Forum Machete,Modelism,Hobby: building H.M.S Victory - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

building H.M.S Victory Revell 1:146

#1 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 06 June 2006 - 09:29 PM

Deja am probleme... :-D
Vopseaua neagra de la Revell e foarte...sticky, si se incheaga foarte repede si se usuca la fel. Nu se poate fluidifica cumva? E foarte nasol fiindca se usuca f f repede si nu e bine.
Si alta problema..exista oare vreo tehnica de a trage linii drepte? Pe fata exteriora a navei am de tras dungi galbene, negre si iar galbene si nu prea ies.( stiti cum arata exteriorul la Victory) Am incercat una neagra si nu prea mi-a iesit deloc bine, adica dreapta :-D Am incercat cat am putut dar sa fie oare si din cauza vopselei negre? Cum ar trebui sa fie pensula?
Pls help me..

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 07 June 2006 - 09:01 AM

Vopseaua neagra este Revell 8 sau Revell 9?
Si da! Se usuca destul de repede, dar nu atat de repede incat sa nu poata fi intinsa satisfacator ceea ce inseamna ca mai trebuie s-o diluezi pentru ca este prea groasa. Ideea este ca mai toate vopselele de la Revell mai trebuiesc diluate chiar si pentru pensula.
Si ca veni vorba de pensula ... pensula trebuie sa aiba parul moale si cu cat suprafata este mai mare cu atat pensula trebuie sa fie un numar mai mare (mai lata).
Imagine postata
Astea sunt o parte din pensulele pe care le folosesc eu.
Dungile
Imagine postata
Pui scoci de hartie deasupra si dedesuptul zonei unde vrei sa vopsesti izoland astfel locurile unde nu vrei sa ajunga vopseaua. Ai grija ca scociul sa fie bine lipit altfel vopseaua se strecoara sub banda de scoci.

Bafta!

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 June 2006 - 11:19 AM

Shadow citeste intii asta http://cartula.net/m...m.php?itemid=65
Vei gasi multe raspunsuri.
Dungile lungi si drepte se trag cu masti:
- daca culoarea dungii este mai deschisa (alb, gri deschis, galben, verde deschis) decit fondul (in cazul tau puntre), trasezi intii dungile, cit de cit drepte si un pic mai late decit este nevoie. Apoi se taie din banda adeziva din hirtie o fisie de lungimea necesara si latimea benzii (masca) si se lipeste peste banda colorata. Atentie, va trebui lipita foarte bine, fara "lufturi", altfel vopseaua fuge sun banda, cum zicea si Crios.
Apoi vopsesti in cularea de baza, atentie insa, sensul de vosite este dinspre banda inspre restul puntii si nu invers!
- daca culoarea este mai inchisa decit fondul (negru, albastru, maro, gri inchis) vopsesti intii fondul apoi din banda adeziva de hirtie faci o contramasca de latimea dungii, apoi vopsesti locul neacoperit. Si aici atentie la senul in care dai cu pensula!
- o problema aparte o are vopseaua rosie: aceasta migreaza, adica daca vopsesti peste rosu, te trezesti ca acesta va iesi, in timp, prin vopseua da baza! Deci rosul se vopseste intotdeauna ultimul!

#4 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 07 June 2006 - 11:52 PM

Va multumesc pentru sfaturile voastre. Inca nu am apucat sa le pun in aplicare dar sigur imi sunt de mare ajutor. :-D Dupa ce trece examenul de pediatrie o sa ma apuc de lucru si revin cu franturi din ce am lucrat.
Va salut.

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 08 June 2006 - 12:33 AM

Pentru pensula vopseaua trebuie sa aiba consistentza smantanii (nu Danone aia cu capac rosu ci din aia mai proasta - deci mai subtire)
Pensula: Pentru a nu lasa dare ar trebui sa folosesti o pensula care are parul lung (tine mai multa vopsea si dintr-o singura trasatura avansezi mult pe lungime).
Parul pensulei trebuie sa fie fin si elastic - cauta cu par de ureche de bovina, par camila sau jder rosu (rot marder) sau o varianta eftina si viabila - par sintetic (in general de culoare galbena. Fa o vizita pe la Fondul Plastic (Han Tei langa Lipscani, 1 Mai (intersectia cu Miciurin), Gara, Galeriile Orizont (in spatele fostului CC pe Bd, Magheru .
Cumpara-ti un scotch de hartie de calitate (bricostore, Praktiker) adica de firma (Tessa, Aero, Den Braven) care sa lipeasca bine dar sa nu-ti strapeze vopseaua de dinainte.
Mai concis, ce ai de facut: Dai coca cu ocru galben; Tai fasii de scotch de latimea benzilor care o sa ramana galben ocru (nu te baza pe latura benzii - rola strange scame pe laterale si in zona aia nu lipeste ca lumea); Masori distante egale pe coca si notezi usor cu creionul in mai multe locuri; lipesti benzile sarguincios ca si cum n-ai vrea sa-ti intre vopsea neagra sub ele; iei pensula buna si vopseaua neagra diluata si incepi ...... sa strici ce facuse-si bine pana aici.
Curaj, "what a man can do another can do" si orice greseala se poate repara. :-D

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 13 June 2006 - 02:55 PM

shadow, la Jun 6 2006, 01:06 AM, a spus:

Tazz.. spuneai intr-un post mai de demult ca ai planuri pentru Victory, planuri care ajuta mai mult la partea de velatura. Nu le-ai putea uploda undeva?


Ceva am eu, dar inca n-am idee cum as putea sa te ajut de la distanta.
Inca studiez problema ...
Cam asta am facut rost despre velatura
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: plan_vele.jpg


#7 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 13 June 2006 - 02:59 PM

Si cam asta despre manevre.
Am 6 coli cu planurile de executie, copii dupa planurile din 1964.
O coala are aproximativ 1,15m x 0,9m.
Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: plan_manevre.jpg


#8 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 14 June 2006 - 07:31 PM

ti-am trimis pe mailul pe care mi l-ai dat poze si linkuri cu planuri de victory,le-ai primit ?

#9 Useril este offline   shadow 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 15-April 06

Postat 14 June 2006 - 10:18 PM

Da, iti multumesc. Daca nu ma insel ti-am scris si in mail asta. Daca nu iti multumesc acum inca o data. :-D

#10 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 649
  • Inregistrat: 17-October 05

Postat 16 June 2006 - 05:22 AM

http://www.objetsdumonde.com/boutique/imag...its/f001A_2.jpg
http://gallery.drydo...els.com/victory

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi