Forum Machete,Modelism,Hobby: Infanterist german sec.14 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Infanterist german sec.14

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 27 February 2014 - 10:53 AM

Autocritica - nu-mi place finisarea, am sa mai insist mai mult si sper sa fie si mai bine dupa ce-i voi da jos bratele.
Insa in mare cam asta este lucrarea. Ca de obieci, in poza imi iese ceva mai nasol decat este in realitate, insa sper ca ce vedeti aici sa nu displaca.
Scara la care am lucrat este 1:32, materialul este Apoxie Sculpt.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 27 February 2014 - 10:59 AM


#2 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2014 - 12:37 PM

Deci....Putem sa dăm cu piatra ?

#3 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 27 February 2014 - 12:43 PM

Caline (si oricine altcineva) ia-ti/luati-va avant si da fara jena cu ea (adicatelea piatra). Daca eu m-am oprit cu autocritica la finisare, nu inseamna ca alte bube nu exista. Modificari pot fi aduse in continuare, dupa ce-i indepartez bratele o sa-mi fie mai usor sa fac retusuri.

#4 Useril este offline   AlexSasu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Location:Edinburgh, Scotland

Postat 27 February 2014 - 03:19 PM

Mie unul imi place. Atentie mare la detalii ca de obicei... plus ca la scara aia eu unul n-as comenta cu mai nimic. Tot ce e sub 1/8 ma cam depaseste. N-am lucrat niciodata atat de mic si nici nu cred c-o voi face asa ca ar fi dubios sa dau indicatii :D. Sabia e cam lata, ce-i drept, dar cum ziceam, nu ma bag. Si polibele mainii stangi imi pare scurt, da probabil e doar unghiul din care e pozat de vina. Mie, personal, mi-ar placea sa-l vad si vopsit :D. Spor la eventuale modificari!

#5 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 27 February 2014 - 06:06 PM

Silviule, hai sa fiu eu ala rau, sunt direct interesat (prietenii stiu de ce):
CE-MI PLACE:
Ca privire generala, ca personaj de epoca, imi place. N-am studiat exact documentatia de epoca, dar stiu ca te informezi cu atentie.
Imi place ipostaza generala, modul in care l-ai asezat, proportiile (desi e cam lat in spate :-) )coiful-palarie, chipul, modul cum arata "camasa", cutele ei, curelele, scutul.
CE MI SE PARE DISCUTABIL:
1. zonele de imbinare: la cap, zona dintre par si guler; zonele de trecere la brate intre diferitele piese (de exemplu, la poza din spate, bratul stang, trecerea intre camasa de zale, antebratul in elementul acela de piele si mana in sine), zona de trecere de la picior si incaltaminte.
2. mi se par cam ciudat, usor disproportionate, zona antebrat, mana stanga, palma. Ultima ar putea fi mai cizelata? Parca capitolul palme ar mai putea fi lucrat.
3. cureaua care i-a intrat tare in omoplati infanteristului.
4. teaca lata si lama sabiei cam lata, varful ei, aici nu ma pot pronunta clar, era dotat cu asa ceva? IN poza din spate, taisul lamei are o forma cam modificata in prima treime de lungime de la garda in sus (pare usor stirbita, dar nu asta-i problema, ci latimea lamei care nu mai e aceeasi. Poate poza este de vina, nu stiu!). Teaca ar trebui sa aiba si ea, infasurata, ceva curea de prindere.
5. la piciorul drept, partea interioara, apar niste "bumbi" ciudati.
Dar, repet, ca dinamica, forma generala, proportii stapanesti subiectul. Mai ales la scara asta! Ceva mai multa atentie la detalii cred ca va face diferenta!!
Sanatate si spor, stiu ca mai avem ce vedea de la tine! :hi:

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 27 February 2014 - 06:08 PM


#6 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 27 February 2014 - 07:06 PM

Alex, eu zic ca pe viitor, daca ai ceva de comentat, fa-o fara nici cea mai mica urma de retinere. Faptul ca nu ai lucrat pana acum decat la scari mari nu inseamna ca nu poti aduce observatii la o lucrare de mici dimensiuni, anatomia este aceeasi, doar nivelul de executie al detaliilor este diferit. Asa ca, fara mila. Multumesc frumos insa pentru apreciere.
Nicu, chiar ma bucur ca ai analizat cu atata atentie lucrarea. Nu-ti face probleme in legatura cu rautatea, intotdeauna am asteptat critica din partea celor care vor sa-mi comenteze lucrarileL ucrul cu Apoxie Sculpt difera destul de mult fata de lucrul cu Fimo, prin aceea ca 50% din lucrare o fac prin sculptura propriu zisa, dupa ce materialul s-a intarit. Cred ca mai imi trebuie inca vre-o 20 de figurine la activ pana pot sa spun ca incep sa stapanesc tehnica.....asta ca sa-mi aduc oarece scuze legat de eventualele greseli.
Referitor la observatiile tale, am sa incerc sa le iau pe rand, ca sa nu omit ceva.
1) Zonele de trecere de care spuneai intr-adevar nu-s multumit de ele, am sa incerc sa le refac dupa ce-i tai bratele
2)nu prea stiu la ce te referi cand spui usor disporportionate (antebrat, palma)....lungime...grosime...
3)Am atasat poza dupa care am facut lucrarea....daca sabia nu este o arma reala, atunci vina mea este ca nu am pus intrebari inainte de a o lucra.
4)Bumbii aia se observa mai bine cu ochiul liber....din pacate poza nu-i prezinta asa cum trebuie

In privinta spatelui lat, si aici tind sa-ti dau dreptate, tot legat de modalitatea de executie tine. Am lucrat mainile separat, dupa care le-am atasat.....se pare ca n-am tinut cont de aspecte legate de masa musculara la care se adauga strat de zale+haine. Am sa vad ce se poate modifica.
Multam frumos atat pentru comentariu, cat si pentru aprecieri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: german1300-1500.3.jpg


#7 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 28 February 2014 - 12:40 AM

Silviu, ilustratia postata de tine este relevanta pentru ceea ce vroiam sa spun la punctul nr.2: uitate- te, te rog, la bratul stang, rezemat de scut,din ilustratie. Exista o diferenta redusa intre circumferinta zonei antebratului (care, pe langa maneca acelei scurte din piele de vitel/bou, purtate, de regula sub armura, camaza de zale, mai are si o protectie metalica special, un fel de benzi metalice inchise cu niste cureluse) si cea a portiunii bratului, acoperite de maneca de zale. Ori, la tine, diferenta intre cele doua circumferinte mi se pare cam mare.La fel, acum observ, postura in care pumnul strange manerul armei, plasat invers decat pozitia lui obisnuita de tinere/folosire, mi se pare un pic neafireasca.
In rest, multam frumos ca ai ales sa impartasesti cu noi aceasta noua experienta. Si o constatare placuta ca ramai pe o directie evolutiva buna! :drinks:

Aceasta postare a fost editata de JangBogo: 28 February 2014 - 12:42 AM


#8 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 28 February 2014 - 09:31 AM

Nicu, in general un desen sau o alta sursa de inspiratie nu e musai sa fie copiata intocmai, decat la o cerere expresa a cuiva. Altfel, zic eu ca cel care o sculpteaza isi poate pune amprenta, schimband pe ici pe colo cate ceva. Mai departe insa pot spune ca........ASTA NU JUSTIFICA GRESELILEEEEEEEEEEEEEEEE :bang: .........mai ales care-s atat de evidente si nu sunt justificabile. Nu pot avea pretentia de a spune ca dau inainte atunci cand imi trec pe sub nas, fara sa le observ. In sfarsit....prea multa flagelare suna a masochism. In privinta mainii si a sabiei....acolo n-as fi de acord cu tine. Important este ca mana sa aiba o pozitie naturala, si aici nu cred ca am gresit. Sabia se sprijina pe umar nu cu taisul, si cu muchia neascutia......faptul ca e inclinata.....n-as zice ca e o greseala. Nu este la fel ca in poza, este adevarat, insa nu cred ca este o pozitie care nu poate fi adoptata.
Trebe sa gasesc un ceva cu care sa tai bratele, si am sa fac cat de multe retusuri pot.
Multam mult pentru critica, din punctul meu de vedere, cu cat esti mai pretentios cu atat ma ajuti mai mult.
:friends: :drinks:

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 28 February 2014 - 09:31 AM


#9 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 28 February 2014 - 10:42 AM

Silviu, eu iti multumesc ca ne impartasesti toate lucrurile acestea. Tocmai pentru ca stiu cat esti de perfectionist, am insistat putin, sper, fara sa exagerez. Nici nu trebuie cazut in extrema cealalta, mai ales ca sunt si aici colegi mult mai avizati, cu o privire mult mai atenta.
Stiu, in egala masura, din putinul exercitiu de pictat, ca unele lucruri se vad prea putin sau deloc la scara asta. Tu ai figurina in fata ta si tu o vezi cel mai bine. Astept cu placere sa vad noi poze dupa ce termini cu micile rectificari.
Calde salutari si spor!

#10 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 01 March 2014 - 10:23 AM

Silviule, ca "atmosfera generala" imi place (stapanesti anatomia, proportiile si posingul). Despre detalii nu ma leg pentru ca vad ca deja esti constient de ce trebuie imbunatatit. Astept sa vad o vad dupa finisaje. Imagine postata
In ce priveste greselile care iti trec pe sub nas, eu zic sa nu fii suparat. Sunt normale si numai in timp si cu exercitiu vei ajunge sa le eviti cu naturalete.

PS: Cum stai cu lucrarea cu centaurul? :)

#11 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 01 March 2014 - 02:44 PM

Multam frumos Bogdan pentru suport. :drinks:
In privinta greselilor si a iritarii generata de acestea.....daca ar fi fost niste greseli scuzabile/discutabile n-ar fi fost o problema.
Este ca si cum ai incerca sa pictezi un coif, si o buna parte din culoare are "da navala" peste alt element al lucrarii. Postezi lucrarea si mai si spui citez "Autocrititca - bla bla bla....)
Deci cu alte cuvinte nu am observat ce sarea drept in ochi. Ce dracu doar n-am orbu' gainilor....
Insa asta e, o trec in agenda, incerc sa ma feresc de ea pe viitor.
Ce pot afirma cu CERTITUDINE este ca pe viitor voi scoate lucrari mult mai bune.
In legatura cu lucrarea cu centaurul e pe vine......am intarziat cu ea deoarece (consider eu) este o lucrare mai complexa, in care nu am gasit pana acum modalitatea de plasare a celui de-al 4 element (n-am vrut sa folosesc 5, ca intram in conflict cu cei care au realizat filmul al 5-lea element)
Cu alte cuvinte va fi o vignetta care cuprinde 2 centauri, o amazoana si ... un al 4-lea element.
Sper sa iasa bine.
Inca odata, multam pentru suport si apreciere.

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 01 March 2014 - 02:45 PM


#12 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 02 March 2014 - 09:26 AM

Vezi postareasilviug2009, la 01 March 2014 - 02:44 PM, a spus:

Ce pot afirma cu CERTITUDINE este ca pe viitor voi scoate lucrari mult mai bune.

Din ce am vazut pana acum, nu am nici cea mai mica indoiala ca asa va fi. Imagine postata

Vezi postareasilviug2009, la 01 March 2014 - 02:44 PM, a spus:

In legatura cu lucrarea cu centaurul e pe vine......am intarziat cu ea deoarece (consider eu) este o lucrare mai complexa, in care nu am gasit pana acum modalitatea de plasare a celui de-al 4 element (n-am vrut sa folosesc 5, ca intram in conflict cu cei care au realizat filmul al 5-lea element)
Cu alte cuvinte va fi o vignetta care cuprinde 2 centauri, o amazoana si ... un al 4-lea element.


M-ai facut tare curios. Abia astept sa vad ce o sa iasa. Imagine postata

Spor maxim!


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi