Forum Machete,Modelism,Hobby: Fantasy - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fantasy

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 16 December 2013 - 04:56 PM

Julie Bell este unul din artistii (de fapt una) din domeniul fantasy care imi place foarte mult. Si cum aveam mai demult intentia de a modela o femeie, am incercat sa iau ca sursa de inspiratie una din lucrarile ei.
Piranda are 8 cm calcai-crestet si este facuta din Apoxie Sculpt (atat ea cat si ...chestia din mana ei). Nuanta usor albastruie a pozelor se datoreaza unei mici modificari facute in Photoshop, in incercarea de a "atenua" culoarea alba a materialului.
Nu am reusit sa ma incadrez 100% in tema asa cum mi-as fi dorit, dar sper ca rezultatul obtinut sa va placa.:drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: The-Fabulous-Women-(65).jpg


#2 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 16 December 2013 - 06:01 PM

Mie imi place foarte mult!

Felicitari Silviu! Mi-ar place sa vad lucrarea vopsita Din cate vad are toate ingredientele sa fie o lucrare foarte faina!

Zeno

#3 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 16 December 2013 - 06:52 PM

Mutam de comentariu Zeno, ma bucur ca per total iti place cum a iesit :rolleyes: . Insa nu am sa trec mai departe cu ea la vopsit pentru simplul motiv ca are prea multe bube, si nu-mi place.
Am facut ceva greseli pe care sper sa nu le mai repet pe viitor. Dupa cum bine stii, nu-mi place sa insist prea mult asupra unei lucrari, prefer sa incerc "sa memorez" greselile facute si sa incerc sa nu le mai repet la urmatoarea figurina. Am sa ma multumesc cu faptul ca nu este o "cazatura", ca am mai invatat ceva testand alte modalitati de lucru, si am sa ma opresc aici.
Inca odata insa, multam frumos pentru apreciere.:drinks:

#4 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 17 December 2013 - 08:09 AM

Silviule, felicitari! Nu mai reiau discutia noastra, ma bucur mult insa pentru fiecare pas pe care-l faci inainte si care e vizibil cu fiecare lucrare postata.
Calde salutari!

#5 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 17 December 2013 - 08:49 AM

Foarte frumoasa figurina!
Sanii ti-au iesit bestiali!

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 December 2013 - 09:13 AM

Intr-adevar, frumoasa lucrare, bine proportonata. :hi: :hi: Frumos, abia astept sa o vad si vopsita!
Spor la treaba! :good:

#7 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 17 December 2013 - 10:02 AM

Nicu, cu aceasta lucrare n-as putea spune ca am facut un pas inainte, cel mult as spune ca am batut pasul pe loc . Sunt mult prea multe puncte care sunt facute prost ca sa pot spune ca am inregistrat o evolutie. Totusi nu-mi pare rau nici ca am facut-o nici ca am postat-o, este o lucrare din care am invatat (sau cel putin asa sper) ce anume NU trebuie sa fac pe viitor. Oricum, multam frumos pentru apreciere.
Michi-ro....sanii sunt printre putinele zone de care sunt oarecum multumit de cum mi-au iesit. Dar daca spui ca-ti place lucrarea iti place asta ma bucura pe undeva, insa ma si irita, pentru ca (asa cum se intampla de regula) putea sa iasa si mai bine.
Z-mare.....dupa cum am spus, lucrarea nu mi-a iesit asa cum mi-as fi dorit, asa ca n-am sa o dau spre pictare, pentru ca e pacat de vopsele. Ma bucur insa ca ti-a atras atentia.
Ca sa nu par masochist insa, pot afirma ca in realitate arata mult mai bine decat in poza.....e o tehnica cu pozele astea pe care inca n-o dibui.
Multumesc frumos inca odata tuturor :drinks:

#8 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 17 December 2013 - 10:07 AM

N-ar fi pacat de vopseluri, deloc, ar fi pacat de ea sa nu o vopsesti!

#9 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 17 December 2013 - 02:33 PM

Vezi postareasilviug2009, la 16 December 2013 - 04:56 PM, a spus:

Julie Bell este unul din artistii (de fapt una) din domeniul fantasy care imi place foarte mult.

Julie este si una din preferatele mele, alaturi de Boris Vallejo, alt titan al genului Fantasy.
boris & julie
Silviu, ca de obicei, o realizare de exceptie. Sa vad transpusa in 3D o lucrare a ei imi face o mare placere, sunt un fan al acestui gen de pictura (chiar daca unii o incadreaza la limita kitch-ului), pe vremuri, cand cochetam cu pictura, am reprodus si eu niste lucrari ale lor.
Felicitari pentru realizare, Maestre. :hi:

#10 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 17 December 2013 - 03:06 PM

Salut Sebastian

Daca nu ma insel Julie Bell si Boris Valejjo sunt sot si sotie, nu? Superb lucreaza amandoi, cei care incadreaza acest gen la categoria Kitch-ului din punctul meu de vedere nu agreeaza deloc genul fantasy. Tin minte ca pe site-ul modelsculpt un user si-a primit o "urecheala" destul de serioasa de la administratorul site-ului in momentul in care a incercat sa le desconsidere munca......sunt pur si senzationale lucrarilor lor. Ma bucur mult ca-ti place rezultatul, titulatura de "Maestru" ma onoreaza, insa nu ma defineste.
Mai am mult de galopat ca sa pot intra in aceasta categorie.
Inca odata, multumesc frumos pentru apreciere, sper ca pe viitor lucrarile care vor fi inspirate din artwork-urile celor 2 artisti sa-mi iasa mult mai bine.:drinks:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi