasa Akula, modelul de fata reprezinta varianta a doua, a acestei clase fiind cu 2,5 m mai lung decat Akula 1 si cu 230 de tone mai greu. Marirea lungimii a fost necesara pentru a acomoda in bot un sistem de reducere a amprentei sonore si de a acomoda noul sonar MGK-450.
La reducerea amprentei sonore s-au adaugat si anumite echipamente de productie japoneza.
In imersie are o viteza maxima de 33 de noduri si se poate scufunda pana la 450m.
Botezat K335 Giepard, acesta este al doilea submarin al acestei clase si a fost lansa la apa in septembrie 1999. Nu a intrat insa in dotarea flotei ruse decat abia in 2001.
K335 este inarmat cu 8 tuburi lanstorpila, 4 de 533mm si 4 de 650mm si poate lua suplimentar 6 tuburi montate extern de 650mm. Acestea pot trimite o larga serie de vectori, de la torpile conventionale si pana la mine si rachete.
Datorita restrictiilor bugetare, productia acestor submarine a incetat insa, mai sunt in constructie inca 2 exemplare pentru cine credeti.....Pentru India ! Iaca ce lucruri interesante poti afla facand machete. O tara care se scalda inca in Gange si in care traficul se face in functie de unde stau vacile, isi permite sa achizitioneze submarine nucleare. Ma gandesc ca asta tine si de politica Albionului de a nu tine toate ouale intr-un cos (caci sa fim seriosi...).

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Si in cele din urma, bomb-oana pe coliva.....Proiectul 955 "Borei" sau YuriDolgoruky, din clasa SSBN. Proiectat la sfarsitul anilor 90 si destinat sa intre in dotarea flotei ruse in 2001, e un monstru cu un deplasament de 14 720 de tone la suprafata si 24 000 de tone in imersie.
Pus langa primul, da senzatia de tata si copilul – elefantul si soricelul (ce mai tropaim elefantule !). M-am mai uitat odata pe cutie sa vad daca am inteles bine scara. Practic daca pleci de la coada sa strangi un surub ceva in fata, trebuie sa-ti iei un senwich si o motorolă de vodka cu tine, pentru ca se cam plimba pe la frig mega-supozitorul.... Dar ce zic eu, cred ca am trecut la Dildo-modelling deja.
Este primul submarin din clasa Borei, a fost finalizat in 1996 si dupa numeroase testari (dry test sa le zicem), si l-au 'muiat in februarie 2008. A mai durat pana in 2011 sa fie completat cu ce mai lipsea.
Are o viteza de 25 de noduri in imersie si plimba cu viteza asta un echipajde 130 de suflete.
Se preconizeaza ca aceste submarine le vor inlocui pe cele din clasa Taifun si Delta. Inca doua sunt in constructie si se vor numi: Alexander Nevski si Vladimir Monomakh.
Primele rachete cu care voiau sa-l armeze nu au mai fost folosite asa ca acum are altele, fiecare cam cat un AN2 fara aripi.
Si ăsta si Akula au motoare suplimentare pentru directie in niste camere care se deschid numai la nevoie. Cred ca le-ar fi destul de greu sa carmeasca eficient doar cu carmele conventionale.
Modelul scos de Bronco are un mecanism intern complex pentru a conexa cele 4 cârme prin angrenaje, in asa fel incat atunci cand actionezi de una din ele, se misca in aceeasi directie si cea opusa. Interesant dar greu de montat si rezultatul final lasa de dorit. Cârmele de adancime posterioare functioneaza,dar pentru cele de azimut, angrenajul e prea larg si dau rateuri.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

As spune ca Bronco e superior celor de la HobbyBoss in privinta submarinelor dar mai au si ei destule chestii constructive de rezolvat. La Borei m-am chinuit cam mult sa potrivesc cele doua jumatati (sus/cele doua parti de jos). E normal ca la aceasta lungime sa existe deformari date de răcirea plasticului dupa scoaterea din matrita, dar niste peg-uri de aliniere cred ca ar fi rezolvat problema
De departe cea mai nasoala problema a fost cu pusul decalurilor. Ma refer la gradatiile albe, care nu puteau fi inlocuite cu vopsea asa usor. Sunt rigide, fara adeziv suficient si destul de elastice ca sa creeze probleme. Nu stiu de ce nu se incordeaza firmele astea sa faca niste drydecal-uri cu care sa nu mai ai probleme.
Avand in vedere cele de mai sus, pot sa fiu mandru ca am reusit sa trec examenul cu emblema de pe bot chiar daca mai are doua cute (se vor rezolva). Am aplicat toate tehnicile pentru decaluri recalcitrante, exclusiv nitrosolv.

Imagine postata

Imagine postata

Weatheringul a fost facut cu pigmenti Agama, pigmenti facuti de mine si farduri pentru ochi.
In cazul lui Borei am frecat partea de sub linia de plutire cu pigment roscat. Nu stiu daca se potriveste cu realitatea dar lucrul cu negru peste negru detaliat cu negru si accentuat cu putin negru.....E destul de anevoios.
Vopsele implicate – acrilice pe baza de solvent home-made (n-ai treaba cu mascarile).
Liniile albe de jur-imprejur au fost obtinute dand taraneste cu alb in zona si apoi mascand cu scoci de la JammyDog de 0,5 sau 1mm, functie de marimeadildo-ului Imagine postata

Astept completari si precizari din partea celor pasionati de domeniu si critici din partea tuturora. Daca din criticile astea imi vin idei pentru mai incolo, e perfect.


Aceasta postare a fost editata de wurger: 19 November 2013 - 03:26 PM


#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 November 2013 - 04:07 PM

Deci e adevarat inseamna...odata ce dai de supozitoare din astea negre, nu mai revii la alba...

#3 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 19 November 2013 - 05:25 PM

Bine facuti (cum altfel ?) "pestii" .Nu le aduci la Alba ?

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 November 2013 - 06:02 PM

"Avand in vedere cele de mai sus, pot sa fiu mandru ca am reusit sa trec examenul cu emblema de pe bot chiar daca mai are doua cute (se vor rezolva). Am aplicat toate tehnicile pentru decaluri recalcitrante, exclusiv nitrosolv."

Salut würgere! Foarte faine submarinele. Un subiect si pentru mine intr-un viitor nu prea indepartat! Legat de decalul de pe bot unde ai cutele alea nasoale, cu nitrosolv nu le scoteai, dar intreb si eu (sper sa no dau in bara :wacko: ) ai incercat cu apa fierbinte?

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 19 November 2013 - 06:02 PM


#5 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 19 November 2013 - 06:15 PM

Salutare . Arata fain de tot . :hi: Ma bucur ca pe aici sunt destui oameni cu scaun la cap incat daca spui, faci ceva rusesc nu esti denumit rusofon . Eu sunt cam cu tot ce i rusesc . Rachetele alea ce l armeaza pe Yuri din clasa Borei se numesc Bulava si sunt cele mai noi rachete ala rusilor chiar daca din 20 de lansari de test 7 au fost esuate . Ca apare diferenta intre ele ca si marime e si normal datorita misiunilor si armamentului si al spatiului de manevra, ape costiere , mari si oceane . Chestia cu motoarele de manevra se foloseste de ceva zeci de ani la navele civile montate in prova sau in pupa depinde de tipul navei si parca le spune baushtraiser , numai ca e normal ca la aceste submarine sa fie in compartimente inchise si actionate la nevoie, ele sporind capacitatea de manevre cat mai rapide in cazul luptelor . Pt ca in porturi sunt aduse/plecate si manevrate de remorchere . La navele militare stiu ca fregatele americane din clasa OHP au astfel de dispozitive de manevra montate vertical pe cate un bord in pupa pt sporirea manevrabilitatii . Cat despre paradoxul Indian aia si au cumparat si portavion de la rusi , care in curand va pleca spre ei dupa o intarziere a termenului de livrare de 5 ani si o incarcare a costurior cu 150 % . Era vorba sa inceapa productia in licenta a lui Rafale dar se taraganeaza programul si mai sunt multe cu privire la India. Dar deja am luato prin haurile submarne.
Asa ca spor in continuare si sa realizati o flta cat mai mare de astfel machete . cei de la Trumpeter vor scoate submarinul "raposat"Kursk la 1/350.
Spor cu sanatate si cer senin . :hi:

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2013 - 12:10 AM

Ed - Alba neagra, am incercat sa-ti explic, ascunzandu-ti explicatia.
Tibi - nu mi-a trecut prin cap asta cu apa fierbinte....Adica sa bag decalul la inmuiat cu tot cu hartie in apa fiarta !? O fi ceva. Tu ai facut ?
Bu si la - nu ma aduc nici pe mine la Alba.... Ce sa mai zic....Vremuri cacacioase.
Corporal Mushat - Interesante informatii. D-aia e FORUM, sa spuna fiecare ce stie. Multumesc pentru informatii. Imi completeaza topicul.

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 November 2013 - 08:38 AM

Salut Calin, nu, decalul se baga in apa calduta astfel ea devine ceva mai elastica. Apa fierbinte (aburind) o vei aplica cu un betigas cu vata. La inceput nu apesi doar tii deasupra, ai sa vezi cum se abureste suprafata decalului si incepe sa se "increteasca" in acelasi fel cu o face cu un Solvent de decaluri. De multe ori aplic si Micro Sol peste decal, astfel decalul devine mai "ascultator". Dupa ce in mare decalul sa conformat, aplici din nou apa fierbinte dar de data asta rotind betigasul direct peste decal. De la centru spre exterior. Necesita putin exercitiu. Ca exemplu, decalurile de pe fuselaj la Wildcat sunt aplicate in acest fel, acolo a mai trebuit sa se conformeze si pe nituri. Daca avem timp, mai vorbim si la Alba daca vii...

#8 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 November 2013 - 09:46 AM

Frumoase, tare, pentru orice birou de smecher / display.
Decalurile cutate eu le-am rezolvat cu lama. Am taiat cuta respectiva si am completat cu vopsea (in principiu de ulei, ca e mai groasa si, totodata, mai usor de lucrat cu ea) in crapatura :wub: . Dupa stratul de lac de final nu se mai vede nimic.

#9 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 20 November 2013 - 03:52 PM

Imi place ca te-ai dedulcit si la d-astea. Daca ti-ai luat si brevetul de modelist de submarine, ma indoiesc ca-ti mai lipseste ceva (desi eu tot trag cu coada ochiului sa ma vad vreo figurina faina la orizont, ceva!). Bronc-urile nu stiu cum sunt dar niste AFV ai incercat? S-ar putea sa-ti placa.
In rest, calde felicitari si spor la alte ispravi similare!

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 20 November 2013 - 03:52 PM


#10 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 23 November 2013 - 04:28 PM

Salutare. Daca tot spunea ti de informatii , sper sa va placa aceasta mica istorie a lor la rusi si alte informatii .
http://www.rumaniami...nelor-rusesti-1
http://www.rumaniami...nelor-rusesti-2
http://www.rumaniami...nelor-rusesti-3
http://www.rumaniami...lor-rusesti-3-2
http://www.rumaniami...nelor-rusesti-5
http://www.rumaniami...chinul-de-titan
cel ce se preconizeaza sa inlocuiasca pe cel de tip Kilo http://www.rumaniami...ului#more-20674
si despre ultimul tip de submarin de atac http://www.rumaniami...nelor-rusesti-3 dar pana atunci Akula raman de baza http://www.rumaniami...rete#more-15361
si ca desert ceva delicios care altora le a cam dat fiori pe sinari http://www.rumaniami...in-golful-mexic . Spor cu sanatate si ape limpezi !

#11 Useril este offline   LUIZ 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 19
  • Inregistrat: 16-March 14
  • Location:RIO DE JANEIRO BRASIL
  • Interests:CIVIL AVITION

Postat 28 March 2014 - 05:13 AM

Wurger,

Modele excelente, Construyendo'm o Alfa, Akula, 688 și Le triumfător, toate īn 1/350, am deschis un subiect despre ei aici, dar lor sunt foarte bune, felicitări!

Īn ceea ce privește etichetele de pe arcul, īn acest caz, eu de obicei, taie un pic pe circumferință, atunci ea va deveni mai bine, dar īnainte de pas de ceară FUTURE este foarte bun

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 28 March 2014 - 09:52 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi