Forum Machete,Modelism,Hobby: ce balast folositi? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

ce balast folositi? pentru echilibrarea machetei

#1 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 08 April 2014 - 03:33 PM

Spre sa nu irite pe nimeni intrebarea. Am dat o cautare pe forum pentru cuvintele "balast" si englezescul "ballast" si nu am gasit nimic relevant. Am vazut odata un clip pe youtube, dar nu mai stiu ce folosea autorul si nici clip-ul nu reusesc sa il mai gasesc.
Prin urmare: instructiunile avionului pe care vreau sa il fac (F-16 de la Italeri, scara 1:72) spun sa includ un balast in radomul avionului in greutate de 10gr. Presupun, pentru ca macheta sa nu stea pe coada. La scara aceasta spatiul respectiv este destul de mic. Am cantarit diverse obiecte mici (nasturi, tinte, suruburi, piulite), dar cantarul meu de bucatarie le gaseste lipsa. :D M-am gandit si la chit, dar nu stiu daca este suficient de greu. Imi da cineva va rog o idee in legatura cu ce obiect sau material sa folosesc?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 09 April 2014 - 10:19 AM

Pentru balast se foloseste plumb, fie in bucata intreaga, fie alice. De preferat prima varianta, pentru ca densitatea pe volumul ocupat este mai mare.
In instructiunile de montaj se indica si greutatea lestului ce trebuie pus intr-un anume loc, atunci cind e cazul. Din experienta mea, de multe ori greutatea indicata este mult peste necesitate sau ...locul indicat este atit de mic, incit si daca ai folosi uraniu, pe volumul dat, nu ai obtine greutatea indicata!
Pentru determinarea locului si greutatii necesare, eu folosesc urmatoare metoda.
- asamblez macheta "la rece", adica pun tot ce este nesesar in partea din spate a punctului de sprijin (motoare, ampenaje etc), in general trenul principal de aterizare.
- in locul montarii jambelor introduc doua tije de plastic, resturi de la ramele kit-ului, pe care sprijin avionul.
- aleg punctul unde vine pus lestul [botul avionului, partea din fata a motoarelor (daca acestea trec de punctul de sprijin!!!), sub podeaua cocpitului etc)
- pun in acel loc o bucata sau bucati de plumb, dupa caz, pina macheta pica in bot. Aceasta va fi greutatea necesara pentru echilibrare.
Dupa asamblarea finala, elementele adaugate in partea din fata punctului de sprijin (parbriz, cupola, interior cocpit, elici, jamba de bot etc) nu vor face decit sa ingreuneze acea parte, deci avionul sa stea cit mai stabil.

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 09 April 2014 - 10:34 AM

Salut,
cand a fost cazul, dimensiunile machetei mi-au permis sa folosesc piulite din otel, care au realizat o contramasura suficienta.

#4 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 09 April 2014 - 02:13 PM

exact cum a spus Zmare. Plumb! Si poti sa folosesti plumb pentru pescuit. Vine sub forma de bile mici pe care poti sa le mai turtesti cu un parent astfel incat sa incapa in botul avionului.

#5 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 09 April 2014 - 06:03 PM

Salve !:hi:
Big Z are dreptate : cel mai bun este plumbul :rolleyes:
Am folosit plumb turnat la "Herculan":crazy:

Imagine atasata: P1030651-800.jpg

Uite cum am procedat eu : Am luat folie alimentară de aluminiu şi am presat-o, pe interior ,īn "botul" Herculanului (desigur, pānă să īl montez) . Mi-a ieşit o matriţă ce a copiat perfect interiorul "botului". Īntr-o cutie de "pateu" (golită, desigur :crazy:) am topit plumb şi l-am turnat īn matriţă. Balastul obţinut astfel l-am fixat cu ajutorul siliconului. S-a echilibrat perfect !
Aşa am procedat eu :pardon:.( probabil că sunt zeci de metode :book:)
Spor :punk:!
Alin :hi:.

#6 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2014 - 09:06 AM

Pe la magazinele mai serioase de pescuit puteti gasi plumbi gata formati conic, usor rotunjiti.
Se numesc - pentru montura Texas sau Carolina.
http://www.fishmag.r...ntura-texas.htm

In rest, bilele mici de pus pe fir, care se gasesc si la tarabele de pescuit din piata. La astea e bine ca adaugi treptat cat iti trebuie si la anumite avioane conteaza.
Me 262 are o jamba fata asa subtire ca daca pui mult plumb risti sa se rupa numai daca-i dai un deget in bot.

#7 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 10 April 2014 - 04:18 PM

Multumesc pentru raspunsuri! Cred ca am invatat destula teorie ca sa ma apuc de treaba. Ramane de vazut ce mai gresesc/invat prin practica. :-D Oricum, trebuie sa spun ca, fie direct, fie indirect prin postarile anterioare, membrii acestui forum mi-au fost de mare ajutor.

@anakinu, frumoasa macheta!

#8 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 10 April 2014 - 09:10 PM

Vezi postareaFinn, la 10 April 2014 - 04:18 PM, a spus:

Multumesc pentru raspunsuri! Cred ca am invatat destula teorie ca sa ma apuc de treaba. Ramane de vazut ce mai gresesc/invat prin practica. :-D Oricum, trebuie sa spun ca, fie direct, fie indirect prin postarile anterioare, membrii acestui forum mi-au fost de mare ajutor.

@anakinu, frumoasa macheta!


:hi:

#9 Useril este offline   Bojoiu 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 13-April 14

Postat 19 April 2014 - 09:07 AM

Salut! de obicei eu folosesc la avioane la 1/72 piulite M8 sau M10 din inox (inoxul fiind putin mai greu decat otelul normal), lipite in spatele cabinei.
Greutatea lor este de ajuns, chiar daca sunt mai usoare decat greautatea din instructiunile de asamblat.
Plumb folosesc doar la avioane mai mari...fiind un metal moale se prelucreaza mai greu (ma refer la taiatul in bucati mai mici...)

Finn: daca cauti un cuvant romanesc pentru ''ballast', de ce nu zici greutate ;)'

#10 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 03 May 2014 - 07:00 PM

Salut si multumesc!

Citeaza

Finn: daca cauti un cuvant romanesc pentru ''ballast', de ce nu zici greutate ;)'
Pai, nu cautam alta traducere la "ballast" decat cea de "balast" (cuvantul pe care l-am mentionat in primul post). :D Cuvantul "greutate" mi s-a parut apt sa produca o arie mult prea larga de rezultate la o cautare pe forum, in special in conditiile in care instructiunile nu foloseau termenul "weight" pentru ce ma interesa pe mine. Am gasit un clip de la Italeri care pare sa arate metoda pe care am vrut sa o descriu mai sus, dar nu mai gaseam link-ul. http://www.italeri.c...etail.asp?id=52 (din momentul 01:34) Pare sa fie un fel de Blu Tack (poate blu tack pink ?). In clip nu vad sa se mai foloseasca si alta greutate, dar ma gandesc ca se poate baga si o piulita sau alta piesa in "plastilina" respectiva.

#11 Useril este offline   anstro 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 427
  • Inregistrat: 12-January 10
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie

Postat 03 May 2014 - 08:49 PM

Salut

Plastilina, blu tack, patafix, chit, sunt bune, dar pentru unele machete nu e suficient doar atat, de aceea se recomanda plumb, care are densitatea cea mai mare, din ceea ce e facil de procurat.

Aceasta postare a fost editata de anstro: 03 May 2014 - 08:49 PM


#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 May 2014 - 09:51 AM

Teoretic se pot folosi si puf de gaina, no problem, daca ai unde sa-i viri! :whistle: Toata treaba e sa ai o greutate cit mai mare pe un volum cit mai mic, de aceea se recomanda plumb. Poti pune 5 grame de plumb, intr-un volum de 0,4 cmc sau poti pune o piulita intr-un volum de 0,7 cmc sau blu tak in volum de 3 cmc, depinde ce loc ai.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 04 May 2014 - 09:52 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi