Forum Machete,Modelism,Hobby: Print Machete Carton - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Print Machete Carton

#1 Useril este offline   sjohnnyc 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 12-January 14
  • Location:Iasi

Postat 09 April 2014 - 08:49 AM

Buna ziua.

Are cineva sau exista ceva site-uri cu printuri pentru machete din carton?

Am inteles ca se printeaza pe autocolant schema, se lipeste pe carton, se decupeaza si se obtin piesele.

Sper ca m-am exprimat corect.

Multumesc pentru ajutor.

#2 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 09 April 2014 - 10:44 AM

Salut,
incerc dupa posibilitatile mele sa aduc putina lumina in acest subiect.
Modelele sau machetele din carton, dupa cum le spune si numele sunt realizate (aproape exclusiv) din acest material, adica un carton de diferite grosimi.
Pentru realizarea acestor machete in general sunt doua directii pe care poti sa apuci: sa cumperi machete la kit, gata tiparite sau sa gasesti siteuri cu machete gratis, pentru care de asemenea se downloadeaza componentele si imeginile respective se lipesc pe carton. In primul caz, unele componente nu trebuie lipite separat pe carton, fiind deja printate pe un material cu densitatea corespunzatoare.

Ca sa gasesti ceea ce te intereseaza, prima data folosesti vestitul goagle pentru a gasi macheta, adica pozele. Cand gasesti componentele respective, a doua faza, asa cum ai presupus este printarea lor. Aici fie folosesti hartie autocolanta, fie folosesti banalul lipici de hartie. Daca suprafata piesei este mare, folosirea de autocolant este mai facila, deoarece impiedica cutarea hartiei. Se mai practica in anumite situatii si pulverizarea de adeziv spray care asigura un strat uniform. Cred ca cea mai facila metoda este totusi cea a autocolantului. Urmeaza evident decuparea si asamblarea. Singurul lucru de care trebuie sa tii cont este grosimea cartonului, acest parametru este de regula indicat in instructiunile de montaj. Mai clar, pentru o nava de exemplu, structura de rezistenta, partea cocii care se bordeaza este confectionata din carton de 1.5 sau 2 mm in timp ce setul componentelor se confectioneaza din carton de 0.5 mm de exemplu. Acest lucru este esential, deoarece daca nu se tine cont de grosimea materialului, piesele nu se asambleaza corespunzator.

Ca sfat, in general machetele din carton la "liber" sunt in general destul de simple, de asemenea mai apar probleme la scanarea si printarea lor cand se manifesta anumite nepotriviri dimensionale.

Spor la lucru.

#3 Useril este offline   Calin1996 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 17-August 13

Postat 09 April 2014 - 03:54 PM

Uite metoda pe care o folosesc eu: cumpar de la librarie coli de demicarton, o foaie A4 care e ceva mai groasa decat una normala si acasa imi scot machetele la imprimanta, daca nu ai imprimanta ti le poate scoate orice magazin cu xerox color (sau imprimanta). Piesele eu le lipesc folosind doar lipici lichid cumparat de la librarie. Este foarte important sa se faca distinctie, machetele se numesc ele din carton, dar de fapt sunt confectionate din hartie, cartonul se foloseste doar la intarirea unor piese sau la structura de rezistenta a modelului. Daca mai ai intrebari nu ezita sa le scrii aiciImagine postata

#4 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 09 April 2014 - 09:05 PM

Eu zic ca exista 2 variante:

Modele free ( atentie scanurile nu sunt free cu adevarat) de pe internet. Unele sunt foarte complicate, nu toate sunt usoare. Daca le printezi acasa, o sursa buna de carton/hartie groasa o reprezinta hartia de bloc de desen ( mai ales cele de 160-180 g/mp).
Eu daca vreau sa printez o macheta free ma duc la un copy-center pt ca au cerneala mai buna decat la imprimanta mea si mai important e impermeabila.

Modele comerciale pe care multi nu vor sa dea bani "ca-s prea scumpe". DIn proprie experienta consider ca folosirea unui scan de cele mai multe ori e o falsa economie. Asta pentru ca acestea de obicei sunt tiparite cu cerneala impermeabila ( daca scapi o picatura de apa pe ea nu-i nici o problema spre deosebire de cele printate la ink-jet. Ca sa nu mai zic de modelele la care s-a folosit cerneala metalizata. Daca o sa compari vreodata o macheta facuta dintr-o revista originala cu cea dintr-un scan vei vedea diferenta, asta daca tii la calitate.

Ca adeziv folosesc aracetul pt lemn ( nu cel pt zidarie) pentru ca e ieftin, are priza foarte buna si cel mai important dupa ce se usuca e aproape complet transparent, nu se cunoaste daca ai pus prea mult.

#5 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 17 May 2014 - 05:43 AM

Și mai e un aspect de care trebuie ținut cont la printarea pe acasă: Uneori, din motive complet absconse, imprimanta face resize. Fie din cauză că hârtia e diferită, fie din cauză că fișierul original a fost scanat la o altă rezoluție, nu contează. Important e că de exemplu, pe verticală printează 100%, iar pe orizontală 97%. Dar piesele nu sunt aliniate toate, ca să zici că iese un model mai zvelt sau mai bondoc. Piesele sunt printate ca să maximizeze gradul de folosire al fiecărei foi, așa că unele piese apar prea lungi, altele prea scurte. Din păcate, chestia asta e mult mai vizibilă la elemente de bordaj și punți sau cabine mai mari. De exemplu la o coastă așezată oblic pe foaie, s-a dus naibii simetria.

Aceasta postare a fost editata de buntzi: 17 May 2014 - 05:45 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi