Forum Machete,Modelism,Hobby: HMS Leopard - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HMS Leopard

#141 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 24 December 2015 - 08:32 PM

Vezi postareacosteo, la 24 December 2015 - 07:56 PM, a spus:

Asta este important, sa fii multumit! Mie imi place, iar, ce ti-am tot repetat, abordarea ta este unica pe acest site! Ce intelegi prin schimbarea registrului?



Sunt multumit dar nu in totalitate, ceea ce urmaresc mai mult e ca executia sa fie ingrijita, nu cioplita, chiar daca nu fac studiu de caz!
In ce priveste registrul, e continuarea! M-am gandit ca etapa urmatoare filarea pe interior pe aceeasi parte cu exterioruldeja terminat!
Filarea sub brau de care mi-e "groaza" o sa o las dupa ce termin cu partea superioara, atat pe exterior cat si pe interior!
Ptr la anul mi-am propus sa termin cu filarea totala desi nu cred ca voi reusi!

#142 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 December 2015 - 05:25 PM

Imagine atasata: pisica-ganditoare.jpg

#143 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 08 January 2016 - 07:30 PM

Buna seara alaturi de un La Muti Ani pe 2016

Revin cu ce am mai produs in perioada de la ultima postare!

Imagine atasata: Leopard_151.JPG Imagine atasata: Leopard_153.JPG

Imagine atasata: Leopard_152.JPG Imagine atasata: Leopard_154.JPG

Imagine atasata: Leopard_155.JPG

Spor la modelit

#144 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 08 January 2016 - 07:52 PM

La multi ani, Laurentiu.... si tuturor bineinteles!
Imi mentin parerea ca, in lipsa profesionistilor, egoisti dealtfel, lucrarea ta este un punct de reper pe site-urile de la noi. Apreciez ca desi aceasta zona, din interior, nu va fi vizibila sub nici o forma, ai tratat-o cu toata seriozitatea! Sunt convins ca pe masura ce vei urca in zona "vizibila" ne vei surprinde si mai mult!
Mult spor!

#145 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 08 January 2016 - 08:17 PM

Vezi postareacosteo, la 08 January 2016 - 07:52 PM, a spus:

La multi ani, Laurentiu.... si tuturor bineinteles!
Imi mentin parerea ca, in lipsa profesionistilor, egoisti dealtfel, lucrarea ta este un punct de reper pe site-urile de la noi. Apreciez ca desi aceasta zona, din interior, nu va fi vizibila sub nici o forma, ai tratat-o cu toata seriozitatea! Sunt convins ca pe masura ce vei urca in zona "vizibila" ne vei surprinde si mai mult!
Mult spor!


Buna Costi! Mersi de urare!
Ma simt magulit de atentia care mi-o acorzi, desi cred ca exageram un pic cu laudele! Lucrul pe interior pare mai dificil deoarece campul vizual e redus, nu ca pe exterior as fi excelat!
In ce priveste cu partea " vizibila" asa am de gand sa fac incat sa fie vizibila! Puntea inferioara am de gand sa o fac complet cu toate cele, iar pe cele superioare, inca oscilez intre a face sectiuni longitudinale
sau in a le face in asa fel fara a pune podeaua, ptr ca in final sa se vada puntea inferioara! Nu stiu cit de bine m-am facut inteles!
Oricum pina ajung acolo mai avem mult.... si sa nu uitam de balcoooooooonnn!

Astept raspuns!, Sa facem conversatie!
La tine care mai e treaba!? Scz ca nu fac comentarii la lucrarea ta! Sunt prea mic! Sunt doar membru! Poate cind voi fi si eu veteran o sa ma bag!

Cu respect!

#146 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 08 January 2016 - 09:44 PM

Eu chiar apreciez ceea ce faci... dar tu chiar ai adus un stil nou aici! Placarea la interior va trebui la un moment dat... cand va fi vizibil... sa respecte planurile sau in mod sigur cerintele epocii! Eu fara un plan anume urmaresc doar sa ma incadrez cat pot in epoca. Ca si parere... eu n-as face nimic deschis.... ! Ce se va vedea prin saborduri si deschiderile din bocaporti... si asta-i tot! E doar parerea mea...

Aceasta postare a fost editata de costeo: 08 January 2016 - 09:58 PM


#147 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 08 January 2016 - 10:03 PM

Vezi postareacosteo, la 08 January 2016 - 09:44 PM, a spus:

Eu chiar apreciez ceea ce faci.... nu neaparat in comparatie cu veiozele sau suportii care sunt pe site-ul asta... dar tu chiar ai adus un stil nou aici! Placarea la interior va trebui la un moment dat... cand va fi vizibil... sa respecte planurile sau in mod sigur cerintele epocii! Eu fara un plan anume urmaresc doar sa ma incadrez cat pot in epoca. Ca si parere... eu n-as face nimic deschis.... ! Ce se va vedea prin saborduri si deschiderile din bocaporti... si asta-i tot! E doar parerea mea...


Stilul de care mentionezi este doar preluat, nu l-am nascocit dar m-a entuziamat si am facut public ceea ce fac!!! De planuri amanuntite nu dispun doar de ceva asemanator cu cele din kit-uri! In ce priveste incadrarea in epoca ma depaseste! Am sa incerc sa ma incadrez dupa ceea ce posed ca planuri. Eu raman deocamdata la ideea vizibilitatii puntii inferioare avand in vedere a ceea ce va contine si munca ce va fi depusa, ca apoi sa fie acoperita in totalitate! Se va vedea prea putin prin saborduri si cu chinuiala, se vor face ochii cit cepele :|!! Asa mai scap de tunuri afeturi! :whistle:

#148 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 09 January 2016 - 06:51 PM

Bine, bine... nu te mail laud!

Cred ca te-ai grabit cu placarea interioara si ai avansat prea mult. Cred ca trebuia sa faci deja puntea principala (cea de jos) si apoi sa continui cu placarea pana la puntea de sus, apoi aceasta punte si iar bordaj interior apoi puntea teuga si puntea dunetei si iar bordaj. Nu intru in amanunte, cred ca ai inteles ce vreau sa spun.

Inca cateva postari din partea ta si devii mare veteran... si o sa-ti dai cu parerea si pe alte lucrari :drinks:

#149 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 09 January 2016 - 08:28 PM

Vezi postareacosteo, la 09 January 2016 - 06:51 PM, a spus:

Bine, bine... nu te mail laud!

Cred ca te-ai grabit cu placarea interioara si ai avansat prea mult. Cred ca trebuia sa faci deja puntea principala (cea de jos) si apoi sa continui cu placarea pana la puntea de sus, apoi aceasta punte si iar bordaj interior apoi puntea teuga si puntea dunetei si iar bordaj. Nu intru in amanunte, cred ca ai inteles ce vreau sa spun.

Inca cateva postari din partea ta si devii mare veteran... si o sa-ti dai cu parerea si pe alte lucrari :drinks:


Buna Costi!

Nu cred ca are mare importanta in cazul meu ordinea meantionata de tine mai sus! Eu asa mi-am stabilit-o si asa cred ca o sa continui mai departe si din motive practice si de finisare (ar fi mult mai greu de lipit potrivit si slefuit suprafetete interioare si curbate cu puntea gata realizata)
Linia de intersectie dintre punte si bordarea aceasta interioara mai mult ca sigur va fi mascata de o plinta discreta (chair daca nu corespunde epocii)!
Oricum pina la punte mai avem de lucru!
Partea cu veteraniatul am spus-o la hoha, nu cred ca e cazul la mine sa fac comentarii poate doar strict estetice! Dupa cum bine stii la tine a fost cazul atunci cind ai vrut
ornamentele alea care mie mi s-au parut inestetice si disproportionate!

Cu Respect!

#150 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 09 January 2016 - 09:13 PM

Bineinteles, Laurentiu.... decizia pentru lucrare apartine celui ce lucreaza. Doar am spus o parere! In ce ma priveste, eu am apreciat interventia ta... pe un val de sustineri... dar am decis asa cum am simtit... si s-a potrivit cu observatia ta si iti multumesc pentru asta! Asa vad eu rostul unui forum!

P.s.... de exemplu.... desi este facut dupa toate normele epocii.... am o mica "racaiala" in ce priveste cabestanul meu.... arunca o privire si comenteaza!

#151 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 10 January 2016 - 12:43 AM

Desi nu pare,aceasta metoda este mai usoara decat cele obisnuite.Tot dupa plan de kit am lucrat si eu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 8aa.jpg


#152 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 12 January 2016 - 04:46 PM

Imagine atasata: Leopard_161.JPGSalutare hobby-sti!

Daca tot s-au incins postarile comentariile,mi-am zis sa mai postez din putinul ce l-am mai realizat!

Imagine atasata: Leopard_156.JPG Imagine atasata: Leopard_157.JPG

Imagine atasata: Leopard_158.JPG Imagine atasata: Leopard_159.JPG

Imagine atasata: Leopard_160.JPG Imagine atasata: Leopard_161.JPG


Rog neglijati acel luft mai pronuntat ce se vede, eram pe la inceputul bordarii! :sorry:

Succesuri pe mai departe!

#153 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 12 January 2016 - 08:46 PM

Salut Laurentiu!
Ma bucur ca ai redevenit activ... poate ca-i de la "senerioreala" :rolleyes:! Glumesc, desigur! Sa trec la critici....
Lufturile cu probleme le vei rezolva cu siguranta.... eu am umplut cu vopsea neagra iar apoi cu un slefuitor de sectiune patrata am slefuit cu un colt... rezultatul este mai mult decat multumitor. Intr-adevar, parul tau este mult mai "curat" decat nucul meu si s-ar putea murdari putin. Acum depinde daca intentionezi si o invechire caz in care te-ai scos. Iar daca intentionezi sa vopsesti ignora aceasta observatie.
Pionezele alea, cu care fixezi baghetele spre lipire, ma sperie... sper sa nu fie cele pe care le stiu eu... adica cu acul destul de mare in diametru. Agreseaza inutil corpul navei la care ai muncit atat. Eu am folosit niste calareti din lemn, pe care i-am fixat cu cele mai fine ace pe care le-am gasit pe piata. Ce-i drept fiind fine gradul de recuperare scade... li se smulge gamalia cand le scoti.
Raman la parerea mea ca trebuia sa respecti cerintele epocii.... la interior o bagheta mai groasa in dreptul unde urmeaza sa se sprijine traversele puntilor. In fine, ti-am inteles argumentul si nu-i un capat de tara. Stii... eu cand ma incapatanez la o chestie si primesc replica "oricum nu se vede" raspund cu.... "dar stiu eu si e mult mai important". Poate reanalizezi pe masura ce urci.

Hmmm... doar trei observatii si alea minore... ce sa spun, admirabil!



Mult, mult spor!

#154 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 13 January 2016 - 09:22 AM

Vezi postareacosteo, la 12 January 2016 - 08:46 PM, a spus:

Salut Laurentiu!
Ma bucur ca ai redevenit activ... poate ca-i de la "senerioreala" :rolleyes:! Glumesc, desigur! Sa trec la critici....
Lufturile cu probleme le vei rezolva cu siguranta.... eu am umplut cu vopsea neagra iar apoi cu un slefuitor de sectiune patrata am slefuit cu un colt... rezultatul este mai mult decat multumitor. Intr-adevar, parul tau este mult mai "curat" decat nucul meu si s-ar putea murdari putin. Acum depinde daca intentionezi si o invechire caz in care te-ai scos. Iar daca intentionezi sa vopsesti ignora aceasta observatie.
Pionezele alea, cu care fixezi baghetele spre lipire, ma sperie... sper sa nu fie cele pe care le stiu eu... adica cu acul destul de mare in diametru. Agreseaza inutil corpul navei la care ai muncit atat. Eu am folosit niste calareti din lemn, pe care i-am fixat cu cele mai fine ace pe care le-am gasit pe piata. Ce-i drept fiind fine gradul de recuperare scade... li se smulge gamalia cand le scoti.
Raman la parerea mea ca trebuia sa respecti cerintele epocii.... la interior o bagheta mai groasa in dreptul unde urmeaza sa se sprijine traversele puntilor. In fine, ti-am inteles argumentul si nu-i un capat de tara. Stii... eu cand ma incapatanez la o chestie si primesc replica "oricum nu se vede" raspund cu.... "dar stiu eu si e mult mai important". Poate reanalizezi pe masura ce urci.

Hmmm... doar trei observatii si alea minore... ce sa spun, admirabil!



Mult, mult spor!


Buna Costi!

Mersi de sfaturi si indicatii!
In ce priveste "seniorala" nu imi influenteaza pasiunea de a modeli!
Deocamdata sa ajung sa termin cu bordarea in aceasta parte superioara dupa care probabil o sa vin cu intrebari mai consistente cind o sa incep bordarea in partea inferioara!
In ce priveste lufturile cu ochiul liber nu sunt chiar asa de speriat dupa cum arata in poze! Daca chiar as vrea sa le maschez, ar treb sa fac o pasta din praful ce-mi ramane de la slefuit dar nu stiu cu ce sa il amestec. Am mai amestecat cu aracet la primul model facut si nu am fost multumit, dupa uscare era intarit ca betonul si s-a si inegrit la slefuiala!
Poate ce-i cu mai multa experienta sa-mi dea o idee, dar mi-e sa nu stric mai mult, ceea ce deja e luftuit!


Cu Respect!

#155 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 13 January 2016 - 04:02 PM

Furnir,bagat in cant si lipit cu aracet.

#156 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 13 January 2016 - 06:28 PM

Vezi postareajeli, la 13 January 2016 - 04:02 PM, a spus:

Furnir,bagat in cant si lipit cu aracet.


Buna Jeli!

Mersi de solutia propusa, e mai mult decat OK!!
Cunosc f bine cauza aceolr lufturi care de fapt nu sunt lufturi ci calaftuiala in exces, datorata lucrului in pripa si nu numai!

Cu Respect!

#157 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 13 January 2016 - 11:53 PM

Pe viitor poti colora canturile baghetelor pe toate laturile cu un creion,sau sa le vopsesti cu colorant negru amestecat cu aracet, sau poti colora cu negru aracetul cu care lipesti,si vei avea o calafatuire frumoasa care nu creeaza probleme.Ultima varianta este putin mai delicata.

#158 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 14 January 2016 - 08:25 AM

Vezi postareajeli, la 13 January 2016 - 11:53 PM, a spus:

Pe viitor poti colora canturile baghetelor pe toate laturile cu un creion,sau sa le vopsesti cu colorant negru amestecat cu aracet, sau poti colora cu negru aracetul cu care lipesti,si vei avea o calafatuire frumoasa care nu creeaza probleme.Ultima varianta este putin mai delicata.


Daca te uiti mai atent la poza nr 157din ultima postare cu poze,unde apare pozitionarea si fixarea unei baghete, partea neagra manjita e tocmai aracet amestecat cu tempera neagra!
De fapt toata bordarea de pina acuma asa a fost facuta!
La pozele atasate de mai jos aparatul foto a fost pus pe macro, motiv ptr care se mai vad neregularitati, mai putin vizibile cu ochiul liber!

Imagine atasata: Leopard_162.JPG Imagine atasata: Leopard_163.JPG


!Cu Respect

#159 Useril este offline   laurentiu64 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 25-March 14
  • Location:Tg Mures

Postat 14 January 2016 - 11:30 AM

Salutare!

Avand in vedere linistea de azi de la locul de munca si modeleala si nu in ultimul rand de seniorat munca continua pe toate planurile!
Chinul de pe lume cu potriveala!

Imagine atasata: Leopard_164.JPG

#160 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 14 January 2016 - 12:56 PM

Vezi postarealaurentiu64, la 14 January 2016 - 11:30 AM, a spus:

Salutare!

Avand in vedere linistea de azi de la locul de munca si modeleala si nu in ultimul rand de seniorat munca continua pe toate planurile!
Chinul de pe lume cu potriveala!




Salut, Laurentiu!

Ohoo... ai prins viteza! Am vrut sa te intreb mai demult... ai incercat sa pasuiesti baghetele dupa forma sabordurilor inainte de lipire?

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi