Forum Machete,Modelism,Hobby: Va salut! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Va salut!

#1 Useril este offline   k4r4kt3r 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 12-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2014 - 10:24 PM

Salutare tuturor!
Ma numesc Cristian am 37 de ani si sunt din Bucuresti. Am revenit la acest hobby dupa o pauza destul de lunga si am decis ca e timpul sa fac lucrurile ca la carte. Asa a venit nevoia de informare si implicit inscrierea pe forum. Deocamdata am lucrat un F-15C de la Italeri(1:72), care F-15 fiind prima macheta la care am folosit aerograful a iesit asa si asa. Am incercat si cateva tehnici de invechire pe el si a iesit cam murdar, dar e ok. Trebuie sa imbunatatesc finisarea imbinarilor (filler si regravare) si trebuie neaparat sa dau si un primer, deoarece am vopsit direct plastic si nu a iesit chiar ok. Acum imi fac curaj sa ma apuc de un F4F-3 Hobby Boss 1:48. In masura in care imi permite timpul o sa incerc sa deschid un topic dedicat in sectiunea corespunzatoare. Acestea fiind spuse va urez bafta si spor la machetat.

#2 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 March 2014 - 10:50 PM

Bine ai venit !


Primerul nu e obligatoriu , cel putin la mine :) Eu il folosesc eventual cind plasticul e prea inchis la culoare fata de vopseaua cu care vreau sa dau, sau cind vopsesc machete din rasina.... De multe ori ajunge sa iti estompeze din detaliile fine.

#3 Useril este offline   k4r4kt3r 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 12-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2014 - 12:10 AM

Cam din cauza asta vreau sa trec la 1:48. Am incercat pe F-15 un wash pentru liniile panourilir si nu a vrut deloc sa se lipeasca de model. Daca ii mai dadeam si un primer cred ca ramaneam fara detalii. Treaba e ca am observat si la unele machete la 1:48 ca nu au liniile gravate prea adanc.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 March 2014 - 07:25 PM

Bun venit printre noi!

Citeaza

Am incercat pe F-15 un wash pentru liniile panourilir si nu a vrut deloc sa se lipeasca de model.
Cam neclar ce spui aici, cine pe cine nu se lipeste?
Grundul se da in strat subtire, din aerograf sau din spary, astfel nu imbicsesti detaliile.

#5 Useril este offline   k4r4kt3r 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 12-January 14
  • Location:Bucuresti

Postat 02 March 2014 - 09:10 PM

Am vrut sa zic ca liniile panourilor nu au fost suficient de adanci sa ramana wash-ul in ele. Ar fi trebuit sa le adancesc un pic.

#6 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 06 March 2014 - 12:04 AM

Cu un aerograf mai bunisor(nu BD , sa zicem un Harder) poti sufla un Surfacer 1500 de la Gunze intr-un strat extrem de fin. Am facut-o la 1/72 , si a iesit minunat...

Aceasta postare a fost editata de busila: 06 March 2014 - 12:05 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi