Forum Machete,Modelism,Hobby: Fan Courier - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fan Courier Cand si cum a luat fiinta...

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 11 April 2014 - 03:54 PM

Cum si de ce au disparut centaurii. Simplu! Serviciul grec de posta rapida i-a folosit din plin promitandu-le concedii bine platite in statiuni de lux si multe femei la dispozitie. Epuizarea si oftica (nu tu concedii, nu tu femei), i-a terminat rapid. De ce? Pe atunci nu exista U.E.

Ce pot sa zic....a fost o lucrare care mi-a dat mai multe batai de cap decat credeam. Initial o "vazusem" in alt mod (mai exact statuia ar fi trebuit sa fie de fapt o coloana, sau sa faca parte dintr-o coloana, care avea sa fie daramata/trasa cu lantul de centauri). N-am luat in calcul faptul ca bestiile sunt destul de corpolente raportat la dimensiunea statuii, si ca un singur centarur ar fi fost de ajuns sa se "ocupe" de treaba cu pricina. Asa ca am fost nevoit sa regandesc tabloul. Nu stiu cat de bine a iesit intr-un final, insa stiu cu siguranta ca boala lunga este moarte sigura, asa ca m-am oprit aici. Deja incepusem sa ma plictisesc. Centaurii si fata sunt facuti la scara 1:32, flacaul cu sulita, la 1:35.
Sper sa va placa rezultatul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.1.jpg
  • Imagine atasata: 1.2.jpg
  • Imagine atasata: 1.3.jpg
  • Imagine atasata: 1.4.jpg
  • Imagine atasata: 1.5.jpg

Aceasta postare a fost editata de silviug2009: 11 April 2014 - 04:02 PM


#2 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 11 April 2014 - 09:52 PM

Silviu, e de departe cea mai complexa lucrare a ta si un pas inainte. BRAVO! :clapping:
Care-i totusi povestea ei? Nu reusesc sa-mi dau seama!

#3 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 11 April 2014 - 10:28 PM

Bravo Silviule!!! Imagine postata
Nici nu as fi banuit la ce chinuri o sa il supui pe bietul centaur prezentat mai demult si de ce avea umarul dislocat. Imagine postata
Imi place foarte mult ideea si realizarea. Inca o data BRAVO! Imagine postata

#4 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 12 April 2014 - 08:44 AM

Multam frumos Nicu si Bogdan pentru apreciere.:drinks:
Nicu, povestea este destul de simpla, insa e posibil sa nu fi reusit sa o prezint suficient de clar. 2 centauri cara o statuie/monument....ceva de genul asta....si o fatuca nervoasa, mai exact o amazoana (singurul lucru care o "face" sa fie amazoana este singurul san pe care-l are). Sincer am avut oarece dificultati in a gasi o modalitate de a "deplasa" intr-un mod cat mai credibil soclul pe care sta statuia. Initial am vrut sa pun niste busteni pe care sa se aseze monumentul cu pricina, dar atunci ar fi fost nevoie (dupa mine) de alte personaje care sa aiba rolul de a muta bustenii.....situatie care ar fi complicat destul de mult tabloul. Asa ca facut o oarece cautare, si am vazut ca exista concursuri in care caii trag un fel de sanie pe care sunt asezate greutati. So.....am incercat sa fac asta.
Bogdan, citind cele scrie de tine(mai exact " de ce avea umarul dislocat"), mi-a "sarit" in ochi una bucata greseala (si cu siguranta nu este singura). Asa cum bine s-a discutat si data trecuta, umarul stang al centaurului care s-a ridicat in 2 picioare, pare supus unei tensiuni foarte mari......pai asta ar inseamna ca lantul pe care il trage sa stea si el in tensiune, asa ca dat fiind modalitatea aleasa de a pozitiona creatura este gresita, pentru ca lantul cu pricina nu este inca intins.
Pesemne asta este si motivul pentru care Nicu are oarece semne de intrebare cu privire la actiunea care se desfasoara acolo.
Inca odata, multam pentru comentarii si aprecieri!

#5 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 12 April 2014 - 12:38 PM

Silviu, initial m-a luat si pe mine de ochi lantul care ar trebui sa fie intins. Insa apoi m-am gandit ca centaurul acela isi ia elan pentru a smuci sania (care probabil s-a impotmolit) si atunci e normal sa nu fie intins. Va ajunge intins la capatul miscarii de smucire a centaurului.
Acum vreau sa iti zic un lucru care mie nu imi place. Este numai ceva personal si nu ceva gresit. Partea rotunda de piedestal de sub talpile statuii oricum as privi-o mie personal imi seamana cu un capac de la o cutie de medicamente pus invers. Inca o data este doar pticul meu pe creier, insa eu unul acolo as alege alta solutie.
Si o intrebare. Stiu ca initial ziceai ca te gandesti la o matritare a scenei acesteia. Acum vad ca este totusi o scena ampla, cu multe elemente. Inca mai iei in calcul matritarea?

#6 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 12 April 2014 - 01:45 PM

Bogdan, foarte tare chestia cu asemanarea soclului statuii cu un capac :rofl:.
Si nu numai ca este foarte tare, dar este si foarte adevarata. N-as putea sa-mi explic de ce am tendinta de a complica lucrurile, in loc sa le fac ceva mai simple, dar asta e. Sincer sa fiu aia nici eu nu ma dau in vant dupa chestia aia.....de ce am facut-o? Pesemne am ramas "agatat" de ideea coloanei ...in sfarsit, lucrul bun este ca mi-am exersat mana incercand sa construiesc baza unei coloane. In continuare consider ca pozitionarea centaurului este gresita, pentru ca desi lantul urmeaza sa fie intins, iar corpul creaturii este in miscare, deoarece corpul inca nu incepe sa "traga" pozitia umarului stang nu ar trebui sa fie atat de tensionata, mana nefiind supusa inca nici unui efort considerabil. Insa nu este un lucru care sa ma deranjeze prea tare, pentru ca nu tine de ceea ce ma intereseaza pe mine in mod direct, mai exact sculptura in sine, ci doar de pozitionare.
In privinta matritarii.
Statuia este deja facuta bucatele. Mainile sunt detasabile, penele de pe coif se pot da jos.
Creasta de pe coiful amazoanei se da jos cu tot cu coada care ii atarna.
De asemenea cozile centaurilor sunt detasabile.
Mai departe inca nu am trecut, deoarece sincer sa fiu imi este oleaca de teama privitor la problemele care pot sa apara, neavand experienta in domeniul asta. Aici ma refer strict la taierea centaurilor. Am senzatia ca ar fi trebuit sa procedez altfel ca sa-mi fie mai usor sa-i macelaresc acum, dar asta e. Data viitoare voi incerca o alta metoda daca o sa observ ca asta imi da batai prea mari de cap.
Asa ca am preferat sa postez lucrarea acum, mai tarziu nu se stie. (in cazul in care le stric, macar sa am o dovada ca am mai bifat finalizarea unei lucrari).

#7 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 12 April 2014 - 05:56 PM

Draga Silviu,

Imi mentin parerea ca este una dintre cele mai bune sculpturi ale tale si, per ansamblu, un grup f. reusit si o idee originala. Multumesc pentru explicatii, am inteles acum ideea, conform lecturilor mele aveam dubii de ce amazoanele ar adora un barbat, erou, semizeu, zeu (fie el si Hercule, sa zicem ca ar fi cel sculptat),
Sunt insa cateva mici lucruri care mi-au sarit in ochi:
1. lantul mai mult sau mai putin tensionat (banuiam ca a fost o solutie de compromis, ceea ce ai si confirmat, de altfel).
2. nu-mi place insa la cubul din interior, acoperisul celor patru stalpi,patratul alb de sub cel caramel, care nu e...patrat, perfect plan, se vede bine intr-o fotografie laterala.
3. cel mai bine proportionati sunt de departe centaurii si amazoana, in schimb eroul-statuie, cel putin privit din spate, nu pare pe masura celorlalti.
4. parca la amazoana mi-ar fi placut sa mai vad ceva pielarie, mici elemente metalice de protectie, pe brate, umar, genunchi, exceptand coiful si arma din mana (biciul il exclud), e foarte ..."civila".
Toate micile mele comentarii nu reduc insa valoarea lucrarii per ansablu si frumusetea conceptului :dribble: . Asa ca la mai mare si astept cu multa placere viitoarele tale recidive! Ce ma bucura mult este evolutia calitativa constanta, lucru remarcat si de ceilalti colegi.
Calde salutari! :drinks:
Nicu

#8 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 12 April 2014 - 07:21 PM

Nicu, primele 3 puncte sunt total de acord cu ele, fara discutie.
Am sa incerc sa-mi explic alegerea facuta referitor la statuie si la imbracamintea amazoanei. Statuia este/ar trebui sa fie Ares, zeul razboiului la greci. Din cate am citit acesta ar fi fost venerat de catre amazoane, eu incercand sa ma inspir dupa poza atasata ceva mai jos. Dupa cate se vede, mai este de lucru pana sa pot reproduce fidel la aceasta scara o lucrare de genul acesta. In privinta costumatiei amazoanei, am incercat sa iau ca model sculptura intitulata "Amazoana ranita" (poza atasata), neavand alta sursa credibila dupa care sa ma inspir. Fireste ca puteam sa atasez ceva armura made in grece, dar am preferat aceasta solutie.
Comentariile tale nu au cum sa reduca valoarea lucrarii, acest lucru nu poate fi facut decat de propriile-mi greseli in executie. Tu nu ai facut altceva decat sa analizezi cat se poate de corect ceea ce am prezentat eu, si pentru asta un mare multumesc.:drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ares_villa_Hadriana.jpg
  • Imagine atasata: hb_32_11_4.jpg


#9 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 12 April 2014 - 09:18 PM

Imagine postataTam-tanam!!! Deci inteleg ca esti decis sa matritezi lucrarea. Este drept ca ti-ai ales ceva complex pentru experimentul asta. Poate ca ar fi fost mai prudent sa faci experimentul intai pe o singura figurina. Oricum, eu iti doresc din tot sufletul sa reusesti. Tare mi-ar placea sa imi pun pensula pe scena asta care este foarte pe gustul meu. Bafta! Imagine postata

#10 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 12 April 2014 - 09:44 PM

Sunt pe aceeasi pozitie ca si Bogdan, chiar ar fi o surpriza frumoasa matritarea!

#11 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 13 April 2014 - 03:24 PM

FELICITARI Silviu!
Progresul se vede la prima vedere. Lantul are nevoie de atentie. Forma si marimea zalelor ar fi bine sa fie revizuite. La fel si soclul cere atentie.
Niste fotografii cu detaliile figurinelor ar fi binevenite. Ma bucur ca o vei matrita. Mai ai un client la o copie.
Merge treaba foarte bine. Cu cat vei lucra mai mult cu atat va fi mai bine.

Mult spor la treaba.

#12 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 13 April 2014 - 06:15 PM

Multumesc frumos pentru comentariu Zeno. Corecte observatiile legate de lant si soclu. Cu lantul am sa incerc sa o rezolv cumva, iar soclul o primeasca si el partea lui de atentie. Cred ca am sa renunt la "capacul" cu pricina, intr-adevar, nu prea se incadreaza in peisaj. In privinta matritarii, am facut o promisiune si am sa incerc sa ma tin de ea (incercarea nu echivaleaza insa si cu o reusita).
Oricum, ma bucur ca per total lucrarea iti place cum a iesit.:drinks:

#13 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2014 - 01:44 PM

Pentru ca ai dat un titlu tampit postarii, am trecut-o cu vederea.
Am gasit-o ieri dar abia azi am avut timp sa intru sa-ti zic vreo doua.....comentarii.

La pustiulica ar trebui sa-i mai sunbtiezi gleznele.
Ar trebui sa alegi niste lanturi cu zalele mai groase in material si cu zale ceva mai mici. Si neaparat clasice, ca astea rasucite dau senzatia de talcioc.
In fine, asta cu lanturile se rezolva destul de usor.

Am tot cautat materiale despre splituirea pentru matritare si nu am gasit.
Poate au altii mai multa stiinta sau mai mult noroc.

Eu am urmarit procesul de creatie aproape pas cu pas asa ca nu sunt asa surprins de ce vad. Stiasm ca va fi ceva foarte complex.

#14 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 16 April 2014 - 03:42 PM

Trebe sa recunosc ca in primele 5 minute am simtit o nevoie imperioasa de a te taxa pentru "titlu tampit" :rolleyes:. Dar dupa ce am numarat pana la 5 si am rasuflat adanc, cred ca intentia ta atunci cand ai spus asta a fost cu totul alta, si zic eu ca nu gresesc. Mai curand ceva de genul "daca tot speri la nivel profesionist, atunci fi profesionist cap-coada lasa-te de mingicareli din astea"....asa ca-ti dau dreptate, titlul este intr-adevar tampit. N-am o explicatie (pentru ca am mai folosit stilul asta) pentru faptul ca sunt tentat sa dau un titlu care nu prea merge in aceeasi directie lucrarea, dar n-o sa se mai repete.
Corect in legatura cu gleznele statuii. Una din problemele care se intampla atunci cand lucrezi cu genul de materiale bicomponente, este ca la un moment dat nu prea-ti mai dai seama pe unde vine armatura. Stiu, teoretic ar trebui sa vina pe mijloc, dar tot adaugand material ici colo, la un moment dat nu prea mai sunt sigur. Si uite ca acum cand scriu asta, deja imi fluiera in cap o idee cum as putea sa evit pe viitor aceasta problema....
Oricum, ideea este ca sculptura o fac prin scratchbuilding-uire, si inca imi este destul de "frica" sa nu tai prea mult din material. Am sa incerc sa vad ce pot face, fara sa stric ceva pe acolo, ca sincer m-am cam saturat sa lucrez la scena asta.
Cu lantul asa cum am mai spus, a fost o solutie de compromis, nu-mi fac probleme in privinta asta.
In privinta matritarii, nu modalitatea de a imbucati lucrarea ma ingrijoreaza, ci cum sa fac ca pierderea de material cauzata de taiere sa fie cat mai mica. Asta ar fi una....a doua este legata de taierea corpului cabalin pe lungime....mi-ar trebui o lama care sa fie si subtire ca pierderea de care vorbeam sa fie cat mai mica, si sa fie suficient de rezistenta ca sa nu se rupa, si sa fie destul de lata ca sa nu se unduiasca in timpul taierii, determinand la linia de separare sa fie cat mai dreapta. Altfel ar insemna un nou proces de netezire a zonei, care ar duce iar la o pierdere. Am ceva scule, insa nu stiu cat vor fi de bune. Saptamana viitoare o sa incep ciopartirea, asa ca o sa vad atunci.
Oricum, multam de comentariu si sfaturi. Ca intotdeauna, foarte utile :drinks:

#15 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 April 2014 - 08:28 AM

Nu stiu nene. Eu nu vad pe ecran decat "Fan Curier"-cum a luat fiin...". Si am zis ca-i vreun spam.
Am vazut pe urma ca-i inceput de tine...
Nu-mi dau seama cam cat sunt de mari si cu ce ar trebui sa-i ataci. M-am gandit la ceva gen traforaj (din ala de bijutier) sau un disc de Dremell.
Pierderea de material cu astea ar trebui sa fie insignifianta. Ca doar nu-i avion sa aiba dimensiuni exacte. Chiar si un mm daca pierzi eu zic ca nu o sa se vada.
Dar ar trebui sa preveziu niste pinuri de aliniere pe care le pui dupa taiere.
Intai faci gauri pe o parte, in ele iei forma pinului cu ceva dupa ce in prealabil dai cu o vaselina sa nu se prinda in gaura.
Apoi, cu pinurile finale (intarite) in gauri, pui pe fiecare sau pe rand cate un punct de superglue si aliniezi cat mai exact cele doua jumatati.
Eu zic sa o iei pe rand.
La maini, gat, coada, cred ca e nevoie doar de cate unul. La cai (ca sa zic asa) vreo 3.
Totusi, as incerca sa golesc din material la cai si sa las doar o coaja de vreo 3mm, ca o sa te rupa la materiale cand torni si ajung prea grei.

#16 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 17 April 2014 - 09:09 AM

Mda....imi este foarte clar ca trebuie sa gandesc de 2 ori inainte de a scrie ceva, pentru ca se pot trage concluzii gresite. Ghidandu-ma dupa "Pentru ca ai dat un titlu tampit postarii, am trecut-o cu vederea", primul gand s-a dus catre ce se intelege la prima citire, fara sa-mi treaca prin cap ideea cu spam-ul (se pare ca am gresit-o si cand am pus-o pe seama povestii cu profesionalism-ul). Imi fac mea culpa, am sa incerc sa fiu mai atent pe viitor.
Traforaj am....chiar unul destul de dibaci (zic eu), in sensul ca are un brat mobil ceea ce-i permite sa scurteze/lungeasca distanta dintre capetele de prindere a lamei.
Mi-ar fi foarte usor sa fac cum ai spus tu (initial asa o gandisem si eu), insa nu stiu cat este de bine sa folosesc pini (cu exceptia corpului calului). Din cate am vazut prin poze, locul de imbinare are forma ori a unui patrat, ori a unui dreptunghi. Banuiesc ca in felul asta ii este mai usor celui care ansambleaza kit-ul sa "prinda" pozitia corecta a elementului ansamblat.
Partea cu pierdea de material poate sa fie o problema atunci cand ai de a face cu zone in care exista detalii. Lama unui Dremel ma ajuta foarte mult atunci cand nu trebuie sa patrund in zone mai greu accesibile (ex. la centauri, taierea bratului din umar ar fi greu de facut cu un Dremel, pentru ca lama fiind lata, ma pot "lovi" ori de cap ori de o zona apropiata bratului).
Fireste ca dupa ce este taiata zona, locul stricat se poate repara. Frumusetea lucrului cu materialele bicomponente este ca nu trebuie sa coci materialul dupa fiecare modificare facuta (ca in cazul Fimo spre ex.). Sa tai corpul calului cu Dremel-ul iar nu cred ca pot sa o fac, pentru ca in inaltime incepe de la 1 cm si am zona toracelui care ajunge pe undeva pe la 2 cm.
Categoric am sa renunt la stilul asta la viitoare lucrare care va contine cabaline, adica sa termin modelul dupa care sa-l tai. Este dificil
Caii categoric aveam de gand sa-i golesc, pentru ca imi va economisi rasina.
N-am mai avut rabdare pana saptamana viitoare asa ca aseara am inceput sa tai primul centaur.
I-am taiat bustul si o mana. Astazi am sa incerc sa-l tai pe lungime.....o sa fie cu nervi, dar sper sa iasa cum trebuie. Daca am rezultat bun, maine postez rezultatul (nu matrita, doar kit-ul master).

#17 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 24 April 2014 - 04:01 PM

Cam la stadiul asta se afla primul kit care va prinde forma, contur si sper eu, si culoare. Asa cum ma asteptam, modul cum am executat lucrarea mi-a ingreunat foarte mult "decuparea" lucrarii, asa ca pe viitor (din pacate cu lucrarile finalizate deja voi urma aceeasi cale) voi incerca sa-mi usurez munca incercand o alta metoda.
Nu numai ca taierea in sine a fost anevoioasa, insa m-a costat si lame (care s-au rupt in incercarea de a taia pe lung calul), s-au produs si accidente (dupa cum se vede am reusit sa rup mai toate membrele calului), iar linia de separare a partilor componente a fost suficient de serpuita incat sa-mi dea batai de cap in incercarea de a repara locul de imbinare.
Picioarele se vor repara fara nici o problema, mai raman pinii sa-i fac, am sa mai adancesc putin in interior corpul calului.....si in mare cam asta ar fi.
Silicon am, rugamintea mea ar fi daca imi puteti indica de unde pot cumpara rasina de calitate. Din cate am inteles, pentru a capata culori diferite, este necesara aplicarea unui pigment (sper sa nu vb prostii), pentru ca as prefera culoarea gri.


Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.a.jpg
  • Imagine atasata: 1.b.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi