Forum Machete,Modelism,Hobby: J.R. revine - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

J.R. revine

#21 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 25 June 2006 - 03:17 PM

Intr-un moment de ratacire am luat o fasie de ABS de 0,8 mm, una de 0.5mm, o fasie de ABS de 0,2 mm dintr-o casoleta de inghetata, o bucatica de rama si m-am apucat de treaba.

Imagine postata

Am luat preduceaua de 1,5mm (sa traiesti Alexie!), masuta de plumb, ciocanelul si am inceput prin a "preduci" doua gauri - fig.1(ma-am gandit sa fac balustrada scurta prima oara ca in cazul in care nu-mi convine rezultatul sa nu muncesc prea mult :-) ).
Am taiat cu cuterul si am indepartat zona centrala - fig.2
Am lipit cate o fasiuta din ABS-ul de 0,2 mm pe ceea ce vor fi balustrii laterali (si pe o parte si pe alta). Dupa uscare am finisat partea de jos (am taiat cu cuterul fasiutele care depaseau marginea :lol: ) si am lipit paralel cu margine de sus bucata de fir tras subtire (cam 0,3- 0,4) - fig.3
Balustrul din mijloc l-am taiat - fig.4 si l-am inlocuit cu bucata de fir tras la 0,8 grosime - fig.5
Am lipit o fasie lata de 2 mm din ABS de 0,4mm in partea de jos si din ABS de 0,8mm in partea de sus. Pe capete am lipit doua rondele taiate cu preduceaua de 1,5mm din ABS de 0,4mm -fig.6
Rezultatul final a devenit multumitor fata de prima tentativa care nu m-a multumit.

Imagine postata

Si uite asa ... s-a mai dus o zi.

Imagine postata

Bafta!

#22 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 26 June 2006 - 09:46 AM

Conform cu acelasi principiu am facut si balustrada lunga.

Imagine postata

Pastrand ideea pot spune ca acest mod de constructie al unui astfel de "gard" poate fi folosit si in diorame la un pod sau inprejmuirea unei case. Realizarea este la fel de simpla precum este prezentata si in poze.

Bafta!

#23 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 26 June 2006 - 10:10 AM

Balustrada asta chiar a fost cireasa. Pe langa ca pare foarte simplu de facut arata si mult mai bine decat orice balustrada injectata de fabrica.

#24 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 01 July 2006 - 05:56 PM

Detaliile sunt de cele mai multe ori cele care dau un farmec in plus oricarei machete. Lasa senzatia ca ceva ori s-a intamplat ori urmeaza sa se intample.
Imi puneam astfel problema realizarii unor butoaie pe care sa le asez ici colo pe punte.
N-a fost cazul sa le fac intrucat am primit moca de la SeelMaster butoaie dintr-un set Preiser asa ca le-am finisat "mai de vara" si am inceput sa le vopsesc.

Imagine postata

O problema destul de interesanta este ca acest kit nu are decat o ancora care si asta este relativ corecta si cum imi trebuie doua ancore, m-am apucat (fara sa stau prea mult pe ganduri) sa-mi construiesc doua ancore care sa troneze de-a babord-ulea si de-a tribord-ulea, in prova navei.

Imagine postata

Bafta!

#25 Useril este offline   nasa 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 71
  • Inregistrat: 01-November 05

Postat 28 July 2006 - 12:03 PM

Nene Crios,
FELICITARI!!!, nu credeam ca se poate scoate din plasticuri sa ceva. Lucrarea arata super fain.
Stima,
Sorin

#26 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 07 August 2006 - 09:02 PM

poate te ajuta
http://gallery.rumod...mg39/m794.shtml

#27 Useril este offline   adi_mone 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 29
  • Inregistrat: 29-August 06

Postat 06 September 2006 - 03:26 PM

ma tata ma!!! aci-i casa mea!!! acuma nu va suparati baieti da am luat-o un pic personal cand am vazut lucrarea lui crios. si eu lucrez momentan la "le Gladiateur" de la Heller. multa munca la peste 500 de piese, dar tare placuta.
imi creste si mie inima cand vad un alt om ca mine (la partea de machete), ca pana acuma credeam ca is singur pe lumea asta, si ca nimeni nu ma vrea :-?
mai arata-ne, crios!

#28 Useril este offline   Garide 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 18
  • Inregistrat: 27-January 06

Postat 07 September 2006 - 07:09 AM

Bun venit adi_mone!
Tine aproape de Crios pentru ca ai numa de castigat.
Spor la traba.

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi