Forum Machete,Modelism,Hobby: OBLIVION - Looking for Jack Harper - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

OBLIVION - Looking for Jack Harper Diorama SF

#1 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 09 January 2014 - 08:26 PM

14 Martie 2077....................
A trecut jumătate de secol de când scavii ne-au distrus Luna....................
Fără Lună, Pământul a fost aruncat în haos... Cutremurele au distrus oraşele în câteva ore...Tsunami au ras tot ce am construit........
Apoi a venit invazia...Am făcut ceea ce trebuia să facem...Am folosit bombele nucleare...
Am câştigat războiul dar ne-am pierdut PLANETA ...


Cu scuzele de rigoare,am făcut această introducere ( este reproducerea fidelă a începutului filmului) pentru ca cei care nu au văzut filmul OBLIVION ( 2013 - cu Tom Cruise) să nu mă creadă sărit de pe fix când vor vedea un portavion în...deşertImagine postata

Ideea acestei diorame a încolţit după ce un coleg de serviciu, mi-a adus kitul LHA - 4 U.S.S. NASSAU produs de ITALERI, scara 1:720 , kit pe care fiul său a încercat să-l "lipească" , cu ceva ani în urmă, folosind tot felul de "lipiciuri" (prenadez, silicon, superglue, etc)Imagine postata Vă puteţi imagina cam cum arăta portavionul...Imagine postata sau , mă rog, ceea ce trebuia să fie un portavion... Multe piese fiind lipsă, am decis (după ce tocmai vizionasem filmul OBLIVION Imagine postata, film ce mie mi-a plăcut , în ciuda părerilor nu prea favorabile ale criticilor) că acest portavion va completa o dioramă .

Ideea dioramei (deocamdată) este cam asta :

O dronă caută urma ADN a tehnicianului Jack Harper

Imagine atasata: O 6.jpgImagine atasata: O 7.jpg


FAZA 1 - Epava portavionului
FAZA 2 - Drona


FAZA 1
Portavionul va fi amplasat într-o zonă ce cândva era fundul oceanului ( unul din ele Imagine postata)
Va fi ( sper ) o epavă ruginită pe a cărei suprafaţă se vor vedea efectele... timpului : rugină, corodare, urme de explozii Imagine postata , etc.
Datorită subţierii bugetului , voi folosi " pigmenţi de casă " ( pudră de talc, mălai , aracet şi altele...Imagine postata )
Am început prin a aduce (atât cât s-a pututImagine postata) portavionul la o formă cât de cât ...să semene a portavionImagine postata Adică l-am dezlipt, am chituit,am.....Imagine postataImagine postataImagine postata

Pentru a-l aduce în stare de epavă, am practicat nişte "găurici" pe care le-am definitivat cu ajutorul unei freze, unui cutter, Imagine postataetc.
Pentru a scoate în evidenţă suprafeţele atacate de rugină şi alţi factori naturali, am ales următoarea variantă:
Am "vopsit" cu aracet suprafeţele (aşa cum am avut eu viziunea) dorite şi am aplicat cu o pensulă pudră de talcImagine postata. Am ales pudra de talc pentru că este foarte fină şi cred, se potriveşte cât de cât cu scara portavionului

Imagine atasata: O 1.jpgImagine atasata: O 2.jpg


A ieşit cam aşa :

Imagine atasata: O 3.jpgImagine atasata: O 4.jpg

Imagine atasata: P1030751-800.jpgImagine atasata: P1030753-800.jpg


Am mai scratch-uit ceva pe la interior Imagine postata

Imagine atasata: O 9.jpgImagine atasata: O 10.jpg

Imagine atasata: O 11.jpgImagine atasata: O 12.jpg


Alte poze :

Imagine atasata: P1030755-800.jpgImagine atasata: P1030754-800.jpg

Imagine atasata: P1030790-800.jpgImagine atasata: P1030791-800.jpg

Imagine atasata: P1030792-800.jpgImagine atasata: P1030794-800.jpg

Imagine atasata: P1030795-800.jpgImagine atasata: P1030796-800.jpg

Imagine atasata: P1030799-800.jpg


Voi folosi tehnica de weathering cu fixativ de păr, sare şi tot ce-i mai trece prin cap...

Mii de mulţumiri Imagine postataImagine postataImagine postatalui Mihai Câmpean ( Busila) pentru materialele documentare puse la dispoziţieImagine postata cu privire la tehnici de weathwering

In speranţa că nu v-am plictisit,

TO BE CONTINUED... Imagine postata










Aceasta postare a fost editata de anakinu: 09 January 2014 - 09:05 PM


#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 09 January 2014 - 11:08 PM

Am vazut filmul si mi-a placut ceea ce scenaristul a incercat sa trasmita.
Fata de interpretarea ta vis-a-vis de subiect, tot ce pot zice la acest stadiu e : de-abia astept sa vad vopsirea navei !

Anakine, May the Force be with you !


Aceasta postare a fost editata de AdiP: 09 January 2014 - 11:09 PM


#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 09 January 2014 - 11:42 PM

Ca de obicei, nu incetezi sa ma surprinzi prin temele abordate! Spor si abia astept sa vad ce-ti va iesi.
Ma bucur ca ti-au folosit materialele, daca mai ai si de la Misu, inseamna ca esti doldora de teorie.

#4 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 10 January 2014 - 07:27 AM

Eu ti-am spus sa nu vezi filmul!
Despre tehnica modelistica, nu sunt eu vreun maestru sa spun ceva pertinent.
Insa, despre creativitate, da-mi voie sa spun: nu incetezi sa ma surprinzi cu ideile pe care le ai. De Stalingrad încoace, ai facut numai chestii originale. Si nu numai! Ai facut chestii care spun ceva! Asta chiar este de lăudat!
Bravo Anakine, si, ma bucur ca ma numar printre cei care te mai vad din cand in cand la o cafea duminica!

#5 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 10 January 2014 - 08:56 AM

Faina abordare,
este greu de realizat machete care sa reprezinte epave tocmai pentru dificultatea de a realiza tot felul de "gauri" realiste :whistle:. Cand sunt folosite scule, fata de situatiile reale, foarte greu apar acele margini neregulate, asa ca modul de realizare mi-a placut.

Recunosc faptul ca mie nu prea mi-a placut filmu, dar pentru a realiza o macheta este o tema buna.

#6 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 10 January 2014 - 10:04 AM

Frumos realizata epava, astept cu nerabdare sa o vad vopsita.
Interesanta tehnica cu pudra de talc, cred ca ar merge si pentru esapamente la tancuri. Sunt curios cum reactioneaza la vopsire, aracetul nu se exfoliaza?
Spor la modelit in continuare.

PS: Mie mi-a placut filmul

#7 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2014 - 10:40 AM

Foarte tare.

Pe cat de dificil, pe atat de interesant subiectul.
Foarte misto facut pana acum. Cand vei ajunge la vopsit/weathering promite sa fie spectaculos.
Si materialele folosite sunt originale...sunt tare curios cum o sa mearga.
Spor in continuare, voi urmari cu interes.

PS: nici eu n-am vazut filmul...dar sper sa rezolv in viitorul apropiat:)

Aceasta postare a fost editata de BMF: 10 January 2014 - 10:41 AM


#8 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 10 January 2014 - 10:56 AM

Salut,
Excelent subiectul Anakine, ma bucur ca ne vei prezenta asa o lucrare.
Filmul a fost in regula, mi-a placut in mod deosebit nava lui. L-am si vazut pe unul pe FB ca a facut-o scratch, o minunatie.
Spor si te urmarim atenti.
Bill

#9 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 10 January 2014 - 01:02 PM

Domnilor, Imagine postatamultumesc de aprecieri Imagine postata. Sper sa nu dezamagesc...cu vopsireaImagine postata
Am o mare problema cu vopselurileImagine postata. Am comandat o groaza de vopseluri (vallejo in mod special, care sa aduca, cu rugina) dar sa dea Imagine postata daca se potriveste culoarea care se vede pe calculator cu realitateaImagine postata. Mai fac o incercare cu Model Master, poate, poate. Mi-ar fi trebuit un 84 de la Revell, dar nu am gasit la magazinul din PantelimonImagine postata
Voi face o comanda si cat astept, voi mai lucra la epava.
JangBogo @ : iti multumesc pentru documentatia pusa la dispozitie !Imagine postata

Panzerseba @ : Sincer,nu stiu cum va reactiona aracetulImagine postata,dar daca dupa primul strat de vopsea sigilez cu lac mat, nu cred sa fie vreo problema (sau mai bine zis, sper sa nu fie nicio problema.) Referitor la pudra de talc,cred ca merge la esapamentele de tanc pentru ca are o textura foarte fina

Inca o data, multumesc de aprecieri Imagine postataImagine postata!

Aceasta postare a fost editata de anakinu: 10 January 2014 - 01:05 PM


#10 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 11 January 2014 - 12:00 AM

Foarte convingatoare epava...astept cu maxim interes vopsirea!

#11 Useril este offline   GGG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 531
  • Inregistrat: 20-September 09
  • Location:Pitesti

Postat 11 January 2014 - 09:46 PM

Bai nene, tu stai, lasi lumea sa creada ca te-ai lasat de machete, dar si cand vii cu cate un proiect nou bagi lumea in boala :clapping:

#12 Useril este offline   gavril 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 24-November 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Istorie militara si in special WW2

Postat 13 January 2014 - 09:28 AM

Interesant subiectul,mult spor in continuare...:clapping:

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 January 2014 - 09:29 AM

Filmul nu l-am vazut, dar voi fi cu ochii pe tine!!!
Pina aici arata excelent! :good:

#14 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 25 January 2014 - 01:03 PM

]Multam Imagine postata!
Din cauză "de zăpadă"Imagine postata, după ce am dat la lopată să curăţ aleea, am revenit asupra epaveiImagine postata.
De când am hotărât să "modelez" epava (adică acum vreo 3 luni), am tot căutat pe netImagine postata imagini cu epave de nave. Am observat că, în marea majoritate a cazurilor, structura de rezistenţă (coaste, punte) rămâne aproape intactă şi am încercat să obţin acest efect prin adăugarea pe interior a unor bucăţele de plasă pentru polistiren, pe care mai apoi am tăiat-o ca să "dea bine la ochi"Imagine postata
A ieşit cam aşa :

Imagine atasata: P1030808-800.jpgImagine atasata: P1030809-800.jpg

Imagine atasata: P1030810-800.jpgImagine atasata: P1030811-800.jpg

Imagine atasata: P1030812-800.jpgImagine atasata: P1030813-800.jpg

Imagine atasata: P1030814-800.jpgImagine atasata: P1030816-800.jpg

Imagine atasata: P1030816-800.jpgImagine atasata: P1030817-800.jpg

Imagine atasata: P1030818-800.jpgImagine atasata: P1030819-800.jpg

Imagine atasata: P1030820-800.jpgImagine atasata: P1030821-800.jpg

Imagine atasata: P1030822-800.jpgImagine atasata: P1030823-800.jpg

Imagine atasata: P1030824-800.jpgImagine atasata: P1030825-800.jpg

Imagine atasata: P1030826-800.jpg


Va urma aceeaşi "pigmentare" cu aracet,fixativ de păr, talc, mălai , etc.
Tot din cauză "de zăpadă" nu mai pot vopsi în atelier (este foarte frig), aşa că am decis să construiesc o "cutie de vopsit"
Am cumpărat o cutie de alimente de 25 litri (18 lei) şi două "culăre" Imagine postatade PC.

Imagine atasata: P1030815-800.jpg
Când am vrut să dau gaură pentru ventilatoare, plasticul de pe "fundul "cutiei a plesnit
Imagine postataImagine postata
Am adăugat nişte carton mai gros, l-am lipit de "fund" cu silicon şi acum aştept să se usuceImagine postata
Cam atât deocamdată ! Imagine postata
P.S. Sper să vă placă Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de anakinu: 25 January 2014 - 01:27 PM


#15 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 25 January 2014 - 01:21 PM

Pe mine lopata m-a intepenit astazi, dar la tine vad ca fost aperitiv la un meniu mai bogat.
Foarte fain pana acum, spor in continuare (cu sau fara lopeti)!

#16 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 25 January 2014 - 06:35 PM

Foarte interesant proiect si abordare. Sunt numai ochi. Imagine postata

#17 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 06 February 2014 - 05:58 PM

Bine v-am regăsit !Imagine postata
În (foarte) puţinul timp liber pe care îl am la dispoziţie, am vopsit epavaImagine postata...
Premieră pentru mine, am folosit numai acrilice şi pot spune că începe să-mi placă să lucrez cu acest tip de vopseaImagine postata.

Deşi nu se vede prea bine, ( voi reveni cu poze făcute la lumina zilei) am dat primul strat de Panzer Aces - Light Rust 301, apoi am combinat cu Panzer Aces - Red Tail Light 307, în cam trei nuanţeImagine postata...
Îmi pare rău că nu am putut să fac nişte poze mai bune, dar "solniţa" mea nu prea face poze la temperaturi scăzuteImagine postata.

Iată ce a ieşit :

Imagine atasata: P1030833-800.jpgImagine atasata: P1030834-800.jpg

Imagine atasata: P1030835-800.jpgImagine atasata: P1030836-800.jpg

Imagine atasata: P1030837-800.jpgImagine atasata: P1030838-800.jpg

Imagine atasata: P1030839-800.jpgImagine atasata: P1030840-800.jpg

Imagine atasata: P1030841-800.jpgImagine atasata: P1030842-800.jpg

Imagine atasata: P1030843-800.jpg


Mie îmi place cum a ieşit, nu ştiu dacă şi vouă Imagine postata

Acum nu ştiu ce să facImagine postata : să las epava aşa , sau să dau cu fixativ, sare, apoi un gri pe ici pe colo ...Imagine postata

Sincer, având în vedere că (teoretic) epava a trecut printr-un război nuclear, a zăcut pe fundul oceanului până acesta s-a transformat în deşert, a avut parte de furtuni de nisip , ploi şi altele... cred că o să o las aşa Imagine postata

P.S : Între straturile de vopsea am "încropit" din carton "vinovatul" pentru toate nenorocirile ce s-au abătut asupra Pământului Imagine postata:
TET , nava extraterestrăImagine postata. Doar am încercat să văd cum iese...Imagine postataNu este terminat Imagine postata

Imagine atasata: P1030844-800.jpgImagine atasata: P1030845-800.jpg

Imagine atasata: P1030846-800.jpg


Deocamdată, atât pentru azi...Imagine postata
Spor ! Imagine postataImagine postata

#18 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 06 February 2014 - 10:20 PM

Parerea mea, ar merita niste operatiuni de chipping (ca o faci cu sare sau cu solutii dedicate AK) si de weathering cu diferite nuante. Sunt colegi mai avizati care sper sa intervina.
Ca baza, arata foarte fain. Dar mi-ar place sa vad efortul tau dus mai departe. Ceea ce ai facut pana acum chiar merita! :dribble:

#19 Useril este offline   michi-ro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 894
  • Inregistrat: 18-January 12
  • Location:bucuresti / pitesti
  • Interests:fotografia
    modelismul

Postat 07 February 2014 - 07:43 AM

"Sincer, având în vedere că (teoretic) epava a trecut printr-un război nuclear, a zăcut pe fundul oceanului până acesta s-a transformat în deşert, a avut parte de furtuni de nisip , ploi şi altele... cred că o să o las aşa "
si eu zic la fel. Nu are cum sa mai aiba nici pic de vopsea pe ea!
Poate sa ii dai un praf de alb sau beige. Ea fiind in pozitia din diorama, dai de sus, cumva vertical, si il lasi sa se puna unde vrea el. Un fel de prafuire sau ca sa folosesc un limbaj elevat, "dustting" (nu stiu daca exista termenul dar suna bine, nu?)

Aceasta postare a fost editata de michi-ro: 07 February 2014 - 07:46 AM


#20 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 07 February 2014 - 09:25 AM

Salutare. Ca intotdeauna lucrari de o imaginatie exceptionale . Am vazut "epava "in niste poze de la intalniri si chiar ma intrebam ce proiect mai e pe tzeava "" . Cu topicul asta a venit si lamurirea. As vrea doar sa mi exprim parerea in privinta a ce spunea ti despre cum sa ramana nava ca vopsire , din ce vad acum e toata in nuantze de rugina . Parerea mea este insa ca nu trebuie sa ramana asa , daca tot i ati facut efecte pe ea cu tot felul de substante care sa creeze efectul depunerilor de microorganisme si alte ďngrediente "ale oceanului apoi a secat si a ramas ca un desert eu unul nu cred ca are cum sa ramana in rugina practic fierul fiind ďmbracat"de acele ingrediente oceanice plus desert (fundul oceanului ) nisip,sare de mare si altele care vanturate de furtuni ar prafuii toata structura . Cand am lucrat am vazut fostele pescadoare oceanice de aproape , pe xterior pe o buna bucata de bordaj ce acum era in afara datorita ca ele erau in parte dezechipate pt RK aveau ca o centura ca si cum ar fi fost bucati tulpini de porumb (coceni). Aveau diferite culori de gri sau crem (a piatra ) probabil in functie de vechime /uscare . Nu prea vedeai rugina printre ele . De aceea cred ca ar trebuii sa predomine , gri, bej si prafuire . E doar o parere . Asa ca spor la imaginatie si aplicatie si sa ne incantati in continuare . :hi:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi